“Cała Polonia czyta dzieciom” w szkole Ogniwo -3/16/19

„Cała Polonia Czyta Dzieciom”

Pokaźna kolekcja książek nie gwarantuje, że dziecko w przyszłości zostanie molem książkowym. Jednak radości z czytania można nauczyć się aktywne czytając czy to w zaciszu domowym czy organizując wszelkiego rodzaju spotkania proczytelnicze.

Nie od dziś wiadomo, że czytanie na głos jest podróżą. Rozwija wyobraźnię, pamięć, daje wiedzę ogólną, wzmacnia wartości moralne, podnosi samoocenę, zabija nudę a przede wszystkim uczy języka.

Kampania społeczna „Cała Polonia Czyta Dzieciom” jest adresowana przede wszystkim do osób urodzonych na obczyźnie, którzy niejednokrotnie muszą pokonywać trudności związane z dwujęzycznym wychowaniem. Jest zakrojona na coraz większą skalę. W projekcie biorą udział nie tylko placówki i organizacje z Europy. W 2014 roku akcja zaingurowała  także w USA.

16 marca b.r. takie niecodzienne wydarzenie odbyło się po raz czwarty w bibliotece polskiej szkoły „Ogniwo” w Morrisville, PA. Łącznie uczestniczyło w nim ok. 150 uczniów. Była to  świetna okazja do wysłuchania ciekawych utworów literackich jak i poznania dostojnych gości: Macieja Golubiewskiego – Konsula Generalnego RP i jego małżonkę Agatę Golubiewską, Annę Matlewską – finalistkę You Can Dance, wokalistkę zespołu Green Secret, Sylwię Czajkowską i Hannę Wewiorę – członkinie zarządu Fundacji Kościuszkowskiej oddziału w Filadelfii, Barbarę Milewski – kierowniczkę Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oddziału w Trenton.

Spotkanie odbyło się w niezwykle w miłej i przyjaznej atmosferze. Na rozgrzewkę,  uczniowie klasy pierwszej wyrecytowali wiersz „Książka czeka”- H. Łochockiej a wychowankowie klasy trzeciej wiersz o Krakowie.

Przechodząc do istoty sprawy, tym razem pod nóż poszły książkowe bestsellery, tj.: „Przygody małego jeżyka” – Ch.Butler, „Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia” – G. Bąkiewicz, „Szewczyk Dratewka” – baśń J.Porazińskiej, „Doktor Dolittle” – powieść H.Loftinga, „Mały Książę” – fenomen Antoinea de Saint-Exupéry oraz „Wojtek spod Monte Cassino” – W.Lasockiego.

Niecodzienni goście nawiązali świetny kontakt z uczniami, wzbudzając ich skupienie i ciekawość. Sposób przekazywanej treści była daleka od monotonii. Każdy z nich wcielił się na chwilę w rolę swojego bohatera, o czym świadczyły emocje towarzyszące słuchaczom. W końcu jak mówi przysłowie: „Diabeł tkwi w szczegółach”.

Konkludując, głośne czytanie dziecku uczy i bawi jednocześnie. Literatura daje dobre wzorce zachowania. Niejednokrotnie zawarte w niej fragmenty, mogą posłużyć jako rozwiązania konkretnych sytuacji, z którymi dziecko styka się w codziennym życiu. Innymi słowy, dobra literatura to klucz do mądrości! Tego rodzaju aktywność ma pozytywny wydźwięk wśród społeczności szkolnej, w związku z czym z pewnością będziemy ją kontynuowali w kolejnych latach urozmaicając zajęcia naszym podopiecznym – powiedziała Monika Zarzycka, dyrektorka polskiej szkoły „Ogniwo”.

Opr. Anna Drężek

Leave a Reply

Name
Email
Website