Temat: Dzień Babci i Dziadka.
W ostatnia sobote przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Uczniowie z wielkim zapałem i chęcią zabrali się do przygotowania niespodzianki z okazji Dnia Babci i Dziadzia.
Na początek poznali przygody Fenka z książeczki pod tytułem ” Dzień Babci i Dziadka”. Dowiedzieli się również, kiedy obchodzimy święto oraz przypomnieli sobie, że dziadkowie to rodzice rodziców. W treści książki pojawiło się wiele inspiracji na prezenty dla dziadków. Na podstawie zagadek dyskutowaliśmy co najczęściej wnuki lubią robić z dziadkami? Okazalo sie, że od naklejenia plastra, zaszycia dziury na kolanie, a także opowiadania bajki i utulenia do snu jest Babcia. Natomiast z Dziadkiem można wybrać się na ryby lub poćwiczyć jazdę na rowerze. Uczniowie wykonali piękne medale oraz dyplomy dla najwspanialszych Babć i najcudowniejszych Dziadków.
Poznalismy nowa literke ¨ż¨ na wyrazach podstawowych: żaba, Zaneta, w wielu wyrazach z ¨ż¨ w nagłosie, śródgłosie i całej grupy nazw zwierząt. Rozmawialiśmy na temat nazw obrazków ze słowniczka, które z nich to osoby, które zwierzęta, a które rzeczy. Gdzie je można spotkać, kupić, do czego służą. Uczniowie opisywali obrazek z elementarza przedstawiający Zoo. Starali się znaleźć i nazwać zwierzeta w oparciu o obrazki zwierząt umieszczone na obrzeżu tekstu. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym.
Po przerwie udaliśmy się na kiermasz wypieków domowych – (Do) Pieczemy Wospowi. W dobrych humorach po powrocie do klasy razem z klasa 0 i klasa 4 przystąpiliśmy do nagrania naszej krótkiej części artystycznej ” Sleepover u Babci i Dziadka “( nagranie w postaci dwóch części dostępne jest już na fb, w tygodniu pojawi się również na zakładce naszej szkolnej strony). Po nagraniu wspólnie oglądaliśmy bajkę “O dzielnym Krawczyku” z serii Baśni Braci Grimm.
Praca domowa:
W związku, z tym że zebrałam ćwiczenia elementarzowe do sprawdzenia prosze o nauczenie się czytać z elementarza str. 57 i 58.
Zachęcam do codziennego czytania 20 minut dziennie
Dziekuje bardzo za przygotowanie dzieci do przedstawienia. Dzięki państwu spędziliśmy nasze sobotnie spotkanie w miłej, pełnej miłości i ciepła atmosferze obfitujących we wspomnieniami o naszych Babciach i Dziadkach.
WOSP
Temat: Nowy Rok
Nasze spotkanie odbyło się w niecodziennych okolicznościach gdyż mieliśmy uczniów klasy 1a na naszych zajęciach. Lekcja okazała się bardzo interesująca. Rozpoczęliśmy od powtórzenia poznanych samogłosek i spółgłosek oraz umiejętności czytania sylabowego i globalnego. Rozmawialiśmy na temat przeżyć z okresu ferii świątecznych opisując nasza choinkę, dzielimy się wrazeniami z rodzinnej Wigilii oraz spotkań z Mikołajem. Wyjaśniliśmy sobie co oznacza dla nas Nowy Rok i jakie cele mozemy sobie wybrac do zrealizowania. Uczniowie chętnie wypowiadali się co zamierzają w tym roku zrobić i co chca osiagnac.
Poznaliśmy nowe spółgłoski na wyrazach podstawowych: Halina, zamek oraz wyrazów z “h” i “z” w nagłosie i śródgłosie. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny na przykładzie wielu wyrazów z poznanych spółgłosek z uwzględnieniem silnego akcentowania sylab w wyrazach. Czytaliśmy wspólnie i chóralnie czytankę “Lekcja z h” oraz metoda sylabowa historyjki ze strony 55 (elementarz). Za pomocą obrazka z elementarza odpowiedzieliśmy sobie na pytania : co widzimy na obrazku? Jaką literę pani napisała na tablicy? Co przedstawia rysunek przyklejony na tablicy? Co wisi nad tablica? Wysłuchaliśmy opowiadania “Ale historia !” Dowiedzielismy sie, ze przyjazn i milosc to najpiękniejsze słowa w słownikach wszystkich języków świata. Przyjaciel, to ktoś, kto odwiedza cię, gdy jesteś chory, zadzwoni, aby dowiedziec co było w szkole. Cieszy się z twoich radości, a smuci się, gdy masz problem. W razie nieporozumienia, przyjaciele muszą ze sobą rozmawiać, by naprawić to, co w ich przyjaźni się zepsuło. Przede wszystkim powinni nauczyć się przepraszać i wybaczać. Uczniom bardzo podobało się powiedzenie: “Przyjaciel jest jak dżem truskawkowy na twojej kromce chleba z masłem, słodki, miły i pozostawia same dobre wspomnienia”. Przystępując do ćwiczeń w pisaniu zaczęliśmy od kształtnego kreślenia liter w określonym tempie i kierunku.
Po lunchu zaśpiewaliśmy Alexowi ” Sto lat” oraz złożyliśmy życzenia z okazji urodzin. Dziękujemy za pyszne babeczki, którymi zostaliśmy poczęstowani.
Bawiliśmy się w sekwencje ruchowe. Była to fajna zabawa dla dzieci gdyż uczniowie poprzez aktywność fizyczna mają wyższy poziom koncentracji na różnych zadaniach, są także bardziej kreatywne, co koreluje w przyszłości lepszymi wynikami w nauce. Zabawa w naśladowanie póz przedstawionych na fotografiach, aktywuje nawet odległe obszary mózgu. Uczy takze przekolowywaniu obrazu w nich, co jest podstawa umiejetnosci ulatwiajaca opanowanie sztuki pisania. Uzupełniliśmy ćwiczenia oraz zeszyt o poznane spółgłoski.
Podsumowując nasze wspólne zajęcia gralismy w gre “Buzzers”. Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy i otrzymalismy fotografie z serii ćwiczeń rozwijających myślenie przyczynowo-skutkowe, co sie przed chwila moglo stac?, oraz co się za chwile moze stac? Amandy Hopkins. Dwie grupy uczniów odpowiadało na pytania zadane przez pozostałe dwie grupy. Gra polegała na szybkim naciśnięciu przycisku, zadanie pytania i odpowiedzeniu na zadane pytanie. Atmosfera była bardzo ożywiona gdyz kazdy chcial sie podzielic pytaniami oraz swoja fantazja.
Praca domowa:
Ćwiczenie 1, 3,4 str 53 (cwiczenie elementarzowe)
Cw.6 str. 53 przepisać do zeszytu
Czytanka str 55
Przygotować się ustnie do wypowiedzi: Moje cele na rok 2022
Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie,
Na nadchodzący Nowy Rok składam Wam życzenia zdrowia – gdy ono jest, możemy wszystko. Miłości, bo to ona uskrzydla i daje ciepło. Radości, bo z uśmiechem łatwiej się żyje. Życzę także pieniędzy, bo choć szczęścia nie dają ułatwiają wiele rzeczy. Niech każdy dzień nowego roku będzie słoneczny i ciepły.
13 (12.12.20)
Temat: Tradycje Bożonarodzeniowe.
Dla pierwszoklasistow zajęcia sobotnie minęły w świątecznej atmosferze zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia Rozmawialiśmy na temat choinki, osoby Mikołaja i nadchodzacych Swiat.
Poznaliśmy nowe spółgłoskę ” ł” wyrazach podstawowych. Za pomocą obrazka ¨Teatr dla Mikolaja¨ zadawaliśmy sobie pytania: kogo widzimy na obrazku?, Kto siedzi w fotelu?, Za kogo przebrany jest chłopak, za kogo dziewczynka?, Jak przystrojona jest klasa?.Przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza z utrwaleniem znaczenia słów, które zastępują obrazki.Uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty poznana spółgłoska. Czytaliśmy opowiadanie ¨Zle bylo Jezusowi¨. Dowiedzieliśmy się, że Boże Narodzenie to nie tylko choinka, nie tylko prezenty i dekorowanie domów, sklepów czy ulc. To taki czas na przeżywanie narodzin Jezusa w naszych serduszkach. Na dawanie innym radości, miłości, przebaczenia i pomocy jeśli jej potrzebują.
Z okazji urodzin zaśpiewaliśmy Sto Lat dla Bianki i złożyliśmy jej życzenia z okazji urodzin. Bianka poczęstowała nas babeczkami. Dziękujemy bardzo!!!
Nastepnie udalismy sie na Wigilie i spotkanie z Mikołajem. Otrzymaliśmy piękne prezenty, za które z calego serca dziekuje. Dziekuje rowniez za przygotowanie ciasta i deseru na Wigilie.
W związku z przerwa świąteczna praca domowa nie została zadana.
Lekcja 12 (11.12.21)
Temat: Wujek Wicek dokarmia leśne zwierzęta.
Zajęcia rozpoczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Sprawdziłam prace domowa. Uczniowie chętnie czytali czytankę i przystąpiliśmy do pisania dyktanda.
Poznaliśmy nowe spółgłoski: w,f,b na wyrazach podstawowych. Za pomocą obrazka ¨Lesne zwierzeta¨ zadawaliśmy sobie pytania: po czym poznajemy,że nadeszła zima, jakie zwierzeta przybiegły z lasu, dlaczego jest im trudniej znaleźć pokarm? W oparciu o obrazek Pani Zimy ze str.95 elementarza poszerzyliśmy nasze słownictwo. Przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza z utrwaleniem znaczenia słów, które zastępują obrazki.
Kreslilismy kształtnie litery w określonym tempie i kierunku. Uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty poznanymi spółgłoskami.
Na koniec lekcji słuchaliśmy kolęd. Dla pierwszoklasistów zajęcia sobotnie minęły w świątecznej atmosferze zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia.
Praca domowa:
Bardzo prosze o uzupełnienie poprzednich prac domowych.
Czytanka str.47 (elementarz)
Ćwiczenia 1,2, 3 str.45
Przypominam, że zebrałam uczniom zeszyty w celu ocenienia dyktanda. Na odrobienie ćw 1 i 2 uczniowie otrzymali kartkę.
Lekcja 11 (4.12.21)
Temat: Nadchodzi zima, bronimy się przed przeziębieniem.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy sprawdzenia pracy domowej. Powtórzyliśmy materiał poznawczy na poprzedniej lekcji i przystąpiliśmy do poznania nowych spółgłosek: p, r, w nagłosie i śródgłosie za pomocą wyrazów w ramce.
Przystąpiliśmy do ćwiczenia poznanych liter w powietrzu i na tablicy, następnie uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty. Za pomocą ilustracji z elementarza odpowiadaliśmy na pytania :kogo widzisz na obrazku?, Jak uczesana jest dziewczynka?, Co dzieje się za oknem?, Jakie szczegóły dostrzegasz na ulicy?…i wiele innych pytań. Czytaliśmy tekst z elementarza metoda sylabowa oraz za pomocą wachlarzy sylabowych.
Rozmawialiśmy na temat wpływu pogody i temperatury na zdrowie człowieka. Jak ustrzec się przed przeziębieniem? Zapoznaliśmy się ze słownictwem związanym z chorobami o tej porze roku ( katar, kaszel, gorączka, dreszcze, grypa, przeziębienie, koronawirus). Wszyscy zgodnie stwierdzili ze istotna role we wlasciwym wypoczynku odgrywa sen. Dowiedzieliśmy się że dzieci potrzebują 10 godzin snu a oglądane programy telewizyjne mają wpływ na sen. Czytaliśmy książeczkę “Gucio nie może zasnąć” Aurelie Chien Chow Chine.
Wyczekując Mikołaja rozmawialiśmy o Mikołajkach. Słuchaliśmy piosenki i wiersza “Mikołaj”.
PRACA DOMOWA:
Cw. 5 str. 41 ( ćwiczenia elementarzowe) Dyktando
Ćw.2,3,4 str. 41 (ćwiczenia elementarzowe)
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie “Kangur”, oraz innych konkurach. Więcej informacji na stronie głównej szkoły.
Lekcja 10 (20.11.21)
Temat: Święto Dziękczynienia
Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie materiał z poprzedniej lekcji i poznane dotąd samogłoski i spółgłoski. Sprawdziliśmy prace domowa.
Poznaliśmy nowe spółgłoski n,g na wyrazach podstawowych: noc, Dominika, gąski oraz na wyrazach w nagłosie i śródgłosie. Omówiliśmy znacznie wyrazów na podstawie poznanych spółgłosek np. nietoperz, namiot, godło, gaśnica.
Na podstawie obrazka z elementarza uczniowie odpowiadali na pytania zadane przeze mnie. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie. Uczniom bardzo podobało się rozwiązywanie rebusów. Zgodnie z obietnica, odwiedziła nas klasa 4 wraz z wychowawczynią. Pierwszoklasiści otrzymali życzenia i gratulacje w związku z przystąpieniem do wspólnoty uczniowskiej Polskiej Szkoły OGNIWO. W prezencie otrzymali ołówki, puchary, zakładki do książek, oraz słodycze. Pani wychowawczyni kl.4 oznajmiła nam że jest w posiadaniu magicznego długopisu, który pisze oceny tylko 5 i 6. Niespodzianka okazało się, że jest to prezent dla mnie. W klasie zapanowała radość i oczekiwanie na oceny. Dziękujemy kl 4 wraz z wychowawczynią za odwiedziny.
Czytaliśmy opowiadanie “Święto Dziękczynienia”. Rozmawialiśmy czym ono się charakteryzuje i jakie zwyczaje w tym dniu panują. Wymienialiśmy dania znajdujące się na naszych stołach oraz dzieliliśmy sie naszymi spostrzeżeniami za co jestesmy wdzieczni i za co chcielibysmy podziekowac. W ramach klasowego projektu uczniowie kolorowali a następnie wycinamy z papieru indyki. Było dużo humoru i śmiechu. W tak radosnej atmosferze wszyscy razem zgromadziliśmy się przy stole dzieląc się posiłkiem przez nas wspólnie przygotowanym. Oczywiscie byl “indyk”, mac & cheese , ziemniaki, fasolka szparagowa, kukurydza, żurawina, , desery, owoce i wiele innych potraw, za które serdecznie dziękuję Rodzicom. Dziekuje rowniez Pani Barbarze Patan za pięknie przygotowaną listę mailowa.
Po przerwie wspólnie ćwiczyliśmy czytanie chóralne z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Czytaliśmy tekst z elementarza metoda sylabowa. Podsumowując nasze zajęcia powtórzyliśmy materiał poznany na lekcji.
Spotykamy się po dwutygodniowej przerwie – 4 grudnia.
Praca domowa:
Ćwiczenie 1- (czytanka z elementarza str.39), 3,4,5,6 str.37 ( ćwiczenie elementarzowe)
Praca plastyczna ” Święto Dziękczynienia w moim domu” – format i technika dowolna.
Praca ustna – nauczyć się opowiadać w kilku zdaniach o ” Dniu Dziękczynienia w moim domu”. Może być to opowiadanie na podstawie wykonanej pracy plastycznej.
Drodzy Rodzice, Kochani uczniowie
Życzę Wam spokojnego i zdrowego
Dnia Dziękczynienia.
Lekcja 9 (13.11.20)
Temat: Pasowanie
W sobotnie popołudnie 13.11.2021r. w Polskiej Szkole “Ogniwo” miało miejsce niezwykłe wydarzenie- ślubowanie klas pierwszych. Do tego ważnego wydarzenia pierwszoklasiści przygotowali się kilka tygodni, by udowodnić wszystkim, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami.
Na samym początku uroczystości wszystkich zgromadzonych przywitała prowadząca ( uczennica klasy l L0). Następnie dzieci wybrały się w podróż do czterech krain, gdzie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Dwa duszki ( uczennice klasy l LO) czuwały nad poprawnością wykonywanych zadań. Po tej podróży, uczniowie ślubowali że będą wzorowymi uczniami oraz dobrymi kolegami. Uroczystości pasowania poprzez dotknięcie “magicznym ołówkiem” dokonała pani dyrektor, wręczając pamiątkowe dyplomy.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości przyszedł jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek klas pierwszych.
Z radością witamy pierwszoklasistów w szeregach społeczności szkolnej i życzymy im wielu sukcesów i radości oraz samych najlepszych ocen.
Dziękuję pani dyrektor, pani Ewie, pani Karolinie, rodzicom oraz starszym uczniom z klasy l LO za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a także uczniom z kl. ll LO i z kl.8, którzy nieśli sztandar.
Lekcja 8 (6.11.20)
Temat: Dzień Niepodległości
Sobotnie spotkanie zaczęliśmy od przywitania nowej uczennicy w naszej klasie. Wspólnie witając się przedstawiliśmy się Jagodzie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opowiadali o sobie i o klasie.
Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziliśmy prace domowa. Czytając opowiadanie “Ważna lekcja” przybliżyliśmy sobie tematykę Dnia Niepodległości. Dowiedzielismy sie ze Polska nie zawsze była państwem niepodległym, czyli wolnym. Uczniowie zapoznali się z symbolami narodowymi. Za pomocą planszy dydaktycznej opowiadaliśmy o mapie Polski, godle, fladze i hymnie. Odwiedzili nas uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią Panią Barbarą Kosecki- Piwowar. Opowiedzieli nam o tym ważnym dla Polski wydarzeniu. Co oznaczał Dzień Niepodległości dla Polski oraz jakie mamy symbole narodowe. W prezencie otrzymaliśmy przygotowane przez klasę: flagę, hymn Polski oraz godło. Pierwszoklasistom bardzo podobała się prezentacja oraz otrzymana karta pracy- flaga. Uczniowie nagrodzili starsze koleżanki i kolegów biało- czerwonymi łakociami w kształcie flagi polskiej.
Poznaliśmy literki “j”, “c” na wyrazach podstawowych jajko, Jacek, Cela oraz słownictwo z spółgłoskami w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytanie sylab otwartych i zamkniętych i wyrazów z ramki. Wspólnie, chóralnie czytaliśmy teksty z elementarza z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Staraliśmy się zapamiętywać wyrazy z “j”, “c”.
Po przerwie przystępując do ćwiczeń w pisowni zwrocilismy uwage na płynność w kreśleniu poznanych spółgłosek od miejsca rozpoczęcia w odpowiednim kierunku i odpowiednim tempie. Ćwiczyliśmy pisanie w powietrzu i na tablicy. Przystąpiliśmy do pisania w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Odwiedziliśmy również bilblioteke i cwiczylismy nasza część artystyczna na pasowanie.
Praca domowa:
Ćwiczenia 1- czytanka str.35 (elementarz), 3, 4, 5 strona 33 ( ćwiczenie elementarzowe)