Klasa 1B

Wychowawczyni: Sylwia Drężek

Telefon: 609-851-0267

E-mail:

Radę Rodziców: Patrycja Kulis, Agnieszka Baczyk, Krystyna Nowik


WITAJCIE W SZKOLE !!!

     Pierwszaki-
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego życzę Wam zapału i wytrwałości w podejmowaniu nowych wyzwań. Liczne sukcesy niech  będą dla Was źródłem radości i prawdziwej satysfakcji, a szkoła niech będzie dla Was przyjaznym i bezpiecznym miejscem radosnej nauki. Odważnie rozwijajcie swoje talenty i odkrywajcie pasje.
Powodzenia!
Wychowawczyni Sylwia Drężek

“Bo tylko w tym sadzie ptak gniazdo uwije,

 gdzie człek serce kładzie we wszystko co żyje”.

Kownacka

W sobotę 9 października uczniowie kl.1a i kl.1b oraz wychowawcy mieli zaszczyt zaprosić Panią Dyrektor Monikę Zarzycką i Zarząd na uroczyste Ślubowanie, które odbędzie się 13 listopada 2021 r.


Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie,

Na nadchodzący Nowy Rok składam Wam życzenia zdrowia – gdy ono jest, możemy wszystko. Miłości, bo to ona uskrzydla i daje ciepło. Radości, bo z uśmiechem łatwiej się żyje. Życzę  także pieniędzy, bo choć szczęścia nie dają ułatwiają wiele rzeczy. Niech każdy dzień nowego roku będzie słoneczny i ciepły.

13 (12.12.20)
Temat: Tradycje Bożonarodzeniowe.
Dla pierwszoklasistow zajęcia sobotnie minęły w świątecznej atmosferze zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia  Rozmawialiśmy na temat choinki, osoby Mikołaja i nadchodzacych Swiat.
Poznaliśmy nowe spółgłoskę ” ł” wyrazach podstawowych. Za pomocą obrazka ¨Teatr dla Mikolaja¨ zadawaliśmy sobie pytania: kogo widzimy na obrazku?, Kto siedzi w fotelu?, Za kogo przebrany jest chłopak, za kogo dziewczynka?, Jak przystrojona jest klasa?.Przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza z utrwaleniem znaczenia słów, które zastępują obrazki.Uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty poznana spółgłoska.   Czytaliśmy opowiadanie ¨Zle bylo Jezusowi¨. Dowiedzieliśmy się, że Boże Narodzenie to nie tylko choinka, nie tylko prezenty i dekorowanie domów, sklepów czy ulc. To taki czas na przeżywanie narodzin Jezusa w naszych serduszkach. Na dawanie innym radości, miłości, przebaczenia i pomocy jeśli jej potrzebują.
Z okazji urodzin zaśpiewaliśmy Sto Lat dla Bianki i złożyliśmy jej życzenia z okazji urodzin. Bianka poczęstowała nas babeczkami. Dziękujemy bardzo!!!
Nastepnie udalismy sie na Wigilie i spotkanie z Mikołajem. Otrzymaliśmy piękne prezenty, za które z calego serca dziekuje. Dziekuje rowniez za przygotowanie ciasta i deseru na Wigilie.
W związku z przerwa świąteczna praca domowa nie została zadana.

Lekcja 12 (11.12.21)

Temat: Wujek Wicek dokarmia leśne zwierzęta.
Zajęcia rozpoczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Sprawdziłam prace domowa. Uczniowie chętnie czytali czytankę i przystąpiliśmy do pisania dyktanda.
Poznaliśmy nowe spółgłoski: w,f,b  na wyrazach podstawowych. Za pomocą obrazka ¨Lesne zwierzeta¨ zadawaliśmy sobie pytania: po czym poznajemy,że nadeszła zima, jakie zwierzeta przybiegły z lasu, dlaczego jest im trudniej znaleźć pokarm?  W oparciu o obrazek Pani Zimy ze str.95 elementarza poszerzyliśmy nasze słownictwo. Przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza z utrwaleniem znaczenia słów, które zastępują obrazki.
Kreslilismy kształtnie litery w określonym tempie i kierunku. Uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty poznanymi spółgłoskami.
Na koniec lekcji słuchaliśmy kolęd.  Dla pierwszoklasistów zajęcia sobotnie minęły w świątecznej atmosferze zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia.
Praca domowa:
Bardzo prosze o uzupełnienie poprzednich prac domowych.
 
Czytanka str.47 (elementarz)
Ćwiczenia 1,2, 3 str.45
 
Przypominam, że zebrałam uczniom zeszyty w celu ocenienia dyktanda. Na odrobienie ćw 1 i 2 uczniowie otrzymali kartkę.

Lekcja 11 (4.12.21)

Temat: Nadchodzi zima, bronimy się przed przeziębieniem.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy sprawdzenia pracy domowej. Powtórzyliśmy materiał poznawczy na poprzedniej lekcji i przystąpiliśmy do poznania nowych spółgłosek:  p, r, w  nagłosie i śródgłosie za pomocą wyrazów w ramce.
Przystąpiliśmy do ćwiczenia poznanych liter w powietrzu i na tablicy, następnie uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty. Za pomocą ilustracji z elementarza odpowiadaliśmy na pytania :kogo widzisz na obrazku?, Jak uczesana jest dziewczynka?, Co dzieje się za oknem?, Jakie szczegóły dostrzegasz na ulicy?…i wiele innych pytań. Czytaliśmy tekst z elementarza metoda sylabowa oraz za pomocą wachlarzy sylabowych.
Rozmawialiśmy na temat wpływu pogody i temperatury na zdrowie człowieka. Jak ustrzec się przed przeziębieniem? Zapoznaliśmy się ze słownictwem związanym z chorobami o tej porze roku ( katar, kaszel, gorączka, dreszcze, grypa, przeziębienie, koronawirus). Wszyscy zgodnie stwierdzili ze istotna role we wlasciwym wypoczynku odgrywa sen. Dowiedzieliśmy się że dzieci potrzebują 10 godzin snu a oglądane programy telewizyjne mają wpływ na sen.  Czytaliśmy książeczkę “Gucio nie może zasnąć” Aurelie Chien Chow Chine.
Wyczekując Mikołaja rozmawialiśmy o Mikołajkach. Słuchaliśmy piosenki i wiersza “Mikołaj”.
PRACA DOMOWA:
Cw. 5 str. 41 ( ćwiczenia elementarzowe) Dyktando
Ćw.2,3,4 str. 41 (ćwiczenia elementarzowe)
 

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie “Kangur”, oraz innych konkurach. Więcej informacji na stronie głównej szkoły.


Lekcja 10 (20.11.21)

Temat: Święto Dziękczynienia
Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie materiał z poprzedniej lekcji i poznane dotąd samogłoski i spółgłoski. Sprawdziliśmy prace domowa.
Poznaliśmy nowe spółgłoski n,g na wyrazach podstawowych: noc, Dominika, gąski oraz na wyrazach w nagłosie i śródgłosie. Omówiliśmy znacznie wyrazów na podstawie poznanych spółgłosek np. nietoperz, namiot, godło, gaśnica.
Na podstawie obrazka z elementarza uczniowie odpowiadali na pytania zadane przeze mnie. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie. Uczniom bardzo podobało się rozwiązywanie rebusów. Zgodnie z obietnica, odwiedziła nas klasa 4 wraz z wychowawczynią. Pierwszoklasiści otrzymali życzenia i gratulacje w związku z przystąpieniem do wspólnoty uczniowskiej Polskiej Szkoły OGNIWO. W prezencie otrzymali ołówki, puchary, zakładki do książek, oraz słodycze. Pani wychowawczyni kl.4 oznajmiła nam że jest w posiadaniu magicznego długopisu, który pisze oceny tylko 5 i 6. Niespodzianka okazało się, że jest to prezent dla mnie. W klasie zapanowała radość i oczekiwanie na oceny. Dziękujemy kl 4 wraz z wychowawczynią za odwiedziny.
Czytaliśmy opowiadanie “Święto Dziękczynienia”. Rozmawialiśmy czym ono się charakteryzuje i jakie zwyczaje w tym dniu panują. Wymienialiśmy dania znajdujące się na naszych stołach oraz dzieliliśmy sie naszymi spostrzeżeniami za co jestesmy wdzieczni i za co chcielibysmy podziekowac. W ramach klasowego projektu uczniowie kolorowali a następnie wycinamy z papieru  indyki. Było dużo humoru i śmiechu. W tak radosnej atmosferze wszyscy razem zgromadziliśmy się przy stole dzieląc się posiłkiem przez nas wspólnie przygotowanym. Oczywiscie byl “indyk”, mac & cheese , ziemniaki, fasolka szparagowa, kukurydza, żurawina, , desery, owoce  i wiele innych potraw, za które serdecznie dziękuję Rodzicom. Dziekuje rowniez Pani Barbarze Patan za pięknie przygotowaną listę mailowa.
Po przerwie wspólnie ćwiczyliśmy czytanie chóralne z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Czytaliśmy tekst z elementarza metoda sylabowa. Podsumowując nasze zajęcia powtórzyliśmy materiał poznany na lekcji.
Spotykamy się po dwutygodniowej przerwie – 4 grudnia.
Praca domowa:
Ćwiczenie 1- (czytanka z elementarza str.39), 3,4,5,6 str.37 ( ćwiczenie elementarzowe)
Praca plastyczna ” Święto Dziękczynienia w moim domu” – format i technika dowolna.
Praca ustna – nauczyć się opowiadać w kilku zdaniach o ” Dniu Dziękczynienia w moim domu”. Może być to opowiadanie na podstawie wykonanej pracy plastycznej.
Drodzy Rodzice, Kochani uczniowie
Życzę Wam spokojnego  i zdrowego 
Dnia Dziękczynienia.
dancing-turkey.jpg

Lekcja 9 (13.11.20)

Temat: Pasowanie

W sobotnie popołudnie 13.11.2021r. w Polskiej Szkole “Ogniwo” miało miejsce niezwykłe wydarzenie- ślubowanie klas pierwszych. Do tego ważnego wydarzenia pierwszoklasiści przygotowali się kilka tygodni, by udowodnić wszystkim, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami.

Na samym początku uroczystości wszystkich zgromadzonych przywitała prowadząca ( uczennica klasy l L0). Następnie dzieci wybrały się w podróż do czterech krain, gdzie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Dwa duszki ( uczennice klasy l LO) czuwały nad poprawnością wykonywanych zadań. Po tej podróży, uczniowie ślubowali że będą wzorowymi uczniami oraz dobrymi kolegami. Uroczystości pasowania poprzez dotknięcie “magicznym ołówkiem” dokonała pani dyrektor, wręczając pamiątkowe dyplomy. 
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości przyszedł jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek klas pierwszych.
Z radością witamy pierwszoklasistów w szeregach społeczności szkolnej i życzymy im wielu sukcesów i radości oraz samych najlepszych ocen.
Dziękuję pani dyrektor,  pani Ewie, pani Karolinie, rodzicom oraz  starszym uczniom z klasy l LO za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a także uczniom z kl. ll LO i z kl.8, którzy nieśli sztandar.

Lekcja 8 (6.11.20)

Temat: Dzień Niepodległości
Sobotnie spotkanie zaczęliśmy od przywitania nowej uczennicy w naszej klasie. Wspólnie witając się przedstawiliśmy się Jagodzie. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opowiadali o sobie i o klasie.
Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziliśmy prace domowa. Czytając opowiadanie “Ważna lekcja” przybliżyliśmy sobie tematykę Dnia Niepodległości. Dowiedzielismy sie ze Polska nie zawsze była państwem niepodległym, czyli wolnym. Uczniowie zapoznali się z symbolami narodowymi. Za pomocą planszy dydaktycznej opowiadaliśmy o mapie Polski, godle, fladze i hymnie. Odwiedzili nas uczniowie klasy 4 wraz z wychowawczynią Panią Barbarą Kosecki- Piwowar. Opowiedzieli nam o tym ważnym dla Polski wydarzeniu. Co oznaczał Dzień Niepodległości  dla Polski oraz jakie mamy symbole narodowe. W prezencie otrzymaliśmy przygotowane przez klasę:  flagę, hymn Polski oraz godło.  Pierwszoklasistom bardzo podobała się prezentacja oraz otrzymana karta pracy- flaga. Uczniowie nagrodzili starsze koleżanki i kolegów biało- czerwonymi łakociami w kształcie flagi polskiej.
Poznaliśmy literki “j”, “c” na wyrazach podstawowych jajko, Jacek, Cela oraz słownictwo  z spółgłoskami w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytanie sylab otwartych i zamkniętych i wyrazów z ramki. Wspólnie, chóralnie czytaliśmy teksty z elementarza z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Staraliśmy się zapamiętywać wyrazy z “j”, “c”.
Po przerwie przystępując do ćwiczeń w pisowni zwrocilismy uwage na płynność w kreśleniu poznanych spółgłosek od miejsca rozpoczęcia w odpowiednim kierunku i odpowiednim tempie. Ćwiczyliśmy pisanie w powietrzu i na tablicy. Przystąpiliśmy do pisania w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Odwiedziliśmy również bilblioteke i cwiczylismy nasza część artystyczna na pasowanie.
Praca domowa:
Ćwiczenia 1- czytanka str.35 (elementarz), 3, 4, 5 strona 33 ( ćwiczenie elementarzowe)

10/30/21
Lato odeszło tak cicho, niepostrzeżenie. Wokół zrobiło się kolorowo. W parkach, na skwerach pojawiły się żołędzie, kasztany, a przed domami chryzantemy i dynie. Jak nie kochać jesieni, która kryje w sobie tyle skarbów. A któż nie lubi szukać skarbów? Dlatego 30 października uczniowie zerówki, klasy 1B i 4 wyruszyli na ich poszukiwanie. W dyniowym plenerze, po wilgotnej od rosy trawie, w blasku jesiennego słońca spacerowała Pani Jesień. W ręku trzymała ogromny kosz. Uczniowie byli bardzo ciekawi jakie dary przyniosła i co z nich można zrobić? Jak się później okazało można wiele.
W szkolnej kafeterii na wszystkich czekała kulinarna niespodzianka. Domowe ciasteczka z dżemem, kulki morelowo- kokosowe, waniliowe babeczki i szarlotka królowały na udekorowanym stole. Nie zabrakło również króla warzyw-ziemniaka. A jak ziemniak to oczywieście placki ziemniaczane.
Pani Jesień rozpieszczała wszystkich świeżo wyciskanymi sokami. Największą popularnością cieszył się sok jabłkowy. Wyciskarka nie nadążała pracować. Marchewkowy również miał swoich zwolenników – pity ze smakiem zostawiał “wąsy” na ustach smakoszy. Znalezli się też odważni, którzy próbowali soku z buraka,szpinaku czy selera. Ileż było zabawy i śmiechu! Miny po wypiciu soku selerowego – nie do opisania. Szpinakowy był “ok”, burakowy też całkiem niezły. W sekrecie powiemy Wam, że odwiedziła nas Biedronka i Osa, ciekawe co je do nas przywiodło? Może warzywno- owocowe smakołyki? Dziękujemy, miło nam było Was gościć.
Ale, ale cóż na stole robił chlebek dyniowy, ciasto pokryte “pajęczyną”, ciasteczkowe i truskawkowe duszki oraz straszne zęby zrobione z jabłka i popcornu? To przecież symbole związane z Halloween. A jak Halloween to również tańce – przebierańce, ozdabianie dyni i kolorowe zdjęcia.
Dzień minął bardzo szybko. Pożegnania z Panią Jesienią nadszedł czas. Polubiliśmy jesień i jej dary. Z cierpliwością czekamy na to co przyniesie Pani Zima.

Dziękujemy Pani Dyrektor Monice Zarzyckiej za wspólną zabawę, pyszne soczki i piękny strój Pani Jesieni. Dziękujemy również Rodzicom za domowej roboty smakołyki i pomoc w organizacji.

IMG_6205


Lekcja 7 ( 30.10.2021)
Temat: Dzień pamięci o zmarłych.
 W klasie panowała radość i chęć uczestnictwa w poszczególnych ćwiczeniach klasowych. A troszkę ich było……poczynając od przypomnienia słownictwa  z poprzedniej lekcji, poznanych samoglosek i spolglosek. Pojawiły  się już oceny za czytanie i  pierwsze dyktando. Udalismy sie do kafeterii aby nagrac nasza część artystyczna związana z Dniem Wszystkich Świętych.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz “Wszystkich Świętych” Doroty Rozwens. Rozmawialiśmy o temacie corocznego Święta Zmarłych, dbałość o groby bliskich, pamięci i modlitwie.  Poznaliśmy spółgłoski “k ” i “d ” w wyrazach podstawowych dom, Lilka, komoda. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych,czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce. Porzerzalismy słownictwo dzieci o wyrazy z Elementarza.  Czytalam tekst sylabowej czytanki zgadywanki wskaujac palcem wyrazy, a dzieci odgadywały słowa. Zwracając uwage na płynność w kreśleniu liter K,D ćwiczyliśmy pisanie na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do pisowni w ćwiczeniu elementarzowym (ćw. 1, 2 3, 4 strony 26 i 27) i zeszycie.
 Dziekuje bardzo za zaangażowanie w życie klasy! Jest to dla uczniów i mnie bardzo duza pomoc z Panstwa strony. Uśmiech gościł na twarzach dzieci a  kostiumy dodawały im uroku. Otrzymaliśmy snaki dla dzieci, piękne kubeczki Halloweenowe (dziekuje bardzo!), słodycze airheads oraz zakupione dynie. Każdy z uczniów dzielił się swoimi wrażeniami i planami na wieczór.
 Kolejna niespodzianka były urodziny Dominika. Wspólnie śpiewaliśmy “Sto Lat”. Solenizant przygotował dla nas babeczki. Dziękujemy Bardzo !!!!!
Praca domowa:
ćwiczenie 2 (ćw elementarzowe str 27) prosze przepisac do zeszytu
czytanka str.31
Przypominam o powtórzeniu wierszy na pasowanie

Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.
30 października uczniowie klasy 1b wspominali Święto Zmarłych recytując wiersz Hanny Łochockiej pt. “Płoną świeczki”.
Filmik:

Lekcja 6 (23.10.2020)

Temat: Jesień w parku.
Sobotni poranek zaczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej i czytania czytanki. Poznaliśmy spółgłoski m, t, na podstawie wyrazów podstawowych: mama, tata. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce.
Na podstawie ilustracji rozmawialiśmy o owocach jesieni: kasztanach, żołędziach, szyszkach i jarzębinach. Za pomocą obrazka przedstawiającego pracę pszczelarza w kwitnącym sadzie odpowiedzieliśmy sobie na pytania: co widzimy na obrazku?, co dzieje się na obrazku?. Uczniowie chetnie podejmowali dyskusje dzielac sie swoimi spostrzeżeniami. Dokonaliśmy czytania wzorcowego tekstu poniżej.
Czytaliśmy opowiadanie ¨Moda i Pogoda¨. Za pomocą treści dowiedzieliśmy się że strój świadczy o człowieku i powoduje, że otaczający go ludzie darzą go zaufaniem i szacunkiem. Niewłaściwy ubiór może spowodować u innych śmiech, więc po co ¨uczyc sie na wlasnych bledach¨. W opowiadaniu zwrocono uwage jak wazna role odgrywaja rodzice w życiu dziecka. To właśnie mama i tata ukierunkowują nas i prowadzą za pomocą rad i swoich doświadczeń życiowych.
Wspólnie, chóralnie czytaliśmy teksty wyrazów dwusylabowych z podziałem na sylaby. Za pomocą fiszek sylabowych czytaliśmy poznane spółgłoski w grupie sylab.
Przystąpiliśmy do ćwiczeń w pisowni za pomocą łączenia sylab i pisania po śladzie. Następnie pisaliśmy w dużym skupieniu  nasze pierwsze dyktando.
Przygotowując się do pasowania powtórzyliśmy poznane piosenki i nauczone role. Ciesze sie, ze wiekszosc uczniow zna już wierszyki, bardzo tez prosze o pomoc pozostałym dzieciom. Wiem, że mamy jeszcze troszkę czasu, ale chce aby nabrały płynności
.
Praca domowa:
Ćwiczenie 1, 3 i 4  str. 25 (ćwiczenia elementarzowe)
*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie. W ten sposób dzieci zdobędą nawyk codziennego czytania.

Lekcja 5 (16.10.2020)

Temat: Jesień w lesie.
Przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa oraz przypomnieliśmy sobie materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji.
Poznaliśmy spółgłoski l,s na przykładzie wyrazów w nagłosie i śródgłosie. Wielka i mała litera l,s w druku i piśmie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i fonemowej wyrazów podstawowych las, lala, lisy. Przystąpiliśmy do czytania sylab i prostych wyrazów metoda sylabowa. Uczniowie bacznie obserwowali czytany przeze mnie tekst metoda wzorcowa. Odpowiadali na pytania pod kątem rozumienia tekstu. Wyjaśniliśmy sobie również znaki interpunkcyjne w czytance. Podawaliśmy przykłady zdań oznajmujących, pytających i wykrzyknikowych.
W naszej szkole obchodziliśmy POLONIJNY DZIEŃ DWUJĘZYCZNOŚCI, święto języka polskiego. Dlatego też udaliśmy się do biblioteki, Pani Ewa przygotowała dla uczniów czytanie książeczek i gry odnośnie naszego święta. Korzystając z okazji wypożyczyliśmy książki.
Po przerwie przystąpiliśmy do pisania. Kreśliliśmy litery w powietrzu i na tablicy. Uczniowie za pomocą ¨kolorowych sznureczkow¨ formowali kształty poznanych spółgłosek. Po czym przystąpiliśmy do uzupelniania cwiczenia elementarzowego i zeszytu.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz¨¨Ẅ lesie¨ Agnieszki Borowieckiej. Zapoznaliśmy się z czynnościami i stanami takimi jak: słucha (zuch), nie rzucaj (śmieci), rozniecić (ogień), zbieraj (puszki), szanuj (świerki), obserwuj (gniazdo). Rozmawialiśmy też o ¨zimowych spiochach¨, czyli o zwierzętach zapadających w sen zimowy.
Ćwiczyliśmy nasza czesc artystyczna na Pasowanie.
Praca domowa
Dyktando z samogłosek- w zeszytach uczniowie mają wpisana kolejność w jakiej będą podane samogłoski.
Ćwiczenie 1 str. 21 (ćwiczenia elementarzowe) – prosze nauczyc sie czytac str. 21 i 22 (elementarz)
Ćwiczenie 2 str.21 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 3 str. 21 (cwiczenie elementarzowe)

*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie.


Lekcja 4 ( 10.09.2021)

Temat: Kalendarzowa jesień- jesienne owoce i warzywa.
W sobotni poranek w naszej klasie zawitała radość, śmiech i okres wielkich przygotowań do Pasowania. Rozpoczęliśmy poranek od sprawdzenia obecności, pracy domowej i powtórzenia materiału. Uczyliśmy się nowej piosenki na Pasowanie i powtarzaliśmy już nauczone. Wspólnie wybraliśmy wierszyki do nauki. Razem z klasa 1a udaliśmy się do Pani Dyrektor aby wręczyć zaproszenie na nasze Ślubowanie.
Poznaliśmy nowy materiał literowy, samogłoski à, ę. Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku i do pisania w zeszycie. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu i wpisaliśmy poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów. Korzystając z ilustracji w podręczniku nazywaliśmy małe obrazki i wyszukiwaliśmy litery á, ę w podpisach. Dzieci opisywały co widzą na obrazku.
W radosnym humorze udalismy sie na dwor. Uczniowie mieli czas żeby korzystać z uroków jesiennej pogody bawiąc się na placu zabaw. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Rozmawialiśmy o kolorach i zmianach w przyrodzie towarzyszących jesieni.
Za pomocą “magicznego klucza” szukaliśmy w książce “Tajne zadania na dziecięce spotkania” zmian zachodzących w porach roku. Rozwijając myślenie przyczynowo-skutkowe i zdolności poznawcze dzieci wykonywały ćwiczenia z zakresu “Jaka to pora roku?”.  Poznawaliśmy i utrwalaliśmy nazwy owoców , warzyw i ich przetworów. Za pomoca roznych gatunkow jablek i papryk dowiedzielismy sie ze moga one inaczej smakować i wyglądać. Uczniom bardzo się spodobało, że mogą oni sami ocenić smak przyniesionych przeze mnie owoców i warzyw. Dyskusja była żywa. Jedne okazały się miękkie, słodkie  i soczyste inne natomiast kwaśne i twarde.

Bardzo prosze aby uczniowie znali swoje role na pamięć do 23 października. Chciałabym aby mieli czas na doskonalenia swoich umiejętności na próbach.
Planuje za dwa tygodnie zrobić pierwsze dyktando z poznanych samogłosek bardzo proszę o poćwiczenie w domu.

Dziekuje bardzo za piękny prezent, gorące uśmiechy na Waszych twarzach oraz okazane serce.

Praca domowa
Ćwiczenie 1 str.17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str 17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
Powtórzenie poznanych samogłosek.


Lekcja 3 (10.02.2021)

Temat: Szkoła na wsi.

Sobotni poranek zaczęliśmy od przywitania się, sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia słownictwa poznanego na poprzedniej lekcji.
Nawiązując do tematu lekcji rozmawialiśmy o ilustracji z elementarza przedstawiającej wieś. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie zwierzat zyjacych w gospodarstwie wiejskim oraz produktów zwierzęcych ( mleko, masło, jajka, miód ). Za przykład zwierząt domowych posłużyły nam fiszki obrazkowe. Gra polegała na wylosowaniu przez ucznia jednej karty i opowiedzenie kolegom i koleżankom o danym zwierzęciu. Uczniowie mieli za zadanie odgadnięcie co to za zwierzę. W ten sposób powtórzyliśmy sobie kolory, nazwy zwierząt i pobudzilismy nasze fantazje. Padło też przysłowie ” Żeby kozka nie skakala toby nóżki nie złamała”. Było śmiesznie i zabawnie.
Poznaliśmy samogłoski U,u,,O,o, y. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu. Wpisywaliśmy  poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy  do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku oraz do pisowni poznanych samogłosek w zeszycie.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali  opowiadania ¨Uczyc sie-czy nie uczyć?¨. Wyjaśniliśmy sobie dlaczego uczenie się języków obcych daje nam różne perspektywy w życiu i zwrocilismy uwage, ze jezyk polski, to język naszych rodzicow, dziadkow i pradziadkow.
Praca domowa 
Ćwiczenie 1 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe).
Dziekuje bardzo za dużą frekwencję na pikniku i pomoc. Milo bylo zobaczyc uśmiechnięte buzie dzieci i ciesze się, że miałam czas poznać Państwa osobiście. 
***** Zapraszam na spotkanie organizacyjne 9 października o godz 13. Spotkanie odbędzie się w kafeterii. Razem z dziećmi będę czekała na Państwa przed wejściem B. 

Lekcja 2 (25.09.21)
 
Kochani Uczniowie, drodzy Rodzice
Serdecznie witam wszystkich w nowym roku szkolnym. Jest mi bardzo miło pracować z Wami.
Jako wychowawca klasy Państwa dzieci zadbam aby każde dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie. Moimi celami na ten rok są: realizowanie programu kl. 1, rozwijanie myślenia twórczego , nawyków systematycznej pracy przydatnych w starszych klasach a także przyjaznych relacji nauczyciela z uczniami i ciepłej atmosfery w klasie.
Tematem naszej lekcji było : Szkoła w mieście.
Na początku zajęć przywitaliśmy się serdecznie  przypominając sobie nasze imiona,  poznane samogłoski i słownictwo z poprzedniej lekcji. Z wielka duma i radoscia rozdalam uczniom naklejki motywacyjne za prace domowa.
Rozmawialiśmy na temat praw, regulaminu i obowiązków ucznia klasy 1. Uczyliśmy się piosenki “Witam Was”. W naszej klasie pojawiła się ¨Tablica motywacyjna”
Czytaliśmy opowiadanie ¨Igiełka i sprawdzian z ortografii¨. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili że najpierw należy zrobić swoje obowiązki, a później przyjemności.
Po przerwie poznaliśmy samogłoski I,i,O,o. Zapoznaliśmy się również z obrazkami w elementarzu i uczniowie wyszukiwali danych samogłosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu a także pisanie na tablicy. Uczniowie w prawdziwym skupieniu przystąpili do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku oraz do pisowni poznanych samogłosek w zeszycie.
Rozmawialiśmy o ulicy i szkole w mieście poslugujac sie ilustracja z elementarza. Zwrocilismy uwage na nowe słownictwo dotyczące miasta, ruchu ulicznego i poruszanie się w mieście. Zachowania się uczniów w drodze do szkoły, na boisku szkolnym, na parkingu, na korytarzu. Za przykład takiego zachowania posłużyła nam wyprawa na plac zabaw.
Drodzy Rodzice od tego tygodnia  wysylam grupowa wiadomość tekstowa z praca domowa. Dzięki temu uczniowie będą mieli więcej czasu na odrobienie jej.
Pozdrawiam i do zobaczenia w sobotę.
Dziekuje bardzo za wypełnienie i oddanie ankiet. Są to bardzo ważne i istotne informacje o “moich uczniach”.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)
Poprosze o powtórzenie słownictwa z elementarza str. 10,11.
Zapraszam na niedzielny piknik. Szczegolowe informacje na stronie www.ogniwopl.com
Pozdrawiam i do zobaczenia w sobotę.

Lekcja 1 (09.18.21)
Temat: Poznajemy się wzajemnie.
Praca domowa:
ćw.1 str. 4 (ćwiczenie elementarzowe)
ćw. 2,3 str.5 (ćwiczenie elementarzowe)
***Uczniowie, którzy nie posiadają jeszcze podręczników otrzymali w sobotę karty pracy. Proszę o uzupełnienie ich.