Liceum III 2017

Wychowawca: Justyna Bereza

e-mail:
telefon: 609-532-5603

Mama Klasowa: Małgorzata Stawowczyk


Wiadomości domowe na 25 marca 2017 br.

na ostatnich zajęciach omówiliśmy sobie fragment opowiadania Doroty Terakowskiej, pt. “Tam gdzie spadają Anioły”. To były fantastyczne zajęcia. Jestem pod wrażeniem waszego zmotywowania do udziału w dyskusji. Podział na grupy i zbieranie argumentów do obrony własnej tezy okazał się strzałem w dziesiątkę 😉 Myślę, że wielu z Was zaskoczyło samych siebie. A wydawało się, że będzie to jedna z wielu historii, którą omówimy krok po kroku, zbierzemy wnioski i już… Kochani! Czas nam ucieka, do matury coraz bliżej, a ja cieszę się i liczę na Wasze zaangażowanie w powtórki materiału!.
Praca domowa na sobotę:
1. ćw. 2 str. 161
2. zebrać w formie słoneczka tematy współczesnej literatury – odsyłam na stronę 156.
3. proszę o przyniesienie zaległej pracy z zeszłego tygodnia, ćw.V str.125

Przypomnienie:
Z końcem marca upływa termin oddawania pisemnych prac maturalnych! Został tylko tydzień.
Zachęcam do wysyłania mi swoich fragmentów pracy, póki mamy jeszcze chwilę na wymianę spostrzeżeń.

DODATKOWE SPOTKANIA PRZED MATURĄ
w najbliższy piątek (24 marca) odbędzie się nasze pierwsze spotkanie w ramach powtórek i przygotowań do matury.
Proponuję godzinę, 5.30. Zajęcia odbędą się w szkole. Proszę o punktualność.
Proszę przynieść podręczniki i zeszyty/notatki z klasy I !
Proszę dać mi znać, kto będzie w piątek i czy wszystkim odpowiada godzina spotkania.
Zajęcia w sobotę odbywają się zgodnie z planem.

Wiadomości domowe na 18 marca 2017 br.

Nasze tygodniowe motto: Bądź wierny Idź

Drodzy Uczniowie i Rodzice,
w naszej sali zawisła nowa tablica, która już od rana zachęcała wszystkich do rozmów po polsku. Postanowiliśmy wypełnić ją polskimi symbolami, cytatami, po czym przystąpiliśmy do zgadywania – kto, gdzie, kiedy i dlaczego? Największą zagadką okazała się być gęś – zwykły drób, do którego nawiązał niegdyś Rej 😉  Na tablicy powiesiliśmy również życiowe mądrości – cytaty, które ku uciesze motywowały nas do działania przez całe przedpołudnie! Następnie sprawdziliśmy pracę domową w parach. Ku wzajemnemu zaskoczeniu, niekiedy nie było czego odpisać od kolegi/koleżanki, a w dodatku trzeba było stworzyć jeszcze coś naprędce. Brawo dla Veroniki za “niezmordowanych”! Potem wspólnie przyjrzeliśmy się literackiemu profilowi  Zbigniewa Herberta, stworzyliśmy notatkę, którą skrupulatnie na tablicy zapisywała Wiktoria. Na koniec omówiliśmy sobie wiersz Z. Herberta, pt.: “Przesłanie Pana Cogito”. Jako wprowadzenia do analizy wysłuchaliśmy recytacji wiersza w wyk. Jerzego Zelnika na tle fragm. przedstawienia teatralnego,pt. “Śmierć rotmistrza Pileckiego”. Kończąc zajęcia, w ramach podsumowania lekcji zagraliśmy w naszą nową grę – kapustę, która wszystkim przypadła do gustu, co mnie ogromnie cieszy. Najbliższe zajęcia zaczynamy więc powtórką w formie kapusty głowy pustej 😉

Praca domowa:
Ćw.III, str.124
Ćw. V str. 125 ( na osobnych kartkach)
Ćw. 4 str.145
Przeczytać:
Ścieżkami ludzkiego życia – Tam, gdzie spadają Anioły, str.156-159
Przynieść podręczniki z I klasy – zaczynamy powtórki do matury
Przypominam, że termin oddawania pisemnych prac maturalnych upływa z końcem marca, czyli za 2 soboty! Dziękuję tym, którzy do mnie już piszą, dostarczają fragm. prac i zachęcam pozostałych.

Od 24 marca ruszymy z dodatkowymi piątkowymi powtórkami.

Wiadomości domowe na 11 marca 2017 br.

Drodzy rodzice i uczniowie,

Na ostatnich zajęciach przybliżyliśmy sobie sylwetkę polskiego noblisty Czesława Miłosza oraz przeanalizowaliśmy jeden z jego wierszy, pt.: “Który skrzywdziłeś”.  Przeczytaliśmy również jeden z reportaży Ryszarda Kapuścińskiego, pt.:” Dzień we wsi Abdullah Wallo”. Zajęcia zakończyliśmy grą “Znaj znak”.
Na najbliższych zajęciach powiemy sobie o Zbigniewie Herbercie i przeczytamy kilka wierszy współczesnych poetów.

Praca domowa:
1.Przeczytać:
a) Spotkanie z autorem, str.121-123
( Anna – C jak Cognito; Julia D jak Dramaty; Veronica – E jak Eseje, Wiktoria – Herbertiada i Klub Szkół Herbertowskich; Karol – L jak Lwów; Jack – M jak Mitologia i N jak Nagrody; Ola – O jak Opozycja; Eliza- P jak Podróże i R jak Rodzina; Nicole – T jak tomiki poezji)
proszę przeczytać wskazane przeze mnie akapity i je streścić swoimi słowami

b)Słowami poezji – str. 143-144

2. Ćwiczenia:
ćw. III str. 128
ćw. 3 str.153
Dla chętnych:
ćw.4 str.130
Nieobecni:
ćw. I, str.128
ćw. I str. 129
ćw.I, str. 152-153

Przypominam, że termin oddawania pisemnych prac maturalnych upływa z końcem marca, czyli za 3 soboty!

Z okazji dzisiejszego Dnia Kobiet  wszystkim Paniom, Pannom życzę wszystkiego co najlepsze, co szczęście dać może!
W imieniu szkoły zapraszam na obchody tego dnia z Kabaretem “Odlot” w najbliższą sobotę, o godz.19.00  w auli szkoły. Więcej informacji na stronie szkoły i facebook’u.

 

KONKURS

II Międzynarodowy Konkurs Polonistyczny „Z poprawną polszczyzną na co dzień”

Rejestracja: do 2 kwietnia 2017 r.

Nauczyciel wysyła zgłoszenie pod adresem: 4 – 5 kwietnia nauczyciel otrzymuje kody dostępu.

Terminy: 10, 11, kwietnia (z uwzględnieniem stref czasowych) – w tych dniach uczennice i uczniowie piszą konkurs, o dowolnej godzinie.

Konkurs składa się z dwóch części: Część 1. – rozwiązanie testu online, czas: masz 60 minut od zalogowania – bez przerwy, nie możesz zatrzymać czasu podczas pisania testu. Pamiętaj: od momentu kliknięcia ikonki: ROZPOCZNIJ TEST masz 60 minut. Część 2. – napisanie opowiadania w ciągu dwóch dni: 10 i 11 kwietnia. Twoim zadaniem jest samodzielne napisanie opowiadania do historyjki obrazkowej. Obrazki mają być tylko inspiracją, jakkolwiek muszą pojawić się w Twojej pracy. Celowo nie ponumerowaliśmy obrazków – to od Ciebie zależy „kolejność”. Oczywiście możesz wymyślić/dodawać innych bohaterów. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia i konieczność wykorzystania w opowiadaniu obrazków… Pamiętaj o tytule. Staraj się unikać błędów. Twoja praca nie może przekroczyć 2 stron komputeropisu A4 (rozmiar kartki ksero, czcionka 12, np. Times New Roman). Otrzymasz od nauczyciela swój login i swoje hasło – za pomocą loginu i hasła zalogujesz się do systemu konkursowego na stronie: poprawnapolszczyzna.pl/test_online.html (wtedy, kiedy będziesz pisała/pisał test, drugi raz – kiedy będziesz „wklejała”/”wklejał” opowiadanie). Koordynator Konkursu (dyrektor szkoły, nauczyciel) otrzymuje login i hasło, dzięki którym będzie miał dostęp do wyników. Uczennica/Uczeń może jednego dnia napisać test (przypominamy – czas 60 minut, podczas pisania testu nie można zatrzymać czasu, jest tylko jedna „próba”), a następnego dnia lub w ciągu następnych dni tworzyć opowiadanie. Ważne, by praca była przepisana na komputerze i „wklejona” do systemu – nie później niż 11 kwietnia (z uwzględnieniem stref czasowych). Historyjka obrazkowa zostanie zamieszczona na naszej stronie 10 kwietnia 2017 r., w zakładce SZKOŁY POLONIJNE Panel konkursowy poprawnapolszczyzna.pl/test_online.html będzie aktywny od 10 kwietnia 2016 r. Bardzo prosimy Rodziców o pomoc podczas logowania na stronie konkursowej oraz podczas przepisywania, a następnie „wklejania” opowiadania do systemu konkursowego. Ponadto uczennice i uczniowie samodzielnie rozwiązują test i piszą opowiadanie.

 

KONKURS POLONISTYCZNY 2017(1)

Wiadomości domowe na 4 marca 2017 br.

Ostatnie nasze zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie przesłania wiersza Wisławy Szymborskiej, pt.: “Nic dwa razy”. Następnie przeszliśmy do omówienia zagadnienia literatury emigracyjnej – jak się zrodziła, gdzie i  dlaczego twórcy decydowali się na wyjazd i tworzenie za granicą Polski. Jako przykładem twórczości emigracyjnej posłużyliśmy się wierszem Feliksa Konarskiego, pt.: “Polskie dziecko”. Poruszony w nim został wątek wspomnień i tęsknoty za ojczystym krajem oraz mowy polskiej, która na emigracji nabrała szczególnego znaczenia.

Zgodnie z obietnicą postanowiłam wraz z uczniami uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na początek obejrzeliśmy krótki filmik, w którym osoby z różnych stron świata i mówiące w różnych językach próbowały się porozumieć. Okazało się to niemożliwe. Jednocześnie zaś okazało się, że wszystkie te osoby posługują się j. polskim, którego nauczyli ich rodzice i dzięki . polskiemu właśnie mogły się ostatecznie porozumieć.
Następnie przeczytaliśmy kilka tekstów związanych z obchodami tego dnia – wierszyków o języku polskim, i nagraliśmy krótkie filmiki. Na koniec naszego ojczystego “językowania” zagraliśmy w grę – Znaj znak, która jest doskonałą formą zapoznania się z historią Polski. Rozgrywki w najszybsze wyszukanie jednego wspólnego znaku dostarczyły nam mnóstwo emocji. Kolejnym etapem gry, było wyjaśnienie 133 symboli występujących w grze. Jak się okazało, niektóre z nich były uczniom dobrze znane. I tu chciałabym pochwalić Wiktorię, która wśród znaków rozpoznała Janka Wiśniewskiego, symbol ofiar grudnia 1970.Brawo Wiki!!

W związku z Waszymi prośbami możemy przedłużyć nasze obchody. Wasze przywiązanie do j.polskiego możecie podkreślić strojem, możecie też przygotować jakiś krótki tekst.

Składniki:
I. PRZECZYTAĆ
1. Czesław Miłosz “Który skrzywdziłeś”, str.127 – literatura
2. Z litewskiej puszczy – na Skałkę. Czesław Miłosz , str.105-107; geografia
3. Oczami reportera, str.149-151
II. UZUPEŁNIĆ
ćw. 4 i 5 str. 137
Dla przypomnienia – sobotnie zajęcia w liczbach:
1. Termin oddawania prac pisemnych upływa z końcem marca, czyli już za 4 soboty!
2. Do matury pozostało  tylko 9 sobót ( w tym Wielkanoc).Uczniowie, chciałam poinformować, że swoje prace maturalne (fragmenty) możecie wysyłać również drogą e-mailową

21 maja 2017 odbędzie się wycieczka szkolna do Parku Hershey. Do 4 marca proszę dać mi znać, kto z uczniów i rodziców wybiera się na nią. Opłata za dorosłych wynosi 20 dolarów za przejazd i 29.95 za wstęp do parku. Opłatę za przejazd należy uregulować do 4 marca, za wstęp najpóźniej do 11 marca.

Przypominam, że są do kupienia książki  z okazji 15-lecia “Ogniwa” w cenie 30 dolarów oraz srebrne jabłka – przypinki za 25 dolarów.

Jak Państwo pamiętają, decyzję o balu maturalnym pozostawili Państwo swoim dzieciom. Uczniowie są na tak. Wspólnie z nimi podejmę się zorganizowania tej uroczystości. Państwa będę natomiast prosić o pomoc w aranżacji i dekoracji sali. Poszukujemy również DJ, który mógłby zagrać dla nas tego wieczoru.
Bal odbędzie się 13 maja, godzina nie jest jeszcze znana. Proszę więc zarezerwować sobie tę datę.

Wiadomości domowe na 25 lutego 2017 br.

 

 

Na ostatnich zajęciach omówiliśmy sobie najważniejsze hasła współczesności. Na podstawie Polskich Kronik Filmowych przybliżyliśmy sobie nieco realia lat 70., zobaczyliśmy na czym polegała propaganda PRL-u.
Przeczytaliśmy i zinterpretowaliśmy wiersz Wisławy Szymborskiej, pierwszej damy polskiej poezji, która w 1996 roku otrzymała literacką nagrodę Nobla. Była to  również okazja, aby przypomnieć sobie pozostałych polskich noblistów, nie tylko w dziedzinie literatury.
Pozostając w temacie W. Szymborskiej, chciałabym wyrazić swoje zadowolenia z aktywności uczniów na ostatnich zajęciach. Za to, że jesteście coraz śmielsi w formułowaniu własnych spostrzeżeń, że dzielicie się swoimi przemyśleniami, a przy tym potraficie docenić siebie nawzajem, zauważyć własne i innych postępy. Praca w takiej atmosferze jest prawdziwą przyjemnością!

Zaskakującym i niebywale miłym akcentem było zakończenie zajęć wspólną recytacją “Inwokacji” z Pana Tadeusza, Adama Mickiewicza. Tak trzymać, tegoroczni Maturzyści!

W najbliższą sobotę chciałabym nawiązać do dzisiejszego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W związku z tym mam prośbę. Chciałabym, abyście swoim strojem podkreślili znajomość Waszego Języka Ojczystego i aby każdy z Was przygotował jakiś krótki tekst po polsku. Może to być wierszyk  z dzieciństwa, piosenka, fragment wiersza (np. Inwokacja ;-)) czy też tradycja świąteczna. Może to być również refleksja dotycząca znajomości języka polskiego, korzyści płynących z umiejętności posługiwania się nim. Pomyślcie i zaskoczcie mnie, Was, siebie nawzajem 😉

Przepis na pracę domową.
Składniki:
I. PRZECZYTAĆ
1. Czesław Miłosz “Który skrzywdziłeś”, str.127
2. Literatura emigracyjna, str. 133 – 135
II. UZUPEŁNIĆ
1. ćw. II str. 108
2. ćw. IV str.109
Wszystkie składniki delikatnie połączyć i włożyć do plecaka. Utrwaloną, gotową formę przynieść w sobotni poranek!
Dla przypomnienia – sobotnie zajęcia w liczbach:
1. Termin oddawania prac pisemnych upływa z końcem marca, czyli już za 5 sobót!
2. Do matury pozostało  tylko 10 sobót ( w tym Wielkanoc).Uczniowie, chciałam poinformować, że swoje prace maturalne (fragmenty) możecie wysyłać również drogą e-mailową

Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w konkursie Talent za Talent. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie http://talentzatalent.pl/ 

Click to access Regulamin-TalentzaTalent.docx.pdf

Szczególne osiągnięcia, aktywność szkolna i pozaszkolna w amerykańskiej szkole są również brane pod uwagę.

Aplikacje można składać do 1 marca br.  Formularz aplikacyjny  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScs0wS_0hz2tCPwT3BbF1FsMj_wDhA_ohTFDL0iWeznHNRt3w/viewform

 

 

Walentynkowe wiadomości domowe na 18 lutego 2017 br.

W minioną sobotę gościło u nas Radio Rampa z programem RadioNocka. Chcę podziękować i pogratulować aktywności moim uczniom podczas warsztatów dziennikarskich oraz niebywałej ochoty do udzielania odpowiedzi podczas wywiadu! Waszych nagrań możecie posłuchać na antenie radia, każdego dnia o godz.19.00. Wśród nich również czytanie bajki przez p. Agnieszkę Wolinski.
Samancie i Elizie dziękuję  za przyniesienie poczęstunku walentynkowego. Było nam miło, a przede wszystkim smacznie 😉
Wracając zaś do naszych lekcyjnych spraw…Bardzo proszę o odrobienie pracy domowej. Z uwagi na w/w wydarzenia nie udało nam się zrealizować zaplanowanego materiału i mamy kilka kwestii do nadrobienia. W ramach przybliżenia realiów życia peerelowskiego chciałabym pokazać Polskie Kroniki Filmowe, wszystko jednak zależy od Waszego przygotowania do lekcji.
Sezon na maturalne konsultacje dot. pisemnych prac uważam za rozpoczęty. Brawo dla Oli, która jako pierwsza przyniosła do sprawdzenia i omówienia fragment swojego wypracowania! Pierwsze koty za płoty. Mam nadzieję, że pozostali uczniowie zasypią mnie wkrótce swoimi pracami, na co z niecierpliwością czekam!

Z okazji dzisiejszego Dnia św. Walentego życzę wszystkim wypełnionego miłością i serdecznością dnia!

Z okazji dzisiejszego Dnia św. Walentego życzę wszystkim wypełnionego miłością i serdecznością dnia!

Praca domowa:
1. Przeczytać wstęp do epoki – Współczesność, str. 112-117
2. Zaznajomić się z sylwetką Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, str. 126-127
3. Zebrać od dziadków, rodziców fakty dotyczące lat powojennych i epoki PRL-u.
4. Ewentualne zaległości.

Wiadomości klasowe i praca domowa na 11 lutego 2017 roku.

na ostatnich zajęciach rozpoczęliśmy kolejną i zarazem ostatnią epokę, która nosi nazwę – współczesność.  Prześledziliśmy okres historii Polski od pierwszych lat po wojnie, aż po obecne czasy. Współczesność to bardzo “pojemna” epoka, obejmuje bowiem 72 lata. Dlatego też podzielona została na 5 charakterystycznych okresów. Na najbliższych zajęciach przyjrzymy się tym razem twórcom i ich dziełom, które z jednej strony nawiązywały do tragizmu II wojny światowej, z drugiej zaś próbowały ukazać absurdy PRL-owskich czasów.

Praca domowa
1) Ćw. I str. 107-108
2) Ćw. IV str. 109
3) Przeczytać strony 112-117
4) Zapytać rodziców, dziadków jak im się żyło w czasach powojennych, peerelowskich. Największe absurdy tego okresu.

Przypominam, że termin składania prac maturalnych, które są warunkiem dopuszczenia do egzaminu, upływa z końcem marca, czyli raptem za 7 tygodni!

Moi drodzy. Najbliższa sobota będzie walentynkową. Pomyślcie jak wyróżnić tą sobotę spośród innych. Może ubiorem, a może walentynką dla kolegi/koleżanki z ławki 😉 Zachęcam!

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 4 lutego 2017 roku.

odliczanie do studniówki już za nami. Teraz poleci jak z górki – do matury 😉 Wracając do minionej soboty. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili, a wspomnienia studniówkowego balu pozostaną na długo w Waszej pamięci.
Tymczasem w ramach realizacji materiału do matury wracamy do szkolnej ławy i zabieramy się do pracy, gdyż przed nami ostatnia prosta!

Praca domowa:

1. Przygotować uzupełnione ćwiczenia do sprawdzenia.
2. Ćw. 3 str. 94
3. Przeczytać tekst “Kartka z historii Polski”, str. 102-106 oraz “Współczesność” str. 112- 117
4. Ci, którzy nie napisali testu 27 stycznia, zobowiązani są do napisania go na najbliższych zajęciach, 4 lutego.

 

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 28 stycznia 2017 roku.

Proszę się przygotować do powtórki z epoki II wojna światowa i okupacja.

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 21 stycznia 2017 roku.

Na ostatnich zajęciach przeczytaliśmy i omówiliśmy fragment opowiadania Zofii Nałkowskiej, pt.: “Dno”. pochodzący z tomu opowiadań “Medaliony”. Zanim przeszliśmy do analizy tekstu, wyjaśniliśmy sobie, czy jest medalion oraz różne znaczenia słowa “dno”.
Uzupełnieniem tematu i przybliżeniem realiów II wojny światowej był film dokumentalny o Irenie Sendlerowej, polskiej działaczce społecznej i charytatywnej. W czasie II wojny św. zbudowana przez nią sieć ludzi i organizacji uratowała ok. 2500 żydowskich dzieci.

W ramach promocji polskiej twórczości wysłuchaliśmy utworów: “Miłość” Krzysztofa Zalewskiego i “Deszcz na betonie” Taco Hemingway.

Praca domowa:

1. Obiecane(!) zaległe prace ( nie wszyscy mieli okazję oddać, więc czekam)
2. Nieobecni
ćw. 6 str. 87

3. Wszyscy
ćw.II str.85
ćw. 7 str. 87

4. Przeczytać:
Warszawskie dzieci pójdziemy w bój… str. 90-92

5. 28 stycznia – podsumowanie II wojny światowej – TEST

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA – WAŻNE
W związku z apelem z okazji Dnia Babci i Dziadka, który odbędzie się w najbliższą sobotę, spotykamy się na próbie w piątek (20 stycznia), od godz. 18.15 w auli szkoły.
Bardzo proszę o przybycie z wierszami, które rozdałam 2 tyg. temu.
Proszę również o pomoc w nakryciu stołów i krzeseł oraz dekoracji.

Znalezione obrazy dla zapytania dzień babci i dziadka

 

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w  trzydziestej trzeciej edycji – Międzynarodowego  Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

im. Wandy Chotomskiej.

Regulamin konkursu:

  1. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych i średnich.
  2. Tematyka wierszy i opowiadań  jest dowolna.
  3. Prace konkursowe należy nadsyłać do 26 lutego 2017 r.na e-mail:  
  4. Dla pełnego obiektywizmu oceny w kategorii poezji – każdy autor proszony jest
    o nadesłanie kilku wierszy.
  5. Wiersze i opowiadania powinny być przesłane w wersji elektronicznej podpisane następująco: imię i nazwisko autora, klasa, szkoła, miejscowość; imię i nazwisko prowadzącego nauczyciela.
  6. Nadesłane teksty konkursowe nie mogą być wcześniej publikowane.
  7. Jest możliwość przysyłania przez dzieci i młodzież polonijną utworów literackich w języku angielskim.
  8. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca kwietnia 2017 r.
  9. Prace oceniane będą w kategoriach:

Wiersze

uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V-VI i uczniowie klas starszych;

Opowiadania

uczniowie klas I-IV, uczniowie klas V-VI, uczniowie klas starszych.

  1. W skład Komisji Konkursowej wchodzą: Wanda Chotomska, jako przewodnicząca; poeci, prozaicy i dziennikarze; pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz nauczyciele poloniści.
  2. Wyróżnione wiersze i opowiadania będą opublikowane w kolejnej książce podsumowującej konkursu, a także w prasie.
  3. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego spotkania młodych twórców w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku i zaplanowane jest na październik 2017 r. Dokładna data, nazwiska przyszłorocznych Gości podane zostaną w terminie późniejszym.
  4. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Centrali Polskich Szkół

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 14 stycznia 2017 roku.

 

 

 

 

 

Ostatnie zajęcia poświęcone były poezji okresu II wojny światowej. Pierwszy z nich “Żołnierz polski” Władysława Broniewskiego nawiązuje do sytuacji Polaków – żołnierzy po przegranej kampanii wrześniowej. Wiersz “Pokolenie”, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mówi o tragedii młodego pokolenia, pokolenia Kolumbów, którzy doświadczyli największego okrucieństwa, jakim była wojna.

Praca domowa:

1. Obiecane(!) zaległe prace.
2. Nieobecni
ćw.I,II – str.68-69
ćw. IV, 3,4,5 – str.70-71
ćw.3 – str. 77

3. Wszyscy
ćw. 6 – str.71
ćw. I i 5 str. 76-77

4. Przeczytać:
“Ludzie ludziom zgotowali ten los” str. 81-84

5. Dla chętnych – kod  QR

d37994f7-d7b4-4dcc-bc8e-a660831eaaa8.jpg

6. Proszę nauczyć się czytać wierszy, które rozdałam w ubiegłą sobotę.

Kalendarz
14.01.2017 (sobota) w godz.13.00 – 14.00 odbędą się zajęcia karykatury z p. R. Druchem
15.01.2017 (niedziela) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – występ “Ogniwa” o godz. 14.00
21.01.2017 apel z okazji Dnia Babci i Dziadka, godz.11.30 (my i klasa VII jesteśmy jego organizatorami)
28.01.2017 Studniówka!

 

Wiadomości noworoczne i praca domowa na 7 stycznia 2017 roku.

 

Drodzy rodzice, kochani uczniowie,

witam bardzo serdecznie w nowym 2017 roku! Życzę wszystkim ciekawych, zapierających dech, a przede wszystkim inspirujących książek, które pisać Wam będzie życie tego roku 😉

Praca domowa na 7 stycznia:
1) przeczytać (j. polski):
a) Żołnierz polski – str. 68
b) Nas nauczono… wojny – str. 74-75

2) napisać sprawozdanie ze spotkania z p. Robertem Stodnickiem
3) ćw. 1,2,4 str. 73 (geografia)

Studniówka

1. data i miejsce: 28 stycznia, godz. 19.00, Royal Manor w Garfield, NJ
2. Cena biletu dla maturzystów wynosi 30,00 USD
3. Rodzice oraz osoby towarzyszące płacą za bilet wstępu 85,00 USD od osoby

W związku z powyższym, bardzo proszę Państwa o deklarację udziału w studniówce na e-mail, do najbliższej soboty, czyli 7 stycznia br. Opłatę proszę uregulować w sklepiku szkolnym. Transport zostanie zorganizowany, a jego koszt będzie uzależniony od liczby osób.
Bardzo gorąco zachęcam rodziców do wzięcia udziału w tej uroczystości. Jest to wyjątkowa okazja, gdyż jest podsumowaniem lat liceum, ale i całego okresu polonijnej edukacji. To również piękne przypieczętowanie zawartych w szkolnych murach znajomości, które miejmy nadzieję, przetrwają kolejne lata i nie raz przywołają miłe wspomnienia.

Dzień babci i dziadka – 21 stycznia br.
W tym roku nasza klasa wraz z klasą VII ( wych. p. R. Druch) jest odpowiedzialna za zorganizowanie apelu z okazji Dnia Babci i Dziadka. W najbliższą sobotę każdemu z uczniów rozdam poszczególne kwestie do nauczenia. Mamy niewiele czasu, ale kto da radę jak nie my?! 😉

W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.

Pozdrawiam serdecznie,
Justyna Bereza

 

 

Wiadomości świąteczno – noworoczne

 

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 17 grudnia br.

Wiadomości klasowe i praca domowa na 17 grudnia br.
Drodzy Rodzice i Uczniowie,

Na ostatnich zajęciach mieliśmy okazję poznać historię naszego gościa – Roberta Stodnika – historię wnuka polskich emigrantów, którzy na początku XX rozpoczęli swoje nowe życie w Ameryce. Pamiątki gromadzone i przechowywane w kufrze przez niemal sto lat stały się pretekstem do podjęcia nauki języka polskiego przez p. Roberta, odszukania krewnych za oceanem, a finalnie spotkania z nimi podczas swojej pierwszej wizyty w Polsce. To niezwykle interesująca, ale i inspirująca historia. Cieszę się, że po naszej rozmowie o wrażeniach po spotkaniu, byliście bardzo zadowoleni. Niektórzy nawet zadeklarowali konieczność rozmowy ze swoimi dziadkami, by wysłuchać wielu historii, które tylko oni pamiętają i dzięki temu mogą je jak najlepiej opowiedzieć. Bo przecież czas płynie tak szybko. I jak wspomniał p. Robert, na wiele spraw jest potem już za późno. Mam nadzieję – wiem, że ta lekcja na długo pozostanie w Waszej pamięci, zachęci Was do wielu rzeczy – i oto właśnie chodziło!

Praca domowa na najbliższą sobotę:
1. Napisać sprawozdanie ze spotkania z panem Robertem Stodnickiem.
2. Wykonać ćwiczenia z geografii 1,2,4 – str. 73

Studniówka
Mam dla Państwa kilka informacji ze studniówką. Bardzo proszę o zapoznanie się z nimi.

1. data i miejsce: 28 stycznia, godz. 19.00, Royal Manor w Garfield, NJ
2. Cena biletu dla maturzystów wynosi 30,00 USD
3. Rodzice, osoby towarzyszące płacą za bilet wstępu 85,00 USD od osoby

Mam nadzieję, że oprócz uczniów, na bal studniówkowy wybiorą się również Państwo, do czego gorąco zachęcam.

 

 

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 10 grudnia br.

 

 

 

na samym początku, z okazji dzisiejszych Mikołajek, życzę wszystkim  dnia pełnego niespodzianek i miłych gestów 😉

Na ostatnich zajęciach kontynuowaliśmy temat dotyczący sytuacji Polski po 1 września 1939 roku, polskiego ruchu oporu oraz udziału polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Uczniowie nieobecni na zajęciach są zobowiązani do opracowania tych zagadnień.

Podczas najbliższych zajęć, tak jak wspominałam w sobotę, spotkamy się z panem Robertem Stodnickiem. Pan Robert jest wnukiem polskich emigrantów, którzy na początku XX wieku przypłynęli do Nowego Jorku i w Ameryce rozpoczęli nowe życie. Przez lata w kufrze dziadków gromadziły się pamiątki, jak. np listy z rodziną z Polski, fotografie itp. Pewnego dnia pan Robert odkrył ten kufer…Jak historia potoczyła się dalej, niektórzy z Was już wiedzą, gdyż mieliśmy okazję spotkać się z p. Robertem, niemal 3 lata temu, w Druch Studio Gallery. W najbliższą sobotę zajrzymy ponownie do kufra Pana Stodnicka, wzbogaconego o nowe fakty, a przede wszystkim o pierwszą podróż do Polski, kraju ojczystego jego dziadków. Będzie to nasza pierwsza lekcja z cyklu: “Zaproś gościa do klasy”, miejmy nadzieję, nie ostatnia. Spotkanie połączymy z tematem z geografii: “Polacy i Polonia na świecie”, dlatego tez proszę zaznajomić się z tym zagadnieniem w podręczniku na stronie 62-75. Proszę również o przygotowanie pytań, które chcielibyście zadać p. Robertowi. Proszę o punktualność, bowiem nasze spotkanie rozpoczynamy o 9.30 w bibliotece wraz z pozostałymi klasami liceum. Liczę na 100% frekwencję, gdyż na pewno będzie to bardzo interesująca prelekcja.

Praca domowa:
1. Nieobecni – ćw. I, II – str.65
2. Wszyscy – ćw. 2 i 3 – str.66
     Przeczytać temat z geografii – str. 62-75
     Ułożyć pytania w związku z prelekcją p. R. Stodnicka.

Drodzy Rodzice:
1. 17 grudnia, w trakcie zajęć św. Mikołaj odwiedzi uczniów. Proszę o kontakt ze sobą w tej sprawie.
2. 17 grudnia o godz. 17.00 odbędą się Jasełka szkolne wraz z wigilijnym poczęstunkiem ( $10 – od osoby). Serdecznie zapraszam!
3. 28 stycznia w Garfield odbędzie się studniówka. Proszę zarezerwować tą datę.
4. Z końcem marca upływa termin składania przez uczniów prac maturalnych. Na ostatnich zajęciach rozmawiałam z uczniami na temat ich postępów odnośnie pracy. Nie wszyscy jeszcze podjęli decyzję, o czym będą pisać. Czasu pozostaje coraz mniej. Dlatego proszę również “trzymać rękę na pulsie”. Dziękuję.
 

 

 

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 3 grudnia br.

 

Wracając do minionych obchodów 15-lecia szkoły, chciałabym jeszcze raz Wam pogratulować moi Uczniowie –  wszystkim razem i każdemu z osobna – za wzorową postawę i wspaniałe wystąpienie w części artystyczno – muzyczno – tanecznej. Byliście, ba! jesteście godni podziwu!!

A że jak chcecie to dajecie radę, wracamy zatem na nasze “poletko” literatury i historii Polski, by i tu pokazać swoje możliwości.
Na ostatnich zajęciach, 12 listopada, rozpoczęliśmy nowy rozdział – II wojna światowa i okupacja. Zaczęliśmy od zarysowania sytuacji historyczno-politycznej w Polsce z chwilą wybuchu II wojny światowej i będziemy kontynuować ten temat na najbliższych zajęciach. W związku z tym proszę wszystkich o zaznajomienie się tematem, następnie o przygotowanie ustnej własnymi słowami wypowiedzi na przypisane każdemu zagadnienia.

Praca domowa:
Proszę przeczytać:
POLSKA POD OKUPACJĄ – str. 60-61 (wszyscy)
Proszę o krótką ustną wypowiedź:
Anna – Polskie Państwo Podziemne – str.62
Julia – Polski Ruch Oporu oraz Tajne Nauczanie – str.62
Veronica – Wydanie prasy konspiracyjnej – str.62
Samanta – Sabotaż – str. 62
Wiktoria – Ratowanie polskich dóbr kultury i dywersja – str. 62-63
Karol – Akcje zbrojne i partyzantka – str.63
Jacek – Wyzwolenie – str. 63
Eliza – Rząd na emigracji – str. 63
Ola – Żołnierz polski na fr. II w. św. – str. 64
Nicole – Udział Polaków w bitwach II wojny światowej – str.64

Praca domowa dla wszystkich na 10 grudnia:

Proszę przeczytać temat z geografii “Polacy i Polonia w świecie” str. 62 – 75

 

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 12 listopada br.

 

Temat ostatnich zajęć poświęcony był powieści Stefana Żeromskiego, pt. “Przedwiośnie”, a dokładniej przedstawionej w niej jednej z wizji odbudowy niepodległej Polski – wizji “szklanych domów”.
Zanim przeszliśmy do omawiania powieści wymieniliśmy sobie pory roku skupiając się na przedwiośniu –  jego najważniejszych cechach. Następnie określiliśmy związek pomiędzy tytułem powieści a wspomnianą porą roku. W ramach powtórki do matury sięgnęliśmy też pamięcią aż do mitologii, aby przypomnieć sobie mit o Demeter i Korze (mit o powstaniu pór roku).
Zapoznaliśmy się bliżej z sylwetką Stefana Żeromskiego, a następnie przeanalizowaliśmy wizję “szklanych domów”.

12 listopada – podsumowanie epoki Dwudziestolecia międzywojennego!

Przypominam o zaległych pracach pisemnych – proszę tego nie odwlekać.

 

Praca domowa dla nieobecnych:
ćw. I – str. 21
ćw. II – str. 22
ćw. IV – str. 22
ćw. I –  str. 31
ćw. II – str.32
ćw. G-3 – str. 35
ćw. G-6 – str.35

 

Praca domowa dla wszystkich:
Przygotować się do testu z Dwudziestolecia międzywojennego.ćw. III – str. 22
ćw. III – str.32
ćw. G-2 – str. 34

 

14632883_1094703190579423_5761772924010049689_n

19 listopada będziemy świętować 15-lecie szkoły. Chcę przekazać informację, że uczniowie liceum mogą wziąć udział w całej uroczystości. Cena biletu uczniowskiego wynosi – $50. Zapraszamy!

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 5 listopada br.

Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. W role sprawdzających wcielili się Jacek i Karol, z którym to zadaniem poradzili sobie bardzo dobrze. Następnie przeszliśmy do tematu lekcji.   Na początek wyjaśniliśmy sobie czym jest saga rodzinna i dlaczego określa się ją również jako powieść – rzeka  Aby teorię sprawdzić w praktyce, przeczytaliśmy fragment powieści Marii Dąbrowskiej, pt: “Noce i dnie”, która jest przykładem tego rodzaju powieści.
Po długiej przerwie uczniowie samodzielnie pracowali nad tekstem, pt. “Jak to z filmem było” oraz wykonali ćwiczenia. Cieszę się, że wywiązaliście się z powierzonego Wam zadania!

Przypominam o zaległych pracach pisemnych – proszę tego nie odwlekać.

12 listopada – podsumowanie epoki Dwudziestolecia międzywojennego!

Konkurs na kartkę świąteczną do 5 listopada – zachęcam, bo to ostatnia szansa w tej szkole 😉

 

Praca domowa dla nieobecnych:
ćw. G- 4 str. 28
ćw. I str. 41
ćw. 2 str. 42
ćw. 5 str. 48

Praca domowa dla wszystkich:
proszę rozkodować zamieszczony kod QR i wykonać zamieszczone w nim polecenie.

static_qr_code_without_logo

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 29 października br.

 

 

Na ostatnich zajęciach omówiliśmy sobie specyfikę polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Poznaliśmy najwybitniejszych przedstawicieli epoki oraz przyjrzeliśmy się ich twórczości. Przeanalizowaliśmy wiersz, pt: “Do krytyków” Juliana Tuwima, jeden z programowych wierszy poetyckiej grupy “Skamander”. Kolejnym był wiersz miłosny, erotyk: ” W malinowym chruśniaku” Bolesława Leśmiana. Przy okazji omawiania każdej z epok czy powstałych w niej dzieł, pomimo dużej odległości czasowej między teraźniejszością a daną epoką, prezentuję uczniom nawiązania czy to malarskie czy muzyczne, aby tym samym podkreślić nieśmiertelność, ale przede wszystkim atrakcyjność wątków, tematów na pierwszy rzut oka bardzo odległych. Omawiając wiersz Leśmiana mieliśmy okazję wysłuchać jego muzycznej wersji w aranżacji Marka Grechuty i Krystyny Jandy oraz piosenki grupy Zakopawer “W dzikie wino zaplątani”, będącej nawiązaniem do tematyki wiersza.

Ćwiczenia dla nieobecnych:
ćw. I str. 24
ćw. II str. 25
ćw. 2 str. 25

Praca domowa dla wszystkich:
ćw. 5
str. 26
ćw. II str. 47
ćw. 3 str. 48
Proszę przeczytać strony 38-40 “W świecie trosk i radości zwykłych ludzi”
oraz praca domowa w postaci kodu QR ( proszę go rozkodować i wykonać polecenie) kto nie ma, tego proszę o ściągnięcie aplikacji i zeskanowanie z monitora)

c806651d3e33bee45737914633a33faf

Osoby, które jeszcze nie oddały mi  prac pisemnych, proszę o nadrobienie zaległości. (5 albo 6 str. 236 oraz G-6 str. 230 )

Uwaga!
W związku z 15-leciem Szkoły “Ogniwo” prosimy wszystkich uczniów o wykonanie prac plastycznych (dowolna technika, format A-4, termin – 29 października)  “MOJA POLSKA SZKOŁA”.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego tygodnia.

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 22 października br.

Na ostatnich zajęciach omówiliśmy sobie sytuację Polski po odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 roku.
Rozpoczęliśmy też omawianie nowej epoki – Dwudziestolecia międzywojennego w Europie.  Uczniowie otrzymali zestaw tematów wypracowań maturalnych. Na najbliższych zajęciach omówimy specyfikę epoki literackiej w Polsce oraz przyjrzymy się twórczości grupy poetyckiej “Skamander”.

Dla nieobecnych – praca domowa
1. Obowiązuje znajomość faktów ze stron 4-7 oraz 11-12
2. Ćwiczenia do tekstu – ćw. II – str.8, ćw. 2 i 3 str. 9, ćw. 6 str. 10

Dla wszystkich – praca domowa
1. Ćw. 7 str. 10
2. Przeczytać: ” A wiosną niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę”, str. 23-24

Osoby, które jeszcze nie oddały mi  prac pisemnych, proszę o nadrobienie zaległości. (5 albo 6 str. 236 oraz G-6 str. 230 )

Rodzice,
przypominam o sobotnim zebraniu, po zajęciach o godz. 13.00.

Uwaga!
W związku z 15-leciem Szkoły “Ogniwo” prosimy wszystkich uczniów o wykonanie prac plastycznych (dowolna technika, format A-4, termin – 29 października)  “MOJA POLSKA SZKOŁA”.

 

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 15 października br.

Ostatnie zajęcia w ramach naszego cyklu ” Bliskie spotkania z polską twórczością”  rozpoczęliśmy piosenką Michała Bajora “Man man Manhatan”.
W ramach powtórki przed testem z Młodej Polski, rozegraliśmy niezwykle emocjonujący pojedynek między rodzinami: Zapolskich i Wyspiańskich.
Po teście przeszliśmy do tematu o sytuacji polityczno – historycznej Polski po odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918r.

Praca domowa na 15 października:
Wszyscy – przeczytać “Kartkę z historii” str. 4-7 (nowy podręcznik)
Anna – przygotować 2 min. wypowiedź na temat ujęty na całej str. 4  ( wprowadzenie oraz “Jaka Polska Była w listopadzie 1918 roku?”)
Julia – 2 min. na temat “Jakie były najważniejsze zadania młodego państwa polskiego?” oraz “W jaki sposób ustalono granice Polski?” str. 5
Veronica – “Postanowienia konferencji pokojowej w Paryżu (1919)” i “Plebiscyty”, str 5
Samanta – “Walka zbrojna Polaków”, str.5
Wiktoria – “Jaka była II Rzeczpospolita?”, “Wojna z bolszewikami, bitwa warszawska”, str.6
Karol – “Uchwalenie konstytucji 1921″, Reforma walutowa”, str.6
Jacek – “Budowa portu w Gdyni”, str.7
Eliza – “Przewrót majowy”, str.7
Ola – “Reforma szkolnictwa”, str. 7
Nicole – “Powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego”, str. 7
Proszę również, aby każdy z Was  na najbliższe zajęcia przyniósł czy też ubrał coś z polskim akcentem.

Osoby, które nie oddały mi jeszcze prac pisemnych, proszę o nadrobienie zaległości. (5albo 6 str. 236 oraz G-6 str. 230 )

Rodzice,
chciałabym spotkać się z Państwem 22 października po zajęciach.

Proszę dać mi znać, czy ten termin Państwu odpowiada.

 

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 8 października br.

Ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy piosenką Krzysztofa Zalewskiego “Spaść”. Jak już wspominałam wcześniej, na każdym naszym sobotnim spotkaniu będę chciała przybliżyć uczniom twórczość polskich artystów, mniej i bardziej znanych. Mam nadzieję, że utwór się spodobał i zachęci Was do śledzenia nowinek na polski rynku muzycznym.

Pierwszym tematem jaki zrealizowaliśmy była frazeologia związana z wyrazami: płakać i łzy.
Nieobecnych obowiązują wszystkie ćwiczenia ze strony 245.

Następnie przeszliśmy do powtórzenia najważniejszych haseł, postaci i dat związanych z Młodą Polską.

Zakres materiału, który będzie obowiązywał do testu:
Ważne pojęcia:
modernizm, Młoda Polska, neoromantyzm, impresjonizm, ekspresjonizm, sztuka dla sztuki, chłopomania, dekadentyzm, dulszczyzna, niepodległość, góralszczyzna, branka, Legiony Polskie
Postacie historyczne:
Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Józef Haller, Ignacy Paderewski
Postacie literackie:
Gabriela Zapolska Władysława Reymont, Stefan Żeromski, Leopold Staff, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Stanisław Wyspiański
Proszę przypomnieć najważniejsze utwory napisane przez w/w osoby.
Nagrody Nobla: laureatów Nagrody Nobla do czasu trwania Młodej Polski ( dziedzina:literatura i nauka)
Najważniejsze daty:
1890
1914
11.11.1918

Proszę przygotować się na pojedynek buzzer’ów
Życzę powodzenia na sobotnim teście!

W związku z 15-leciem naszej szkoły zachęcam  uczniów do wykonania prac plastycznych  pt. “MOJA POLSKA SZKOŁA”, do 29 października. (dowolna technika, format A-4)

 

test-clip-art-cpa-school-test

Kalendarz na październik

8 października
Test z Młodej Polski
 15 października
Dzień Nauczyciela – apel
29 października
Pasowanie Pierwszaków

Wiadomości klasowe i praca domowa na 1 października br.

Drodzy rodzice i uczniowie,

Na ostatnich zajęciach skupiliśmy się na gramatyce języka polskiego – na czasownikach( dokonanych i niedokonanych) oraz na nieodmiennych częściach mowy.
Podczas porannej burzy mózgów okazało się, że łatwe z pozoru czasowniki, wcale takie nie są…Nie lada wyzwaniem okazało się określenie, czy coś się wydarzyło i skończyło, czy może wydarzyło, ale jeszcze nie dokonało 😉 Prawda, że już brzmi to groźne, a co dopiero oznaczało to w praktyce, stwierdzą tylko Ci, którzy byli i zrobili i zakończyli, czyli dokonali !!

Drugą część naszego spotkania poświęciliśmy geografii. Powtórzyliśmy sobie wiadomości z poprzednich lat, które będą nieocenione na maturze, wręcz pożądane.

Ćwiczenia z lekcji dla nieobecnych:
Gramatyka – ćw. G-1, G-2, G-3, G-4 – str. 229-230
ćw. G-1, G-2, G-3 – str. 237-238

Geografia- proszę wpisać do zeszytu
Plemię, od którego pochodzi nazwa Polska …………..
Nazwa urzędowa państwa polskiego……………………..
Językiem urzędowym jest………………………., a walutą ………………..
Liczba ludności Polski to…………………………..
Powierzchnia Polski wynosi…………………………..
Symbole narodowe Polski to…………………………………..
Stolicą Polski jest……………………………..pierwszą był………………………….drugą…………….
Polska leży w ………………………….
Polska graniczy z …………………………….państwami. Najdłuższą granicą jest granica Polski z ………………………
Polska jest podzielona na ………województw.
Polska jest członkiem organizacji międzynarodowych, takich jak ( 3 organizacje, podaj nazwę i rok wstąpienia).
Prezydentem Polski jest…………………
Premierem……………………………..
Prezydenci Polski począwszy od roku 1990
Polska ma pasowy układ krain geograficznych. Zaczynając od północy, pierwszym pasem jest………….( i proszę wymienić kolejne)
Najwyższym szczytem w Polsce jest……………
Depresja występuje w……………………………….
Spośród 9 tys. jezior, największym jest………………………., zaś najgłębszym…………..
W Polsce uprawia się warzywa……………………………………………………….i owoce………………………………
Zwierzęta hodowlane to……………………………….
Zwierzęta dzikie, w tym ptactwo to…………………………………….
Surowce mineralne występujące w Polsce…………………………………………..

Praca domowa dla wszystkich
Gramatyka – G-6 – str. 230 proszę na osobnej kartce
G-4 – str. 238

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 24 września br.

Sobotnie spotkanie podzielone zostało na dwa bloki tematyczne:

– powstanie styczniowe  w powieści Stefana Żeromskiego, pt.: “Wierna rzeka”,

– mieszczaństwo i jego obyczaje w tragifarsie Gabrieli Zapolskiej, pt.: “Moralność Pani Dulskiej”, znaczenie słowa “dulszczyzna”,

piosenka polskiego twórcy hip-hopu Zeusa “Będziemy dziećmi”, która mówi o współczesnej nam rzeczywistości, w której chcemy lub musimy grać role, przybierać maski i która jednocześnie potwierdza ponadczasowość przedstawionej w utworze Zapolskiej gry pozorów;

PRACA DOMOWA:

Nieobecnych i obecnych proszę o uzupełnienie ćwiczeń:

Ćw. I  i II  i III – str. 226/227,   ćw. 2 str. 227 (nieobecni)  ćw. 3 str. 228 (wszyscy)

Ćw. I str. 235 (nieobecni na zajęciach)  ćw. II str. 236 (wszyscy)

Pisemnie na osobnej kartce –  do wyboru  – ćw. 5.  Co, według Dulskiej, znaczy postępować moralnie? lub ćw. 6. Czy ludzie podobni do Dulskiej żyją współcześnie? (wszyscy)

Przypomnijcie sobie, proszę, czasowniki dokonane i niedokonane (229) oraz nieodmienne części mowy (237).

Ps. W najbliższą niedzielę (25 września)  w Parku Rosedale w Pennington  odbędzie się piknik polonijny polskiej szkoły “Ogniwo”. Zapraszamy serdecznie.

 

Wiadomości klasowe i praca domowa na 17 września 2016r

wakacje minęły jak jeden dzień i znów czas powrócić do szkoły. Przed nami ostatni rok (!) Rok, który będzie wymagał od Nas wszystkich dobrej organizacji pracy, konsekwencji i systematyczności. Przed Wami Kochani bowiem  nie tylko koniec polskiej szkoły (na zawsze), ale przede wszystkim matura, do której musimy się wspólnie bardzo dobrze przygotować.

Matura będzie obejmowała język polski i gramatykę z elementami historii oraz geografię (część pisemną i praktyczną – uzupełnienie mapy). Więcej o maturze, o planie na najbliższy rok będę chciała porozmawiać z Państwem na spotkaniu z rodzicami, które planuję jeszcze we wrześniu.

 

PRACA DOMOWA

GEOGRAFIA

W nawiązaniu do matury, w załączniku przesyłam mapę konturową Polski, którą w ramach pracy domowej należy uzupełnić następującymi faktami:

1. zaznacz na mapie jak przebiegają granice z sąsiadami Polski i nazwij tych sąsiadów.

2. zaznacz na mapie dwie największe rzeki Polski i nazwij je.

3. zaznacz stolicę Polski

 

Obok mapy, jako legendę zapisz:

1. urzędową nazwę Polski

2. powierzchnię Polski

3. liczbę ludności Polski

Mapki proszę przynieść w najbliższą sobotę (17 września). Te mapki będą nam towarzyszyć przez cały rok, będziemy je sukcesywnie uzupełniać wiadomościami.

 

JĘZYK POLSKI

Proszę zapoznać się z tekstem:

1.  Gabrieli Zapolskiej “Moralność Pani Dulskiej” str.232

2.  Stefana Żeromskiego “Wierna rzeka” – o powstaniu inaczej, str. 223

 

W klasie III przychodzimy z kompletem podręczników (podręczniki do klasy III są już w sprzedaży w sklepiku) i zeszytem!

Komórki zgodnie z zeszłoroczną tradycją, wędrują do naszej szatni ściennej.

Podczas zajęć obowiązuje nas ONLY POLSKI – uczniowie wiedzą o co chodzi;-)

Rodzice – jeżeli uczeń/uczennica nie może uczestniczyć w zajęciach, w miarę możliwości proszę poinformować mnie o tym wcześniej.

Ps. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, sugestie- proszę pisać lub zajrzeć do mnie do klasy.

poklad

 

Czyli witamy na pokładzie III liceum!

 

sezon-na-lekcje

 

Taki tam żarcik dla moich Kochanych Uczniów 😉

polska-mapa-konturowa

 

Mapa, z którą tego roku zaprzyjaźnimy się na dobre!