Klasa 1B 2020/2021

Wychowawca: Sylwia Drężek

tel: 609-851-0267
Rada Rodziców:

Kochani uczniowie klasy 1b!

Jest na świecie tyle rzeczy,
za które nie można zapłacić pieniędzmi,
tylko radością, pamięcią i słowem ¨Dziękuję¨.

Kalendarz ważną datę wskazuje,
Pani Dyrektor na pierwszaków nas pasuje.
Choć pod ciężarem ołówka się ugniemy,
na wszystkie pytania chętnie odpowiemy.
To, że jesteśmy uczniami,
naszym Rodzicom zawdzięczamy.
I z całego serca głośno wołamy:
14 listopada na uroczyste ślubowanie serdecznie zapraszamy!!!
Każdego roku ślubowanie i pasowanie na ucznia było świętem całej społeczności szkolnej.. Ten rok jest inny.. Uroczystość odbędzie się w małym gronie Władz Szkolnych i Rodziców.  Uczniowie klasy 1 b wraz z Wychowawczynią Panią Sylwią Drężek wręczyli zaproszenia Pani Dyrektor Monice Zarzyckiej i Rodzicom uczniów.

o


Drodzy Rodzice,

Jak wiecie Szkoła “Ogniwo” ogłosiła Konkurs na Rodzica Roku. Będzie on przebiegał w dwóch etapach. Zgodnie z regulaminem 1 etap odbędzie się 27 marca. Wówczas to zostanie wybrany Rodzic każdej Klasy. Tego dnia przed drzwiami wejściowymi do szkoły będą stali Rodzice z puszkami na głosy. Głosowanie jest anonimowe.

Na kartce wpisujemy klasę oraz numer ucznia w dzienniku, który, automatycznie stanie się numerem rodzica (lista poniżej). Przed głosowaniem prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem konkursu.

Na zwycięzców czekają nagrody..

Zachęcamy do głosowania…

1. Iga Chodubska

2. Milan Dudaronek

3. Nikko Dudaronek
4. Maya Jeż
5. Nicole Naklicki
6. Karol Soppa
7. Ella Wingert

Uczniowie klasy 1b złożyli swoim Rodzicom życzenia z okazji Dnia Mamy i Taty.
” Kochani Rodzice życzymy Wam:
spokoju i słońca,
dni wolnych od trudu,
wakacji bez końca
i marzeń spełnionych,
przyjaciół bez liku
i pięknych dla Was pisanych wierszyków”.

https://fb.watch/5BjKn0_DEF/


Lekcja  (05.01.21)

Temat: Święta majowe
Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej i powtarzania samogłosek, spółgłosek oraz dwuznaków. Przypomnieliśmy sobie zasady pisowni spółgłosek miękkich si, ci ,ni, zi przed samogłoską w cząstkach wyrazów sia…, cia…., nia…., zia oraz spółgłosek miękkich ś,ć,ń, ź spółgłosek w wyrazach: śliwka, świeca, ćma, Oleńka, źrebak. Wprowadziliśmy spółgłoski miękkie dź, dzi na przykładach wyrazów podstawowych Madzia, Edzio, dźwig oraz wyrazów z dź, dzi w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Wspólnie czytaliśmy czytankę “Dziadzio, Madzia i Edzio na plaży” oraz tekst ze str.91 z szczególnym zwróceniem uwagi na cząstki wyrazów (podkreślone w tekście), w których występuje spółgłoska miękka dzi przed samogłoską oraz na spółgłoskę miękką dz przed spółgłoską w wyrazach dźwig, dźwięki. Obrazek nad czytanka posłużył nam jako ćwiczenie w mówieniu. Ćwiczyliśmy kształtne pisanie spółgłosek miękkich dzi/dź po śladzie i samodzielnie. Uzupełniliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym.
Po przerwie rozmawialiśmy o świętach majowych czyli o 2 Maja, kiedy to obchodzimy Dzień Flagi Państwowej oraz o 3 maja , kiedy to przypada rocznica uchwalenia Konstytucji. Za pomocą prezentacji multimedialnej “Piękna Nasza Polska Cala” oraz opowiadania “Święto Narodowe Trzeciego Maja” przypomnieliśmy sobie o symbolach narodowych Polski oraz dowiedzieliśmy się co to jest konstytucja i jako role pelni w życiu każdego obywatela i państwa. W zeszytach uczniowie dokonali prac plastycznych flagi i konstytucji.
Na zakończenie lekcji powtarzaliśmy nasze role z okazji “Dnia Mamy i Taty”.
Praca domowa:
Cw. 1,2 str.195 cw. elementarzowe
Czytanka str. 93
Prosze o powtórzenie poznanych dwuznaków i przypomnienie swoich rol i piosenki z okazji “Dnia Mamy i Taty”

Lekcja 28 (24.04.21)

Temat: Lekcja z dzwonkiem,dżemem i dżdżownicami.
Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od powtórki materiału poznanego na poprzednich zajęciach. Szczególny nacisk położyliśmy na dwuznaki, ich wymowę i pisownię. Wprowadziliśmy głoską “dż”, “dz” na podstawie wyrazów podstawowych: koledzy, dzwon oraz wyrazów w nagłosie i śródgłosie.
Wspólnie omówiliśmy obrazek z elementarza. Dzieci opowiadały co dzieje się na ilustracji, co nauczycielka pisze na tablicy, co wisi na ścianach klasy, co widać za oknem. Czytaliśmy czytankę ” Lekcja z dzwonkiem , dżemem i dżdżownicami” mocno akcentując pogrubionym drukiem wyrazy. Zadawaliśmy pytania do przeczytanego tekstu. Uczniowie metoda sylabowa czytali czytankę-zgadywankę.Po przerwie pisaliśmy po śladzie i samodzielnie poznane dwuznaki. Dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej wyrazów: dżem, dżokej, koledzy. Podpisywalismy obrazki, tworzyliśmy wyrazy z sylab i uzupełniliśmy zdania wyrazami z ramki.
Podsumowując nasze zajęcia bawilismy sie w zabawe “KIM” polegająca na zapamiętaniu jak największej liczby wyrazów przeczytanych z słownika języka polskiego.

Praca domowa:

Cw. 1,2,3 str.101 cw. elementarzowe
Czytanka str.89

Lekcja 26 (10.04.21)

Temat: Chory Michal.
Po sprawdzeniu obecności, pracy domowej przystąpiliśmy do powtórki poznanych dwuznaków i spółgłosek miękkich. Wprowadziliśmy dwuznak “ch’ na podstawie wyrazów podstawowych Michal, duch oraz wyrazów ze słowniczka elementarzowego. Omówiliśmy znaczenia ich w odniesieniu do doświadczeń dzieci np. do czego służy chochla, co wiesz o chomiku, co mozna zrobic z grochu itp. Kształtnie określiliśmy dwuznak “ch” w połączeniu z samogłoskami. Dokonaliśmy analizy wyrazów podstawowych: dach, mucha, muchomor z podziałem na sylaby i głoski i litery. Podpisywalismy obrazki z ramki. Uzupełniliśmy zdania oraz wyszukiwaliśmy w tekście wyrazów z “h” i “ch”. Budowaliśmy kształcenie czujności ortograficznej “ch” i “h”. Czytaliśmy wspolnie z uwzglednieniem wprawek w czytaniu metoda sylabowa czytanki “Chory Michal” oraz sylabowe czytanki-zgadywanki. Omówiliśmy obrazek ze str.80 – elementarz.
Po przerwie uczyliśmy się piosenki “To jestem ja”. Poznaliśmy budowę poszczegolnych czesci ciala. Omówiliśmy zastosowanie ich. Bawiliśmy się rymami typu: powiedz “prosze” podrap się po…nosie, powiedz”spust” i dotknij….ust, powiedz “wrzosy” i złap się za….włosy, powiedz “drzwiczki” i złap się za…policzki, powiedz “strona” i złap się za…ramiona, itp. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wykorzystujemy zmysły do poznania swiata. Uczniowie podawali przykłady. Najbardziej spodobał się zmysł słuchu kiedy to poprosilam o zamknięcie oczu na dwie minuty i wysłuchaniu się w otoczenie. Po tym czasie każdy wypowiadał się co usłyszał. Lista byla bardzo dluga – od kroków nauczyciela po ćwierkania ptaków za oknem. Podsumowując nasze zajęcia uczniowie układali puzzle “części ciała”.
Praca domowa:
Czytanka “Chory Michal”str.80
Cw.1,2,3,4 str.93 (ćwiczenia elementarzowe)
Nauczyć się kierunków na pamięć: wschód, zachód, północ, południe.
Nauczyc sie na pamiec czesci ciala. Za przyklad moze posluzyc karta pracy, którą uczniowie mają wklejoną do zeszytu.
*****Przypominam o codziennym 20 minutowym czytaniu. Wiem, ze dla uczniów dwuznaki i spółgłoski miękkie to prawdziwe wyzwanie. Dzięki praktyce szybciej zapamiętają.

Lekcja 25 (27.03.21)

Temat: Nadejście wiosny a Święta Wielkanocne
Nasze sobotnie zajęcia były bardzo efektywne zarówno pod kątem nauki jak i zajęć plastycznych oraz ruchowych. Rozpoczęliśmy nasz poranek od przywitania się, sprawdzenia pracy domowej oraz napisania dyktanda. Za pomocą czytanki z elementarza “Wiosna” ze str. 98 dowiedzieliśmy się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie m.in.: jakie kwiaty zaczynają kwitnąć, pojawienie się liści na drzewach oraz powrót ptaków z ciepłych krajów. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczenia 1,2,3,4 str.115 oraz cw.5 str.116 w ćwiczeniu . Oczywiście jeśli mamy wiosnę to i Wielkanoc. Wymieniliśmy się swoimi spostrzeżeniami odnośnie Świąt.
Każdy z uczniów dostał jajko, które mógł sam pokolorować oraz wspólnie malowaliśmy dużą pisankę. W klasie było bardzo głośno i zabawnie gdyż przy malowaniu pisanek towarzyszyły nam……dwa żywe domowe króliki, które przyniosłam do naszej klasy. Bawilismy się z nimi i robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Oczywiscie nie zabraklo dokarmiania sałatką i marchewką.
Po lunchu udaliśmy się na plac zabaw. Tam na uczniów czekała kolejna niespodzianka……..zbieranie jajek. Dzieci z wesołymi minkami przystąpili do zbierania. Z pełnymi koszyczkami wymieniali się swoimi wrażeniami. Po powrocie do klasy powtórzyliśmy sobie tematykę naszych zajęć poprzez gry i zabawy. Życzeniami wielkanocnymi zakończyliśmy nasze zajęcia.
Dziękuję bardzo Rodzicom i Uczniom za prezenty oraz za piękne zorganizowanie zbierania jajek. 
 
Praca domowa:
Czytanka “Wiosna” str. 96 (elementarz)
Moje Święta Wielkanocne – odpowiedź ustna w formie opowiadania jak spędziłam/spędziłem Wielkanoc.
Prosze o dokończenie karty pracy z głoską “sz” ( dla uczniów którzy jeszcze nie oddali)
Przypominam że spotykamy się za dwa tygodnie – 10 kwiecień.

Lekcja 24 (20.3.21)

Temat: Nasza polska szkoła.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy od przywitania nowego ucznia w naszej klasie- Victora. Uczniowie z radością przywitali sie z kolega i ku ich uciesze okazało się, że mamy w klasie “szanse wyrównane” gdyż jest czterech chłopców i cztery dziewczynki. Po wymienieniu znajomości sprawdziliśmy prace domowa powtórzyliśmy poznane samogłoski i spółgłoski. Wprowadziliśmy głoskę “sz”, “cz” na przykładach wyrazów podstawowych: szkoła, uczniowie. Różnicowaliśmy dźwięki między s, ś, sz i  c,ć, cz na przykładach wyrazów ser, sanki, ślimak, śliwka, szalik, cebula, cukierek, ćma, czapka, czereśnia. Podczas ćwiczeń w pisaniu sz,cz zwrocilismy uwage ze jest to jedna głoska, dwie litery. Kreśliliśmy dwuznaki w określonym tempie i kierunku. Uzupełniliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Rozmawialiśmy na temat roli polskiej szkoły w życiu polonijnego dziecka. Dowiedzielismy sie, ze szkola polska to nie tylko budynek, to polonijne dzieci, nauczyciele, rodzice, którzy pomagają nam w prowadzeniu szkoły. Czytaliśmy wspólnie czytankę “Nasza polska szkoła”. Po przeczytaniu każdy z uczniów dostał napompowane kolorowe balony, ktore zawieraly pytania do czytanki i obrazka. Dyskusja była bardzo ożywiona gdyż uczniowie z chęcią odpowiadali na zadane przez kolegów pytania. Następnie każdy z uczniów losował z “tajemniczego worka” jeden przedmiot zawierający poznane na lekcji dwuznaki. Po opisaniu przedmiotu należało go odpowiednio napisać na tablicy.
Podsumowując nasza lekcje uczniowie wypełniali kartę pracy z głoską sz, cz. Była to bardzo dobra powtórka przygotowująca uczniów do zapowiedzianego dyktanda.
Tradycyjnym wielkanocnym zwyczajem uczniowie w sobotę będą mieli okazję zbierać wielkanocne jajeczka. Bardzo prosze o przyniesienie koszyczków bądź torebek
Praca domowa:
Cw. 1,2 str. 89 (ćwiczenia elementarzowe)
Cw. 3 str. 89 (ćwiczenia elementarzowe) dyktando
Czytanka str. 76 – Nasza polska szkoła
KONKURS:
Drodzy Rodzice,
Jak wiecie Szkoła “Ogniwo” ogłosiła Konkurs na Rodzica Roku. Będzie on przebiegał w dwóch etapach. Zgodnie z regulaminem I etap odbędzie się 27 marca. Wówczas to zostanie wybrany Rodzic każdej Klasy. Tego dnia przed drzwiami wejściowymi do szkoły będą stali Rodzice z puszkami na głosy. Głosowanie jest anonimowe.

Na kartce wpisujemy klasę oraz numer ucznia w dzienniku, który, automatycznie stanie się numerem rodzica (lista poniżej). Przed głosowaniem prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem konkursu. Na zwycięzców czekają nagrody.

1. Jga Chodubska

2. Milan Dudaronek

3. Nikko Dudaronek

4. Maya Jęz
5. Nicole Naklicki
6. Karol Soppa
7. Ella Wingert

Zachęcam do głosowania!!!!


Lekcja 23 (13.03.21)

Temat: Śladami legend.
Na początku spotkania sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy materiał spółgłosek miękkich. Na przykładach wyrazów zapisywaliśmy na tablicy z uwzględnieniem spółgłosek miękkich  si, ci, ni, zi przed samogłoską oraz spółgłosek miękkich ś,ć ,ń, ź przed spółgłoską i na końcu wyrazów. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym na stronach 82 ,83, 84 i str.113. Czytaliśmy wspólnie czytankę “U babci Zosi”.
Po przerwie wzięliśmy udział w konkursie plastycznym “Porwanie Baltazara Gąbki”. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem za pomocą wykonanego rysunku zinterpretowali bajkę na papierze. Piękne prace oceniła komisja szkolna  w składzie trzech osób: Dyrektora Oświatowego, Rodzica i Wice Dyrektora. Zostały wybrane trzy prace  i nagrodzone medalem, statuetka, voucherem na lunch oraz upominkiem. Pozostali uczniowie otrzymali medale i drobne upominki.
W radosnych nastrojach razem z kl.”0″ przystąpiliśmy do poznannia legend : “Smok Wawelski”, “Zlota Kaczka”, “Wars i Sawa” oraz poznanie krain Zielonej Pietruszki i  Potwora Smoka. Uczniowie wcielili się w role głównych bohaterów legend i krain. Odwiedziliśmy też krainę “Alfy i Omegi” przygotowane przez kl.4. Bardzo ciekawe interpretacje przysłów nasunelo wiele pytań i dociekań na tematy: “jajko mądrzejsze od kury”, “krowa, ktora duzo ryczy, malo mleka daje”, ” gdyby kozka nie skakala,toby nóżki nie złamała”, “walka z wiatrakami”.Po powrocie do klasy uczniowie pracując w grupach rozwiązywali przygotowane karty pracy dotyczące legend i poznanych krain.Do podsumuwania  zajec posluzyla nam gra bingo.
Dziekuje bardzo za przygotowanie uczniów do konkursu i poszczególnych ról.
Praca domowa:
Cw. 1, 2 str. 85 (ćwiczenia elementarzowe)
Czytanka “U babci Zosi” str.72 (elementarz)

Lekcja 22 (6.03.21)

Temat: Oleńka w cyrku.
Tradycyjnie sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Bardzo się cieszę gdyż uczniowie są bardzo aktywni na lekcji, z chęcią zgłaszają się do czytania, powtarzania poznanego już materiału i z ciekawością czekają na kolejne zadania lekcyjne. Po tak miłym akcencie przystąpiliśmy do pisowni dyktanda. Pomimo tego iż są one z lekcji na lekcje trudniejsze uczniów to nie zniechęca wręcz powiedziałabym, że ich to motywuje gdyz wiedza , ze za kilka lekcji kończą etap klasy pierwsze  i idą dalej do drugiej klasy.
Poznaliśmy spółgłoski miękkie  ń, ź na przykładach wyrazów podstawowych źrebak, Oleńka korzystając ze słowniczka wyrazów w elementarzu. Utrwalalismy wyrazy z n, z na koncu wyrazow (kon, slon, dlon). Omówiliśmy poszczególne obrazki zgodnie z ich zastosowaniem. Czytając czytankę “Oleńka w cyrku” odpowiadaliśmy sobie do zadanych pytań na rozumienie tekstu, np. to jest cyrk?,  gdzie przyjechał cyrk?, czym zachwyciła się Olenka?. Wspólnie tworzyliśmy opowiadanie historyjki.
Przystąpiliśmy do kształtnego kreślenie liter n,zw powietrzu, na tablicy i w ćwiczeniach. Mocno zaakceptowaliśmy kreślenie kreseczki z równoczesnym wskazaniem różnic dźwięków między n a ń, z a ź. Wpisywaliśmy spółgłoski n,z w kratki modeli wyrazów . Układaliśmy wyrazy z liter i sylab. Uzupełniliśmy zdania i wpisywaliśmy je do zeszytu.
Czytaliśmy legendę “O smoku Wawelskim”. W tej ciekawej historii w humorystycznej, lekkiej i niezwykle dynamicznej formie przedstawione zostały dzieje smoka wawelskiego, który wiele wieków temu opanował gro nad Wisla, Krakow.
Praca domowa:
Karta pracy- piszemy po śladzie
Czytanka str. 71,
Ćwiczenie 2,3,4 str.81 (ćwiczenia elementarzowe).
KONKURS!
W najbliższą sobotę w naszej klasie odbędzie się zapowiadany konkurs klasowy “Baltazar Gąbka”. Uczniowie po obejrzeniu odcinka bajki “Zdobycie pałacu’ Baltazara Gąbki przystąpią do wykonania tematycznej pracy plastycznej. Technika rysowania jest dowolna. Bardzo prosze o przyniesienie na zajecia kredek bądź farb, z których będą mogli korzystać. Blok rysunkowy przygotuje dla uczniów

Lekcja 21 (27.02.21)

Temat: Ćmy, misie i ślimaki.
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji, liter w kolejności alfabetycznej oraz zaakcentowanie spółgłosek miękkich . Wprowadziliśmy spółgłoski miękkie “ś”, “ć” na przykładach wyrazów podstawowych ślimak, cma oraz poznaliśmy  wyrazy  ze słowniczka elementarzowego. Utrwalalismy wyrazy z “”ś”,”ć”na koncu wyrazow na przykladach sieć, grać, spać, jeść.
Następnie dokonaliśmy wzorcowego czytania tekstu nazw obrazków i wyrazów w ramce z mocniejszym akcentowaniem spółgłoski miękkiej. Czytaliśmy czytankę “Ćmy, misie i ślimaki”. Wyszukiwaliśmy rymy i tworzyliśmy nowe.Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń elementarzowych i pisania w zeszycie. Układaliśmy wyrazy z liter i sylab oraz wskazaliśmy różnice dźwięku między “s” a  “ś”, “c” a “ć”.
Korzystając z lektur klasy 1 czytaliśmy wiersze Jana Brzechwy “Samochwała”, “Kłamczucha” oraz “Skarżypyta”. Zwróciliśmy szczególną uwagę na właściwe zachowanie się w stosunku do kolegów i koleżanek. Uczniowie potępili zachowanie głównych bohaterów wierszy. Zauważyli że zarówno kłamanie, skażenie i samochwalenie nie powinno mieć miejsca w przyjaźni. Na swoich przykładach ukazali że w małżeństwie powinna dominowac szczerosc, milosc i wzajemnie pomaganie sobie.
Praca domowa:
Karta pracy- “Piszemy po śladzie”,
Ćwiczenia 1,2,3 str. 77 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 5 str. 77 ( ćwiczenia elementarzowe) Dyktando
****Zachecam do codziennego czytania 20 minut.

Lekcja 20 (20.02.21)

Temat: Przestrzeganie regulaminu ucznia- podnosimy palce do odpowiedzi.
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Uczniowie z chęcią prezentowali naukę czytania zadanego tekstu. Przypomnieliśmy  też dni tygodnia i zasady przestrzegania regulaminu ucznia i ich obowiązków. Nieobecni uczniowie z poprzedniej lekcji pisali dyktando. Odczytaliśmy z tablicy poznane wcześniej miękkie cząstki. Dokonaliśmy podziału sylab otwartych na głoski: sia=si+a, cia=ci+a. Poznaliśmy nowe spółgłoski miękkie “ni”, “zi” na przykładach  wyrazów będących nazwami obrazków i wyrazów podkreślonych w tekście. Wykonaliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie ze zwróceniem szczególnej uwagi, ze kazda z spółgłosek miękkich to jedna głoska.
Za pomocą ilustracji w elementarzu odpowiadaliśmy na pytania: kogo i co widzimy na obrazku?, co robi pani, co robią dzieci?, jak ubrana jest pani, a jak dzieci?, jakie zabawki mają dzieci?, co niesie pani w koszu? Wspólnie budowaliśmy opowiadanie. Czytaliśmy podpisy pod obrazkami. Zwrocilismy uwage na miejsce samogłoski miękkiej przed samogłoskami. Czytaliśmy czytankę “Niania Stefania, Zuzia i Franio” z mocniejszym akcentowaniem podkreślonych sylab.
Wysłuchaliśmy opowiadania “Nie lubię takiego dotyku”. Autor zwrocil uwage, ze jesli ktos zachowuje się wobec was niewłaściwie stańcie we własnej obronie i powiedzcie tej  osobie, że nie podoba się wam takie traktowanie. Jeśli nadal wam dokucza powiedzcie o tym dorosłym. Uczniom narzucił się morał “nie rób drugiemu co tobie niemiłe”.
Gralismy w gre “magiczne koło”. Uczniowie stojąc w kolku przekazywali piłkę wybranemu przez siebie koledze bądź koleżance jednocześnie wypowiadając wyraz z poznana spółgłoska miekko. Poprzez zabawę rozszerzyliśmy poznane słownictwo.
Na koniec lekcji oglądaliśmy bajkę “Zdobycie pałacu” z serii porwanie Baltazara Gabki.
Praca domowa:
Cw. 1,2,3,4 str. 73 (ćwiczenia elementarzowe)
Cw. 5 str 73 (cwiczenie elementarzowe) prosze o wpisanie do zeszytu
Czytanka str.67

Lekcja 19 (13.02.21)

Temat: Nadchodzi wiosna-przedwiośnie.
Na początku zajęć przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i przystąpiliśmy do pisowni wcześniej zapowiadanego dyktanda.
Uczniowie przyszli do szkoły w bardzo dobrych nastrojach gdyż zbliżały się Walentynki. W związku z tym świętem każdy z uczniów przygotował dla swoich kolegów i koleżanek prezenciki, oczywiście i ja dostałam piękne upominki za co serdecznie dziękuję! Dla moich rozradowanych pociech przygotowałam walentynkowe projekty. Wspólnie przystąpiliśmy do dekorowania “serduszek”, i “strzał amora”. W czasie realizacji projektu Pani Dyrektor rozdała nam “zapowiadane paczki”- za co serdecznie dziękujemy.
Następnie przystąpiliśmy do zapoznania się z spółgłoskami miękkimi “si”, “ci”. Tworzyliśmy sylaby z poznanymi spółgłoskami ze szczególnym zwróceniem uwagi , że każda z nich to jedna głoska. Przyjrzyliśmy się pisowni sylab otwartych: sie…, sie…, cie…, cia…, a więc przed samogłoską na przykładach wyrazów będących nazwami obrazków i wyrazów podkreślonych w tekście na str. 65 w elementarzu. Przystąpiliśmy do pisowni ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Za pomocą obrazka znajdującego się w elementarzu zadawaliśmy sobie pytania w celu ćwiczenia mówienia. Skierowaliśmy rowniez rozmowe na temat obserwacji zmian zachodzacych w przyrodzie na podstawie dłuższego dnia, wyższej temperatury, topniejącego śniegu i zieleniacej się trawy. Wspólnie czytaliśmy podpisy pod obrazkami ze szczegolna uwaga na miejsce spółgłoski miękkich przed samogłoskami. W czytance “W ogródku” mocniej akcentowalismy podkreślone sylaby.
Za pomoca opowiadanie “Ciastko-takie nic” Zofi Kolodziej dowiedzielismy sie,ze kazde dziecko jest inne. Są dzieci wesołe, śmiałe, odważne ale są i smutne, zamknięte w sobie, skromne i nieśmiałe. Dzieciom odważnym i śmiałym łatwiej jest nawiązać kontakt z rówieśnikami, a tym nieśmiałym- znacznie trudniej. Dlatego też dzieci ciche i skromne czekaja, az ktos zachęci je do zabawy, poda rękę i poprosi o kontakt. Z opowiadania uczniowie wynieśli morał, że warto jest wyciągnąć pierwszym rękę i nawiązać rozmowę. Zawsze trzeba się wczuć w położenie tej drugiej osoby.
Na zakończenie lekcji uczyliśmy się piosenki “Wianek”.
Praca domowa:
Ćwiczenie 1,2,4,5 str.69 (ćwiczenia elementarzowe)
Czytanka str. 65 (elementarz)
Bardzo prosze uczniów nieobecnych na zajęciach do uzupełnienia ćwiczeń ze strony 66, 67, 68, a także do nauki dni tygodnia i dyktanda z poprzedniej lekcji.

Lekcja 18 (06.02.21)

Temat: Jak spędzać czas wolny.
Zajęcia rozpoczęliśmy sie tradycyjnego przywitania się, sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Nawiązaliśmy do tematyki spędzania czasu wolnego zima ( poprzez uprawianie sportów zimowych) i przeszliśmy do naszych pomysłów. Uczniowie chętnie wymieniali się swoimi upodobaniami do sportów, bajek, książek i tak bardzo popularnych gier komputerowych.
Przypomnieliśmy sobie tradycję “Tłustego Czwartku”, dowiedzieliśmy się,że zgodnie z kalendarzem chrześcijańskich katolików to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, który jest oczekiwaniem na Wielkanoc. W Polsce dozwolone jest objadanie się pączkami i faworkami, zwanymi również chrustami. Tego dnia przed cukierniami ustawiają się długie kolejki, a pączki znikają z półek sklepów i cukierni w zawrotnym tempie. Warto też pamiętać o pieczeniu pączków samodzielnie. Za pomocą karty pracy ucznia “Tłusty Czwartek” ćwiczyliśmy logiczne myślenie. Nasz trud zwietrzył krótki paczkowy poczęstunek przygotowany przeze mnie.
Poznaliśmy sylaby zmiękczone przez “i” (mia..,gia…,kia..). Zwrocilismy uwage roznice w wymowie między sylabami otwartymi ma/mia, ga/gia, ka/kia. Omówiliśmy znaczenie przedstawionych obrazków zawierających poznane sylaby. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń i zeszytów. Za pomocą obrazków “Za miastem” ćwiczyliśmy mówienie z uwzględnieniem budowy zdań pojedynczych. Czytanka pod obrazkiem posłużyła nam do wyjaśnienia znaków interpunkcyjnych oraz użycie liczby pojedynczej i mnogiej. Uczniom bardzo podobała się tonacja poszczególnych zdań i forma wypowiedzi. Wykonaliśmy kartę pracy z uwzględnieniem znaków interpunkcyjnych. Gra “Fiszki obrazkowe” posłużyła nam do rozróżnienia różnicy pomiędzy liczba pojedyncza a mnoga. Uczniowie losując kolejne fiszki budowali zdania z użyciem wymienionych liczb. Zwróciliśmy również uwagę jak powinniśmy się zachowywać podcza pikniku z rodzina, przyjaciolmi a jak przy stole.
Na zakończenie lekcji czytaliśmy lekture klasy 1 “Lokomotywa” i gralismy w gre “Klasy”.
Praca domowa:
Cw. 1,2,3 str 65 ( ćwiczenia elementarzowe)
Cw. 4 str 65 (ćwiczenia elementarzowe) – Dyktando
W klasie robiliśmy ćwiczenia :1,2,3,4,5,6 strony 62,63,64. ( Uczniowie, którzy byli nieobecni prosze o zrobienie w domu).

Lekcja 17 (1.30.21)
Temat: Wpływ sportów zimowych na zdrowie dziecka.
Sobotni poranek okazał się lekcjami troszeczkę innymi niż zazwyczaj. Razem z uczniami udaliśmy się do kafeterii zeby wspomóc Wielka Orkiestrę Swiatecznej Pomocy poprze kupienie sobie pysznych domowych wypieków, breloczków WOŚP, a także świecących pierścionków. Rozmawialiśmy jak bardzo ważne jest pomaganie sobie nawzajem, ile szczescia i radosci daje pomaganie innym. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wróciliśmy do klasy aby rozpocząć nasze szkolne zajęcia.
Sprawdzając prace domowa uczniowie opowiadali o porach roku i swoich celach na nowy rok 2021. Powtórzyliśmy poznane spółgłoski i samogłoski. Przystąpiliśmy do pisowni wcześniej zapowiadanego dyktanda.
Zapoznaliśmy się z sylabami: “bia”, “pia”, “wia”, “fia”. Zwrocilismy uwage na roznice w wymowie między sylabami “ba”/ “bia”, “wa”/ “wia”, “pa”/ “pia”, “fa”/”fia”. Omówiliśmy czytanie wyrazów z podkreśloną cząstka miękko i znaczenie tych wyrazów przedstawionych na obrazkach w elementarzu. Uzupełniliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Rozmawialiśmy na temat sportów zimowych (narciarstwo, łyżwiarstwo, hokej i saneczkarstwo). Poznaliśmy też słownictwo związane z uprawianiem sportów zimowych oraz wpływ sportów i zabaw na śniegu na zdrowie dziecka. Wspólnie, chóralnie czytaliśmy czytankę “Ale zima, ale wiatr”. Utrwalalismy sobie poznane sylaby. Po przeczytaniu tekstu zadawaliśmy sobie pytania: jaka pogodę mają dzieci?, jaka to pora roku?, jakie sprzęty zimowe uprawiaja dzieci?, co powinny nałożyć na twarz aby zabezpieczyć ja przed zimnym, mroznym wiatrem?, jakie ubrania potrzebują dzieci aby nie zmarznąć? Uczniowie na swoich doświadczeniach opisywali jak przebiegają zabawy na śniegu. Było dużo śmiechu, humoru i radości.
W ramach podsumowania naszych zajęć graliśmy w klamerkowy zestaw sylabowy “zaznacz na jaką sylabę zaczyna się wyraz z obrazka”.
Praca domowa:
Ćwiczenie 1,2,3,4 str.61 (ćwiczenia elementarzowe)
Czytanka str.61 (elementarz)
Nauczyć się dni tygodnia.
Przypominam że sobotnie zajęcia będą do godziny 14. 

Lekcja 16 (24.01.21)

Temat: Pory roku a rok kalendarzowy. Powtórzenie wiadomości
W sobotni poranek przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy samogłoski i spółgłoski. Rozmawialiśmy na temat roku kalendarzowego, jego podziału na pory roku (wykonaliśmy kartę pracy w zeszycie), miesiące roku, dni tygodnia . Wymienialiśmy nasze  postanowienia noworoczne  m.in. grzeczne zachowanie, pomoc rodzicom, sumienna nauka.
Dyskutując o porach roku zwrocilismy uwage na zmiany zachodzące w przyrodzie. Rozmawiając o zimie posłużyliśmy się obrazkiem “Pani Zimy”na str. 95 elementarza oraz słownictwem wokół tego tematu (płatki śniegu, kule śniegu, ubrania zimowe).Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń elementarzowych na stronie 107, 108, 111 i 112.
Do powtórki materiału wykorzystaliśmy kartę pracy, grę “budujemy wyrazy”, a także “suwaki sylabowe”. Do ćwiczeń w mówieniu posłużyły nam ćwiczenia rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe z książki Amandy Hopkina “Co sie za chwile moze stac?” wykorzystaliśmy ilustracje “jazda na lodzie”, “topniejący bałwanek”. Uczniom ćwiczenia te bardzo się podobały. Dominowała ciekawość i  budowa różnorodnych historyjek.
Praca domowa:
Dyktando: cw. 2 str. 57( ćwiczenia elementarzowe),
Cw. 6 str. 113 (ćwiczenie elementarzowe),
Czytanka str.95
Nauczyć się pór roku: wiosna, lato, jesień, zima.
Wypełnić kartę pracy “Moje cele na rok 2021”.
 
*****Zachęcam do czytania 20 minut dziennie.
Prosze o nauke dni tygodnia za dwa tygodnie (na 31 stycznia 2021).

Lekcja 15 (16.01.2021)

Temat: Dzień Babci i Dziadka.
W ostatnia sobote przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Uczniowie z wielkim zapałem i chęcią zabrali się do przygotowania niespodzianki z okazji Dnia Babci i Dziadzia.
Na początek poznali przygody Fenka z książeczki pod tytułem ” Dzień Babci i Dziadka”. Dowiedzieli się również, kiedy obchodzimy święto oraz przypomnieli sobie, że dziadkowie to rodzice rodziców. W treści książki pojawiło się wiele inspiracji na prezenty dla dziadków. Na podstawie zagadek dyskutowaliśmy co najczęściej wnuki lubią robić z dziadkami? Okazalo sie, że od naklejenia plastra, zaszycia dziury na kolanie, a także opowiadania bajki i utulenia do snu jest Babcia. Natomiast z Dziadkiem można wybrać się na ryby lub poćwiczyć jazdę na rowerze. Nucąc piosenki o dziadkach wykonali piękne laurki z życzeniami 100 lat dla Babci i Dziadka.
Poznalismy nowa literke ¨ż¨ na wyrazach podstawowych: żaba, Zaneta, w wielu wyrazach z ¨ż¨ w nagłosie, śródgłosie i całej grupy nazw zwierząt. Rozmawialiśmy na temat nazw obrazków ze słowniczka, które z nich to osoby, które zwierzęta, a które rzeczy. Gdzie je można spotkać, kupić, do czego służą. Uczniowie opisywali obrazek z elementarza przedstawiający Zoo. Starali się znaleźć i nazwać zwierzeta w oparciu o obrazki zwierząt umieszczone na obrzeżu tekstu.
Po przerwie bawiliśmy się w sekwencje ruchowe. Była to fajna zabawa dla dzieci gdyż uczniowie poprzez aktywność fizyczna mają wyższy poziom koncentracji na różnych zadaniach, są także bardziej kreatywne, co koreluje w przyszłości lepszymi wynikami w nauce. Zabawa w naśladowanie póz przedstawionych na fotografiach, aktywuje nawet odległe obszary mózgu. Uczy takze przekolowywaniu obrazu w nich, co jest podstawa umiejetnosci ulatwiajaca opanowanie sztuki pisania.
Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym i w zeszycie. Na zakonczenie spiewalismy poznana piosenke na ¨Dzien Babci i Dziadka¨
Praca domowa:
W związku, z tym że zebrałam ćwiczenia elementarzowe do sprawdzenia prosze o przepisanie  do zeszytu wyrazów z ramki  elementarza str. 57. Nauczyc sie czytac z elementarza str. 57 i str. 59.

12/12/20
Temat: Tradycje Bożonarodzeniowe.
Dla pierwszoklasistów zajęcia sobotnie minęły w świątecznej atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia co zostało uwiecznione na pamiątkowym filmiku.
Zajęcia rozpoczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Sprawdziłam pracę domową. Uczniowie chętnie czytali czytankę i przystąpiliśmy do pisania dyktanda.
Rozmawialiśmy na temat choinki, osoby Mikołaja i nadchodzących Świąt. W pełnej magii atmosferze wyszliśmy przed budynek szkoły żeby przywitać nadjeżdżającego Mikołaja. Uczniowie z wielka radością przywitali ¨gościa¨ a nastepnie udaliśmy się do kafeterii żeby móc chwilę spędzić z nim. Dzieci pochwalili sie zdolnościami recytatorskimi i obdarowali Mikołaja ciasteczkami. W zamian każdy uczeń dostał po prezencie. Dowiedzieliśmy się, że prezent jest zawsze miłą niespodzianką dającą radość innym.
Poznaliśmy nowe spółgłoski: b,ł, f na wyrazach podstawowych. Za pomocą obrazka ¨Teatr dla Mikołaja¨ zadawaliśmy sobie pytania: kogo widzimy na obrazku?, Kto siedzi w fotelu?, Za kogo przebrany jest chłopak, za kogo dziewczynka?, Jak przystrojona jest klasa? Przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza z utrwaleniem znaczenia słów, które zastępują obrazki.
Po przerwie zaśpiewaliśmy Sto Lat dla Igi i złożyliśmy jej życzenia z okazji urodzin. Iga poczęstowała nas ciasteczkami, które sama upiekła. Dziękujemy bardzo!!!
Uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty poznanymi spółgłoskami. Czytaliśmy opowiadanie ¨Źle był Jezusowi¨. Dowiedzieliśmy się, że Boże Narodzenie to nie tylko choinka, nie tylko prezenty i dekorowanie domów, sklepów czy ulic. To taki czas na przeżywanie narodzin Jezusa w naszych serduszkach. Na dawanie innym radości, miłości, przebaczenia i pomocy jeśli jej potrzebują.
Na koniec lekcji słuchaliśmy kolęd, graliśmy w gry edukacyjne, rozwiązywaliśmy zagadki świąteczne.
Praca domowa na 19 grudzień
Ćwiczenie 1, 2 i 3 str. 45.
Praca domowa na 9 stycznia 2021:
Ćwiczenie: 1,2,3 str. 49
 
Dziękuję bardzo za prezent i życzę wszystkim spokojnych, radosnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!

image.png


Wizyta Mikołaja 12/12/20


Lekcja 12 (5.12.20)

Temat: Nadchodzi zima, bronimy się przed przeziębieniem.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy od oddania dyktand i sprawdzenia pracy domowej. Jestem bardzo dumna gdyż uczniowie wykazali się dobra znajomoscia poznanych samogłosek a także pięknie wykonali prace plastyczne i ustne.
Powtórzyliśmy materiał poznawczy na poprzedniej lekcji i przystąpiliśmy do poznania nowych spółgłosek: w, p, r, w nagłosie i śródgłosie za pomocą wyrazów w ramce.
Przystąpiliśmy do ćwiczenia poznanych liter w powietrzu i na tablicy, następnie uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty.
Wzielismy udzial w akcji udekorowania drzewka swiatecznego, ktore pozniej zostanie przekazane okolicznemu domu opieki. Moi uczniowie zrobili bombki pierniczki i balwanki.
Za pomocą ilustracji z elementarza odpowiadaliśmy na pytania :kogo widzisz na obrazku?, Jak uczesana jest dziewczynka?, Co dzieje się za oknem?, Jakie szczegóły dostrzegasz na ulicy?…i wiele innych pytań. Czytaliśmy tekst z elementarza metoda sylabowa.
Rozmawialiśmy na temat wpływu pogody i temperatury na zdrowie człowieka. Jak ustrzec się przed przeziębieniem? Zapoznaliśmy się ze słownictwem związanym z chorobami o tej porze roku ( katar, kaszel, gorączka, dreszcze, grypa, przeziębienie, korona wirus). Wszyscy zgodnie stwierdzili ze istotna role we wlasciwym wypoczynku odgrywa sen. Dowiedzieliśmy się że dzieci potrzebują 10 godzin snu a oglądane programy telewizyjne mają wpływ na sen. Dyskusja była bardzo ożywiona gdy gralismy w gre poslugujac sie kostkami edukacyjnymi. Rozmawialiśmy o Mikołajkach. Słuchaliśmy piosenki i wiersza “Mikołaj”.
PRACA DOMOWA:
Cw. 5 str. 41 ( ćwiczenia elementarzowe) Dyktando
Ćw.1,2,3,4 str. 41 (ćwiczenia elementarzowe)

Lekcja 11 (21.11.20)

Temat: Święto Dziękczynienia
Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie materiał z poprzedniej lekcji i poznane dotąd samogłoski i spółgłoski. Sprawdziliśmy prace domowa. Przystąpiliśmy do napisania dyktanda zadanego dwa tygodnie wcześniej.
Poznaliśmy nowe spółgłoski n,g na wyrazach podstawowych: noc, Dominika, gaski oraz na wyrazach w nagłosie i śródgłosie. Omówiliśmy znacznie wyrazów na podstawie poznanych spółgłosek np. nietoperz, namiot, godło, gaśnica.
Na podstawie obrazka z elementarza uczniowie odpowiadali na pytania zadane przeze mnie. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie. Uczniom bardzo podobało się rozwiązywanie rebusów.
Czytaliśmy opowiadanie “Święto Dziękczynienia”. Rozmawialiśmy czym ono się charakteryzuje i jakie zwyczaje w tym dniu panują. Wymienialiśmy dania znajdujące się na naszych stołach oraz dzieliliśmy sie naszymi spostrzeżeniami za co jestesmy wdzieczni i za co chcielibysmy podziekowac. W ramach klasowego projektu uczniowie wycinali z kolorowego papieru “indykowe opaski” oraz indyki. Było dużo humoru i śmiechu. W tak radosnej atmosferze wszyscy razem zgromadziliśmy się przy stole dzieląc się posiłkiem przez nas wspólnie przygotowanym. Oczywiscie byl “indyk”, ziemniaki, żurawina, ciasto jabłkowe, desery i wiele innych potraw, za które serdecznie dziękuję Rodzicom.
Po przerwie wspólnie ćwiczyliśmy czytanie chóralne z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Czytaliśmy tekst z elementarza metoda sylabowa.
Podsumowując nasze zajęcia powtórzyliśmy materiał poznany na lekcji. Uczniowie otrzymali kolorowankę indyka do pomalowania.
Zebrałam zeszyty uczniów do oceny dyktand i oceny za prowadzenie zeszytów.
Uczniowie 5 grudnia mogą przyjść w piżamach do szkoły. Jeżeli mają swój  śpiwór bądź kocyk tez moga wziasc gdyz bedzie zwiazane to z tematyka naszych zajęć.
Praca domowa:
Ćwiczenie 1,3,4 str.37 ( ćwiczenie elementarzowe)
**** Zachęcam do czytania 15 minut dziennie.
Praca plastyczna ” Święto Dziękczynienia w moim domu” – format i technika dowolna.
Praca ustna – nauczyć się opowiadać w kilku zdaniach o ” Dniu Dziękczynienia w moim domu”. Może być to opowiadanie na podstawie wykonanej pracy plastycznej.

Drodzy Rodzice, Kochani uczniowie

Życzę Wam spokojnego  i zdrowego 

Dnia Dziękczynienia.
dancing-turkey.jpg
             Do zobaczenia 5 grudnia.

Lekcja 10 (14.11.20)

Temat: Pasowanie
Jedna z pierwszych chwil w życiu każdego ucznia, na która czeka z wielkim niepokojem jest rozpoczęcie nauki w klasie pierwszej.
14 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy 1 b. Pierwszoklasiści w obecności pani dyrektor Moniki Zarzyckiej i Pani Ewy Blachno-Held ( Zarząd Szkoły), oraz wychowawcy i rodziców zostali oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej naszej szkoły.
Uczniowie pokazali czego już zdążyli się nauczyć , prezentując piękna część artystyczną. W uroczystości wzięli udział też starsi koledzy z klasy 8, którzy udzielili młodszym kolegom kilku cennych rad.
Na zakończenie , w księdze pamiątkowej pierwszaczki zrobiły odcisk palca, aby uwiecznić ten dzień kiedy złożyli uroczyste ślubowanie i przyrzekli być dobrymi uczniami.
Uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy i upominki. Ja również  dziekuje za pamiec i piękny upominek oraz kwiaty.
Uczniom moim życzę wielu sukcesów i powodzenia w dalszej nauce!!!

Dziękuje Pani Ewie  i starszym uczniom z klasy 8  za pomoc w
przygotowaniu uroczystości, a także uczniom kl.1 LO, którzy nieśli sztandar  oraz rodzicom za pyszny poczęstunek.
Praca domowa (do wykonania na 21 listopad)
Ćwiczenia 1, 2, 3, 4, 5 strona 33 ( ćwiczenie elementarzowe)
Dyktando- proszę o przygotowanie uczniów do dyktanda z samogłosek. W podanej kolejności: A a, E e, I i, O o, Ó ó , U u, y, ą ę. Uczniowie ze słuchu będą pisać samogłoski z tyłu zeszytu.
*****Zachęcam do codziennego czytania 10 minut.

Lekcja 9 (7.11.20)

Temat: Dzień Niepodległości
Sobotnie spotkanie zaczęliśmy od przywitania nowej uczennicy w naszej klasie. Wspólnie witając się przedstawiliśmy się Elli. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opowiadali o sobie i o klasie.
Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziliśmy prace domową. Czytając opowiadanie “Ważna lekcja” przybliżyliśmy sobie tematykę Dnia Niepodległości. Dowiedzielismy się że Polska nie zawsze była państwem niepodległym, czyli wolnym. Uczniowie zapoznali się z symbolami narodowymi. Za pomocą planszy dydaktycznej opowiadaliśmy o mapie Polski, godle, fladze i hymnie. Uczniowie przystąpili do układania godła z puzli.
Poznaliśmy literki “j”, “c” na wyrazach podstawowych jajko, Jacek, Cela oraz słownictwo  z spółgłoskami w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytanie sylab otwartych i zamkniętych i wyrazów z ramki. Wspólnie, chóralnie czytaliśmy teksty z elementarza z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Staraliśmy się zapamiętywać wyrazy z “j”, “c”.
Po przerwie przystępując do ćwiczeń w pisowni zwróciliśmy uwagę na płynność w kreśleniu poznanych spółgłosek od miejsca rozpoczęcia w odpowiednim kierunku i odpowiednim tempie. Ćwiczyliśmy pisanie w powietrzu i na tablicy. Przystąpiliśmy do pisania w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Cwiczyliśmy naszą część artystyczną na pasowanie.
Praca domowa ( do wykonania na 21 listopad)
Ćwiczenia 1, 2, 3, 4, 5 strona 33 (ćwiczenie elementarzowe)
Dyktando- proszę o przygotowanie uczniów do dyktanda z samogłosek. W podanej kolejności: A a, E e, I i, O o, Ó ó , U u, y, ą ę.
**** Zachęcam do codziennego czytania 10 minut.
W sobotę, przed nami bardzo uroczysty dzień. Bardzo proszę o powtórzenie z dziećmi otrzymanych ról i piosenki ” alfabet warzywno-owocowy”. Jak już wcześniej wspomniałam bardzo proszę o ubranie uczniów w białe bluzeczki z kołnierzykiem. 
            Rodziców proszę o punktualne przybycie do szkoły na godz. 12.15 w maseczkach. Przy wejściu “A” będzie mierzona temperatura następnie zostaniecie państwo pokierowani do biblioteki szkolnej na Pasowanie, które odbędzie się o godz. 12.30.
 Po pasowaniu zapraszam do naszej klasy na słodki poczęstunek.

Lekcja 8 ( 31.10.2020)
Temat: Dzień pamięci o zmarłych.
 Dziękuję bardzo za zaangażowanie w życie klasy! Jest to dla uczniów i mnie bardzo duza pomoc z Panstwa strony. W sobotę dzieci przyszły w pięknych kostiumach. Otrzymaliśmy snaki dla dzieci, piękne kubeczki Halloweenowe (dziekuje bardzo!), słodycze airheads, a także dekorowaliśmy dynie. Każdy z uczniów dzielił się swoimi wrażeniami i planami na wieczór. W klasie panowała radość i chęć uczestnictwa w poszczególnych ćwiczeniach klasowych. A troszkę ich było……poczynając od próby części artystycznej. Przeszliśmy do sprawdzenia pracy domowej. Przypomnienia slownictwa  z poprzedniej lekcji, poznanych samoglosek i spolglosek. Pojawiają się już oceny za czytanie , pisanie i mówienie.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz “Wszystkich Świętych” Doroty Rozwens. Rozmawialiśmy o temacie corocznego Święta Zmarłych, dbałość o groby bliskich, pamięci i modlitwie.
Poznaliśmy spółgłoski “k ” i “d ” w wyrazach podstawowych dom, Lilka, komoda. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych,czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce. Porzerzalismy słownictwo dzieci o wyrazy z Elementarza a także przypomnieliśmy sobie zwierzęta domowe  zaczynające się od głoski k. Za przykład posłużyły nam “Fiszki obrazkowe gospodarstwa domowego “. Pracując z obrazkiem elementarzowych  i tekstem pod ilustracja dokonalismy analizy w oparciu o zadawane pytania. Czytaliśmy chóralnie. Czytałam tekst sylabowej czytanki zgadywanki wskazując palcem wyrazy, a dzieci odgadywały słowa.
Zwracając na płynność w kreśleniu liter K,D ćwiczyliśmy pisanie na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do pisowni w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Graliśmy w grę “Głuchy telefon”. Używaliśmy wyrazy związane z Halloween. Było dużo śmiechu ! Zaczynając od wyrazów: pająk, dynia, kostiumy, cukierki. Czasami okazywało się że z wyrazu np.” kot ” w efekcie końcowym otrzymywaliśmy wyraz “but”.
 Praca domowa:
Ćwiczenie 1 str. 29 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str 29 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 3 str 29 (ćwiczenia elementarzowe)
**** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie.
Powtarzanie samogłosek i nowo  poznanych spółgłosek.
Halloween 2020

Lekcja 7 (24.10.2020)

Temat: Jesień w parku.
Sobotni poranek zaczęliśmy od części artystycznej przygotowującej nas do zbliżającego się Pasowania.
Wracając do lekcji sprawdziliśmy pracę domową i słownictwo z poprzedniej lekcji.
Poznaliśmy spółgłoski: m, t, na podstawie wyrazów podstawowych: mama, tata. Dokonaliśmy analiza sylabowa i głoskowa wyrazów podstawowych, czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce.
Na podstawie ilustracji rozmawialiśmy o kolorach jesieni, owocach jesieni: kasztany, żołędzie, szyszki i jarzębina. Wspomnieliśmy o ptakach odlatujących do ciepłych regionów.
Za pomocą obrazka przedstawiającego pracę pszczelarza w kwitnącym sadzie odpowiedzieliśmy sobie na pytania: co widzimy na obrazku?, co dzieje się na obrazku?. Uczniowie chetnie podejmowali dyskusje dzielac sie swoimi spostrzeżeniami. Dokonaliśmy czytania wzorcowego tekstu poniżej.
Czytaliśmy opowiadanie ¨Moda i Pogoda¨. Za pomocą treści dowiedzieliśmy się że strój świadczy o człowieku i powoduje, że otaczający go ludzie darzą go zaufaniem i szacunkiem. Niewłaściwy ubiór może spowodować u innych śmiech, więc po co ¨uczyc sie
na wlasnych bledach¨. W opowiadaniu zwrocono uwage jak wazna role odgrywaja rodzice w życiu dziecka. To właśnie mama i tata ukierunkowują nas i prowadzą za pomocą rad i swoich doświadczeń życiowych.
Wspólnie, chóralnie czytaliśmy teksty wyrazów dwusylabowych z podziałem na sylaby. Za pomocą ¨wachlarzy sylabowych¨ utrwalaliśmy sobie czytanie metoda sylabowa.
Przystąpiliśmy do ćwiczeń w pisowni za pomocą łączenia sylab i pisania po śladzie.
Na koniec powtarzalismy nasze role i piosenke zwiazane z apelem .
W przyszłą sobotę jest Halloween. Uczniowie mogą przyjść  w kostiumach do szkoły.
 Praca domowa:
Ćwiczenie 1 str. 25 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str.25 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 3 str.25 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 4 str.25 ( ćwiczenia elementarzowe)
Prosze o powtarzanie samogłosek.
*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie. W ten sposób dzieci zdobędą nawyk codziennego czytania.
 Pozdrawiam, do zobaczenia w sobotę.

Lekcja 6 (17.10.2020)

Temat: Jesień w lesie.
Przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa oraz przypomnieliśmy sobie materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji.
Poznaliśmy spółgłoski l,s na przykładzie wyrazów w nagłosie i śródgłosie. Wielka i mała litera l,s w druku i piśmie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i fonemowej wyrazów podstawowych las, lala, lisy. Przystąpiliśmy do czytania sylab i prostych wyrazów metoda sylabowa. Uczniowie bacznie obserwowali czytamy przeze mnie tekst metoda wzorcowa. Odpowiadali na pytania pod kątem rozumienia tekstu.
Po przerwie przystąpiliśmy do pisania. Kreśliliśmy litery w powietrzu i na tablicy. Uczniowie za pomocą ¨kolorowych sznureczkow¨ formowali kształty poznanych spółgłosek. Po czym przystąpiliśmy do uzupelniania cwiczenia elementarzowego i zeszytu.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz¨¨Ẅ lesie¨ Agnieszki Borowieckiej. Zapoznaliśmy się z czynnościami i stanami takimi jak: słucha (zuch), nie rzucaj (śmieci), rozniecić (ogień), zbieraj (puszki), szanuj (świerki), obserwuj (gniazdo). Rozmawialiśmy też o ¨zimowych spiochach¨, czyli o zwierzętach zapadających w sen zimowy.
Uczniowie otrzymali hasła i login do gry internetowej edulo. Zachęcam do korzystania.
Ćwiczyliśmy naszą część artystyczną na Pasowanie.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str. 21 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str.21 (ćwiczenia elementarzowe)
Prosze o powtarzanie samogłosek.
*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie.

Lekcja 5 ( 10.10.2020)

Temat: Kalendarzowa jesień.
W sobotni poranek w naszej klasie zawitała radość, śmiech i okres wielkiego oczekiwania z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie złożyli mi życzenia, obdarowali kwiatami i podarunkami. Z calego serca DZIEKUJE!
Przystąpiliśmy do sprawdzenia pracy domowej. Powtórzenia słownictwa i samogłosek poznanych na poprzedniej lekcji. Poznaliśmy nowy materiał literowy, samogłoski à, ę. Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku i do pisania w zeszycie. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu i wpisaliśmy poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów.
Po przerwie przystąpiliśmy do nagrania części artystycznej dla naszych nauczycieli. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że pomimo pandemii i nauczania na odległość dalej jestesmy razem.
W radosnym humorze udalismy sie na dwor. Uczniowie mieli czas żeby korzystać z uroków jesiennej pogody bawiąc się na placu zabaw . Dla ochłody jedliśmy lodu wymieniając się spostrzeżeniami jak dbać o zdrowie. Rozmawialiśmy na temat jesiennych owoców i warzyw.
Po przerwie korzystając z ilustracji w podręczniku nazywaliśmy małe obrazki i wyszukiwaliśmy litery á, ęw podpisach. Dzieci opisywały co widzą na obrazku. Ćwicząc rozumienie tekstu obgadywaliśmy zagadki odnosząca się do tematyki naszej lekcji. Słuchaliśmy opowiadania ¨ę, á i nos do góry¨. Bardzo bliskie okazało się to opowiadanie dzieciom gdyż dotyczyło rywalizacji rodzeństwa. Zrozumielismy przysłowia ¨ choć się lubià, to sie czubià¨, ¨masz muchy w nosie¨.
Podsumowując tematykę lekcji gralismy w gre ¨zgadnij zgadula¨przypominajac sobie poznane samogłoski.

Praca domowa
Ćwiczenie 1 str.17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str 17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
W sobote uczniowie otzymaja login i hasla do gry internetowej. W razie jakichkolwiek pytan prosze dzwonic. Szybkimi krokami zbliżamy się do pasowania a zatem w sobotę rozdamy też wierszyki do przypomnienia  w domu i piosenkę ( na wcześniejszych lekcjach uczyliśmy już się! ).

Zapraszam do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów z okazji Dnia Nauczyciela.

Lekcja 4 (10.03.2020)

Temat: Szkoła na wsi.
Sobotni poranek zaczęliśmy od przywitania się, sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia słownictwa poznanego na poprzedniej lekcji.
Nawiązując do tematu lekcji rozmawialiśmy o ilustracji z elementarza przedstawiającej wieś. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie zwierzat zyjacych na farmie. Za przykład posłużyła nam gra ¨pamiec -zwierzęta domowe¨.
Poznaliśmy samogłoski U,u,,O,o, y. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu. Wpisywaliśmy  poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy  do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku oraz do pisowni poznanych samogłosek w zeszycie.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali  opowiadania ¨Uczyc sie-czy nie uczyć?¨. Wyjaśniliśmy sobie dlaczego uczenie się języków obcych daje nam różne perspektywy w życiu.
Rozmawialiśmy o czterech porach roku a także zmianach zachodzących w przyrodzie. Za przykłady posłużyły nam ilustracje z ksiazki ¨Jaka to pora roku¨. Rozpoznaliśmy zmiany zachodzące w otaczającym świecie zależnym od poszczególnych pór roku.
Praca domowa 
Ćwiczenie 1 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe).
 Proponuje krótkie spotkanie na zoom w czwartek o godz. 19 w celu omówienia programu edukacyjnego, spraw klasowych a także wybranie Trójki klasowej.

Lekcja 3 (26.09.2020)

Temat: Szkoła w mieście.
Na początku zajęć przywitaliśmy się serdecznie, przypomnieliśmy sobie poznane samogłoski i słownictwo z poprzedniej lekcji. Z wielka duma i radoscia rozdalam uczniom naklejki-buźki za prace domowa.
Rozmawialiśmy na temat praw, regulaminu i obowiązków ucznia klasy 1. Uczyliśmy się hymnu pierwszoklasistów. W naszej klasie pojawiła się ¨Tablica motywacyjna¨
Czytaliśmy opowiadanie ¨Igiełka i sprawdzian z ortografii¨. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili że najpierw należy zrobić swoje obowiązki, a później przyjemności.
Po przerwie poznaliśmy samogłoski I,i,O,o. Zapoznaliśmy się również z obrazkami w elementarzu i uczniowie wyszukiwali danych samogłosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu a także pisanie na tablicy. Uczniowie w prawdziwym skupieniu przystąpili do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku oraz do pisowni poznanych samogłosek w zeszycie.
Rozmawialiśmy o ulicy i szkole w mieście poslugujac sie ilustracja z elementarza. Zwrocilismy uwage na nowe słownictwo dotyczące miasta, ruchu ulicznego i poruszanie się w mieście. Zachowania się uczniów w drodze do szkoły, na boisku szkolnym, na parkingu, na korytarzu. Ku radości uczniom za przykład praktyczny posłużyła nam mata podłogowa miasta.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)

Lekcja 2 (19.09.2020)

Temat: Nasza klasa
Na początku zajęć przywitaliśmy się przypominając sobie nasze imiona. Zapoznaliśmy się z podręcznikami  i niezbędnymi przyborami w piórniku. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich przyborach szkolnych.
Rozmawialiśmy o naszej klasie poslugujac sie ilustracja z elementarza. Zwrocilismy uwage na nowe słownictwo sprzętów w klasie, przyborów szkolnych oraz zachowania uczniów.
Poznaliśmy samogłoski A,a E, e. Uczniowie zapoznali się z obrazkami w elementarzu i chętnie wyszukiwali danych samogłosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Prawdziwa zabawa okazalo sie dzielenie tych wyrazów na sylaby.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu a także pisanie na tablicy. Uczniowie z precyzja przystąpili do uzupełniania ćwiczeń w podreczniku.
Czytaliśmy opowiadanie ¨A jak alfabet¨. Zapoznalismy sie z przyslowiami: ¨raz sie lubia raz sie czubia¨, ¨nauka nie poszla w las¨, wpadl… ¨jak burza¨.  W tak radosnej atmosferze wymieniliśmy się zagadkami dotyczącymi tematyki lekcji.
Praca domowa 
Ćwiczenie 1 str. 4 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 i 3 str.5 (ćwiczenia elementarzowe)
Drodzy Rodzice, od przyszłej soboty bede wysylala grupowa wiadomość tekstowa z praca domowa. Dzięki temu uczniowie będą mieli więcej czasu na odrobienie jej.
Pozdrawiam i do zobaczenia w sobotę.

Kochani Uczniowie, drodzy Rodzice
Serdecznie witam wszystkich w nowym roku szkolnym. Jest mi bardzo miło pracować z Wami.
Jako wychowawca klasy Państwa dzieci zadbam aby każde dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie. Moimi celami na ten rok są: realizowanie programu kl. 1, rozwijanie myślenia twórczego , nawyków systematycznej pracy przydatnych w starszych klasach a także przyjaznych relacji nauczyciela z uczniami i ciepłej atmosfery w klasie.
Tematem pierwszej lekcji było :   Pierwszy dzień w nowej szkole.
Poznaliśmy się wzajemnie. Uczniowie chętnie dzielili się  wspomnieniami z wakacji a takze  wykonali prace plastyczna..
Omówiliśmy zasady bezpiecznej szkoły w nowej rzeczywistości. Śpiewaliśmy piosenkę ¨Kolorowe kredki¨ świetnie się przy tym bawiąc. Czytaliśmy wiersz ¨Okulary¨ co pomogło wprowadzić dzieci w dobry nastrój.
Zrobiliśmy krótką przerwę w klasie po czym wyszliśmy na plac zabaw.
Na zajęciach uczniowie dostali zamówione podręczniki i zeszyty. Bardzo prosze o uregulowanie oplaty za nie w najblizsza sobote.
Drodzy Rodzice! Jesli macie jakies pytania prosze dzwonic lub pisac. Na początku października proponuje spotkanie na platformie zoom w celu omówieniu i przedstawieniu naszej rocznej współpracy a także wybraniu Rady Rodziców.
Pozdrawiam i do zobaczenia w sobotę.