Klasa 1A 2021/2022

Wychowawczyni: Ewa Mazanek

e-mail:

tel: 646 – 932 – 1508


“Bo tylko w tym sadzie ptak gniazdo uwije,

 gdzie człek serce kładzie we wszystko co żyje”.

Kownacka

W sobotę 9 października uczniowie kl.1a i kl.1b oraz wychowawcy mieli zaszczyt zaprosić Panią Dyrektor Monikę Zarzycką i Zarząd na uroczyste Ślubowanie, które odbędzie się 13 listopada 2021 r.


Lekcja 28 (7.V.22) 

Temat: Lekcja z dzwonkiem, dżemem i dżdżownicami. 

  1. Rutynowo, dzień rozpoczęliśmy powtórzeniem wcześniej przerobionego materiału i przeszliśmy do głównego etapu dnia.
  2. Zapoznaliśmy się z głoską i literą „dz – dż” na podstawie wyrazów „dzwonek – dżem” oraz wyrazów ze słowniczka elementarzowego str. 87.
  3. Dokonaliśmy podziału ich na sylaby, głoski i litery, pamiętając, że to dwuznak, więc liter będzie więcej niż głosek. Zaznaczaliśmy w nich samogłoski.
  4. Nowe dwuznaki jak zwykle pisaliśmy w dużym i małym formacie, po śladzie i samodzielnie.
  5. Zabawa „Oczy, uszy, kolana, pięty” była formą wskazującą i utrwalającą części ludzkiego ciała. Było dużo zabawy i śmiechu z popełnianych pomyłek.
  6. Podpisywaliśmy obrazki, tworzyliśmy wyrazy z sylab oraz uzupełnialiśmy zdania wyrazami z ramki.
  7. Omawiając ilustracje ze str., 88 jako formę ćwiczeń w mówieniu, uczniowie, powiadali, co się na niej dzieje, co nauczycielka pisze na tablicy, co wisi na ścianach klasy, a co widać za oknem.
  8. Czytając tekst czytanki (s. 88), dotyczący tych dwuznaków – mocno akcentowaliśmy wyrazy pogrubionym drukiem, a następnie pytaniami wyegzekwowaliśmy stopień rozumienia przeczytanego tekstu – w dalszym ciągu wdrażając do wypowiedzi zdaniowych.
  9. Nie zabrakło też działalności plastycznej. Połączyliśmy ze sobą obydwa święta i z okazji „Dnia Mamy i Taty” wykonywaliśmy samodzielnie laurkę. Natomiast do zeszytu wkleiliśmy gotową laurkę, która należało tylko pokolorować i przepisać bardzo starannie tekst z tablicy.
  10. Kończąc dzień pobytu, utrwalaliśmy wierszyk, który napisaliśmy na laurce i ponownie bawiliśmy się „W oczy uszy,  ….”. Jak zauważyłam pomimo wielu pomyłek, zabawa cieszyła się wielką aprobatą i wywoływała wiele pozytywnych radości.Praca domowa
    Ćw. 2 str. 101
    Z czytanki s. 88 wypisz 2 wyrazy z „dz” i 2 z „dż”
    – dowolnym kolorem zaznacz w nich dwuznaki,
    – pionową kreską podziel na sylaby, – określ liczbę głosek,
    – określ liczbę liter (tak, jak robiliśmy to ostatnio).
    Naucz się czytać wyrazów z ramki str.87
  11. Dziękuję.

Lekcja 27 (30.IV.22) 

Temat: Polskie rzeki – Wisła i Odra. Majowe święta narodowe. 

 

  1. Po sprawdzeniu znajomości dni tygodnia, pór roku i alfabetu wysłuchaliśmy wiersza Cz. Janczarskiego “Wisła”. Wyjaśniliśmy pojęcie „rzeka – morze” i wprowadziliśmy dwuznak „RZ – rz”. Doskonaląc słuch fonematyczny dzieląc wyrazy z ramki na sylaby, głoski i litery.  
  2. Z czytanki ze str. 84 dowiedzieliśmy się, że największymi rzekami Polski są Wisła i Odra, a polskim morzem Morze Bałtyckie. Przy tej okazji omówiliśmy środki transportu wodnego: rzecznego i morskiego bogacąc słownictwo o wyrazy – kajak, łódka, żaglówka, motorówka, barka, kuter rybacki, statek handlowy, pasażerski. 
  3. Mówiąc o środkach transportu wodnego mówiliśmy też o bardzo ważnej roli latarni morskiej dla bezpieczeństwa żeglugi. 
  4. Nowy dwuznak ćwiczyliśmy pisząc w powietrzu, na ławce, na tablicy. W dużym i średnim formacie, a następnie w ćwiczeniach. W zeszycie natomiast po wklejeniu mapy Polski, przepisaliśmy z tablicy najważniejsze informacje dotyczące dzisiejszego tematu.  
  5. Z wiersza „Przygody Grzesia” z książki „Wesoła ortografia” Doroty Strzemińskiej-Więckowiak dowiedzieliśmy się, że “rz” piszemy na końcu nazw zawodów oraz po spółgłoskach: p, b, t, d, k, g, w, ch, j. 
  6. Czytaliśmy głośno i chóralnie teksty z elementarza ze str. 84 – 85. 
  7. Siedząc na dywanie wybraliśmy się na wycieczkę do Polski. Zwiedzaliśmy Warszawę, Kraków i Gdańsk wskazując je na mapie i oglądając ciekawe ilustracje. Cieszyło się to dużym zainteresowaniem wśród dzieci, ponieważ dowiedziałam się, że wiele z nich ma już wykupione bilety do Polski. Cieszy mnie ten fakt, że będą miały długi kontakt z językiem polskim, że macie Państwo świadomość i potrzebę jego znajomości. 
  8. Bawiliśmy się do utworu muzycznego z YouTube: „Płynie Wisła, płynie”, a po zabawie ruchowej, siedząc na dywanie bawiliśmy się w zabawę: „Prawda czy fałsz”? Uczniowie na podstawie zdobytych na dzisiejszej lekcji wiadomości o Polsce określali, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. 
  9. Za pomocą publikacji „Piękna nasza Polska cała” i „Ola i Święta Majowe” dowiedzieliśmy się o świętach majowych, a więc 1.V – wstąpienie do Unii Europejskiej, 2.V – Dzień Flagi, 3.V – uchwalenie Konstytucji i jej bardzo ważnej roli w życiu każdego obywatela. Dowiedziały się, że jest to najważniejszy dokument w Polsce.  
  10. Kończąc pobyt w szkole podsumowaliśmy wiadomości o Polsce i jej symbolach narodowych. Uwieńczeniem polskości było odśpiewanie hymnu.   
    Praca domowa 
  11. 1.Karta pracy – utworzone wyrazy z „rz” wpisać na niej poniżej, w liniaturze (dokładnie dociągać do linijek i starannie łącząc litery). PROSZĘ DOPILNOWAC. Dziękuję.  
    Dla ułatwienia podpowiem, że są tylko 4 wyrazy.
  12. 2.Te same wyrazy proszę przepisać do zeszytu, każdy w nowej linijce: 

    kolorem czerwonym – zaznaczyć samogłoski,
    pionową kreską – podzielić na sylaby, 
    określić, ile jest sylab (s), głosek (g), liter (l). 

    Tak jak to robimy w klasie, w ćwiczeniach np.  

szczy|gieł  – 2 s, 7 g, 8 l 


Lekcja 26 (23.IV.22) 

Temat: Moje zwierzątko. 

 

  1. Zajęcia rozpoczęliśmy rozmową o spędzonym z rodziną, świątecznym czasie. 
  2. Po rutynowych czynnościach, przystąpiliśmy do powtórzenia wyrazów z sz – cz, dokonując na tablicy analizy fonetycznej (podział na głoski i litery), wybranych wyrazów (szyszka, czoło). 
  3. Następnie wprowadziliśmy dwuznak „Ch – ch” na podstawie wyrazu: „chomik”, wyrazów ze słowniczka ze str. 78 oraz wyrazów z ramki str. 79. Wzbogaciliśmy słownik czynny poprzez wyjaśnienie niezrozumiałego słownictwa: chochla, chór, muchomor, echo, chomik. 
  4. Ilustracja i tekst opowiadania Rafała Witek „Wściekły chomik” posłużyły do ćwiczeń w mówieniu na temat zagrożeń, jakie mogą być ze strony zwierząt (mogą ugryźć, użądlić, zarazić wścieklizną, która może doprowadzić do śmierci) i dlaczego należy zachować wobec nich ostrożność. 
  5. Przy tej okazji, słownictwo dzieci zostawało wzbogacone o wyraz „wścieklizna”. Wyjaśniliśmy też w jakach sytuacjach zwierzęta zazwyczaj przyjazne ludziom, mogą zachować się agresywnie. 
  6. Oczywiście w dalszym ciągu ćwiczyliśmy słuch fonematyczny, który usprawnia technikę czytania. 
  7. Po tym przystąpiliśmy do uzupełniania zdań w ćwiczeniach i wyszukiwania wyrazów z „ch – h” w tekście, str. 90 – 92 i pisania w zeszycie, w którym pod wklejoną ilustracją ćwiczyły kształtne i staranne pisanie poznanej litery łącząc ją z samogłoskami. 
  8. Nowością było przepisywanie tekstu (o chomiku) z tablicy do zeszytu. Było to jedno z ćwiczeń ortograficznych zapobiegających powstawaniu i utrwalaniu się błędnych form w pamięci dziecka. 
  9. Wspólnie czytaliśmy tekst metodą sylabową ze str.80–81. Po czym odpowiadając na pytania sprawdziliśmy rozumienie czytanego tekstu wdrążając do odpowiedzi zdaniowych. 
  10. Korzystając z chwili wolnego czasu i niezmiernej chęci do zabaw, bawiliśmy się a szkolnym placu zabaw wdrążając dzieci do bezpiecznego korzystania z urządzeń i sprzętów tam się znajdujących, a przeznaczonych do zabaw na powietrzu.
  11. 11.Jak zwykle kończąc, podsumowaliśmy pracowity dzień utrwaleniem zdobytych wiadomości. 
     Praca domowa:

    Ćw. 3 str.92 cz. II- proszę przepisać do zeszytu. 
    Ćw. 1, 2, 3, 4 str. 93.
    Czytanka str. 80 – 81. 
    Proszę o przygotowanie podręcznika ćwiczeń do sprawdzenia. 


Lekcja 25 (9.IV.22) 

Temat: Nadejście wiosny a Święta Wielkanocne. 

 

  1. Tradycyjnie dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od powtórzenia wiadomości z ostatniej lekcji. Przypomnieliśmy zapis poznanych dwuznaków sz – cz dokonując analizy wybranych wyrazów na głoski i litery. 
  2. Szczegółowo omówiliśmy popełnione błędy w ostatnim dyktandzie i sposób ich poprawy. Jestem zadowolona i dumna z ocen. Bardzo dziękuję Państwu za czas poświęcony w przygotowanie i dopilnowanie, aby praca była bez błędów i staranna. 
  3. Na podstawie wiedzy zgromadzonej na wcześniejszych lekcjach, ilustracji, obserwacji własnych poczynionych w ostatnich dniach, tekstu „Wiosna” ze str. 96 i ćwiczeń str.115 – 116 dzieliliśmy się spostrzeżeniami na temat zmian zachodzących kalendarzową wiosną i wpływających na piękno przyrody i Świąt Wielkanocnych. 
  4. Wiosna i Wielkanoc były, więc naszym, dzisiejszym mottem dnia. W oparciu o teksty „Malujemy pisanki” ze str. 108 – 109 rozmawialiśmy o planach świątecznych; sposobu spędzania wolnego, wiosennego czasu w gronie rodzinnym, w gronie najbliższych. Rozmawialiśmy o przygotowaniach do świąt, o polskich tradycjach, o tradycyjnych potrawach, o pomocy rodzicom w tym przedświątecznym czasie. 
  5. W swobodnych wypowiedziach zwracaliśmy uwagę na poprawność języka polskiego, używanie właściwych końcówek wyrazów, wypowiedź zdaniową i bogaciliśmy słownictwo czynne dzieci o wyrazy: święconka, pisanka, kraszanka, palemka wielkanocna, żurek, mazurki. 
  6. Uzupełnieniem ćwiczeń w mówieniu było wyjaśnienie symboliki polskiej święconki. 
  7. Ale dzisiejszy dzień to również niespodzianki, atrakcje i zabawy wielkanocne dla dzieci, tak bardzo uwielbiane przez nie i oczekiwane. Klasowe zbieranie jajeczek było lekcją zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa, ale też i motywacji. Każde z nich z zapałem biegało i szukało, aby mieć jak najwięcej. Dobrze, cieszę się, że wykazywały spryt i wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu. Ale cieszę się też, że poprzez tego typu zabawy budowane są więzi i relacje międzyludzkie, co widać na zdjęciach, kiedy siedząc wspólnie na dywanie dzielą się swoimi wrażeniami i zdobyczami. 
  8. W międzyczasie mieliśmy też poczęstunek. Pięknie zorganizowany stół, gdzie nie zabrakło smakowitych soczków, owoców, babeczek krakersów tudzież innych smakołyków. 
  9. Jako, że dzisiejszy dzień obfitował w wiele atrakcji to też jedną z nich było spotkanie z żywym królikiem, który przyniosła pani Sylwia Drężek, a dekorację żebyśmy mogli na żywo poobcować z nim w pięknej scenerii wykonała pani Barbara Piwowar. Obydwóm paniom dziękujemy za umilenie pobytu w szkole. 
  10. A po lunchu mieliśmy czas na wykazanie się zdolnościami artystycznymi. Jak w tytule dzisiejszej czytanki, malowaliśmy pisanki, kraszanki, jajka malowane. Pomalowane, ozdobione przyklejały na koszyk wykonany z kolorowego talerzyka. 
  11. W dniu pełnym wrażeń nie zapomnieliśmy o ćwiczeniach w pisaniu. Otrzymaliśmy karteczkę ze święconką, którą uprzednio pokolorowaliśmy według podanej instrukcji i wkleiliśmy do zeszytu podpisując: To jest święconka.  
  12. Ten wyjątkowy dzień minął gwarnie i wesoło. Jak nigdy dzieci były bardzo rozbawione. 
  13. Dzień zakończyliśmy życzeniami wielkanocnymi. 

Dziękuję Państwu za przygotowanie i zorganizowanie zbierania jajeczek, a Uczniom za prezenty. 

Państwu życzę: 

WIELKIEGO ZAJACA, PISANEK TYSIACA, 

DYNGUSA MOKREGO I WIELE DOBREGO! 

 Praca domowa: 

Proszę przypomnieć dni tygodnia i pory roku. 

Nauczyć się na pamięć alfabetu. 

Czytanka str. 108 – 109. 

W tekście str. 109 podkreślić po jednym rzeczowniku z każdej grupy nazw i przepisać je do zeszytu stawiając odpowiednie pytanie np.: 

rzeczownik – pytanie 

rzeczownik – pytanie.


Lekcja 24 (2.IV.22) 

Temat: Wiosna w otoczeniu polskiej szkoły. 

 

  1. Po sprawdzeniu znajomości spółgłosek miękkich, techniki czytania, pór roku i dni tygodnia przystąpiliśmy do pisania zaległego dyktanda, po dokładnym jego omówieniu. W tym celu, po moim przeczytaniu policzyliśmy zdania w dyktandzie. Przypomnieliśmy pisownię wielkiej litery na początku zdania, w imionach oraz kropce na końcu.  
  2. Poznaliśmy głoskę i literę „sz i cz” na podstawie wyrazów: „szkoła i uczniowie” oraz wyrazów ze słowniczka elementarzowego różnicując dźwięki między: s-ś-sz, oraz c-ć-cz wykorzystując wyrazy: ser, ślimak, szalik, cebula, cukierek, ćma, czapka w dalszym ciągu doskonaląc słuch fonematyczny.
  3. Dowiedzieliśmy się, że jest to jedna głoska, składająca się z dwóch liter. 
  4. Ćwiczyliśmy wymowę tych głosek w sylabach szeleszczących: 
    asz, esz, osz, usz, ysz / asza, asze, aszo, aszu, aszy, 
    cza, cze, czo, czu, czy / ecza, ecze, eczo, eczu, eczy. 
  5. Na podstawie ilustracji i czytanki z elementarza ze str. 76 rozmawialiśmy o roli polskiej szkoły w życiu polonijnego dziecka, podkreślając, że szkoła polska to nie tylko budynek, nauczyciele, a także rodzice, którzy pomagają nam w prowadzeniu szkoły. 
  6. Zwróciliśmy uwagę na ważną role znajomości wielu języków, a w szczególności języka polskiego, który jest językiem naszych rodziców, dziadków i krewnych, a Polska jest naszą drugą ojczyzną. Rozwijaliśmy przynależność do Polski i bycia dumnymi Polakami. 
  7. Po wspólnym przeczytaniu w/w czytanki bawiliśmy się w loterię. Uczniowie losowali wyrazy (rzeczowniki) z poznanymi dwuznakami i umieszczali je w miejscu z odpowiednim napisem. Dokonywali, więc klasyfikacji rzeczowników określając ich nazwy i stosując właściwe pytanie, kto? lub co? W ten sposób wprowadziliśmy nazwę rzeczownika i jego pytania. 
  8. Następnie ćwiczyliśmy pisanie poznanych dwuznaków w zeszycie i uzupełnialiśmy z nimi ćwiczenia. 
  9. Dla odprężenia bawiliśmy się przy muzyce Antonio Vivaldiego w zabawę: „Wiosna budzi kwiaty”. Przy tej okazji przypomnieliśmy oznaki wiosny, o jakich dowiedzieliśmy się z wcześniejszych lekcji.  
  10. Pobyt w szkole kończyliśmy zagadkami i kolorowanką z sylabami z „sz.” Praca domowa 
    Czytanka str. 76 – 77. 
    Proszę dokończyć ćwiczenia dotyczące tematu i kolorowankę. 
    Ćw. 3 str. 89 – proszę przepisać do zeszytu. 
  11. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi i organizowanym klasowym zbieraniem jajeczek, bardzo proszę, aby dzieci przyniosły koszyki lub torebeczki.

Lekcja 23 (26.III.22) 

Temat: „U babci Zosi” – utrwalenie spółgłosek miękkich ś-si, ć-ci, ń-ni, ź-zi. 

 

  1. Dzisiejsze zajęcia były utrwaleniem materiału o spółgłoskach miękkich. Przypomnieliśmy zasady ich pisowni przed samogłoską – zmiękczoną przez „i”, przed spółgłoską – zmiękczoną przez „kreskę” i na końcu wyrazu. 
  2. W tym celu na lewej tablicy znajdowały się spółgłoski miękkie przed samogłoską (siano, siedem, siodło, 
    ciasto, cielę, ciupaga,  
    prosię, niosę, 
    Zuzia, ziele, poziomki). Zadaniem uczniów było zakreślenie spółgłoski miękkiej, a samogłoski zaznaczeniem kolorem czerwony. 
  3. Podobne zadanie znajdowało się na tablicy po prawej stronie, gdzie były spółgłoski miękkie zmiękczone przez kreskę, przed spółgłoską i na końcu wyrazu. Uczniowie zakreślali zmiękczenia przez kreskę, a spółgłoski przed nimi zaznaczali kolorem niebieskim. Obydwa polecenia wykonywali poprawnie, sprawnie i chętnie. 
  4. Ilustracja i tekst „U babci Zosi” stanowiły pomoc do rozmowy na temat ważnej roli babci w rodzinie; szacunku do dziadków, pomocy starszym ludziom, ustępowania miejsca siedzącego w środkach komunikacji publicznej. Zachęcane były do częstego ich odwiedzania, spacerów, wspólnego spędzania czasu, świąt i uroczystości rodzinnych. 
  5. Sprawdziliśmy też rozumienie czytanego tekstu, a zastępując luki obrazkowe w zdaniach, wyrazami pobudzaliśmy procesy myślowe. 
  6. W przerwie, wspólnie, dzięki przyniesionym przez dzieci książkom z ich prywatnych, domowych bibliotek, jak również dzięki chęciom i zaangażowaniu dzieci utworzyliśmy „KLASOWY KACIK POLSKIEJ KSIAZKI”. 
  7. Po przerwie i zabawie ruchowej polegającej na wykonaniu pozy z wylosowanej karty, wspólnie, metodą sylabową odczytaliśmy tekst dotyczący tematu lekcji. 
  8. Następnie przekształcaliśmy wyrazy zakończone spółgłoską miękką z liczby pojedynczej w liczbę mnogą. Wykonane zadanie po uprzednim sprawdzeniu, uczniowie wklejali do zeszytu. 
  9. Pod koniec pobytu, kolejnym rodzajem ćwiczeń utrwalających było wykonywanie zadań w ćwiczeniach. Większość pracuje samodzielnie i sprawnie, co pozwala sądzić, że mają opanowane wiadomości.  Niemniej jednak w dalszym ciągu należy ćwiczyć i utrwalać zdobyte umiejętności. 
  10. Na zakończenie dnia słuchaliśmy legendy „O Warszawskiej Syrence”, której celem było rozwijanie zainteresowań ojczyzną ich rodziców i dziadków, oraz rozwijanie zamiłowań czytelniczych. Zauważyłam, że wszyscy bardzo lubią, kiedy im czytam. Nie zawsze pozwala mi na to czas. Dlatego proszę: Czytajcie Państwo swoim dzieciom”, będą miały wyobraźnię, będą ładnie i swobodnie wypowiadały się, będą miały duży zasób wiedzy z rożnych dziedzin. Praca domowa 
    Czytanka str. 72 
    Ćw. 1 str. 85 
    Bardzo proszę o dopilnowanie w wykonaniu pozostałych ćwiczeń dotyczących tematu.  
    Proszę powtórzyć zalegle dyktando ćw. 4 str.77 

Lekcja 22 (19.III.22) 

Temat: Oleńka w cyrku. 

 

  1. Uczniowie kl.1b byli gośćmi na naszych zajęciach. Dlatego też pobyt w dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy od wzajemnego przedstawienia się.  
  2. Sprawdziliśmy znajomość samogłosek, dni tygodnia, pór roku, pracę domową, po czym przeszliśmy do głównego punktu naszego dnia.  
  3. W oparciu o wyrazy „źrebak i Oleńka” oraz wyrazy z elementarzowego słowniczka poznaliśmy spółgłoski miękkie: „ń – ź”. Utrwaliliśmy pisownie wyrazów z „ń – ź” na końcu wyrazów (koń, słoń, dłoń, jeleń). 
  4. W dalszym ciągu ćwiczyliśmy słuch fonematyczny dzieląc wyrazy na: sylaby, głoski i litery wpisując je w kratki modeli wyrazów. 
  5. Zadanie to przerwała nam zabawa pt. „Bocian i żabki” przy akompaniamencie tamburyna tak bardzo lubianego przez dzieci, a sama zabawa wyzwalała spostrzegawczość i uwagę muzyczna podczas reagowania na zmiany sygnałów. 
  6. Ilustracja z elementarza i własne doświadczenia dzieci stanowiły inspiracje do ćwiczeń w mówieniu na temat „cyrku”, a jednocześnie okazję do wzbogacenia słownictwa czynnego o niezrozumiale wyrazy jak klaun, magik – sztukmistrz, arena, trapezy, namiot cyrkowy. 
  7. Natomiast po przeczytaniu czytanki „Oleńka w cyrku” sprawdziliśmy rozumienie tekstu rozmową kierowaną pytaniami. Próbowaliśmy też, wspólnie opowiedzieć historyjkę. 
  8. Po tym przystąpiliśmy do realizowania następnych zadań. Tekst drukowany posłużył do utrwalenia poznanych liter. W tym celu wyszukiwaliśmy z nimi wyrazy i zakreślaliśmy pętelką. 
  9. Kolejne zadanie polegało na układaniu w ćwiczeniach wyrazów z sylab, rozwiązaniu rebusa na karcie pracy i ćwiczeniach w pisaniu w zeszycie. 
  10. Na zakończenie ponownie bawiliśmy się. Tym razem była to gra sprawnościowa zatytułowana „Ścieżka śladów”, polegająca na przechodzeniu na kolejne fiszki rozmieszczone na podłodze z wykorzystaniem rąk i nóg. Oczywiście w określonym czasie. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie, chętnie brali w niej czynny udział. Byli skupieni, żeby się nie pomylić. Zauważyłam, że kilkoro z nich nie umie przegrywać wykazując niezadowolenie. Jest to sygnał, że należy pracować nad ich charakterem. Jednak większość bawiła się świetnie i miała wspaniały humor.  Praca domowa 
Proszę dokończyć ćwiczenia dotyczące lekcji. 
Ćw. 2, 3, 4 str. 81 
Czytanka str. 71 

Lekcja 21 (12.III.22) 

Temat: Ćmy, misie i ślimaki. 

 

  1. Dzień rozpoczęliśmy od przypomnienia wiadomości z poprzednich lekcji. Cieszy mnie, że uczniowie znają samogłoski i pory roku. Natomiast jeszcze niektórzy mają kłopot z dniami tygodnia i dlatego proszę o poświecenie czasu na douczenie, za co bardzo dziękuję. 
  2. Jak zwykle, po dokładnym omówieniu zdania z ćwiczenia 6 str. 73 przystąpiliśmy do pisania dyktanda. Tym razem jestem zadowolona z jego wyników. Bardzo dziękuję Państwu za świadome podejście do przygotowania dzieci. 
  3. Następnie sprawdziliśmy technikę czytania i wymieniliśmy wszystkie spółgłoski w kolejności alfabetycznej ze str., 53 jako przygotowanie do zasady pisania spółgłosek miękkich przed ś, ć, ń, ź przed spółgłoskami. 
  4. Poznaliśmy kolejne spółgłoski miękkie „ś, ć” na podstawie wyrazów: ślimak, ćma oraz wyrazów ze słowniczka w elementarzu jednocześnie wyjaśniając ich przeznaczenie. 
  5. Wzorowo czytaliśmy wyrazy w ramce mocniej akcentując spółgłoski miękkie. Czytając tekst czytanki „Ćmy, misie i ślimaki” uzupełnialiśmy lukę wyrazową tworząc rymy. 
  6. W dalszym ciągu ćwiczyliśmy słuch fonematyczny dzieląc wyrazy na sylaby, głoski i tworząc modele wyrazów (kość, środa, śniadanie, ślimak, ćma) zapisując ilość sylab, głosek i liter na tablicy. 
  7. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Bocian i żabki”, przy akompaniamencie tamburyna była ćwiczeniami śródlekcyjni wprowadzającymi dzieci w wesoły nastrój oraz usprawniającymi ich motorykę. 
  8. W ćwiczeniach tworzyliśmy wyrazy z liter i sylab, natomiast do zeszytu wklejaliśmy: zadanie 1 – polegające na zaznaczeniu osobnym kolorem spółgłoski miękkiej „ś, ć” wśród innych spółgłosek. Zadnie 2 – polegało na wklejeniu i pokolorowaniu kredek (na wskazany kolor), w których w napisach występują nowe spółgłoski, wskazując różnicę dźwięków „s a ś”, „c a ć”. 
  9. Z ciągu liter odszukiwaliśmy wyrazy, oddzielając je kreską’’, a następnie przepisując w liniaturze starannie je łącząc. 
  10. Kolejnymi ćwiczeniami śródlekcyjnymi było rozmowa o Święcie Patryka i jego symbolach. W tym celu każdy uczeń wybrał koniczynkę, która następnie wyciął. Miały to być elementy dekoracyjne klasy. 
  11. Kończąc pobyt w szkole wysłuchaliśmy opowiadania “Nie lubię takiego dotyku”, z którego dowiedzieliśmy się, że: jeżeli ktoś zachowuje się wobec nas niewłaściwie, dotyka nas w sposób, w jaki sobie nie życzymy, że jeżeli nie podoba nam się jej traktowanie i jeżeli nie przestaje – należy poinformować o tym osobę dorosłą. Praca domowa 
    Proszę dokończyć ćwiczenia dotyczące lekcji ze str. 76. 
    Karta pracy – należy otoczyć kolorową pętelką wyrazy z głoską „ś”. 
    Ćw. 1, 2, 3, str. 77 

          Ćw. 4 str. 77 – Dyktando  


Lekcja 20  (5.III.22) 

Temat: Wiosna jest tuż, tuż. 

 

  1. Sobotni dzień rozpoczęliśmy sprawdzeniem pracy domowej, dni tygodnia i pór roku, a po dokładnym omówieniu zdania z ćwiczenia 4 str.65 przystąpiliśmy do zapowiadanego dyktanda.
  2. Następnie odsłuchaliśmy piosenkę „Pierwiosnek” do słów W. Broniewskiego. Zwróciliśmy uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie poszerzając zasób słownictwa o wyrazy: pierwiosnek, bazie, kra, kałuża.
  3. Przypomnieliśmy spółgłoski miękkie z poprzedniej lekcji odczytując je z tablicy i utrwalając, że każda z nich w połączeniu z samogłoską to jedna sylaba. Był to wstęp do poznania kolejnych spółgłosek miękkich: ni, zi w wyrazach będących nazwami ilustracji i wyrazów podkreślonych w tekście.
  4. Wyjaśniliśmy niezrozumiale słownictwo: (zioła, poziomki, ziarno, bazie, kozioł) poszerzając w ten sposób zasób polskiego słownictwa.
  5. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny dzieląc wyrazy na: sylaby, głoski i litery (niania, Franio, poziomki, ziemniaki). W tym celu wyklaskiwaliśmy je liczyliśmy, ile jest głosek, a ile liter, zapisywaliśmy na tablicy. W dalszym ciągu utrwalając, że każda z nich to jedna głoska.
  6. „Bocian chodzi po łące” była to zabawa ruchowa przy akompaniamencie bębenka, a jednocześnie była formą ćwiczeń śródlekcyjnych, przy których zawsze świetnie i chętnie się bawią.
  7. Ilustracja z elementarza posłużyła jako materiał do ćwiczeń w mówieniu. Uczniowie odpowiadali na pytania formułując swoje wypowiedzi w zdania.
  8. Następnie przystąpiliśmy do pracy w ćwiczeniach.To zadanie zostało przerwane uczestnictwem w szkolnym zdjęciu „Solidarni z Ukrainą”.
  9. Po tym korzystając z chwili wolnego czasu i pięknej pogody pozostaliśmy na placu zabaw tak bardzo upragnionego i od wielu tygodni wyczekiwanego przez dzieci.
  10. Po powrocie do klasy wspólnie czytaliśmy czytankę ze str. 67 mocniej akcentując podkreślone sylaby, a następnie kończyliśmy pracę w ćwiczeniach.
  11. Na zakończenie naszego dnia bawiliśmy się w odczytywanie wyrazów z sylab. W tym celu każdy z uczniów otrzymał inną planszę z 4 grupami wyrazów. W każdej grupie były 3 do utworzenia wyrazy. Pomocą były umieszczone ilustracje. Praca domowa 
    Proszę dokończyć wszystkie ćwiczenia dotyczące lekcji.
    Drugą część ćw. 3 str. 71 – proszę przepisać do zeszytu.
    Ćw. 3, 4 str. 73
    Ćw. 6 str. – Dyktando  

Lekcja 19 (26.II.22) 

Temat: Nadchodzi wiosna. Przedwiośnie. 

 

1.Po sprawdzeniu zadania domowego w zeszytach, umiejętności czytania i wiadomości z poprzednich lekcji (por roku, dni tygodnia i samogłosek), zapoznaliśmy się ze spółgłoskami miękkimi si – ci w sylabach otwartych, a więc przed samogłoską na przykładach wyrazów podkreślonych w tekście na s. 65.

  1. Ćwiczeniem w pisaniu było uzupełnianie ćwiczeń na s. 65, a jako ćwiczenie utrwalające liniaturę i znajomość liter i ich prawidłowe łączenie było przepisanie ćwiczenia 5 str. 65 do zeszytu.
  2. Wiersz „Przedwiośnie” Marii Terlikowskiej, film edukacyjny z youtube z serii EduKredka „Oznaki przedwiośnia”, ilustracje przygotowane przeze mnie i zamieszczona w elementarzu ilustracja, posłużyły do ćwiczeń w mówieniu na temat zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wczesnego przedwiośnia: dłuższy dzień, topniejący śnieg, chlapa, odwilż, wyższe temperatury, pąki na drzewach, pierwsze wiosenne kwiaty, przylot ptaków, zmiana futra u zwierząt.

4.Uczniowie chętnie wypowiadali się nie tylko na temat filmu, ilustracji czy wiersza, ale spontanicznie dzielili się zauważonymi przez siebie spostrzeżeniami czy to z przydomowych ogródków czy też obserwacji przyrody poczynionych będąc na spacerach w parku.

Te ćwiczenia w mówieniu zachęcały do krótkiej wypowiedzi, zwracając uwagę na poprawność językową. Jest to forma przyczyniająca się do kształcenia języka uczniów, zamykania myśli w obrębie zdania. Uczniowie byli też zobligowani do mówienia na określony temat.

5.Wspólnie czytaliśmy podpisy pod ilustracjami zwracając uwagę na miejsce spółgłosek miękkich przed samogłoskami mocniej je akcentując, wskazaliśmy różnice w wymowie między sa/sia, ca/cia oraz wyjaśniliśmy znacznie niezrozumiałych wyrazów jak: ciupaga, prosię, siodło, siano bogacąc w ten sposób słownictwo uczniów.

  1. Po chóralnym czytaniu czytanki ze str.65, świetnie bawiliśmy się podczas gry dydaktycznej „Prawda czy fałsz” na przykład:

 – Zimą kąpiemy się w morzu. Teraz jest pora roku, którą nazywamy wiosna. Wiosną kolorowe liście spadają z drzew. Zimą lepimy bałwana. Jesienią zbieramy grzyby i kasztany. Przebiśnieg i krokus to pierwsze kwiaty przedwiośnia. Wczesną wiosną bociany odlatują do ciepłych krajów.

  1. Nasz pobyt w szkole kończyliśmy bawiąc się w rozwiązywanie zagadek o przedwiośniu i dokańczanie zdań – „wiosenne rymowanki”.

 

Praca domowa 

Ćw. 4 s. 68

Ćw. 1,2,4,5 s. 69

Proszę powtórzyć z dzieci dni tygodnia i pory roku.

Dyktando – ćw. 4 s. 65 

Czytanka s. 65


Lekcja 18  (19.II.22) 

Temat: Jak spędzać czas wolny.  

  Wpływ sportów zimowych na zdrowie dziecka. 

 

  1. Pranek rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej, umiejętności czytania i utrwalenia wiadomości z poprzedniej lekcji.
  2. Po tym dokonaliśmy dokładnej analizy zdania zapowiadanego dyktanda. Chóralnie przeczytaliśmy je, policzyliśmy w nim wyrazy i przypomnieliśmy zasady pisowni zdania i imion wielką literą oraz wspomnieliśmy o kropce na końcu zdania. Przystąpiliśmy do pisania zapowiadanego dyktanda.
  3. Siedząc na dywanie bawiliśmy się z piłką w dokańczanie zdania: „Jakie znam zabawy i sporty zimowe?”
  4. Przy akompaniamencie tamburyna bawiliśmy się, „zimowe zabawy w podskokach”. Były to ćwiczenia rytmiczne, rozwijające spostrzegawczość i spryt.
  5. Poznaliśmy sylaby zmiękczone: mia – gia – kia. Zwracaliśmy uwagę na różnicę w wymowie między sylabami ma/mia, ga/gia, ka/kia. Czytaliśmy wyrazy z podkreśloną nowa cząstką i omówiliśmy znaczenie wszystkich wyrazów przedstawionych na obrazkach.
  6. Ćwiczenia w mówieniu dotyczyły ilustracji ze str. 63. Uczniowie spontanicznie wypowiadali się na jej temat. „Co widzą? Jak ubrane są dzieci? Co chłopczyk pokazuje dziewczynce? Ile jest talerzy, łyżek, pierogów, bulek itd.?”
  7. Następnie chętny uczeń próbował opowiedzieć obrazek (z moją pomocą) na zasadzie dokańczania zdań.
  8. Wspólnie czytaliśmy podpisy pod obrazkami i tekst ze str. 63
  9. Uzupełnialiśmy ćwiczenia z sylabami miękkimi str. 63 oraz z uzupełnialiśmy zdania wyrazami, a następnie przepisywaliśmy je do zeszytu.
  10. Na zakończenie obejrzeliśmy krótki film z youtube z serii: „Przygody Oli i Stasia – Aktywność fizyczna”, z którego uczniowie dowiedzieli się: co nam daje aktywność fizyczna, ile czasu dziennie powinni być aktywni fizycznie, jakie odżywianie pomaga nam być zdrowym i sprawnym fizycznie.
  11. Omówiliśmy piramidę zdrowego żywienia, którą każdy otrzymał ode minie, jako kartę pracy.

Praca domowa 

Zanim przystąpią uczniowie do pracy domowej, proszę dopilnować, aby w zeszycie, we właściwych linijkach, na środku napisali:

W domu

 Karta pracy.

Część1: 

Rozciąć ilustracje i podpisy. Dopasować je i wkleić do zeszytu.

(Ilustracja, pod nią wkleić zdanie. Czynność powtórzyć z każdą następną ilustracją.)

Część 2: 

W pierwszej kolejności pokolorować wg wzoru z części 1. Następnie rozciąć. Wkleić do zeszytu jedna kolorowankę. Pod spodem przepisać odpowiednie zdanie z części 1. W podobny sposób postąpić z pozostałymi kolorowankami.

Piramidę zdrowego żywienia dzieci mają powiesić w swoim pokoju. Wiedzą, że nie ma w niej miejsca na słodkości. Ma ona przypominać im, że słodycze to zły nawyk.

Zalecam, aby dziennie czytały 25 minut. Do nauki czytanka str. 63.


Lekcja 17  (12.II.2022) 

Temat: Pory roku a rok kalendarzowy. Powtórzenie wiadomości. 

 

  1. Szkolny poranek rozpoczęliśmy powtórzeniem zdobytych wcześniej wiadomości: samogłosek, łączenia ich ze spółgłoskami w sylaby. Sprawdziliśmy prace domową, przypomnieliśmy wyrazy z „ż” do zapowiadanego dyktanda.
  2. Następnie przystąpiliśmy do pisania dyktanda.
  3. W związku z Walentynkami i panującą radosną atmosferą uczniowie zostali obdarowani prezencikami wykonanymi przez dwie nasze uczennice: Emilę i Victorię. Oczywiście ja również przygotowałam drobną niespodziankę swoim „milusińskim”. Naszą niespodzianką obdarowaliśmy też Panią Dyrektor w momencie, kiedy częstowała nas pysznymi i oczekiwanymi pączkami.
  4. Walentynkowe święto zbiegło się z przystąpieniem klasy, do akcji „Pamiętajmy o seniorach”. Poznaliśmy tradycje, zwyczaje i symbole święta zakochanych. Rozwiązywaliśmy walentyknowe zagadki. Uczniowie wykonywali projekty wykazując własną inwencję twórczą, wykorzystując elementy dekoracyjne, które im dostarczyłam i czerpiąc pomysły projektów z wyeksponowanych na tablicy (o ile nie mieli własnej inwencji). Pracowaliśmy w miłej atmosferze, w grupach, przy walentynkowych piosenkach dla dzieci z youtube. Rytmiczne, proste melodie szybko wpadały dzieciom w ucho i refreny piosenek próbowały tez śpiewać.
  5. Aby zaspokoić potrzebę ruchu bawiliśmy się przy akompaniamencie tamburyna i przy piosence pt. „Serduszko przyjaźni”.
  6. Następnie przystąpiliśmy do walentynkowej gry „Słoik z serduszkami”. Uczniowie dobierali się w pary według koloru wylosowanej kartki. Zadanie polegało na złożeniu sobie życzeń, powiedzeniu miłych słów lub czegoś miłego. Zabawa toczyła się w rytm muzyki piosenek z youtube. Dzieci lubią uczestniczyć we wszelkiego rodzaju grach. Zabawa bardzo im się podobała. Były szczere i rozbawione.
  7. Po walentynkowych przyjemnościach powtórzyliśmy nazwy dni tygodnia poznane w ubiegłą sobotę. Dzisiaj przyszedł czas na 4 pory roku. Zwróciliśmy uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie. W oparciu o wiersz P. Beresewicza, „Czemu?” poznaliśmy nazwy miesięcy. Autor w sposób zabawny przedstawia nazwę każdego miesiąca, co ułatwia ich naukę.
  8. Następnie przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń i pracy z zeszytem, celem utrwalenia zdobytych wiadomości.
  9. Radosny dzień zakończyliśmy omówiliśmy prac artystycznych i sprzątnięciem swojego stanowisko pracy.

Praca domowa

1.Uczniowie otrzymali 2 karty pracy:

– jedna dotyczy pór roku i ich charakterystycznych oznak. Elementy należy wyciąć i przykleić na kartkę z bloku rysunkowego zaczynając od drzewa danej pory roku.

– druga to pory roku. Polecenie znajduje się na karcie pracy.

2.Proszę o uzupełnienie zaległych ćwiczeń. W tę sobotę zbiorę je do sprawdzenia.

  1. Nauczyć się dni tygodnia i pór roku za 2 tygodnie – 5.III.22
  2. Dyktando– ćw. 5 str.61
  3. Czytanie, ponownie str. 61

Lekcja 16 (5.II.2022) 

Temat: Pory roku a rok kalendarzowy. 

 

  1. Dzień rozpoczęliśmy powtórzeniem samogłosek.
    – chętne dziecko odczytywało pokazaną przeze mnie samogłoskę,
    –  wymienioną przeze mnie samogłoskę chętny uczeń wskazywał na tablicy, -uczeń pisał na tablicy wskazaną samogłoskę.
  2. Oczywiście sprawdziliśmy umiejętność czytania. Cieszy mnie, że dzieci szkolą technikę czytania.
  3. Odczytywaliśmy poznane spółgłoski w połączeniu z samogłoskami.
  4. Poznaliśmy sylaby: „bia, pia, wia, fia” oraz zwróciliśmy uwagę na różnice w wymowie między sylabami: „ba/bia, pa/pia, wa/wia, fa/fia.
  5. Czytaliśmy wyrazy w elementarzu z sylabą miękką jednocześnie wyjaśniając ich znaczenie.
  6. Uzupełnialiśmy ćwiczenia w ćwiczeniu i ćwiczyliśmy pisanie w zeszycie.
  7. W przerwie śródlekcyjnej bawiliśmy się przy akompaniamencie tamburyna. Widać, sprawia im to wiele radości i chętnie uczestniczą wszyscy uczniowie.
  8. Praca z ilustracja s.61 wprowadziła nas w piękno zabaw i sportów zimowych. Uczniowie zostali zapoznani z bezpieczeństwem tych zabaw.
  9. Przy tej okazji poznaliśmy też inne pory roku. Rozmawialiśmy też o jego podziale na miesiące, a inscenizacja wiersza J. Brzechwy z Youtube pomogła w poznaniu nazw dni tygodnia, ponieważ jest przedstawiony w sposób humorystyczny i przyjemnie jest odbierany przez dzieci.
    – po odczytaniu fragmentu wiersza, uczeń wskazywał odpowiedni dzień tygodnia.
  10. Kończąc dzień, rozwiązywaliśmy zagadki utrwalając dni tygodnia.

 

Praca domowa

Ćw. 2 str. 57 – Dyktando

Ćw. 1, 2, 3, 4, 5 str. 61

Nauka czytania str. 61

 

Praca domowa i nauka czytania są obowiązkowe i oceniane.


Lekcja 16     (01.22.22) 

Temat: Dzień Babci i Dziadka 

  1. Dzisiejszy dzień jak zwykle rozpoczęliśmy sprawdzając pracę domową i technikę czytania, nie zapominając też o powtórzeniu samogłosek.
  2. Następnie słuchaliśmy opowiadania ”Dziadkowe i Babcine opowieści z lamusa”, z którego dowiedzieliśmy się jak żyli dawniej dziadkowie nie mając prądu, gazu, aut, komputerów, bieżącej wody a mimo to byli szczęśliwi. Członkowie rodziny kochali się i często się odwiedzali. Wnuki, szczególnie w porze wakacyjnej. Dowiedzieliśmy się jak ważne jest okazywanie serdeczności i miłości bliskim, że dziadkom (starszym ludziom) należy pomagać i szanować ich. Poznały daty obchodów ich święta.
  3. Swobodnie wypowiadały się: Co lubią robić z dziadkami? Za co ich kochają? Jaka jest moja babcia, mój dziadek? Jak należy zachować się, gdy są zmęczeni lub źle się czują?
  4. Na podstawie zagadek uczyły się nazw rodzinnego pokrewieństwa.
  5. W przerwie zostały zapoznane z tamburynem, instrumentem perkusyjnym,
    przy którym chętnie bawiły się i oczywiście zaspokajały naturalną potrzebę ruchu.
  6. Następnie przystąpiliśmy do wykonywania laurek naszym dziadkom. Celem tego zadania było wyrabianiekoordynacji ruchów dłoni, usytuowania kartki względem osi ciała oraz krawędzi stolika (np. kartka przesunięta w prawą lub lewą stronę z przekraczaniem osi ciała, zmiany położenia kartki względem krawędzi stolika), postawy siedzącej: usytuowania piszącego na krześle, pozycji tułowia i głowy (np. nadmierne ruchy ciała, opieranie się tułowiem o stolik lub nadmierne oddalenie od stolika), tempa pracy (np. tempo bardzo wolne, częste przerwy, przyspieszanie, zwalnianie).
  7. Poznaliśmy kolejna literę „Ż, ż” w oparciu o wyrazy: żaba, Żaneta i wyrazy ze słowniczka.
  8. Ćwiczenia w mówieniu polegały na opisywaniu ilustracji dotyczącej czytanki, a przedstawiającej ZOO. Opisywały wygład zwierząt, zapamiętywały ich nazwy z litera ”ż”.
  9. Czytaliśmy wspólnie teksty z elementarza utrwalając inne wyrazy z ”ż” w nich występujące.
  10. Uzupełnialiśmy ćwiczenia str.54 zwracając uwagę na kształtne kreślenie liter. W określonym kierunku i tempie. Ćwiczyliśmy różnice w brzmieniu ”ż” (żaba) i „z” (zegar).
  11. Po przerwie udaliśmy się do szkolnej stołówki, gdzie uczniowie kupowali domowej produkcji wypieki, a zebrany fundusz został przekazany na szczytny cel WOPŚ. Każde z nas otrzymało pamiątkowe serduszko, a na koniec zrobiono nam zdjęcie do szkolnej galerii na tle dekoracji WOPŚ.
  12. Dzień upłynął bawiąc się i ucząc przy akompaniamencie piosenek o dziadkach.

Praca domowa
Ćw.1, 2 str. 57
Ćw. 5 str. 56, druga część

Nauka czytania str. 58 – 59


1-22-22

WOSP


Lekcja 13 (18. XII. 21) 

Temat: Tradycje bożonarodzeniowe. 

 

  1. Sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy od słuchania polskich kolęd, aby stworzyć świąteczną, bożonarodzeniową atmosferę. Przy tej sposobności wyjaśniłam genezę świąt Bożego Narodzenia.
  2. Po powtórzeniu treści programowych z poprzedniej lekcji i sprawdzeniu pracy domowej, przystąpiliśmy do pisania dyktanda po uprzednio dokładnej analizie zdania. Przypomnieliśmy zasadę pisowni wielkiej litery na początku zdania, w imionach i kropce na końcu zdania. Oczywiście policzyliśmy ilość wyrazów w zdaniu.
  3. Następnie w oparciu o opowiadanie i ilustrację z elementarza poznaliśmy kolejne spółgłoski B, b – Ł, ł. Swobodne wypowiadanie się miało na celu wzbogacenie słownictwa dotyczącego opisu wyglądu ozdobionego drzewka choinkowego (bombki, świecidełka, ozdoby, pachnąca, przystrojona, lśniąca) oraz związanego ze świętami Bożego Narodzenia (żłobek, wieczerza, opłatek).
  4. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że tradycją jest ozdabianie go w Wigilię, a po tym wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie zapowiadającej czas rozpoczęcia uroczystej wieczerzy. Dowiedzieliśmy się o polskiej tradycji łamania się opłatkiem, o modlitwie przed Wigilią, składaniu życzeń począwszy od najstarszego domownika, o 12 potrawach, o wybaczaniu win, o pozostawieniu jednego wolnego nakrycia, o miłej niespodziance w tym dniu, jaką jest oczekiwany prezent od Mikołaja.
  5. Uzupełnialiśmy ćwiczenia elementarzowe z nowymi spółgłoskami i przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza zastępując obrazki wyrazami.
  6. Aby wprowadzić dzieci w bardziej świąteczną atmosferę i uwiarygodnić istnienie Mikołaja, zostaliśmy poproszeni do szkolnej stołówki na spotkanie z Mikołajem, gdzie w przepięknej scenerii rozmawialiśmy z nim, złożyliśmy życzenia i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
  7. Po powrocie każdy malował bombkę, starając się uzyskać intensywną barwę kredki i uważając by praca była staranna i czysta, a zamalowywane pola nie miały pozostawionych białych prześwitów.
  8. Ponownie udaliśmy się do szkolnej kafeterii. Tym razem, na szkolną Wigilię. Z uwagą i zainteresowaniem przyglądaliśmy się występom uczniów, którzy zaprezentowali bardzo efektowny program artystyczny i wspólnie śpiewaliśmy piękną kolędę „Hola, hola pasterze z pola.”
  9. Szkolna Wigilia miała charakter bardzo uroczysty i odzwierciedlała nastrój, atmosferę i tradycje polskie. Tradycyjne polskie potrawy i ciasta na tę wieczerzę były podane apetycznie i elegancko. Były bardzo smaczne. Cała uroczystość była też bardzo zorganizowana, włącznie z uwzględnieniem najmłodszych uczniów naszej społeczności, od których rozpoczęliśmy świąteczny poczęstunek. Wszyscy wykazywali pomoc i zainteresowanie „maluszkami.”
  10. Przy tej okazji dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do kultywowania polskiej tradycji – organizatorom. Dyrekcji, nauczycielom, który przygotowali program artystyczny; osobom z obsługi i Rodzicom, którzy przygotowali potrawy ciasta i pomagali przy dekoracji.Dziękuję „Klasowemu Mikołajowi” za życzenia i prezent.DROGIM RODZICOM I KOCHANYM UCZNIOM
    PEŁNYCH MIŁOSCI, WZAJEMNEGO SZCUNKU I CIEPŁA RODZINNEGO W TE SZCZEGOLNE SWIETA
    ZYCZE Z GŁEBI SERCAPraca domowa
    Ćw.1, 3, 4 str. 49
    Zalecam codzienne, 20 minutowe czytanie str. 50 – 51

Lekcja 12 (11.XII.21) 

Temat: Nadchodzi zima.  

 

  1. Kolejny raz sobotni pobyt w szkole rozpoczęliśmy od składanie życzeń urodzinowych naszej solenizantce tym razem Gabrysi, która poczęstowała każdego babeczkami i soczkami. Przy tej okazji uczniowie wdrażani byli do spontanicznego składania życzeń oraz po raz kolejny utrwalali piosenkę „Gwiazdka pomyślności”.
  2. Następnie utrwalaliśmy znajomość samogłosek recytując je z pamięci w porządku alfabetycznym oraz sprawdziliśmy technikę czytania.
  3. Po tym przystąpiliśmy do zapowiadanego dyktanda. Wcześniej przypomnieliśmy o wielkiej literze na początku zdania, kropce na końcu oraz policzyliśmy ilość wyrazów w dyktowanym zdaniu. Po tej dokładnej analizie zdania przystąpiliśmy już do pisania.
  4. Kolejnym punktem dnia było poznanie spółgłosek W, w – F, f w nagłosie, śródgłosie i wyrazach z ramki. Na tablicy, z rozet tworzyliśmy sylaby z nowymi spółgłoskami.
  5. Pisanie poznanych liter ćwiczyliśmy w powietrzu, i na tablicy. Uzupełnialiśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty. Uzupełnialiśmy zdania. Cały czas uczniowie są wdrażani do pisownia we właściwych liniach, a sprawia im to duży kłopot.
  1. Wspólne czytanie tekstu metodą sylabową, poprzedziliśmy analizą ilustracji celem lepszego zrozumienia treści czytanki. Uczniowie wdrażani byli do spontanicznych, zdaniowych wypowiedzi. Natomiast czytając sylabowo tekst, obrazki zastępowaliśmy wyrazami utrwalając ich znaczenie.
  1. Po przerwie, po wysłuchaniu piosenki, wiersza i zagadek o Mikołaju rozmawialiśmy na temat zbliżających się Świat, symboli, marzeń o prezentach i o Mikołaju. Przystąpiliśmy do zajęć plastycznych. Uczniowie wycinali i dekorowali „Skarpetę na prezenty.”
  2. Podsumowując pobyt w szkole, siedząc na dywanie „w rozsypce” uczniowie chętnie i sprawnie tworzyli wyrazy z domina sylabowego z poznanymi w dniu dzisiejszym literami.  Gratuluję.Praca domowa
    Ćw. 1, 2, 4 str. 45
    Proszę dokończyć pracę w zeszycie.
    Zalecam codzienne 20 minutowe czytanie, str.46 – 47

Lekcja 11 (12.04.21) 

Temat: Jesienna słota. Nadchodzi zima. Dbamy o nasze zdrowie. 

 

  1. Szkolny dzień rozpoczęliśmy od złożenia Liliance życzeń urodzinowych, śpiewaliśmy także „Sto lat”, a solenizantka dziękując za życzenia ugościła nas babeczkami.
  2. Po tym sprawdziliśmy pracę domową, utrwalaliśmy samogłoski i technikę czytania. Jestem dumna, ponieważ większość dzieci czyta bardzo ładnie. Oceny za czytanie wpisywałam uczniom do zeszytów. Gratuluję!
  3. Poznaliśmy określenie „spółgłoska” oraz litry P, p – R, r w oparciu o wyrazy podstawowe w nagłosie, śródgłosie i wyrazy z ramki.
  4. Ćwiczenia w pisaniu miały na celu kształtne kreślenie liter w dużym formacie, po śladzie a następnie we właściwych liniach. Miały za zadanie ich prawidłowe łączenie. Wypełnialiśmy ćwiczenia elementarzowe doskonaląc technikę pisania tych liter.
  5. To zadanie przerwało nam wyjście przed szkolę i oczekiwanie na Mikołaja. Było to dużą atrakcją, a ponieważ mieliśmy mało czasu a Mikołaj się spóźniał, zrobiliśmy tylko pamiątkowe zdjęcie z tej okazji.
  6. Chociaż nie widzieliśmy Mikołaja, to po powrocie do klasy każdy chętnie dzielił się swoimi marzeniami na temat prezentów, jakie chciałby od niego otrzymać.
  7. Po tym przyszedł czas na wspólnie i chóralnie czytanie tekstów z elementarza. Na ich podstawie rozmawialiśmy o czynnikach atmosferycznych wpływających na zdrowie i o sposobach zapobiegania przeziębieniom. Dowiedziały się, że ubieranie stosowne do temperatury, zdrowe odżywianie, długi sen i zabawy na świeżym powietrzu mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
  8. Kończąc dzień wyjaśniliśmy niezrozumiale słowa związane z tematem lekcji, a jednocześnie wzbogaciliśmy słownictwo o wyrazy: katar, kaszel, gorączka, wirus, grypa, przeziębienie, lekarstwa, słota.
  9. Dzień minął wyjątkowo szybko i pracowicie.Praca domowa (ćwiczenia elementarzowe)Ćw. 1, 2, 3, 4, str. 41
    Zalecam codzienne 20 minutowe czytanie str. 42-43

        Będzie dyktando – ćw. 5 str. 41. Proszę przygotować dzieci.


Lekcja 10 (11.20.21) 

Temat: Święto Dziękczynienia. 

 

  1. Sobotni poranek rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej I techniki czytania oraz przypomnieliśmy poznane samogłoski, jako przygotowanie do dyktanda. 
  2. Poznaliśmy spółgłoski N, n – G, g w oparciu o wyrazy: „noc, Dominika, gąski.” Jak zawsze przy wprowadzaniu liter ćwiczyliśmy słuch fonematyczny. 
  3. Ćwiczenia w pisaniu w dużym formacie, po śladzie i w liniaturze miały na celu prawidłowe łączenie liter, mieszczenie się w liniaturze i pisanie we właściwych liniach zachowując tempo i estetykę pisma. 
  4. Dużym zainteresowaniem cieszyło się układanie zdań z rozsypani wyrazowej. Utrwalaliśmy zasadę: „Początek zdania i imiona piszemy wielką literą, kończymy kropką.”  
  5. Nie zapomnieliśmy o czytaniu. Wspólnie, chóralnie, metodą sylabową czytaliśmy teksty z elementarza zastępując obrazki wyrazami. 
  6. Pani Barbara Piwowar ze swoją Klasa IV odwiedziła nas sprawiając nam niespodziankę. Serdecznie powitali nas w społeczności uczniowskiej obdarowując prezentami. W zamian, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. 
  7. Po przerwie, z opowiadania „Święto Wdzięczności dla najmłodszych” dowiedziały się o historii, tradycjach i potrawach tego święta.  
  8. Aby upamiętnić ważność tego święta uczniowie kolorowali indyka. A, że każdy otrzymał inny szablon, były więc bardzo zafascynowane i zaabsorbowane pracą.  
    Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie Niech to piękne Święto będzie okazją do wdzięczności za dobro i dary,   które zsyła nam niebo. Zyczę spokojnego i zdrowego Święta Dziękczynienia.   
    Praca domowa (ćwiczenia elementarzowe) Ćwiczenie 1, 3, 4 str.37  

          Zalecam czytanie 15- 20 minut dziennie.

           Do zobaczenia po świątecznej przerwie – 4 grudnia. 

Lekcja 9  (11.13.2021)

Temat: Pasowanie 

 

  1. Sobotni poranek rozpoczęliśmy złożeniem urodzinowych życzeń solenizantowi. W podziękowaniu Cody ugościł nas babeczkami. Na koniec odśpiewaliśmy „Sto lat.”
  2. Utrwaliliśmy samogłoski sprawdziliśmy pracę domową i technikę czytania.
  3. Poznaliśmy spółgłoski J, j – C, c na podstawie wyrazów: jajko, Jacek, Cela oraz związane z nimi słownictwo w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych. Czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy z ramki.
  4. Ćwiczenia w pisaniu polegały na:- zwróceniu uwagi na płynność w kreśleniu nowych spółgłosek od miejsca rozpoczęcia w odpowiednim kierunku i tempie,- na dużym formacie bez liniatury na tablicy,- w ćwiczeniach: po śladzie,- w zeszytach wg wzoru nauczyciela.
  5. Następnie udaliśmy się na próbę generalną do szkolnej stołówki, gdzie ćwiczyliśmy nasze piosenki, wierszyki, ustawienie i wejście na sale oraz mówienie przez mikrofon.
  6. Po przerwie nadeszła jedna z najbardziej długo oczekiwanych chwil w życiu naszych uczniów. Z wielkim przeżyciem ubierały się w galowe togi i z zaciekawieniem zakładały na głowę birety, by moc przystąpić do uroczystości ślubowania. Nie ukrywały swojego zadowolenia z pięknego wyglądu oglądając się wzajemnie.
  7. Po dotarciu na miejsce uroczystości czekało na nas już dużo gości. Byli wśród nich nasi rodzice, rodzina i znajomi.
  8. Uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, kończąc odciskiem palca w księdze pamiątkowej, jako dowód złożonej przysięgi bycia sumiennym uczniem i dumnym Polakiem.
  9. Po części oficjalnej udaliśmy się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to czas zasłużonego relaksu po wielkich emocjach i przeżyciach, a jednocześnie zadowolenia bycia prawdziwym uczniem Polskiej Szkoły OGNIWO.
  10. Dziękuję osobom, które przyczyniły się do naszej uroczystości, aby miała charakter galowy i narodowy. Pani Ewie z biblioteki, Pani Karolinie, starszym uczniom biorącym udział w części artystycznej i występującym w poczcie sztandarowym jak również rodzicom w dekorowaniu stołówki i klas lekcyjnych.
  11. Pani Andżelice Poniatowski bardzo dziękuję za szybką pomoc w tłumaczeniu wpisu klasowego na język angielski.

Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuję za zaangażowanie. 

Praca domowa 
Proszę o powtórzenie samogłosek – będzie zapowiadane DYKTANDO.
Ćwiczenia 1, 2, 3, 4, 5 str. 33


Lekcja 8  (11.6.2021) 

Temat: Dzień Niepodległości. 

 

  1. Po sprawdzeniu obecności, pracy domowej i techniki czytania, przystąpiliśmy do powtórzenia wszystkich samogłosek pisanych, wskazując je na tablicy.
  2. Następnie, siedząc na dywanie z zaciekawieniem uczniowie wysłuchali krótkiej informacji o dziejach Polski, o podziale na 3 zabory, o ważnej roli Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości. Dowiedziały się, że co roku jest on obchodzone 11.XI.
  3. W zrozumieniu symboli narodowych pomogła nam wizyta uczniów klasy IV, którzy przynieśli nam w prezencie zrobione własnoręcznie, bardzo estetyczne symbole narodowe. Z tymi uczniami zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
  4. Utrwaleniem tematu było wysłuchanie wiersza Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste” oraz hymnu „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczyliśmy się o szanowaniu polskich symboli, dumy bycia Polakiem i przybieraniu właściwej postawy podczas hymnu. 
  5. Uwieńczeniem była samodzielna, praca dzieci, których zadaniem było wycięcie godła i wklejenie go w kontur Polski. Dzieci były zadowolone i wykazywały duże zainteresowanie.
  6. Nie zapomnieliśmy o generalnej próbie na Pasowanie. W tym celu udaliśmy się do szkolnej stołówki. Razem z klasa IB i starszymi koleżankami ćwiczyliśmy nasze piosenki, wierszyki i postawę „do hymnu”. 
  7.  A po powrocie do klasy poznaliśmy nowe spółgłoski: D, d – K, k. Jak zawsze dokonywaliśmy analizy i syntezy wyrazów podstawowych (dom, kot); liczyliśmy sylaby i głoski, określaliśmy położenie głosek d, k.
  8. Ćwiczyliśmy pisanie tych liter w dużym formacie na tablicy, bez liniatury i w liniaturze, a także sylab z tymi literami.
  9. Czytaliśmy wyrazy globalnie z podręcznika, a w ramce sylabowo.
  10. W oparciu o ilustracje s.30 i czytany tekst była prowadzona rozmowa kierowana celem uzyskania informacji zrozumienia treści czytanego tekstu. Pytania były formułowane w sposób prosty, konkretny i szczegółowy np:Jak ma na imię dziewczynka z obrazka?, Jaki mebel stoi obok Lilki?, Co leży na komodzie?, Dla kogo jest miska? itp…
  11. Nie zapomnieliśmy tez i o czytaniu. Czytaliśmy wspólnie, chóralnie zastępując odgadnięte wyrazy słowami w odpowiedniej formie.

Podsumowując pracowity dzień, wzajemnie typowały się do nagród.  

Praca domowa (ćwiczenia elementarzowe) 
Ćwiczenie 6 str. 28 
Ćwiczenie 1, 4 str. 28 (w druku zaistniała pomyłka i jest 2 x ćw. 3)  

 


Lekcja 7  (10.30.2021)

Temat: Dzień pamięci o zmarłych.

  1. Po sprawdzeniu obecności i pisemnej pracy domowej przystąpiliśmy do sprawdzenia techniki czytania. Utrwalaliśmy: wielka litera na początku zdania, w imionach oraz przypomnieliśmy rodzaje zdań i ich zakończenia.
  2. Przygotowując się do dyktanda wskazywaliśmy na tablicy samogłoski pisane.
  3. Dalszy ciąg utrwalania, polegał na czytaniu przez chętnego ucznia sylab i prostych wyrazów z tymi samogłoskami napisanymi na tablicy.
  4. Uwieńczeniem utrwalania były karty pracy indywidualnej. Zadanie polegało na wyszukaniu i zakreśleniu wszystkich samogłosek (pisanych) spośród spółgłosek (pisanych). Ułatwieniem był kolor: czerwone – samogłoski, niebieskie – spółgłoski.
  5. W oparciu o wiersz Heleny Bechlerowej „Zaduszki” rozmawialiśmy o corocznym Świecie Zmarłych, o polskich tradycjach: – dbanie o groby bliskich, porządkowanie ich, ozdabianie kwiatami, wieńcami, zniczami i lampkami. Mówiliśmy, że w tym dniu to modlitwa za bliskich zmarłych jest najważniejsza.
  6. Przy tej okazji mówiliśmy o ważnej roli rodziców w rodzinie i życiu dziecka, o więzi rodzicielskiej. Poznaliśmy spółgłoski: M, m; T, t. Czytaliśmy sylaby otwarte (zakończone samogłoską), sylaby zamknięte (zakończone spółgłoską) oraz wyrazy w ramce z podziałem na sylaby.
  7. Analizując ilustracje przedstawiającą pracującego pszczelarza ćwiczyliśmy swobodne wypowiadanie się zdaniami, liczyliśmy, określaliśmy kolory i odpowiadaliśmy na pytania”, Co robi? Co robią?
  8. Chóralnie, sylabowo czytaliśmy tekst ze stron 26 – 27, w którym uczniowie odgadnięte ilustracje zamieniali na tekst czytany.
  9. Ćwiczenia w pisaniu miały na celu zachowywanie równych odstępów, staranne łączenie liter w sylaby.
  10. Pomimo dużego tempa pracy, uczniowie mieli tez chwile przyjemności, ponieważ obchodziły klasowy Halloween. Aby zintegrować się z tym świętem były zmysłowo, ciekawie poprzebierane oraz otrzymały woreczki z cukierkami. Symbolem i elementem szczególnie oczekiwanym właśnie przez najmłodsze dzieci.
  11. Kończąc pracowity dzień powtarzaliśmy wiersze i piosenki przygotowywane na ślubowanie. 

 

Praca domowa (ćwiczenia elementarzowe) 

Ćwiczenie 1, 3, 4 str. 25 
Będzie zapowiadane, pierwsze dyktando – z samogłosek. Kolejność podałam dzieciom w zeszytach. 
Proszę wdrażać dzieci do codziennego, 7-10 minutowego czytania. 


Lekcja 6  (10.23.2021)

Temat: Jesień w lesie.

1Powitaliśmy nowego kolegę w klasie, przedstawiając się i wzajemnie uściskując sobie ręce. 

2. „Co to za samogłoska”- utrwalaliśmy znajomość samogłosek, wskazując je na tablicy?

3. ”Jaki to wyraz” – zabawa z kostką. Podawaliśmy wyrazy rozpoczynające się samogłoską.

4. ”Polonijny Dzień Dwujęzyczności”- wizyta w szkolnej bibliotece gdzie lekcje prowadziła Panie Ewa. Zapoznała uczniów z pracą i funkcją biblioteki, wdrażała i zachęcała do czytania książek. Po raz pierwszy wypożyczyliśmy książki.

5. Po powrocie do klasy, uczniowie z chęcią wypowiadali się na temat „właściwego dbania i szanowania książek”. Stwierdzili, ze:

– nie czytamy przy jedzeniu; – nie dotykamy brudnymi rękoma; – trzymamy z dala od młodszego rodzeństwa i zwierząt domowych.

6. Po przerwie poznaliśmy spółgłoski: L, l; S, s. Ćwiczyliśmy: globalne czytanie podpisów pod ilustracjami; słuch fonematyczny w oparciu o wyrazy podstawowe las, lis, lala. Stwierdziliśmy, ze 1 sylaba zawiera 1 samogłoskę. Poznaliśmy rodzaje zdań i podawaliśmy przykłady zdań oznajmujących (twierdzących), pytających i wykrzyknikowych (rozkazujących). Ćwiczyliśmy pisanie i czytanie sylab.

7. Rozmawialiśmy o właściwym zachowaniu się w lesie i zwierzętach przygotowywujących się do zimy (zmian futra, robienie zapasów przez niektóre zwierzęta) w oparciu o ilustrację, wiersz i piosenkę: – nie śmiecimy, – nie łamiemy gałęzi, – nie zostawiamy butelek, puszek i papierów, – zachowujemy się cicho, – nie płoszymy zwierząt.

8. Dzień zakończyliśmy znanymi piosenkami i wierszykami, a za aktywny udział w zadaniach szkolnych uczniowie zostali nagrodzeni.

Prac domowa (ćwiczenia elementarzowe)

Ćwiczenie 1, 2, 3 str. 21

Nauka czytania „Elementarz” – str. 22-23

Przypominam o powtarzaniu samogłosek – będzie zapowiadane dyktando.

Proszę wdrażać dzieci do codziennego czytania metoda sylabową, 7 – 10 minut dziennie.

W sobotę (30.X. 21) organizujemy klasowy Halloween. Dzieci mogą przyjść poprzebierane. 


Lekcja 5 (10.16.2021)

Temat: Zmiany w przyrodzie jesienią.

1.Po sprawdzeniu obecności i pracy domowej przypomnieliśmy poznane samogłoski w zabawie z kostką wskazując je na tablicy.

2.Utrwaliliśmy nazwy zwierząt zagrody wiejskiej na podstawie filmu:

„Gdzie ja mieszkam”- jednocześnie wskazując na tablicy, nazywając je i naśladując ich glosy.

  1. Rozmawialiśmy o zmianach jesienią w sadzie, na polu i w ogrodzie wykorzystując ilustracje w podręczniku i przyniesione warzywa i owoce. Mówiliśmy o korzystnym wpływie dla człowieka ze spożywania warzyw i owoców oraz konieczności obowiązkowego mycia ich przed spożyciem.
  2. Na podstawie wiersza J.Tuwima „Ida gąski” poznaliśmy ostatnie już samogłoskiąi ę.
  3. Ćwiczyliśmy pisanie ich w dużym formacie: w powietrzu, na ławce, tablicy i modelowaliśmy z czerwonego, plastycznego drucika.
  4. Następnie przystąpiliśmy do ćwiczeń w pisaniu, wpisując je w kratki schematu wyrazów pod ilustracjami w podręczniku str. 18 i 19 oraz w ćwiczeniach ćw. 2 str.14
  5. Będąc na powietrzu omawialiśmy zmiany zachodzące jesienią i utrwalaliśmy zasady przejścia przez ulicę, przpominajac już znany wiersz.
  6. Po powrocie do klasy śpiewaliśmy piosenkę „Wszyscy są”.
  7. Przygotowując się do klasowej uroczystości, uczyliśmy się ról, do których dzieci ochoczo się zgłaszały.
  8. Pobyt w szkole upłynął szybko i bardzo pracowicie.

Proszę o dopilnowanie, aby uczniowie znali poznane samogłoski. Za dwa tygodnie planuję pierwsze dyktando z poznanych samogłosek. Jednocześnie proszę, aby dzieci znały swoje role do następnej soboty.

Jeszcze raz bardzo dziękuje za docenienie mojej pracy, za życzenia, kwiaty i upominek.

 

 Praca domowa (cwiczenia elementarzowe) 

Ćwiczenie 1 str.17
Ćwiczenie 2 str. 17
Powtórzenie poznanych samogłosek.


Lekcja 4 (10.9.2021)

Temat: Polska wieś – zwierzeta domowe.
1. Dzien pobytu w szkole rozpoczelismy utrwaleniem piosenki “Wszyscy sa – witam Was” ilustrujac tekst ruchem.
2. W zabawie z pilka utrwalalismy wyrazy z poprzedniej lekcji dzielac je na sylaby, okreslajac miejsce samogloski i kolor jakim ja oznaczany.
3. Na postawie tekstu czytawnego przez nuczciela sprawdzilismy znajomosc slownictwa dotyczacego polskiej wsi oraz utrwalilismy poznane juz samogloski. Poznalismy nazwy zabudowan zwierzat zagrody wiejskiej oraz glosow wydawanych przez zwierzeta i ptactwo domowe.
4. Poznalismy koleje samogloski ó, y. Cwiczylismy pisanie tych liter w duzym formacie. Pisanie na tablicy w liniaturze wyjasniajac kierunek pisania i linje w ktorych sa one pisane. Uzupelnialismy cwiczenia w podreczniku. Cwiczylismy pismo tych liter w korelacji z innymi juz znanymi.
5. Zwracalismy uwage na prawidlowa postawe przy pisaniu (plecy, nogi, lokcie) oraz dokladnosc pisma.
6. Przed posilkiem, w toalecie wdrazalismy do obowiazkowego mycia rak. Natomiast w klasie do dbania o porzadek na lawce i dookola niej.
7. Po pracowitym dniu, bylismy na szkolnym placu zabaw, celem zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu.
Uczestnictwo dzieci w zajeciach zostalo nagrodzone. Chetnie typowaly aktywnych uczniow do nagrod, oprocz ktorych nagrodzilismy wspolnie wszystkich gromkimi brawami.
Praca domowa (cwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 1 str. 13
Ćwiczenie 2 str. 13

2 karty pracy, ktore uczniowie otrzymali od nauczyciela.


Lekcja 3 (10.2.2021)

Temat: Polska wieś
1. Poczatek dnia rozpoczelismy zabawa z pilka przypominajaca imiona dzieci naszej klasy.
2. Utrwalilismy poznane wyrazy z poprzedniej lekcji dzielac je na sylaby, przypominajac sposob odnajdywania samoglosek i okreslajac kolor jakim je oznaczamy.
3. Utrwalalismy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulice na postawie wiersza ilustrujac przejscie przez ulice.
4. Sprawdzilismy prace domowa pod wzgledem dokladnosci i starannosci wykonania.
5. Na podstawie ilustracji w podreczniku uczniowie swobodnie wypowiadali sie na temat zycia na wsi, wygladu polskiej wsi, zwierzt zyjacych w gospodarstwie wiejskim i produktow zwierzcych (mleko, jajka, maslo, ser, miod).
– dzielilismy te wyrazy na sylaby okreslajac samogloski.
– cwiczylismy sluch fonematyczny w naglosiu, srodglosiu i wyglosiu w tych i innych tematycznie zwiazanych wyrazach, przygotowujac uczniow do nauki czytania.
– staralismy sie odpowiadac zdaniem.
6.Pozmalismy litere U,u:
– cwczylismy jej pisanie na duzym formacie (w powietrz, na lawce, na podlodze, na tablicy),
– cwiczylismy jej pisanie w liniaturze na duzym formacie na tabicy,
– nastepnie w cwiczeniach zwracajac wlasciwa postawe ucznia podczas pisania (siedzenie, lokcie, prawidlowe trzymanie olowka).
7. Podczas i po posilku uczniowie sa wdrazani do dbania o czystosc i porzadek swojego stanowiska pracy.
8. Korzystajac z pieknej pogody – szukalismy kolorow jesieni w okolicach szkoly.
Dzisiejszego dnia czniowie chetnie brali udzial w zabawach i zajeciach. Byli zadowoleni, spontanicznie wypowiadali sie, byli w stosunku do siebie zyczliwi i uczynni.
Praca domowa (cwiczenia elementarzowe)
cwiczenie 1,2 str.6
cwiczenie 4,5 str. 7

cwiczenie 1 str. 10


Lekcja  (09.25.2021)
Temat: Szkola w miescie.
Poznalismy litery I, i; O,o. Dzielilismy wyrazy na sylaby z tymi gloskami. Uczylismy sie sposobu rozpoznawania samoglosek w sylabach. Liczylismy te sylaby. Wyszukiwalismy wyrazow z nowymi samogloskami w naglosiu, srodglosiu i wyglosiu.
Poznalismy polska liniature. Uczylismy sie w niej pisac ksztaltne litery pamietajac o starannosci i dokladnosci.
Uczylismy sie bezpiecznych zasad przechodzenia przez ulice na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej “Gdy zamierzasz przejsc ulice”.
3 pazdziernika zachecam  do udzialy w szkolnym pikniku.
Praca domowa (cwiczenia elementarzowe):
cw. 8 str.8

cw. 1,2 str. 9