Klasa 1A 2020/2021

Wychowawca: Anna Drężek

e-mail:

Rada Rodziców:
Dorota Madoń
Aleksandra Szczech
Urszula Wierciszewska


Drodzy Rodzice

Szkoła “Ogniwo” ogłosiła Konkurs na Rodzica Roku. Będzie on przebiegał w dwóch etapach. Zgodnie z regulaminem I etap odbędzie się 27 marca. Wówczas to zostanie wybrany Rodzic każdej Klasy. Tego dnia przed drzwiami wejściowymi do szkoły będą stali Rodzice z puszkami na głosy. Głosowanie jest anonimowe.

Na kartce wpisujemy klasę oraz numer ucznia w dzienniku, który, automatycznie stanie się numerem rodzica (lista poniżej). Przed głosowaniem prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem konkursu. Na zwycięzców czekają nagrody..

Zachęcamy do głosowania…

1 Drezek Samantha
2 Heliniak Victor
3 Kordek Martyna
4 Madon Zoe
5 Panperowicz Amy
6 Panperowicz Zoe
7 Pietka Karolina
8 Starnawska Kaya
9 Szczech Gabriella
10 Wierciszewski Maxwell
11 Winnicki Milena

 


Lekcja 30 (08-05-2021)

Temat: Nadchodzi lato. Dziadzio, Madzia i Edzio na plaży.

Sobotnie zajęcia zaczęliśmy od czytania zadanej czytanki i recytacji wiersza. Byłam pod ogromnym wrażeniem przygotowania dzieci, za co bardzo dziękuję.

Przypomnieliśmy sobie także słowa poznanej piosenki.

W tym dniu rozmawialiśmy o najcieplejszej porze roku i poznaliśmy słownictwo z nią związane.  Rozmawialiśmy za temat zmian zachodzących w przyrodzie i odpowiednim ubiorze. Pierwszoklasiści opowiadali co dzieje się na obrazku ze str.117, ćwicząc swobodne wypowiadanie się.

Po harcach na świeżym powietrzu, uczniowie wykonali projekt dla swoich kochanych mam, wkładając w to dużo serca. Po tym zostały wprowadzone już ostatnie spółgłoski -dź i -dzi. Poznaliśmy nowe wyrazy i wyjaśniliśmy różnice w pisowni pomiędzy tymi głoskami. Wykonaliśmy ćwiczenia elementarzowe: ćwiczyliśmy kształtne pisanie spółgłosek po śladzie, podpisywaliśmy obrazki właściwymi wyrazami, układaliśmy wyrazy z sylab i tworzyliśmy zdania.

Pracy domowej w tym tygodniu nie ma.

Serdecznie gratulujemy MARTYNCE KORDEK wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny i życzymy wysokich not!


Lekcja 29 (01-05-2021)

Temat: Święta majowe.

Praca domowa

* Nauczyć się czytać czytankę ze str. 88 (wybrane osoby zapytam 8 maja).

* Nauczyć się na pamięć wiersza (na 8 maja):

Chociaż każdy z nas w tym kraju,

czuje się jak w wodzie ryba.

Lecz ma w sercu kraj rodziców,

nie zaprzeczysz tego chyba.

Polska krew w nas płynie,

polskie serce bije.

Polska mowa jest nam bliska,

choć w obcej krainie.

Bo piękna ta nasza mowa,

którą od dziecka znamy.

Dbać o nią zawsze będziemy,

bo mocno ją kochamy.


Lekcja 28 (24-04-2021)

Temat: Lekcja z dz i dż.

Sobotni poranek zaczęliśmy od przypomnienie piosenki, której uczyliśmy się w ubiegłym tygodniu. Pytałam uczniów z czytanki oraz historyjki obrazkowej.

(Proszę by uczniowie, którzy zapomnieli przynieść obrazki, zrobili to za dwa tygodnie – 8 maja).

Tej soboty skupiliśmy się na dwuznakach: -dz i -dż. Poznaliśmy wyrazy z tymi głoskami w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Układaliśmy z nimi zdania twierdzące, pytające i wykrzyknikowe. Muszę przyznać, że pierwszoklasiści nie mieli z tym najmniejszego problemu.

W ćwiczeniach elementarzowych wspólnie zrobiliśmy szereg ćwiczeń utrwalających, które poprzedziliśmy kreśleniem poznanych dwuznaków na tablicy.

W przerwie śródlekcyjnej byliśmy na pobliskim placu zabaw, natomiast po powrocie zaśpiewaliśmy tradycyjne „Sto lat” dla naszej koleżanki Kai , której dziękujemy serdecznie za słodki poczęstunek.

Wracając do zajęć, przypomnieliśmy sobie wszystkie poznane głoski. Czytaliśmy sylaby wyrazy i zdania z tekstu czytanki. Zaś na koniec uczyliśmy się drugiej zwrotki piosenki.

Praca domowa

1, 2 ze str. 101

Nauczyć się czytać czytankę ze str. 88 (wybrane osoby zapytam 8 maja).

Nauczyć się na pamięć wiersza (na 8 maja):

Chociaż każdy z nas w tym kraju,

czuje się jak w wodzie ryba.

Lecz ma w sercu kraj rodziców,

nie zaprzeczysz tego chyba.

Polska krew w nas płynie,

polskie serce bije.

Polska mowa jest nam bliska,

choć w obcej krainie.

Bo piękna ta nasza mowa,

którą od dziecka znamy.

Dbać o nią zawsze będziemy,

bo mocno ją kochamy.

Szanowni Państwo,

W związku ze zbliżającymi się świętami majowymi, nadchodzące zajęcia będą przebiegały duchu patriotycznym ale niestety ja będę nieobecna. Dzieci będą miały zastępstwo.


Lekcja 27 (10-04-2021)

Temat: Polskie rzeki. Wspaniali ludzie wokół mnie.

Na początku spotkania przypomnieliśmy sobie wiadomości z poprzedniej lekcji. Sprawdzona została praca domowa i umiejętność czytania.

Tego dnia rozmawialiśmy o położeniu Polski i poznaliśmy dwie najdłuższe rzeki: Wisłę i Odrę. Rozmawialiśmy o możliwościach spędzania wolnego czasu nad wodą (wypoczynek, biwakowanie, piknik, kąpiel) i poznaliśmy środki transportu rzecznego i morskiego (kajak, łódka, żaglówka, motorówka, barka, kuter rybacki, statek handlowy, pasażerski). Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące ilustracji w ćwiczeniach ze 119 strony, poznając przy tym czynności (łowi, siedzi, patrzy, wynurza się obserwuje, je, wspina się, pływają, opiekują się).

W przerwie śródlekcyjnej graliśmy w grę edukacyjną „Bystre oczko”, która wyrabia refleks, spostrzegawczość, pamięć oraz ćwiczy analizę wzrokową i słuchową. Pierwszoklasistom bardzo się podobało i zgadywali jaka atrakcje będzie za tydzień 🙂

Wprowadzony został dwuznak: -Rz,rz oraz wyrazy z -rz w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Wykonaliśmy wspólnie ćwiczenie w kreśleniu dwuznaku rz, pisemnie dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej oraz czytaliśmy sylaby, wyrazy. Udało nam się również nadmienić o poszczególnych zawodach.

Na koniec wspólnie czytaliśmy sylaby, wyrazy i czytankę oraz uczyliśmy się słów piosenki.

Praca domowa

Ćwicz. 1, 2 i 3 ze str. 97

Nauczyć się czytanki ze str. 84 i opowiadać historyjkę obrazkową, którą już wcześniej zadałam a z przyczyn technicznych nie odpytałam.


Lekcja 26 (10-04-2021)

Temat: Kalendarzowa wiosna.

Po dwutygodniowej przerwie dzieliliśmy się wrażeniami po Świętach Wielkanocnych. Uczniowie również opowiadali o swoich ulubionych książkach, wywiązując się z zadanej pracy domowej.

Zanim przeszliśmy do meritum, uczniowie wysłuchali piosenki: „Wiosna w błękitnej sukience” zgadując temat dzisiejszej lekcji. Przypomnieliśmy sobie pory roku i rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących w przyrodzie wiosną (dłuższy dzień, mocniej świeci słońce, często padają deszcze, kwitną kwiaty, ptaki wracają z ciepłych krajów) i stosownym ubiorze. Korzystając z ilustracji (ćwiczenia elementarzowe str. 114) uczniowie opowiadali co widzą na ilustracji, po czym wspólnie podpisywaliśmy obrazki wyrazami z ramki.

Na podstawie wyrazów ze słowniczka wprowadzona została głoska: – ch. Omówiliśmy znaczenie tych słów i kolejno układaliśmy z nimi zdania. Ćwiczenia w pisaniu zaczęliśmy od kształtnego kreślenia dwuznaku, kończąc uzupełnianiem zdań i wyszukiwaniem w tekście wyrazów z h i ch. W międzyczasie mieliśmy zabawę ruchową – Pierwsze oznaki wiosny.

Następnie czytaliśmy wspólnie i pojedynczo sylaby, wyrazy i czytanki z Elementarza a na koniec poznaliśmy przysłowie: „Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”.

Praca domowa

Cała strona 93 (w przyszłą sobotę zbiorę zeszyty).

Nauczyć się czytać czytankę: „Chory Michał” ze str. 80 (Proszę zwrócić szczególną uwagę na znaki przestankowe. Często jest tak, że dzieci czytając np. zdanie z wykrzyknikiem akcentują tylko ostatni wyraz a nie całe zdanie.)


Lekcja 25 (27-03-2021)

Temat: Święta Wielkanocne – tradycje i zwyczaje.

Na początku spotkania pierwszoklasiści czytali zadaną czytankę i sprawdzona została praca domowa. Przypomnieliśmy sobie materiał literowy i słownikowy z ostatniej lekcji.

Wysłuchaliśmy wspólnie piosenkę „Są takie Święta Wielkanocne”, która była doskonałym wprowadzeniem do dalszej części lekcji. Przeczytałam dzieciom wiersz: „Wielkanocny stół” Ewy Skarżyńskiej, by później mogli odpowiedzieć na pytania odnośnie tekstu. Dyskutowaliśmy o znaczeniu nadchodzących Świąt, o Niedzieli Palmowej, święceniu pokarmów, malowaniu jajek i Lanym Poniedziałku. Podczas zabawy uczniowie poznawali symbolikę pokarmów wkładanych do święconki. (Każdy z uczniów losował jajko niespodziankę, w którym była ukryta karteczka z rysunkiem. Następnie musiał podać jak najwięcej szczegółów, nie zdradzając nazwy.)

Po przerwie dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej wyrazów związanych z Wielkanocą. Ćwiczyliśmy układanie zdań z rozsypanki wyrazowej, zapisując prawidłowe odpowiedzi w zeszycie. Malowaliśmy również jajko, wpisując do środka życzenia wielkanocne i zakreślając poznane dwuznaki. Na koniec zaś, doskonaliliśmy czytanie tego tekstu.

Praca domowa

  • Proszę doskonalić czytanie poznanych tekstów czytanek.
  • Przynieść na następne zajęcia swoją ulubioną książeczkę i umieć ją opowiedzieć swoimi słowami. Zaznaczam, że to nie musi być streszczenie. Dziecko może korzystać z rysunków. Proszę zwrócić uwagę na poprawne budowanie zdań.

W imieniu klasy dziękuję serdecznie mamom z trójki klasowej za zorganizowanie dzieciom upominków. Były bardzo szczęśliwe!

Serdecznie gratulujemy GABRYSI SZCZECH przejścia do następnego etapu w konkursie recytatorskim „Słowem Polska” i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach. Trzymamy kciuki!

Korzystając z okazji, życzę Państwu wszystkiego co najlepsze na nadchodzące Święta Wielkiejnocy, wiosennych nastrojów, radosnej atmosfery, bezpiecznych spotkań z bliskimi oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku!


Lekcja 24 (20-03-2021)

Temat: Między nami przyjacielami.

Sobotni poranek zaczął się od powitania i sprawdzenia przeze mnie pracy domowej, pisemnej i ustnej. Przypomnieliśmy sobie również poznane samogłoski, spółgłoski i zmiękczenia.

Tematem przewodnim dzisiejszego dnia była jedna z największych wartości w życiu – przyjaźń. Uczniowie najpierw wysłuchali opowiadania A. Gajewskiej: „Mały lotnik” i odpowiadali na pytania odnośnie treści. Następnie wspólnie próbowaliśmy wyjaśnić słowo klucz oraz znaleźć różnicę między kolegą a przyjacielem. Rozgorzała prawdziwa dyskusja. Rozmawialiśmy o tym, kto może zostać przyjacielem i w jaki sposób można zdobyć przyjaciół w polskiej szkole. Jako ćwiczenie grafomotoryczne, rysowaliśmy w zeszytach parasol przyjaźni, wpisując cechy jakie powinien posiadać prawdziwy przyjaciel.

W przerwie śródlekcyjnej, korzystaliśmy z pięknej pogody spędzając czas na szkolnym płacy zabaw.

Poznaliśmy głoski: -sz-cz na przykładach wyrazów podstawowych. Wyjaśniliśmy sobie, że „dwuznaki bliźniaki” to jeden dźwięk ale jako literki w polskim alfabecie sią nierozłączne. Bystre dzieci szybko zdążyły zauważyć, że sytuacja jest podobna w odniesieniu do naszych koleżanek z klasy, które były u mamy w brzuszku w tym samym czasie 🙂 Ponadto, poznaliśmy nowe wyrazy z tymi głoskami w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.  Kolejno, układaliśmy z nimi zdania. Wykonaliśmy ćwiczenia w pisaniu, kreśląc dwuznaki w określonym tempie i kierunku oraz pozostałe ćwiczenia elementarzowe (za wyjątkiem ćwicz. 4 i 6 – zrobimy je w przyszłą sobotę).

Na koniec doskonaliliśmy czytanie sylab i wyrazów napisanych na tablicy a także pełnych zdań z czytani „Nasza polska szkoła”.

Praca domowa

Ćwicz. 1 i 2 ze str. 89

Nauczyć się czytać (zapytam czytankę ze strony 77 – Szymon i Czesia…) i opowiadać historyjkę (dzieci wymieniły się obrazkami).

Serdecznie dziękujemy Maxwellowi za słodki poczęstunek urodzinowy.


Lekcja 23 (13-03-2021)

Temat: Bo lubię język polski. Utrwalenie spółgłosek miękkich.

Na początku zajęć sprawdziłam pracę domową i pytałam pierwszoklasistów z przygotowanego przysłowia. Kilkoro uczniów czytało również zadaną czytankę.

Dzisiejsze zajęcia były troszkę inne niż zwykle, bowiem w tym roku postanowiliśmy aktywnie włączyć się do zabawy zapoczątkowanej i organizowanej przez Polską Sobotnią Szkołę w Derby, CT: „Bo lubię język polski”. Hasłem przewodnim tegorocznego przedsięwzięcia były ”Przygody Baltazara Gąbki”. Klasa 1A reprezentowała Krainę Zagadek. Na początku uczniowie zapoznali się z krótką fabułą tejże bajki oraz poznali sylwetki głównych bohaterów. Obejrzeliśmy dwa pierwsze odcinki, które wprowadziły nas w niezwykły świat badacza latających żab. Następnie uczniowie mieli okazję wybrać sobie przygotowane przeze mnie przypinki kultowych postaci, by choć na chwilę wcielić się w ich rolę. Następnie podzieleni na trzy grupy, przystąpiliśmy do zabawy, która nie tylko poszerza wiedzę o świecie, ale także rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Uczniowie wybrani przez swoich kapitanów losowali zagadki. Za każdą prawidłową odpowiedź można było uzyskać punkt. Wygrani mogli wybrać upominek ze skrzyni nagród. Dzieciom tak bardzo spodobała się zabawa, że trudno było im wrócić do rzeczywistości.

W drugiej części lekcji przypomnieliśmy sobie wszystkie poznane spółgłoski miękkie: ś/si, ć/ci, ń/ni, ź/zi, łącznie z zasadami pisowni. Zrobiliśmy ćwiczenia utrwalające zdobytą wiedzę i pisownię jednocześnie. Czytaliśmy wyrazy i czytankę – U babci Zosi, pojedynczo i chóralnie.

Praca domowa

Ćwicz. 1 ze str. 85

Nauczyć się czytać wyrazy ze spółgłoskami miękkimi z ćwicz. 1/82 i 2/83 (z ćwiczeń elementarzowych).

Ułożyć sekwencję zdarzeń z otrzymanych obrazków i umieć pięknie opowiedzieć historyjkę. (Żeby się rozwijać i odnosić sukcesy trzeba stale podnosić sobie poprzeczkę. Drzemie w Was duży potencjał, wykorzystajcie go maksymalnie!)

Akcja “Bo lubię język polski 2021” w klasie 1A
Do akcji „Bo lubię język polski” po raz dziewiąty organizowanej przez Polską Szkołę Sobotnią im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby, pierwszy raz dołączyło nasze „Ogniwo”. W przedsięwzięciu, któremu przewodziły „Przygody Baltazara Gąbki” między innymi wesoło bawili się uczniowie klasy 1A. Poprzez zabawę doskonalili język ojczysty swoich rodziców, który i tak jest już przez nich dobrze opanowany. Pierwszaczki reprezentowały Krainę Zagadek. Wcielając się w kultowych bohaterów, sprawdzali swoje umiejętności rozwiązując wylosowane zagadkami. Zmagania z językiem polskim w innej formie niż zwykle przyniosły im wiele radości i satysfakcji.
Dziękujemy serdecznie Polskiej Sobotniej Szkole im. Bł. Ks. J. Popiełuszki w Derby, CT za zaproszenie do wspólnego udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Zdajemy sobie sprawę, że nauka poprzez zabawę przynosi największe efekty edukacyjne i poznawcze tym bardziej cieszymy się, że mieliśmy choć maleńki wkład w promowanie polskości na obczyźnie.

Lekcja 22 (06-03-2021)

Temat: Oleńka w cyrku.

Poranek standardowo zaczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Sprawdzona została praca domowa i po wcześniejszym omówieniu zostało napisane dyktando.

Tematem przewodnim dzisiejszego dnia był cyrk. Wyjaśniliśmy pojęcie, rozmawialiśmy o atrakcjach jakie możemy w nim spotkać i o właściwym zachowaniu się w takim miejscu. Uczniowie na rozdanych kartkach papieru malowali cyrk swoich marzeń a następnie kolejno wychodzili na środek klasy i opowiadali co przedstawia rysunek. To było doskonałe ćwiczenie na mówienie i nie lada wyzwanie, któremu każdy jak mógł starał się sprostać, ale nie tylko! Ujawniły nam się prawdziwe talenty malarskie,  wszystkie prace były bardzo ładne i wykonane z wielką starannością.

Wprowadzone zostały spółgłoski miękkie:  na przykładach wyrazów podstawowych źrebak, Oleńka oraz wyrazów ze słowniczka str. 70. Tworzyliśmy od tych wyrazów liczbę mnogą oraz budowaliśmy z nimi zdania. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych (kreśliliśmy poznane litery, wpisywaliśmy spółgłoski w modele wyrazów, układaliśmy wyrazy z liter i sylab, uzupełnialiśmy zdania) oraz ćwiczyliśmy czytanie, samodzielnie i wspólnie.

Na koniec poznaliśmy, wyjaśniliśmy i poparliśmy przykładami dwa nowe przysłowia:

  • Gdy kota nie ma myszy harcują;
  • Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

Praca domowa

Ćwicz. 2, 3, 4 ze str. 81

Nauczyć się czytanki „Oleńka w cyrku”.

Wypowiedź ustna (pełnymi zdaniami): Przygotować jakieś polskie przysłowie, wiedzieć co ono znaczy i umieć podać jakiś przykład.

Uwaga * Uwaga * Uwaga

Zachęcam wszystkie dzieci do spróbowania swoich sił i wzięcia udziału w konkursie a szczególnie którymś z dwóch o międzynarodowym zasięgu. Konkursy umożliwiają dzieciom wyzwolenie aktywności twórczej, gromadzenie doświadczeń i przeżyć a także sprawdzenie samego siebie. To jest również lepszy start, bo wszędzie możesz się firmować uczestnictwem niezależnie od wyniku. Poza tym, nie masz wyrzutów sumienia, że nie spróbowałeś. Ja oczywiście namawiam i służę pomocą.

  1. KONKURS „BYĆ POLAKIEM”
  • Grupa wiekowa I od 6 do 9 lat – Praca plastyczna: Narysuj poznane polskie przysłowie.
  • Prace należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 18 kwietnia 2021 r.
  • Nagrody: Nagrody dla Laureatów Konkursu:• udział w Gali XII edycji Konkursu w dniu 3 sierpnia 2021 r. o godz. 14.00 w Zamku Królewskim w Warszawie, Pl. Zamkowy 4 oraz nagrody rzeczowe i dyplomy.
  • Więcej szczegółów na stronie: http://bycpolakiem.pl

      2. KONKURS RECYTATORSKI KANCELARII PREZYDENTA „SŁOWEM – POLSKA”

  • Grupa wiekowa I od 7 do 9 lat
  • Należy się do mnie zgłosić do przyszłej środy do 10 marca, ponieważ pierwszy etap konkursu będzie przeprowadzony na terenie naszej szkoły, który wyłoni reprezentantów szkoły na dalszym etapie a może ich być 6, po 2 z każdej podanej grupy wiekowej;
  • Nagrody:  Laureaci i finaliści Konkursu otrzymują statuetkę oraz dyplom od Małżonki Prezydenta RP oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Kancelarię Prezydenta RP.
  • Więcej szczegółów na stronie: https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/konkurs-recytatorski-slowem-polska/

Lekcja 21 (27-02-2021)

Temat: Właściwe zachowanie.

Sobotę zaczęliśmy śpiewająco – utworem „Wkrótce wiosna”. Sprawdzona została praca domowa. Uczniowie czytali zadaną czytankę.

Tego dnia rozmawialiśmy o dobrym zachowaniu (mówieniu magicznych słów, prawdomówności,  nie przerywaniu, mlaskaniu itd.). Uczniowie z uwagą wysłuchali edukacyjnego opowiadania: „Kto puszcza bąki?”, po czym odpowiadali na pytania dotyczące zachowania uczniów z leśnej szkoły.

Wprowadzone zostały spółgłoski miękkie (występujące przed spółgłoskami): – ś na przykładach wyrazów podstawowych ślimak, ćma oraz wyrazów ze słowniczka str. 68. Wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie i kolejno układaliśmy z nimi zdania.

Ćwiczyliśmy kształtne pisanie liter ś, ć oraz wykonaliśmy szereg ćwiczeń utrwalających (wpisywaliśmy spółgłoski ś, ć w kratki modelów wyrazów, układaliśmy wyrazy z liter i sylab, oddzielaliśmy wyrazy w ciągu liter, wspólnie uzupełnialiśmy zdania).

Ćwiczyliśmy czytanie sylab, wyrazów i czytankę.

Na koniec przypomnieliśmy sobie co to jest przysłowie. Poznaliśmy znaczenie i przykłady nowego: „Co dwie głowy to nie jedna”.  Zaczęliśmy jeszcze układać historyjkę obrazkową, ale z uwagi na upływający czas musieliśmy zakończyć naszą zabawę.

Serdecznie dziękujemy solenizantkom Mili i Gabrysi za słodki poczęstunek. 

Praca domowa

Cała strona 77 oraz nauka czytanki.


Lekcja 20 (20-02-2021)

Temat: Niania Stefania, Zuzia i Franio.

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To świetna okazja, by promować poprawne posługiwanie się językiem ojczystym nie tylko od święta, ale także każdego dnia. Po wysłuchaniu argumentów przemawiających za uczeniem się języka polskiego, pierwszoklasiści mogli wykazać się piękną, poprawną polszczyzną recytując wybrane przez siebie wiersze.  Podsumowując poszliśmy krok do przodu i uczniowie otrzymali cenne wskazówki dotyczące emisji głosu. Dowiedzieli się jaki sposób należy używać intonacji, kiedy zapisane zdania w wierszu są bez znaków interpunkcyjnych tj, pytajnika, wykrzyknika (odpowiedni akcent, zmiana tempa, natężenie barwy, emocje). Na podstawie wysłuchanych przykładów, doskonale wiedzieli o czym jest mowa, nawet potrafili wystawić adekwatną ocenę do tego co usłyszeli. To było fajne doświadczenie. Po tak intensywnym początku zajęć sprawdzona została praca domowa i omówione zostały dyktanda, które oddałam.

Wprowadzone zostały spółgłoski miękkie: -ni, -zi (przed samogłoską) na przykładach wyrazów będących nazwami obrazków i wyrazów w określonym tekście. Omówiliśmy znaczenie wyrazów pod kątem kategoryzacji (osoba, zwierzę, rzecz) oraz dokonaliśmy analizy tych wyrazów.

Wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych, utrwalających nabyte wiadomości. Między innymi tworzyliśmy sylaby, ćwiczyliśmy pisanie całych wyrazów, układaliśmy zdania. Jedno z ćwiczeń uczniowie przepisali do zeszytów, które później zebrałam do domu.

Po przeczytanej małej partii materiału uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące treści. Wspólnie i pojedynczo czytaliśmy spółgłoski miękkie i tekst czytanki.

Na koniec uczyliśmy się kolejnego fragmentu piosenki „Wkrótce wiosna” oraz poznaliśmy dwa polskie przysłowia: „Darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda” oraz „Apetyt rośnie w miarę jedzenia” po uprzednim wyjaśnieniu, co to jest w ogóle przysłowie. Ku mojemu zaskoczeniu, dzieci były tak zainteresowane, że prosiły o podawanie większej ilości przykładów.

Praca domowa

Ćwicz. 1,2,3 i 4 ze str. 73

Nauczyć się pięknie czytać wyrazów i tekstu ze str. 67 Elementarza.

(Za dwa tygodnie będzie dyktando z ćwicz. 4 ze str. 77)


Lekcja 19 (13-02-2020)

Temat: Melodia przedwiośnia.

Dzisiejszy poranek zaczęliśmy od przypomnienia wiadomości z poprzedniej lekcji. Sprawdzona została praca domowa. Przypomniane zostały zasady pisowni dyktand i oczywiście zostało napisane to trudne zdanie.

Wprowadzeniem do nowego tematu była piosenka „Wkrótce wiosna”, którą zaśpiewałam oraz przypomnienie pór roku. Tego dnia rozmawialiśmy na temat piękna zmian w budzącej się do życia przyrodzie. Uczniowie poznali nowe słownictwo, tj. odwilż, chlapa, roztopy.

Jeżeli chodzi o materiał literowy, poznaliśmy zmiękczenia: –si,-ci w sylabach otwartych (a więc przed samogłoską), które sprawiają dzieciom najwięcej kłopotów. Dlatego też, potraktowałam ję z odpowiednią estymą. Kiedy wyjaśniałam różnice w zapisie zmiękczeń i porównywałam je do spółgłosek zmiękczanych przez kreseczkę w sali była cisza jak nigdy dotąd. To było dla nich coś nowego i bardzo interesującego. Zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy do analizy nowo poznanych wyrazów, zwracając przy tym uwagę na różnicę pomiędzy literą a głoską.

W przerwie śródlekcyjnej pierwszoklasiści obdarowywali się przyniesionymi walentynkami, zajadali się pączkami zaserwowanymi przez włodarzy szkoły i lizakami przekazanymi od rodziców a także mieliśmy zabawę ruchową, uwiecznioną na filmiku.

Po przerwie dzieci wysłuchały opowiadania: „Ciastko-takie nic”. Po wyjaśnieniu trudnych wyrazów (nie wskóra, scenariusz, drwina) odpowiadały na pytania odnośnie tekstu, którym były bardzo wzruszone. To była również doskonała lekcja tolerancji i wzajemnej akceptacji. Następnie mieliśmy ćwiczenia w pisaniu. Utrwalaliśmy spółgłoski miękkie w modelach wyrazów. Ćwiczyliśmy pisanie całych wyrazów oraz układaliśmy zdania z klocków.

Czytaliśmy spółgłoski miękkie, wyrazy i zdania. Uczniowie śledzili czytany przeze mnie tekst czytanki i w najmniej oczekiwanym momencie wskazana osoba kończyła czytać zdanie. Na koniec uczyliśmy się słów fragmentu piosenki „Wkrótce wiosna”.

Dziękuję w imieniu pierwszoklasistów i swoim za walentynkowe słodkości, które sprawiły nam wszystkim wiele radości.

Praca domowa

Cała strona 69

Nauczyć się na pamięć wybranego wiersza (kilka propozycji zamieszczę w załącznikach).


Lekcja 18 (06-02-2021)

Temat: Jak można spędzać czas wolny?

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziłam pracę domową w ćwiczeniach i w zeszytach również (ocenię ją, jak zbiorę zeszyty do domu). Przed odpytywaniem pierwszoklasistów z czytania, przypomniałam znaki przestankowe uzupełniające teksty literackie i jeszcze raz omówiłam ich zastosowanie.

Tego dnia rozmawialiśmy o możliwościach organizowania czasu wolnego. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji, dzieląc się swoimi pomysłami. Najwięcej emocji wzbudziły lubiane przez dzieci gry elektroniczne, ponieważ wzajemnie się pouczali, że to jest nie zdrowe 🙂 W rezultacie skupiliśmy się na innej formie spędzania wolnego czasu – na pikniku za miastem. Dyskutowaliśmy w jaki sposób można się do tego przygotować, co się ze sobą zabiera, jakie zabawy można urządzać na łąkach i w miejscach piknikowych?

Poznaliśmy kolejne sylaby miękkie, zmiękczane przez samogłoskę -i oraz wyrazy z podkreśloną cząstką. Wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie i odmienialiśmy je w liczbie mnogiej. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych, utrwalając pisownię poznanych cząstek wyrazów. Potem, dzieci wysłuchały opowiadania „O biednym piesku” oraz dowiedziały się co znaczą trudne wyrazy użyte w tekście: ociągać się, „natrzeć komuś uszy”, w okamgnieniu, „na otarcie łez”.

W przerwie śródlekcyjnej mieliśmy zabawę edukacyjną. Uczniowie podzieleni na trzy grupy musieli właściwie dopasować etykiety z podpisami do przydzielonych rzeczowników w liczbie pojedynczej lub mnogiej. Radości nie było końca!

Wspólnie czytaliśmy sylaby i wyrazy zapisane na tablicy. Ochotnicy, czytali samodzielnie.

Praca domowa

Cała strona 65 (oprócz ćwiczenia 4)

Dyktando z ćwicz. 5/61

Tego dnia nie będę pytała dzieci czytania. Proszę się skupić na dyktandzie. Jak je przeprowadzam? Otóż, najpierw przypominam zasady pisowni i omawiam je na tablicy. Przechodząc do meritum, mówię wyraz, następnie powoli go literuję i tak czynię z każdym kolejnym słowem. Na koniec, powoli jeszcze raz literuję wszystkie wyrazy, aby uczniowie sprawdzili czy wszystko się zgadza lub uzupełnili jeżeli jest taka konieczność.

W niedzielę 21 lutego jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego święto ustanowione przez UNESCO, które w założeniu ma dopomóc w krzewieniu języka ojczystego. Z tej okazji proszę by każdy z uczniów nauczył się na pamięć wybranego przez siebie wiersza (na sobotę, 20 lutego), który w prosty sposób przybliży polskie zwyczaje, legendy, symbole narodowe, miasta, rzeki czy regiony. 


Lekcja 17 (30-01-2021)

Temat: Świat w zimowej szacie. Wpływ sportów zimowych na zdrowie dziecka.

Po przywitaniu się, oddałam zeszyty. Niestety, tylko 3 na 11 uczniów miało zrobioną pracę domową 🙁 Standardowo powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji i sprawdzona została praca domowa. Przypomnieliśmy sobie zasady pisowni dyktand i podjęliśmy to nie lada wyzwanie.

Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący zabaw/sportów na śniegu i odpowiedniego ubioru w zimowe dni. Prowadziliśmy pogawędkę odnośnie ilustracji w ćwiczeniach elementarzowych (str. 111) oraz podpisywaliśmy obrazki właściwymi wyrazami. Chciałam zaznaczyć, że zasadniczym znaczeniem w wykonaniu ćwiczeń (2 i 3 a) było właściwe skategoryzowanie obrazka i poprawne odwzorowanie napisanego przeze mnie wyrazu z tablicy a nie skupianie się na dwuznakach, których uczniowie jeszcze nie poznali.

Po tym, wróciliśmy do ćwiczenia z poprzedniej lekcji. Po wyjaśnieniu różnicy pomiędzy liczbą pojedynczą a liczbą mnogą wykonaliśmy wspólnie ćwiczenie.

Jeżeli chodzi o materiał literowy, to od tej soboty weszliśmy na wyższy poziom. Poznaliśmy cząstki wyrazów i wyrazy, które te cząstki zawierają w nagłosie. Tworzyliśmy od nich liczbę mnogą. Zapisane na tablicy sylaby miękkie czytaliśmy chóralnie i pojedynczo. Ćwiczyliśmy także pisanie poznanych cząstek wyrazów w ćwiczeniach. Jako, że było tego pisania bardzo dużo a niektórzy nie nadążali, broszę o uzupełnienie braków.

Praca domowa

Cała strona. 61 + czytanka: „Ale zima, ale wiatr!

(Proszę zwrócić szczególną uwagę na ćwicz. 4. Natomiast dyktando z ćwiczenia 5 będzie zrobione za dwa tygodnie: 13 lutego)


Lekcja 16 (23-01-2021)

Temat: Z wizytą w ZOO. Powtórka poznanych liter.

Dzień w polskiej szkole już standardowo rozpoczęliśmy od powtórzenia materiału słownikowego i literowego z poprzedniej lekcji. Sprawdzona została praca domowa a wytypowani uczniowie czytali czytankę.

Tego dnia tematem przewodnim były zwierzęta mieszkające w ZOO. Uczniowie wysłuchali wiersza M. Konopnickiej „Stefek Burczymucha”. Po czym odpowiadali na pytania dotyczące treści. To było dobre ćwiczenie na rozumienie tekstu. Z kolei tak ekspresyjny tekst, był doskonałą okazją do poznania i wyjaśnienie właściwego używania znaków przestankowych (kropka, przecinek, wykrzyknik, znak zapytania).

Następnie na podstawie przyniesionych przez mnie eksponatów, uczniowie poznali nazewnictwo dotyczące zwierząt egzotycznych. Korzystając z ekscytacji pierwszaczków, wciągnęłam ich do fajnej zabawy, która niewątpliwie uatrakcyjniła nasze zajęcia. Uczniowie, po uprzednim wybraniu sobie dwóch zwierzątek mieli za zadanie wyjść na środek sali i pełnymi zdaniami powiedzieć: jakie zwierzątko wybrali, jaki ono ma kolor, z ilu sylab i głosek składa się jego nazwa. Musieli też powiedzieć jedno zdanie pytające i jedno wykrzyknikowe w stosunku do wybranego modelu. Podsumowując, zwróciliśmy też uwagę na właściwe zachowanie się w ZOO (nie hałasowanie, nie dokarmianie).

Materiał literowy jaki przerobiliśmy dotyczył spółgłoski: ż. Zanim poznaliśmy wyrazy z ż w nagłosie i śródgłosie, zwróciliśmy szczególną uwagę na różnicę w wymowie z i ż. Czytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki. Przeczytałam dzieciom czytankę odpowiednio intonując tekst.

Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie litery ż, sylab, wyrazów i wykonaliśmy szereg ćwiczeń fonematycznych (za wyjątkiem ćwicz. 6 ze str. 56 – będziemy je wspólnie robić w przyszłą sobotę).

Praca domowa

Ćwicz. 2 i 3 ze str. 57 (będzie zapowiadane dyktando)

Przypomnieć sobie wszystkie poznane litery.


Lekcja 15 (16-01-2021)

Temat: Babcia i dziadek mają swoje święto.

Poranek w klasie 1A rozpoczął się niezwykle pracowicie. Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji i sprawdzona została praca domowa. Uczniowie kolejno czytali sylabową czytankę. Dzieci, które były nieobecne na poprzednich zajęciach, pisały dyktando.

W tym tygodniu rozmawialiśmy o najstarszych członkach naszych rodzin. Wyjaśniliśmy sobie kim dla nas są rodzice naszych rodziców i kim my jesteśmy dla nich (babcia, dziadek, wnuczek, wnuczka, wnuczęta). Próbowaliśmy ustalić po czym można w ogóle poznać babcię i dziadka. Bo burzy mózgów udało nam się dowiedzieć, że: „mają laskę”, „powoli chodzą”, „mają stare ubrania”, „mają białe włosy”, „mówią po polsku”, „mają kreski na ciele” lub „mają stare buty”. Uczniowie dzielili się także swoimi odczuciami, odpowiadając na pytanie za co najbardziej ich kochają. Ponadto, kilkakrotnie powtarzaliśmy wiersz dla babci i dziadka a towarzyszące emocje przenieśliśmy na papier, tworząc piękne i duże laurki. (Jako, że zrobiliśmy tylko po jednej sztuce, ze względu na ograniczony czas, uczniowie mają zrobić kopie i wręczyć/wysłać dla każdego seniora.)

Materiał literowy jaki przerobiliśmy w tym tygodniu dotyczył liter: h, z. Poznaliśmy wyrazy z tymi spółgłoskami w nagłosie i śródgłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Wykonaliśmy ćwiczenia grafomotoryczne i fonematyczne ze strony 50 i 51. Zwróciliśmy szczególną uwagę na to, że imiona piszemy dużą literą. Powtarzaliśmy poznane litery, czytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki ze str. 53 z głośnym akcentowaniem sylab z literą h i z.

Na koniec powtarzaliśmy wiersz.

Praca domowa

Cała strona 52 i 53

Uwaga

W przyszłą sobotę zbiorę zeszyty. Natomiast za dwa tygodnie (30 stycznia) będzie dyktando z następujących wyrazów: żuk, jeż, wąż, żyrafa, żaba, żółw, żubr, ważka.

Gorąco zachęcam również do brania udziału w dostępnych konkursach (zakładka szkoły Ogniwo), jak również namawiam do ćwiczenia czytania. Za chwilę wejdziemy na wyższy poziom (zmiękczenia, dwuznaki) i jeżeli na tym etapie będą zaległości, będzie dzieciom bardzo trudno. Zważywszy na fakt,  że mamy ogrom materiału i ograniczony czas a niewątpliwie materiał w klasie 1 jest filarem całej edukacji. Proszę tylko o sumienność a na pewno wspólnie damy radę.


Lekcja 14 (09-01-2021)

Temat: Wesoły Nowy Rok!

Ubiegłą sobotę zaczęliśmy od ćwiczenia w mówieniu. Rozmawialiśmy na temat przeżyć z okresu przerwy świątecznej. Dzieliliśmy się wrażeniami z rodzinnej Wigilii i upominkami od Mikołaja. Przypomnieliśmy sobie litery z poprzedniej lekcji. Następnie, po omówieniu i przypomnieniu zasad, przystąpiliśmy do dyktanda. Ponadto, została sprawdzona praca domowa a chętni przeczytali czytankę.

Zanim przeszliśmy do nowego bloku tematycznego, wprowadzona została spółgłoska: w. Poznaliśmy wyrazy z literą -w w nagłosie i dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej. Uczniowie ćwiczyli czytanie sylab i wyrazów z ramki (Elementarz – str. 45) oraz wykonali szereg ćwiczeń elementarzowych ( od str. 42-45, za wyjątkiem ćwicz.2/45).

Nowy materiał słownikowy jaki poznaliśmy dotyczył świadomości rytmicznej organizacji czasu – kolejność dni w tygodniu, miesięcy w roku, pór roku. Rozmawialiśmy o kalendarzu i jego zastosowaniu. Kolorowaliśmy także tarczę z porami roku i z miesiącami, która była tylko wizualnym uzupełnieniem poznanego materiału.

Poznaliśmy kolejny materiał literowy, spółgłoskę b oraz ł na wyrazach podstawowych: baletnica, Mikołaj oraz wyrazów w nagłosie. Wyjaśniliśmy ich znaczenie i układaliśmy z nimi zdania. Przystępując do ćwiczenia w pisaniu, zwracaliśmy uwagę na kształtne  kreślenie liter  w określonym tempie i kierunku.

Po przerwie ćwiczyliśmy słuch  fonematyczny porównując i rozróżniając głoski b i d. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych, pomijając stronę 48 Elementarza (będziemy ją robić na kolejnych zajęciach).

Na koniec przypomnieliśmy sobie jeszcze raz nazwy dni tygodnia.

Praca domowa

Cała strona 49


Lekcja 13 (12-12-2020)

Temat: Nadchodzi zima i Święta Bożego Narodzenia.

Ostatnie zajęcia w tym roku kalendarzowym były bardzo intensywne. Na początku kilkakrotnie odśpiewaliśmy świąteczną piosenkę. Sprawdzona została praca domowa. Chętni do poprawy oceny z wierszyka mogli się wykazać tym razem, toteż ze znajomości liter i zadanej czytanki zdążyłam odpytać tylko kilkoro uczniów.

Tego dnia, na podstawie plansz dydaktycznych przypomnieliśmy sobie pory roku oraz mieliśmy burzę mózgów na temat zmian zachodzących w przyrodzie zimą (min. szron, pierwszy śnieg, przymrozki, gołoledź). Rozmawialiśmy również o tradycjach bożonarodzeniowych, po uprzednim wysłuchaniu wiersza: „Choinka”. Na podstawie obrazka uczniowie poznali nie tylko słownictwo ale również odpowiadali na przyczynowo-skutkowe (np.: Co może się stać za chwilę? Co by było gdyby Mikołaj zauważył dziewczynkę?), pytania dotyczące przydatności (np.: Co znajduje się w pokoju? Co wieszamy na choince?) oraz pytania nawiązujące do doświadczeń dzieci (Jak wyglądają przygotowania do Świat w domach pierwszaków? Co sprawia im największą radość?).

Następnie, w podniosłych nastrojach udaliśmy się na dwór, by przywitać Św. Mikołaja. Zaś już na stołówce mieliśmy okazję z nim zrobić pamiątkowe zdjęcie i pięknie wyrecytować wiersz. Po powrocie do klasy na wszystkich czekała miła niespodzianka – prezenty. Po powrocie do klasy na wszystkich czekała miła niespodzianka – prezenty. Prawie… , dlatego też korzystając z okazji poruszyłam aspekt wychowawczy, żeby cieszy cieszyć się z każdego upominku, gestu słowa nawet z tego najmniejszego.

Po przerwie poznaliśmy aż 3 spółgłoski: p, r, f na wyrazach podstawowych oraz wyrazy z tymi literami w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej oraz układaliśmy z nimi zdania. Czytaliśmy pojedynczo i chóralnie sylaby i wyrazy z ramki oraz zrobiliśmy szereg ćwiczeń grafomotorycznych i ćwiczeń słuchu fonematycznego (ściślej – wszystkie ćwiczenia ze str. 38, 39 i 40 oraz pierwszą część ćwicz. 1 ze str. 42 i pierwsze dwa wersy z literą f – ćwicz. 2 ze str.43).

Pożegnaliśmy się dobrym słowem  i życzeniami.

Praca domowa

Cała strona 41 (Proszę pięknie się nauczyć się do dyktanda i czytania.)

Ćwicz. 4 ze str. 43

Uwaga

Dyktanda, które rozdałam proszę przyciąć na odpowiednią długość i wkleić do zeszytu, żeby się nie zgubiły.

Do szkoły wracamy 9 stycznia i również zostajemy w szkole godzinę dłużej. Tą długą przerwę proszę wykorzystać produktywnie zważywszy na to, że zbliża się okres wystawiana ocen a niektórzy spoczęli na laurach.
Tym czasem jeszcze raz życzę Państwu zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!

Lekcja 12 (05-12-2020)

Temat: Dbałość o zdrowie dziecka – jego spokojny sen. 

Przywitaliśmy się świąteczną piosenką: „Święta to czas niespodzianek”. Zebrałam zeszyty do oceny oraz odpytywałam zadany wiersz.

W tym dniu materiał słownikowy dotyczył snu i jego wpływu na zdrowie człowieka. Rozmawialiśmy min. o tym co się dzieje z nami podczas snu i korzyściach jakie za sobą niesie sen, o konsekwencjach nadmiernego korzystania z elektroniki, o konsekwencjach niewysypiania się.

Poznaliśmy spółgłoski: n, g na wyrazach podstawowych: noc, Dominika, gąski oraz wyrazach w nagłosie i śródgłosie. Omówiliśmy ich znaczenie i układaliśmy z nimi zdania. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentu opowiadania z głoską „g” – Lepiej śpiewać niż się gniewać.

Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter, pisanie po śladzie, rozwiązywaliśmy rebusy oraz układaliśmy proste zdania z rozsypanek wyrazowych.

Czytaliśmy chóralnie wyrazy z ramki i teksty czytanek ze str. 38 i 39. Uczniowie mieli za zadanie śledzić paluszkiem czytany przeze mnie tekst a w momencie przerwania, wskazana osoba musiała kończyć czytać zdanie. W ten oto sposób kształciliśmy nie tylko naukę czytania ale także koncentrację.

Na koniec uczyliśmy się pierwszej zwrotki i refrenu świątecznej piosenki: Święta to czas niespodzianek”.

Praca domowa

Cała strona 37.

Od dzisiaj proszę pamiętać o codziennym czytaniu 15-20 minut dziennie (w sobotę sprawdzę efekty!). Jeżeli będziecie sumienni i popadniecie w rutynę, czytanie okaże się fajną zabawą, która przyniesie wiele wspaniałych korzyści. Nie tylko wzbogaci słownictwo, poprawia pamięć, lepsze skupienie, wzmocni umiejętność pisania, wyobraźnię i empatie a także przyniesie szereg innych korzyści, które pomogą i umysłowi i ciału.


Lekcja 11 (21-11-2020)

Temat: Pasowanie.

Praca domowa

• Przepisać do zeszytu następujące sylaby: la, lą, le, lę, li, lo, lu, ló, Ly, ma, ta, at, te, ęt, mę, mą, to, ot, mu, ut, yt, my, da, ad, ką, ęk, ki, ko, ok, dę, du, ud, yd, Ka, Ki, ky, od, ja, ją, je, ję, Ji, jo, co, oc, ej, uj, yj, jo, Jó, cą, ce, cu, cy, yc i nauczyć się je pięknie czytać. W nagłówku proszę napisać: W domu. Zeszyty zbiorę do oceny. Także proszę zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy kształt liter, poprawne łączenie liter, nie rozciąganie pisma, mieszczenie się w liniaturze.

• Nauczyć się na pamięć wiersza (4 pierwsze wersy) ze str. 106 Elementarza.


PASOWANIE NA UCZNIA 1A
Dnia, 21 listopada 2020r. powiększyły się szeregi wspólnoty Polskiej Szkoły „Ogniwo” o kolejnych 10 uczniów. Chociaż od pierwszego dzwonka minęło prawie dwa miesiące, dopiero w minioną sobotę uczniowie klasy 1A mieli uroczyste pasowanie.
To był cudowny czas! Od samego rana panowała podniosła atmosfera. Na przyszkolnej hali widowiskowo-sportowej mieliśmy okazję zapoznać się ze sceną, z kulisami, z mikrofonem. Odbyła się próba generalna a wszystkie szczegóły zostały podopinane na ostatni guzik. To było duże wyzwanie, gdyż wcześniejsze przygotowania odbywały się w sali lekcyjnej. Jednak po kilku chwilach już każdy wiedział gdzie ma swoje miejsce w danym momencie.
Na uroczystość dotarli zacni goście: dyrektor Monika Zarzycka, przedstawiciele zarządu – Karolina Marczewska i Ewa Błachno-Held, reprezentanci honorowej funkcji pocztu sztandarowego: Sebastian Marczewski, Jacob Starnawski, Maximilian Ślęczka oraz drodzy członkowie rodzin pierwszoklasistów.
Odświętnie ubrani mali bohaterowie pod kierownictwem wychowawczyni zaprezentowali swój program artystyczny, do którego przygotowywali się od dłuższego czasu. Myślą przewodnią tego wydarzenia było hasło: „Jedyną drogą rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki”. Pomimo dużej tremy, udało się! Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste ślubowanie i pasowanie, którego dokonała dyrektor Monika Zarzycka. Świeżo pasowani uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominkowe kuferki ufundowane przez radę rodziców i włodarzy szkoły. Na zakończenie miłego dnia, rodzice zaprosili do pamiątkowych zdjęć i słodkiego poczęstunku na wynos z uwagi na sytuację epidemiologiczną.
Wierzę, że czas spędzony w naszej szkole przyniesie w przyszłości oczekiwane plony, zawiążą się piękne przyjaźnie a chwile takie jak ta pozostaną w pamięci na całe życie. Mnie na pewno, zwarzywszy na fakt, że grono wspaniałych osób czynnie służyło pomocą w całym przedsięwzięciu, w efekcie czego wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku. Dziękuję serdecznie!
Opr. Anna Drężek

Lekcja 10 (14-11-2020)

Temat: Dzień Niepodległości.

Sobotni poranek zaczęliśmy od przećwiczenia swoich ról do pasowania. Większą uwagę skupiliśmy na tańcu, który przysparza nam najwięcej problemów. Po próbie sprawdzona została praca domowa. Powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji a ochotnicy czytali zadaną czytankę.

W ten dzień świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie, jak na prawdziwych patriotów przystało przyszli ubrani w biało-czerwone stroje, wyrażając tym samym szacunek do naszych symboli narodowych. Dzielili się wspomnieniami z pobytu w Polsce lub opowiadali o zabytkach/miejscach, które kojarzą się z Polską. Wszyscy byli zgodni, że to piękny kraj! Jednak po chwili dowiedzieli się, że nie zawsze tak było… to była dla nich niezwykle emocjonalna podróż do przeszłości. Wspólnie obejrzeliśmy filmik animacyjny o symbolach narodowych. Po czym podzieleni na grupy uczniowie, układali godło z puzzli.

Jeżeli chodzi o materiał literowy, poznaliśmy kolejne spółgłoski: j, c na wyrazach podstawowych oraz słownictwo z j i c w nagłosie. Dzieliliśmy te wyrazy na sylaby i głoski oraz wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie. Czytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki. Chóralnie, rzędami i pojedynczo. Ćwiczyliśmy pisanie liter w odpowiednim tempie, zwracając uwagę na płynność w kreśleniu liter. Ponadto, zrobiliśmy wszystkie ćwiczenia elementarzowe.

Pożegnaliśmy się piosenkami, które uczyliśmy się na pasowanie.

Praca domowa

Ćwicz. 3,4,5 ze str. 33

Już w przyszłą sobotę jest wielka i ważna uroczystość. Proszę o powtórzenie sobie swoich ról, słów piosenki i kroków do tańca. Przypominam również, że dzieci obowiązuje strój galowy. Natomiast goście proszeni są o nałożenie maseczek.


 


Edukacja patriotyczna w 1A zaliczona! W dzisiejszych czasach wartości, które pielęgnowali nasi dziadkowie powoli odchodzą do lamusa. Dlatego, tak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych przez nauczycieli niezależnie od wiary czy przekonania politycznego. Ma to służyć identyfikacji narodowej, kulturowej, przygotowywać do życia w społeczeństwie a także wpływać na kształtowanie więzi z krajem przodków.


Lekcja 9 (07-11-2020)

Temat: Zwierzęta domowe.

Jak każdy poprzedni poranek w naszej szkole tak i ostatni tętnił życiem. Po powtórzeniu materiału z poprzedniej lekcji przyszedł czas na czytanie a ochotników nie brakowało. Bardzo mnie cieszy Wasza postawa, ponieważ choćby najmniejsze ale systematyczne kroki są kluczem do sukcesu.

Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący zwierząt domowych oraz rozmawialiśmy o właściwej opiece nad tymi zwierzętami. Każdy uczeń kolejno pięknie opowiadał o swoim lub wymarzonym pupilu. Pozostali uczniowie zaabsorbowani, zadawali pytania dla mówcy, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Ja natomiast miałam „dwie pieczenie na jednym ogniu”. Dopełnieniem tego była przegotowana prezes mnie gra pamięciowa Memory, która rozwija pamięć, uczy koncentracji i integruje.

Po przerwie wprowadzone zostały spółgłoski: k, d. Dokonaliśmy analizy sylabowej tych wyrazów i układaliśmy z nimi zdania. Czytaliśmy chóralnie i pojedynczo sylaby otwarte i zamknięte a także wyrazy z ramki. Ćwiczenia w pisaniu poprzedziliśmy kreśleniem liter na tablicy. Następnie wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych.

Na koniec mieliśmy próbę do pasowania.

Praca domowa

Cała strona 29.

Proszę ćwiczyć swoje wiersze na pasowanie.

Uwaga

W przyszłą sobotę przychodzimy na 9:00 i ubieramy się w barwy narodowe.


Halloween 2020

https://www.facebook.com/watch/?v=938971403177387


Lekcja 8 (31-10-2020)

Temat: Uroczystość Wszystkich Świętych a Halloween.

Próbę do pasowania zrobiliśmy z opóźnieniem, kosztem powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji, ponieważ na czas przyszło tylko sześcioro uczniów.  Kiedy doszliśmy do zamierzonego celu, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i każdy osobno recytował nauczony wiersz.

Na podstawie grafik, poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący Halloween i Świąt Zmarłych. Rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach oraz wymieniliśmy sobie różnice i podobieństwa pomiędzy tymi Świętami. Wklejaliśmy do zeszytu ich symbole. Następnie uczniowie wysłuchali wiersza Danuty Gellnerowej i zgadywali o którym Świecie była mowa. Ponadto dekorowali dynie i kosztowali przekąski przyniesione przez rodziców.

Po przerwie uczyliśmy się czytania sylab zapisanych na tablicy oraz ćwiczyliśmy kształtne pisanie ich w zeszycie, zwracając szczególną uwagę na mieszczenie się liter w liniaturze. Uczyliśmy się także nowej piosenki: „Oto ja”.

Na koniec jeszcze raz przypomnieliśmy sobie swoje role na pasowanie.

Praca domowa

Nauczyć się czytać tekst ze str. 26 i 27

W imieniu swoim i całej klasy serdecznie dziękuję mamom z trójki klasowej za przygotowanie moc atrakcji dla pierwszoklasistów na sobotni poranek. Dzięki temu miło i przyjemnie spędziliśmy czas.

Uwaga

W przyszłą sobotę do szkoły przychodzimy na 9:30


Lekcja 7 (24-10-2020)

Temat: Jesienne owoce i warzywa.

Poranek w 1A rozpoczął się w tanecznym rytmie. Ćwiczyliśmy proste kroki i elementy choreografii do dynamicznej piosenki: „Witaj szkoło”. Synchronizacja ruchów okazała się prawdziwym wyzwaniem, szczególnie w obliczu nieubłaganie uciekającego czasu.

Wracając do zajęć, przypomnieliśmy sobie poznane samogłoski, spółgłoski i wyrazy zaczynające się na te litery. Sprawdzone zostało zadanie domowe a także wszyscy uczniowie mieli pierwszy test z czytania (na ocenę).

Materiał słownikowy jaki poznaliśmy dotyczył owoców i warzyw zbieranych z pól i sadów jesienią. Posłużyliśmy się ilustracją z ćwiczeń (str. 108). Wyjaśniliśmy sobie także różnicę między lasem a sadem. Wspólnie nazwaliśmy obrazki dotyczące narzędzi ogrodniczych, owoców i warzyw, po czym uczniowie mieli za zadanie odwzorować napis z tablicy.

Po tym, mieliśmy zabawę kreatywna. Uczniowie musieli odtworzyć wszystkie poznane litery z plasteliny i wymienić się kartką z kolegą lub koleżanką. Następnie każdy odczytywał otrzymane ugniatanki.

Wprowadzone zostały spółgłoski: m, t na podstawie wyrazów podstawowych mama i tata. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej nowopoznanych wyrazów. Czytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki a także wykonaliśmy szereg ćwiczeń grafomotorycznych.

Na koniec ćwiczyliśmy swoje role do pasowania, piosenkę i taniec. Staraliśmy się zapamiętać kolejność wystąpień.

Praca domowa

Ćwicz. 4 ze str. 24 (którego nie udało nam się zrobić na lekcji)

Cała strona 25.

Uwaga

  • Proszę o przyprowadzenie dzieci na godz. 9:00 również w przyszłą sobotę w celu przygotowywania się do pasowania.
  • W przyszłą sobotę (31-10-2020) będzie serwowana pizza. Proszę wysłać mi wiadomość na telefon do czwartku (29-10-2020) kto jest chętny.
  • Jeżeli uczniowie mają ochotę przyjść do szkoły przebrani w stroje Halloweenowe, bardzo proszę.

Lekcja 6 (17-10-2020)

Temat: Jesień w lesie – przygotowanie się zwierząt do zimy.

Na początku zajęć powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji oraz piosenkę, którą uczymy się na pasowanie. Uczniowie poznali zasady pisowni dyktand (min. pisanie w liniaturze, nierozciąganie pisma, pisanie pismem kaligraficznym) po czym przystąpili do pracy. Byliśmy na podwórku.

Po powrocie poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący jesieni w lesie. Pracowaliśmy z obrazkiem z ćwiczeń (str.21). Na jego podstawie poznaliśmy czasowniki: wybiera (miód), gryzie (orzech), stuka (dzięcioł), obserwuje (sowa), pełza (ślimak), bawią się (lisy, wilki), ćwierkają (ptaszki), maszerują (mrówki), świeci, rosną, kwitną, dojrzewają. Mieliśmy pogadankę na temat hibernacji oraz właściwego zachowania się ludzi w lesie.

Poznaliśmy pierwsze spółgłoski: l, s w druku i piśmie. Dokonaliśmy podziału wyrazów na sylaby i głoski. Kolejno układaliśmy z nimi proste zdania. Dokonaliśmy pierwszej próby czytania sylabowego, chóralnie i pojedynczo przy tablicy. Ćwiczyliśmy pisanie we właściwym tempie i według wzoru wykonując ćwiczenia elementarzowe.

Na koniec uczyliśmy się kroków do piosenki na pasowanie.

Praca domowa

Ćwicz. 5 ze str 20 (którego nie udało nam się zrobić na lekcji)

Ćwicz.1.2.3. ze str. 21

Uwaga

Proszę o przyprowadzenie dzieci na godz. 9:00 w przyszłą sobotę w celu przygotowywania się do pasowania.


Lekcja 5 (10-10-2020)

Temat: Kalendarzowa jesień i zmiany w przyrodzie.

Praca nad rozwojem słownictwa byłaby nieefektywna, gdybyśmy tylko wprowadzali i utrwalali słownictwo na lekcji, nie wracając do wcześniej poznanych słów. Dlatego sobotni poranek standardowo zaczęliśmy od powtórzenia poznanego materiału. Odśpiewaliśmy też poznany fragment piosenki i uczyliśmy się kolejnej zwrotki. Sprawdzone zostało zadanie domowe.

Tego dnia rozmawialiśmy o jesieni: o zjawiskach zachodzących w przyrodzie, o odpowiednim ubiorze. Poznaliśmy nowy blok tematyczny dotyczący łąki. Ćwiczyliśmy wymowę nowych wyrazów oraz wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie. Uczniowie odpowiadali na pytania kierowane odnośnie ilustracji.

Po przerwie poznaliśmy ostatnie już samogłoski : ą, ę oraz wyrazy z tymi literami w śródgłosie. Dokonaliśmy analizy głoskowej tych wyrazów  i wpisywaliśmy ą i ę w kratki modelu wyrazu a w przerwie śródlekcyjnej bawiliśmy się w kalambury. Uczniowie kolejno musieli opisać wskazaną rzecz, nie wypowiadając kluczowego słowa.

Ćwiczyliśmy pisanie kreśląc szlaczek utrwalający fragment litery oraz litery w odpowiednim kierunku i tempie.

Na koniec uczyliśmy się energicznego tańca, oczywiście na nasze pasowanie.

Praca domowa

Cała strona 17

Przygotować się do dyktanda z samogłosek. Uczniowie będą pisali je na rozdanych przeze mnie kartkach w następującej kolejności: Aa, Ee, Ii, Oo, Óó, Uu, y, ą, ą.

Wiersze na pasowanie – do nauczenia na 24 października.


Lekcja 4 (03-10-2020)

Temat: Szkoła na wsi

Po przywitaniu się i przypomnieniu materiału z poprzedniej lekcji uczyliśmy się dalszej części piosenki na naszą nadchodzącą uroczystość. Powtórzyliśmy blok tematyczny z poprzedniej lekcji i poznane samogłoski. Została również sprawdzona praca domowa. Korzystając z pięknej pogody wyszliśmy na pobliski plac zabaw zaczerpnąć świeżego powietrza.

Natomiast nowy temat lekcji dotyczył zabudowań wiejskich, zwierząt gospodarskich, produktów zwierzęcych oraz upraw rolniczych. Prowadziliśmy więc rozmowę na temat wsi wykorzystując ilustrację z podręcznika. Chęć zdobycia gwiazdki była na tyle silna, że uczniowie byli bardzo aktywni. Wdrażając ćwiczenie percepcji słuchowej przeczytałam uczniom opowiadanie: „Uczyć się – czy się nie uczyć?.

Po przerwie poznaliśmy aż 3 samogłoski: -Uu, -Óó, -y na podstawie modeli wyrazów. Wyjaśniliśmy ich znaczenie. Dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej wyrazów. Wyszukiwaliśmy poznanych liter w nagłosie. Uczyliśmy się poprawnie budować zdania. W międzyczasie zrobiliśmy sobie krótką przerwę śródlekcyjną, na zabawę: „ciepło, zimno”. Zabawę, która kształtuje umiejętność odczytywania sygnałów płynących z otoczenia oraz rozwija spostrzegawczość. Uczniowie byli zachwyceni pomysłem! Ponadto ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w określonym tempie na tablicy i w ćwiczeniach.

Na koniec kilkakrotnie powtarzaliśmy poznany fragment piosenki a najbardziej aktywni uczniowie otrzymali obiecane gwiazdki, zgodnie z naszym kontraktem klasowym.

Praca domowa

Cała strona str.13


Lekcja 3 (26-09-2020)

Temat: Szkoła w mieście.

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji oraz pierwszą zwrotkę poznanej piosenki. Sprawdzona została praca domowa.

Uczniowie wysłuchali fragmentu ostatniej części opowiadania Doroty Smoleń: Jaś pierwszoklasista ratuje połykacza liter”.  Rozmawialiśmy o treści zawartej w książce oraz rysowaliśmy w zeszytach Połykacza Liter. W przerwie śródlekcyjnej wykonaliśmy ćwiczenie dźwiękonaśladowcze, by po chwili przystąpić do dalszej pracy.

Poznaliśmy słownictwo dotyczące miasta, ruchu ulicznego i poruszania się po mieście. Prowadziliśmy rozmowę na temat zachowania się uczniów w drodze do szkoły i szkole oraz na drodze.

Po przerwie poznaliśmy kolejne samogłoski: Ii, Oo zwracając szczególną uwagę na różnicę pomiędzy literą drukowaną a pisaną oraz różnicę pomiędzy samogłoską a spółgłoską. Poznaliśmy wyrazy z tymi literami w nagłosie. Wyjaśniliśmy ich znaczenie. Przy tablicy ćwiczyliśmy słuch fonematyczny sprytnie wyszukując dane litery w wyrazach.

Kolejnym krokiem jaki poczyniliśmy były ćwiczenia w pisaniu. Zwracaliśmy uwagę na dokładność kreślenia samogłosek i prawidłowość trzymania ołówka, zachowując odpowiednie tempo pisania.

Na koniec uczyliśmy się drugiej zwrotki piosenki na pasowanie „Ślubowanie”.

Praca domowa

Ćwicz. 1 i 2 ze str. 9


Lekcja 2 (19-09-2020)

Temat: Nasza klasa.

Sobotni poranek zaczęliśmy od przypomnienia swoich imion, witając się piosenką. Przypomnieliśmy sobie treść magicznej historyjki o Połykaczu Liter, która była wprowadzeniem do kontynuacji przygód z kolejnej części opowiadania Doroty Smoleń: „Jaś pierwszoklasista i Połykacz Liter”. Uczniowie mieli okazję przenieść się w tajemniczy świat szkoły, która dla małego ucznia staje się drugim domem i poznać wartość przyjaźni, dzięki której szkoła będzie synonimem wspaniałych przygód. Następnie kreśliliśmy w zeszytach szlaczki i rysowaliśmy Jasia pierwszoklasistę.

Wprowadzony został blok tematyczny dotyczący naszej klasy. Pracowaliśmy z obrazkiem z Elementarza poznając nazewnictwo sprzętów w sali lekcyjnej, przyborów szkolnych oraz zachowania uczniów. Powtarzaliśmy nowe słowa.

Poznaliśmy pierwsze samogłoski: Aa, Ee na podstawie wyrazów z tymi literami w nagłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej. Tu mieliśmy trochę kłopotów, ponieważ nie wszyscy znają nazewnictwo cyfr w języku polskim. Uprzejmie proszę o przypomnienie na najbliższą lekcję, ponieważ bardzo ułatwi nam to pracę z ćwiczeniami fonematycznymi, które są wprowadzeniem do nauki czytania.

Ćwiczyliśmy sprawność manualną pisząc kształtne litery, najpierw na tablicy, potem w ćwiczeniach elementarzowych.

Na koniec uczyliśmy się pierwszej zwrotki piosenki na pasowanie: „Ślubowanie”.

Praca domowa

Ćwicz. 1 ze str. 4

Ćwicz. 2 i 3 ze str. 5


Lekcja 1 (12-09-2020)

Temat: Wzajemne poznanie się.

Dziś rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Na początku poznaliśmy wzajemnie swoje imiona. Utrwalaliśmy je witając się piosenką. Każdy z uczniów miał okazję powiedzieć kilka słów o sobie, o swoich zainteresowaniach i pragnieniach, jednocześnie dostarczając mi namiastkę informacji w jakim stopniu posługuje się językiem polskim.

Zapoznaliśmy się z podręcznikami i niezbędnymi przyborami w piórniku, które powinien mieć każdy uczeń klasy pierwszej (trzy naostrzone ołówki, gumka, kredki ołówkowe, które pozwalają na precyzyjne kolorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów). Pokrótce poznaliśmy program edukacyjny z którym będziemy się mierzyć w tym roku szkolnym. Omówiony został również system oceniania oraz kontrakt klasowy.

W przerwie śródlekcyjnej integrowaliśmy się na pobliskim placu zabaw.

Po powrocie do klasy uczniowie mieli wdrożenie do uważnego słuchania dłuższych treści literackich. Wysłuchali opowiadania Doroty Smoleń: „Wielka wyprawa Połykacza Liter” a następnie odpowiadali na pytania odnośnie tekstu.

Na koniec wykonaliśmy prace: „Mój pierwszy dzień w polski szkole”. Uczniowie mieli za zadanie namalować siebie i podpisać się swoim imieniem. To ćwiczenie również miało na celu dostarczyć mi wskazówek i informacji z nich płynących.