Zapraszamy na apel z okazji Dnia Niepodległości 11 listopada – godzina 12:30

Dzień Niepodległości 11 listopada – Polska niepodległa od 99 lat

Dzień Niepodległości 11 listopada 2017 to jedno z najważniejszych świąt narodowych. W tym roku obchodzimy 98. rocznicę odzyskania niepodległości. Upamiętnia ono wydarzenia z 11 listopada 1918 roku, kiedy Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. Dlaczego akurat w tym dniu świętujemy Dzień Niepodległości?

Polska zniknęła z mapy świata w 1795 roku, kiedy to Prusy, Austria i Rosja dokonały trzeciego rozbioru naszego kraju. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Walka o niepodległość Polski trwała długo, aż w końcu, po 123 latach niewoli, nasz kraj odzyskał niepodległość. Dlaczego jednak właśnie 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości?

11 listopada 1918 roku na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. W tym czasie Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który tym samym został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. 11 listopada 1918 roku wojska niemieckie wycofały się z Polski. Nazajutrz Piłsudski mógł zająć się tworzeniem niepodległego rządu.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je dopiero podczas transformacji systemowej w 1989 roku, jednocześnie ustanawiając je dniem wolnym od pracy. W piątek w wielu miejscach kraju zaplanowano obchody, marsze i imprezy w 98. rocznicę odzyskania suwerenności przez Polskę. W większości miast planowane są mszę św. za Ojczyznę.

Leave a Reply

Name
Email
Website