SPOTKANIE ZE SZTUKĄ W “OGNIWIE”

W sobotę, 23 listopada 2019r. na scenę Polskiej Szkoły „Ogniwo” w Morrisville, PA. zawitał monodram „Nadbagaż” w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej-Prorok, autorstwa Iwony Kusiak. Jednoosobowa sztuka wyprodukowana w ramach inicjatyw aktorskich to projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowany przy pomocy Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

Monodram stanowi niezwykłe doświadczenie zarówno dla aktora, jak i dla odbiorcy. Widz niepewnie siedząc w fotelu oczekuje na efekty pracy aktorskiej i od tego jednego artysty zależy, czy spotkanie będzie soczystym obrazem czy tandetną podróbką. Karolina Miłkowska-Prorok – aktorka desek teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim zrobiła to fenomenalnie! W godzinnym monodramie pokazała wyjątkowość człowieka na scenie. Swoim szlifem aktorskim, umiejętnościami wokalnymi i przywiązaniem wagi do najmniejszych szczegółów stworzyła sensualne, intymne widowisko i to była jej główna broń!

Widzowie mogli w nim zobaczyć zawartość pojemnej walizki bohaterki, która po trzydziestu latach wraca do Polski, by na nowo odkryć swoje miejsce na ziemi. Konfrontując dziecięce wspomnienia z rzeczywistością raczyła widza wachlarzem autentycznych emocji.

Spektakl rozbudza meandry myśli obywatelsko-patriotyczne i niczym strzała amora trafia w serce emigranta, który w głębi duszy czuje się jak ptak z podciętymi skrzydłami. To nostalgiczna podróż w głąb siebie. Okazja do pobycia sam na sam ze swoimi myślami.

Te niebywałe zdarzenie artystyczne było poprzedzone warsztatami teatralnymi: „Powrót do korzeni” dla dzieci i młodzieży polonijnej, dzięki którym mieli okazję „cofnąć się w czasie” i zobaczyć jak bawili się ich rodzice czy dziadkowie, w czasach pozbawionych telefonii komórkowej, internetu. Kulminacją był bardzo udany pokaz umiejętności nabytych w ciągu niespełna trzech godzin. Zaszczepiona grą aktorską latorośl z niecierpliwością czeka na kolejne wyzwania.
Oprac. A.Drężek

Leave a Reply

Name
Email
Website