Spotkanie z pisarką, dziennikarką, Joanną Sokołowską-Gwizdka 12/5

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce zaprasza w dniu 5 grudnia (wtorek) o godz. 18:00 na spotkanie z pisarką, dziennikarką, członkiem Związku Pisarzy na Obczyźnie Joanną Sokołowską-Gwizdka oraz promocę jej książki pt.”Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”.

Książka jest opowieścią o teatrze założonym w Toronto na początku lat 90-tych przez aktorkę Teatru im. J. Slowackiego w Krakowie Marię Nowotarską i o ludziach, którzy ten teatr tworzyli. Publikacja obejmuje lata 1991-2013 i jest wynikiem rozmów z twórcami teatru odbywających się na przestrzeni lat, osobami sławnymi i niezwykłymi znanymi w Kanadzie i USA, a także z aktorami z Polski, którzy występowali gościnnie. Są rozmowy z Kirą Gałczyńską, córką Konstatntego Ildefonsa Gałczyńskiego, z Jasią Jasińską, śpiewaczką lwowską, która przeszła szlak bojowy z gen. Andersem czy z Jarosławem Abramowem-Newerlym, synem Igora Newerly’ego, Krzysztofem Kolbergerem, Jackiem Wójcickim i Andrzejem Grabowskim.

Joanna Sokołowska-Gwizdka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.
Po studiach pracowała w Katedrze Literatury Staropolskiej UŁ, dzięki czemu mogła kontynuować badania nad teatrem dworskim i staropolskim. Równolegle z pracą naukową i dydaktyczną zajmowała się dziennikarstwem. Wielokrotnie uczestniczyła w Festiwalu Muzycznym w Łańcucie jako korespondent łódzkich „Odgłosów”,współpracowała także z Telewizją Łódź. W 2001 roku wyjechała na stałe za granicę. Mieszkała w Toronto, w New Jersey, a obecnie w Austin w Teksasie. Jest autorką książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej”, oraz napisanego wspólnie z Marią Nowotarską przedstawienia teatralnego „Dobry wieczór Monsieur Chopin”, wystawionego przez Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto. Obecnie współpracuje z „Gazetą” w Toronto i z londyńskim kwartalnikiem „Pamiętnik Literacki”. Redaguje magazyn internetowy poświęcony kulturze polskiej poza krajem Culture Avenue: www.cultureave.com.
Zapraszamy!

Adres Instytutu: 138 Greenpoint Ave., Brooklyn NY 11222
tel.: 212-505-9077, e-mail:

Leave a Reply

Name
Email
Website