Kurs pierwszej pomocy w szkole Ogniwo 10/5/19

W sobotę, 5 października 2019, w naszej szkole odbył się kurs resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli nabycie podstawowych umiejętności z zakresu udzielenia pierwszej pomocy pod okiem Roberta Trzepizura – ratownika medycznego, pracującego na codzień w lotniczym pogotowiu ratunkowym w Atlantic City, NJ.

Szkolenie miało na celu przygotowanie uczestników do udzielenia pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia człowieka. Przekazana wiedza teoretyczno-praktyczna obejmowała zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa podczas prowadzenia akcji ratowniczej, alarmowanie zawodowych służb ratowniczych, potrzeby wczesnego podjęcia RKO czyli uciśnięcia klatki piersiowej, wykonywanie resuscytacji u niemowląt oraz dzieci łączącej uciśnięcia klatki piersiowej z oddechami ratunkowymi, użycie długopisu Epi w przypadku ciężkich reakcji alergicznych, korzystanie z defibrylatora AED, a także postępowania w przypadku zadławienia.

Pierwsza pomoc, to ona może uratować komuś życie i pomóc poszkodowanemu przetrwać do przyjazdu karetki pogotowia. Powinna być udzielana niezwłocznie prze każdą osobę, która ma choć podstawową wiedzę na jej temat. Jak mawiał jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej – Lew Tołstoj: „Dobro rodzi się wtedy, gdy zapominamy o sobie i pomagamy innym”.

Oprac. A.D

Leave a Reply

Name
Email
Website