II edycja Konkursu Recytatorskiego „Słowem–Polska” pod patronatem Małżonki Prezydenta RP  

Przypominamy, pierwszy, szkolny etap konkursu odbedzie się w sobotę 8 stycznia.
Prosimy o wysłanie nagrań na adres  do 7 stycznia.
Nagranie nie może trwać dłużej niż 2 minuty
Prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem konkursu na
 stronie: https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/inicjatywy/konkurs-recytatorski-slowem-polska

 

Kancelaria Prezydenta RP ogłasza II edycję Konkursu Recytatorskiego „Słowem–Polska” skierowanego do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O statuetkę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy, uczący się języka polskiego w placówkach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.

Serdecznie zapraszam uczniów szkół polonijnych i polskich poza granicami kraju do udziału w tym projekcie, który ma za zadanie wzmocnić poczucie tożsamości narodowej wśród polskich dzieci i młodzieży poprzez pielęgnowanie mowy polskiej oraz obcowanie z polską literaturą

Celem konkursu jest upowszechnianie kultury żywego słowa wśród przyszłych „ambasadorów polskości” oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą. Talenty recytatorskie w formie nagrań wideo mogą prezentować dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych: 7–9 lat, 10–13 lat i 14–19 lat.

 

Konkurs odbędzie się w terminie grudzień 2021 – czerwiec 2022 r. W tym czasie przewidziano cztery etapy eliminacji: szkolny, krajowy i kontynentalny, w których uczestnicy będą mieli za zadanie recytację trzech różnych utworów poetyckich wybranych autorów: Adama Asnyka, Władysława Bełzy, Marii Konopnickiej i Bolesława Leśmiana.

Ostatnim etapem będzie rozstrzygnięcie Konkursu polegające na wyłonieniu finalistów i laureatów z każdej kategorii wiekowej.

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w Konkursie oraz zasad przeprowadzenia Konkursu, znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Wigilia 2021

Jest taki dzień
Bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień
W którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień
W którym radość wita wszystkich
Dzień, który już
Każdy z nas zna od kołyski
Niebo – Ziemi, Niebu – Ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Drzewa – ptakom, ptaki – drzewom
Tchnienie wiatru – płatkom śniegu.
Wieczerza wigilijna jest jednym z najważniejszych elementów chrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku będącego symbolem braterstwa między ludźmi. Na kilka dni przed świętami, 18 grudnia 2021, Polska Szkoła ‘Ogniwo” zorganizowała wigilijną uroczystość, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i zarząd szkoły. Na zaproszenie przybyła także pani Anna Tracz przedstawicielka Centrali Polskich Szkół Dokształcających. To wyjątkowe święto rozpoczęło się krótkim programem artystycznym przygotowanym przez klasy 2, 3, 5 i drugą LO pod nadzorem pań nauczycielek Agnieszki Modzelewski, Alicji Malczyk, Marty Tymoczko i Renaty Starnawski. Udział wzięła również uczennica klasy zerowej Alexa Trzaska. Do akompaniamentu szkolnej orkiestry w składzie: Oskar, Wiktor i Jakub, cała szkoła zaśpiewala wesoła pastorałkę “Hola Hola pasterze z pola”. Nie zabrakło również kolęd, śpiewanych i granych na instrumentach muzycznych, oraz życzeń świątecznych. Przepiękne dekoracje uświetniły te uroczystość wigilijną. Przedstawienie zakończyło się magicznym tańcem z lampionami, przy zgaszonym świetle. Atmosfera i nastrojowość uroczystości podkreślił wiersz ks. Twardowskiego “Pomódlmy się w Noc Betlejemską”. Kończąc część artystyczna, Pani dyrektor Monika Zarzycka złożyła wszystkim życzenia świąteczne łamiąc się symbolicznie opłatkiem. Po czym, zasiedliśmy razem do pięknie udekorowanego i suto zastawionego stołu. Nie zabrakło wigilijnych pysznych potraw, smakołyków i łakoci. Ta wyjątkowa uroczystość pozwoliła nam przybliżyć się do Świąt Bożego Narodzenia oraz poczuć magię tych wyjątkowych świąt ….”Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
by wszystko się nam rozplątało,
węzły, konflikty, powikłania
Oby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki.
opr. Renata Starnawski
zdjęcia: Jacek Stawowczyk

Z wizytą u Mikołaja w PSFCU w Trenton

W sobotę 11 grudnia na zaproszenie kierowniczki oddziału PSFCU Trenton, Barbary Milewski w trakcie zajęć szkolnych uczniowie klasy 3 wspólnie z Panią Dyrektor, Panią Agnieszką Kwieciński i Panią Alicją Malczyk wyruszyli na krótkie spotkanie ze Św. Mikołajem, który tym razem zatrzymał się w Trenton w Polish& Slavic Federal Credit Union.
🎅🏻🎅🏻 Mikołaju , Mikołaju !🎅🏻🎅🏻
Siwą brodę masz .
Zaśpiewamy Ci kolędę
A ty prezent dasz !
Klasa 3 pięknie zaprezentowała naszą szkołę „OGNIWO”, śpiewając wesołą pastorałkę „HOLA,HOLA,PASTERZE Z POLA”. Z dobrymi humorami oraz prezentami od Św. Mikołaja wróciliśmy do szkoły. Dziękujemy Polish & Slavic Federal Credit Union za możliwość spotkania się ze Św. Mikołajem …
„Jest taki dzień , bardzo ciepły , choć grudniowy.
Dzień ,zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
(…) Niebo ziemi , niebu ziemia
Wszyscy wszystkim ślą życzenia”.
ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT DLA WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW BANKU

KONKURS “BYĆ POLAKIEM” – XII EDYCJA 2021 r.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Fundacja „Świat na Tak” organizują kolejną edycję konkursu „Być Polakiem”. Jest on skierowany do dzieci i młodzieży szkół polonijnych na całym świecie oraz ich nauczycieli.

Konkurs polega na samodzielnym przygotowaniu przez ucznia pracy w trzech formach: pracy plastycznej, pracy pisemnej w j. polskim lub filmu wideo o konkretnej tematyce. Przedmiotem Konkursu dla nauczycieli jest natomiast przygotowanie konspektu lekcji gramatycznej.

Celem Konkursu dla młodszych uczestników jest uświadamianie i umacnianie tożsamości narodowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych, które pozwolą na przygotowanie do pełnienia roli „ambasadora polskości” w kraju zamieszkania. Z kolei Konkurs dla nauczycieli ma na celu promocję atrakcyjnych dla uczniów sposobów prezentacji wiedzy o języku polskim oraz zwrócenie uwagi nauczycieli na ważność nauczania gramatyki języka polskiego przy nauczaniu metodą komunikacyjną. Atrakcyjne nagrody dla Laureatów Konkursu zostaną wręczone na Gali XII edycji Konkursu w dn. 3 sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszelkie informacje szczegółowe nt. Konkursu, w tym harmonogram, tematy prac, wymagania formalne znajdują się na stronie Konkursu www.bycpolakiem.pl