Klasa 0 2015/2016

 Wychowawca: Anna Drężek

e-mail:

Rada rodziców:

 

 

Podsumowanie zakończenia roku szkolnego w klasie “O”

 

Drodzy uczniowie,

Jeszcze raz całego serca gratuluję Wam osiągnięcia, jakim jest zakończenie klasy zerowej. Jesteście mądrzejsi i bogatsi o dorobek zgromadzony w czasie całego minionego roku szkolnego. Pierwsze książki i pierwsza ocena waszej pracy, to niewątpliwie doświadczenie na całe życie. Cieszę się, że mogłam w tym uczestniczyć i oglądać świat z perspektywy dziecka. Zasłużyliście na wspaniały odpoczynek! Wykorzystajcie ten czas za zabawę ale też nie zapominajcie o czytaniu książek.

Dziękuję bardzo wszystkim rodzicom i dzieciom za słowa uznania, piękne kwiaty, pocztówki i prezenty. Pięknym dopełnieniem wszystkiego jest książka, która jest namiastką chwil spędzonych z dziećmi. Jestem bardzo wzruszona!

 

IMG_4536

 

Podsumowanie zajęć z 14 maja 2016 r.

Temat: Wakacyjna wycieczka.

Na początku zajęć czytaliśmy czytankę z pracy domowej oraz malowaliśmy swój portret, który można porównać z portretem namalowanym na początku tego roku szkolnego.
Poznaliśmy słownictwo związane ze zwierzętami egzotycznymi. Powtórzyliśmy także słownictwo dotyczące wakacji, sportów i wycieczek wakacyjnych. Powtórzyliśmy także cyfry, kolory, wzory i figury geometryczne.
Podczas przerwy dzieci otrzymały ode mnie zeszyciki do ćwiczenia literek oraz mieliśmy pożegnalny poczęstunek, za który bardzo serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom.
Potem, poznaliśmy literę – Zz na przykładzie wyrazu zebra. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazu. Układaliśmy zdania z nowo-poznanymi wyrazami. Kreśliliśmy literę -z z zachowaniem kierunku, punktu rozpoczęcia i proporcji.
Na koniec udaliśmy się na piękny apel z okazji Dnia Mamy i Taty, gdzie dzięki uprzejmości klasy III i V został wyświetlony dla rodziców nasz filmik niespodzianka: “Co zerówkowicze myślą o swoich rodzicach?”, który kręciliśmy od trzech sobót. Dlatego też, chciałam serdecznie podziękować Pani Ewie za udostępnienie nam salki bibliotecznej i pomoc w wyświetleniu tego filmiku. Dziękuję!

 

 

IMG_4488          IMG_4491   IMG_4492  IMG_4493   IMG_4494   IMG_4496   IMG_4498   IMG_4500

 

Podsumowanie zajęć z 7 maja 2016 r oraz praca domowa

Temat: Wakacje tuż, tuż.

Na początku zajęć, kolejno przypomnieliśmy sobie literki oraz słowa nowo poznanej piosenki. Byliśmy z wizytą w bibliotece oraz robiliśmy projekt – serduszka.
Rozmawialiśmy o wakacjach i o możliwościach spędzania wolnego czasu (zabawy, letnie sporty). Kształciliśmy spostrzegawczość i orientację przestrzenną. Wyszukiwaliśmy szczegóły różniące obrazki.
Poznaliśmy literę -Hh i wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania. Kreśliliśmy szlaczek literopodobny i literę -h. Ćwiczyliśmy rozróżnianie liter drukowanych i pisanych. Wyszukiwaliśmy litery -h w nagłosie. Czytaliśmy wyrazy i sylaby. Po zajęciach udaliśmy się na apel.

Praca domowa
Strona 106 i 107
Czytanka ze strony 105 – dla chętnych.

 

IMG_4426    IMG_4427   IMG_4429   IMG_4430

 

 

Podsumowanie zajęć z 30 kwietnia 2016 r oraz praca domowa

Temat: Powtórzenie.

Na początku zajęć, kolejno przypomnieliśmy sobie alfabet, wierszyk i pierwsze dwie zwrotki piosenki “Moja mama jest kochana”. Czytaliśmy czytanki zarówno z pracy domowej jak i z poprzedniej lekcji. Byliśmy w bibliotece.
Po powrocie, praktykowaliśmy pisownię liter (str.114 i 115) oraz utrwalaliśmy literę -Lł wypełniając karty pracy. Także, dzieliliśmy wyrazy na sylaby i na głoski.
Poznaliśmy dwa nowe powiedzenia: robić coś na pół gwizdka i spocząć na laurach oraz uczyliśmy się dwóch kolejnych zwrotek piosenki “Moja mama jest kochana”.

Praca domowa:
Znać znaczenie powiedzeń z lekcji i umieć podać po jednym przykładzie.
Dowiedzieć się, co oznacza powiedzenie: podnosić poprzeczkę.

 

Podsumowanie zajęć z 23 kwietnia 2016 r oraz praca domowa

 

Temat: Ludzie wokół nas.

Powtórzyliśmy wiadomości z poprzedniej lekcji oraz niedawno poznany wierszyk i powiedzenia. Udaliśmy się do biblioteki.
Po powrocie poznaliśmy nowy materiał słownikowy z zakresu zawodów dziecku najbliższych, z którymi spotyka się na co dzień. Prowadziliśmy dyskusję na temat czynności jakie wykonują. Dzieci opowiadały, kim chciałyby być w przyszłości. I tak: Nina – naukowcem, Alexis – trenerką delfinów, Claudia – listonoszką, Amelka – dentystką, Sophia – lekarzem, Igor – astronautą i Aleksio – rycerzem. Bardzo ambitne plany na przyszłość! Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć im dużo cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Następnie kolorowaliśmy przedmioty potrzebne lekarzowi w pracy.
Poznaliśmy literę -Łł na przykładzie wyrazu łapy. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej. Poznaliśmy wyrazy zaczynające się na literę ł i układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy je w zbiorze liter. Kreśliliśmy literę ł i porównywaliśmy ją do -l oraz ćwiczyliśmy słuch fonematyczny wykonując ćwiczenie 5 z podręcznika.
Uczyliśmy się słów nowej piosenki: “Moja mama jest kochana”.

Praca domowa
Strona 98 i 99;
Dla chętnych czytanka ze strony 97.

UWAGA!
W związku ze zbliżającym się końcem roku proszę o zwrócenie wypożyczonych książek do biblioteki.

Podsumowanie zajęć z 16 kwietnia 2016 r oraz praca domowa

Temat: Plac zabaw.

Na początku powtórzyliśmy wiersz, który uczyliśmy się w ubiegłym tygodniu. Następnie poznaliśmy nowy materiał literowy – słownictwo dotyczące zabaw na świeżym powietrzu: w parku, na placu zabaw oraz rozmawialiśmy o tym, jak należy się w takich miejscach zachowywać. Potem, dzieci odpowiadały na pytania do ilustracji i wyszukiwały szczegóły różniące obrazki.
Poznaliśmy nową literkę -Bb oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Wyszukiwaliśmy -b w zbiorze liter i kreśliliśmy ją zgodnie z właściwym kierunkiem. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i na głoski. Czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy/zdania metodą globalną i sylabową.
Po przerwie na lunch i krótkich harcach na świeżym powietrzu, udaliśmy się na wspaniały teatrzyk “Jaś i łodyga fasoli”. Po przedstawieniu uczestniczyliśmy w warsztatach, w których czynny udział wziął min. nasz Aleksio, dwukrotnie zgłaszając się na ochotnika do zaimprowizowania krótkiej scenki teatralnej. To wymagało dużej odwagi. Brawo!

Praca domowa
Ćwicz. 1 ze str. 90;
Ćwicz. 2 i 4 ze str. 91;
Nauczenie się wszystkich poznanych liter.

IMG_3654

IMG_3656

 

IMG_3660

Podsumowanie zajęć z 9 kwietnia 2016 r oraz praca domowa

 

Temat: Pokój dzienny.

Zajęcia zaczęliśmy od wizyty w bibliotece. Poznaliśmy trzy powiedzenia (być na świeczniku, być nie w sosie, być w siódmym niebie) i trzy zabawne historyjki.
Po powrocie, zapoznaliśmy się ze słownictwem dotyczącym mebli, urządzeń elektronicznych i dekoracji pokoju rodzinnego – dziennego. Dzieci odpowiadały na pytania odnośnie ilustracji książki.
Poznaliśmy literkę -Ww na przykładzie wyrazu -wazon. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazu. Po czym poznaliśmy nowe wyrazy i układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy litery -w w zbiorze liter. Kreśliliśmy szlaczek literopodobny oraz literę -w. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby, wyszukiwaliśmy -w nagłosie i słuchaliśmy rymowanki.
Mieliśmy zabawę klockami z literkami. Dzieci losowały klocek i musiał powiedzieć 3 słowa zaczynające się na daną literkę. Czytaliśmy także sylaby otwarte i zamknięte, jak również wyrazy metodą sylabową i globalną.
Uczyliśmy się wierszyka.

Praca domowa
Ćwicz. 3 ze str. 82;
Ćwicz. 4 ze str. 83.

IMG_2568

 

IMG_2571

 

 

Podsumowanie zajęć z 2 kwietnia 2016 r oraz praca domowa

Temat: W sklepie.

Powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji oraz słownictwo dotyczące Świąt Wielkanocnych. Przypomnieliśmy sobie piosenkę “Witaminki”.
Poznaliśmy słownictwo związane z asortymentem sklepu spożywczego: pieczywo, nabiał, mięsa i wędliny, cukier, mąka, kasa, warzywa i owoce. Dzieci odpowiadały na zadawane przeze mnie pytania odnośnie obrazka oraz rozmawialiśmy o produktach, które można przechowywać w określonych pojemnikach.
Poznaliśmy literę -Ff na przykładzie wyrazu – foka. Objaśniliśmy wyrazy z -f w nagłosie oraz układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy je w zbiorze liter. Kreśliliśmy szlaczek z elementami litery -f, kształt wielkiej i małej litery -f na tablicy i w podręczniku. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny ( ćwicz. 7 i 8).
Po przerwie mieliśmy zabawę w Pomidora. Polegała na tym, że dziecko nie mogło dać się rozśmieszyć pozostałym uczestnikom zabawy za żadne skarby i musiało na każde pytanie odpowiadać “pomidor”. W przeciwnym razie oddawało jakiegoś fanta, którego w rezultacie mogło odzyskać w zamian za wykonane zadanie (piosenka, wiersz, ćwicz. gimnastyczne).
Czytaliśmy metodą sylabową i globalną oraz rozwiązywaliśmy zagadki. Nawiązując do celu wychowawczego, przypomnieliśmy piosenkę “Grzeczne słówka”.

Praca domowa
Strona 74 i 75 (Ćwicz. 5 jest obowiązkowe);
Powtarzanie poznanych liter.

Uwaga!
Proszę o nie przynoszenie maskotek na zajęcia, ponieważ dzieci nie koncentrują się na nauce tylko na zabawkach.

 

 

IMG_2559

 

IMG_2562

Podsumowanie zajęć z 19 marca 2016 r oraz praca domowa

Temat: Nadeszła wiosna.

Na początku zajęć zapoznaliśmy się ze słownictwem dotyczącym zmian zachodzących w przyrodzie oraz z wieloma czynnościami i stanami związanymi z tematem wiosna. Rozmawialiśmy także o Świętach Wielkanocnych, symbolice i polskich zwyczajach. Malowaliśmy jajka.
Poznaliśmy literę -Rr i słowa, które się na nią zaczynają. Budowaliśmy z nimi zdania. Robiliśmy ćwiczenia podręcznikowe: min. wyszukiwaliśmy litery -r w zbiorze liter, kreśliliśmy ją zgodnie z właściwym kierunkiem, dzieliliśmy wyrazy na sylaby i wyszukiwaliśmy literę -r w nagłosie.
Podczas przerwy dzieci dostały upominki od “zajączka” oraz skosztowały babkę wielkanocną. Następnie udaliśmy się na aulę, na wspólne zabawy i spotkanie z zającem.

PS. Dziękuje p. Ewie i p.Justynie za jajka do malowania i pyszną babkę!

Praca domowa
Str. 67

IMG_3444

 

IMG_3445

 

IMG_3447

 

IMG_3449

 

 

IMG_3450

 

 

IMG_3544

 

 

IMG_3558

 

 

Podsumowanie zajęć z 12 marca 2016 r oraz praca domowa

Temat: Urodziny

Na początku lekcji powtórzyliśmy słownictwo dotyczące posiłków oraz kolejno odpytywałam dzieci z wszystkich poznanych liter. Byłam pod ogromnym wrażeniem! Udaliśmy się także do biblioteki, gdzie dzieci wypożyczyły nowe książki.
Po powrocie poznaliśmy słownictwo dotyczące urodzin, imienin, ich oprawy, dekoracji, posiłków i poczęstunków. Dzieci odpowiadały całymi zdaniami na zadane przeze mnie pytania. Robiliśmy ćwiczenia utrwalające.
Praktykę mieliśmy podczas przerwy, kiedy odśpiewaliśmy tradycyjne 100 lat dla Ninki, która obchodziła 6 urodziny. Po czym mieliśmy słodki poczęstunek, za który bardzo dziękujemy.
W związku ze zbliżająca się wiosną, mieliśmy ćwiczenie kreatywne – dzieci robiły bociany. Były zafascynowane pomysłem, bardzo zaangażowane a jednocześnie nie dowierzały, że z papierowych talerzyków i plastikowych łyżeczek może powstać taki piękny ptak. Niewątpliwie, było to dla nich ciekawe doświadczenie.
Poznaliśmy literę -Pp i wyrazy, które się na nią zaczynają oraz układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy literę -p w zbiorze liter oraz kreśliliśmy ją zachowując właściwy kierunek. Robiliśmy ćwiczenia podręcznikowe.
Na koniec przypomnieliśmy sobie słowa piosenki: “Witaminki”.

Praca domowa
Str. 58, 59 i 66.
Czytanka ze str. 57 – dla chętnych.

 

IMG_2547

 

IMG_2549

 

IMG_2550

 

IMG_2552

 

IMG_2553

 

IMG_2556

 

Podsumowanie zajęć z 5 marca 2016 r oraz praca domowa

Temat: Posiłki.

Zajęcia zaczęliśmy od przypomnienia tematu językowego z ostatniej lekcji. Wyliczaliśmy meble , sprzęty i urządzenia niezbędne w kuchni. Przypomnieliśmy literę -Nn. Dzieci opowiadały o przepięknie namalowanych rysunkach odnośnie przeczytanych bajek.  Na potrzeby książki, mieliśmy małą sesję zdjęciową.
Zapoznaliśmy się z nowym słownictwem dotyczącym posiłków. Rozmawialiśmy zarówno o tym co jadamy na I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację jak również o tym, co jest zdrowe dla dzieci i zawiera najwięcej witamin.
Po przerwie na lunch, dzieci bawiły się układając puzzle. Następnie poznaliśmy nową literkę -Gg oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania. Jak co tydzień, dzieliliśmy wyrazy na sylaby i wyszukiwaliśmy litery -g w nagłosie. Dzieci wysłuchały wiersza, z nowo poznaną literką w nagłosie. Kreśliliśmy litery i czytaliśmy sylaby. Robiliśmy ćwiczenia utrwalające.
Uczyliśmy się słów nowej piosenki: “Witaminki, witaminki”.

Praca domowa
Str. 50 i Ćwicz. 5 ze str. 51.

 

IMG_2546

 

IMG_3411

 

IMG_3415

Podsumowanie zajęć z 27 lutego 2016 r oraz praca domowa

Uwaga!
W przyszłą sobotę będziemy robić zdjęcie klasowe.

 

Temat: Kuchnia.

Lekcję zaczęliśmy od powtórzenia słownictwa dotyczącego poprzedniej lekcji oraz poznanej litery. Po czym byliśmy na wizycie w bibliotece.
Poznaliśmy słownictwo dotyczące kuchni. Dzieci odpowiadały na zadane przeze mnie pytania odnośnie ilustracji oraz opisywały przyniesione przez siebie przedmioty kuchenne (miarki, łopatki, ubijaczki, durszlaki itp.). Robiliśmy także ćwiczenia grafomotoryczne – szlaczki.
Po przerwie poznaliśmy literę -Nn. Dokonaliśmy analizy i syntezy wyrazu. Poznaliśmy wyrazy z -n w nagłosie oraz układaliśmy z nimi zdania. Ponadto, wyszukiwaliśmy -n w zbiorze liter, kreśliliśmy litery i sylaby. Czytaliśmy sylaby i wyrazy metodą sylabową i globalną.
Mieliśmy zabawę z piłką. (Każdy uczestnik rzucał piłkę do wybranej osoby podając jedną z poznanych liter, natomiast osoba wyznaczona musiała szybko podać jakiś wyraz zaczynający się na tą literę. Długo nie mogliśmy wyłonić zwycięzcy aż do chwili, kiedy literką – pułapką okazała się -y, od której w języku polskim nie zaczyna się żaden wyraz. Nathan – nasz zwycięzca, bardzo ucieszył się z wygranej zabawy.
Na koniec w ramach utrwalenia śpiewaliśmy piosenkę: Myję zęby.

Praca domowa:

1) Str. 42 i 43
2) Narysować rysunek (kredkami świecowymi na kartce formatu A4), który będzie odzwierciedleniem treści książeczki wypożyczonej przez dziecko w ubiegłą sobotę.

 

IMG_2448

 

IMG_2449

 

IMG_2451

 

IMG_2454

 

IMG_2457

Podsumowanie zajęć z 20 lutego 2016 r oraz praca domowa

Temat: W łazience.

Przywitaliśmy się piosenką “Sanna” używając magicznych dzwoneczków, co utrwaliliśmy na filmiku. Co prawda dzieci swoją uwagę bardziej skupiły na dzwoneczkach i wyczekiwaniu na refren, niżeli na odśpiewaniu słów. Nie mniej jednak byli przy tym bardzo uroczy 🙂 Powtórzyliśmy słownictwo dotyczące garderoby oraz literkę -j. Także dzieci kolejno czytały czytankę z pracy domowej.
Poznaliśmy słownictwo (rzeczowniki i czasowniki) związane z łazienką oraz ich zastosowanie i zrobiliśmy ćwiczenie utrwalające. Poznaliśmy literę -Cc na przykładzie wyrazu cebula. Robiliśmy analizę  sylabową i głoskową. Poznaliśmy wyrazy z -c w nagłosie. Praktykowaliśmy bawiąc się: podczas akcentowania przez mnie głoski -c w rymowance, dzieci wstawały z ławek. Ponadto, robiliśmy ćwiczenia z podręcznika. Kreśliliśmy literę -c oraz sylaby.
Po przerwie na lunch czytaliśmy sylaby i całe zdania. Bawiliśmy się w kalambury. Na koniec uczyliśmy się słów piosenki “Myję zęby” i tańczyliśmy do niej.

Praca domowa
1) Str. 34 i 35 (Ćwicz. 3 ze str. 34 jest obowiązkowe. Proszę nie uczyć dzieci czytania na pamięć! Lepiej jak dziecko przeczyta słabiej czy też wolniej a będzie to wynikało ze znajomości liter niżeli czytanie na pamięć wyuczonego tekstu.)
2) Proszę o przyniesienie po jednym przyrządzie kuchennym (np. rondel, łyżka, kubek itp.). Dzieci będą opisywały przedmioty i mówiły o ich zastosowaniu.

 

IMG_2417

 

IMG_2418

Podsumowanie zajęć z 13 lutego 2016 r oraz praca domowa

Temat: W szafie : garderoba.

Zajęcia zaczęliśmy od zaśpiewania zimowej piosenki “Sanna”. Powtórzyliśmy słownictwo poznane na ostatniej lekcji oraz każdy osobno wskazywał poznane litery na naszej ściance z alfabetem.
Poznaliśmy nowe słownictwo dotyczące szafy z ubraniami. Rozmawialiśmy między innymi o tym,  które nadają się do ubrania na zimę a które latem, które należą do dziewczynek a które do chłopców. Dzieci odpowiadały na pytanie : Co zmieniliby w swojej szafie, gdyby mieli czarodziejską różdżkę? Ponadto, uczyliśmy się segregować i budować poprawne zdania opisując przyniesione przeze mnie ubrania. Podsumowując nowe słownictwo, wykonaliśmy ćwiczenia z podręcznika.
Jeżeli chodzi o materiał literowy, to poznaliśmy literę -Jj i słowa, które się na nią zaczynają, po czym układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy literę -Jj w zbiorze liter oraz kreśliliśmy ją na tablicy i w podręcznikach, zgodnie z właściwym kierunkiem kreślenia. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i wyszukiwaliśmy literę -j w nagłosie. Ćwiczyliśmy także słuch fonematyczny na przykładzie rymowanki. Podczas akcentowania przeze mnie litery -j dzieci wstawały z ławek. Dzięki temu, poprzez zabawę
uczyły się.
Podczas przerwy na lunch, mieliśmy prawdziwą walentynkową ucztę, bowiem kosztowaliśmy słodkości przyniesionych przez rodziców. Odśpiewaliśmy także “100 lat” dla Amelki, która obchodziła swoje urodziny i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dopełnieniem wszystkiego, były lizaczki podarowane od nieobecnego Nathana, serduszka wykonane przez Aleksia oraz drobne szkolne upominki ode mnie. Dziękuję ślicznie wszystkim, którzy sprawili, że te walentynki były naprawdę wyjątkowe. 🙂
Następnie czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte. Wyszukiwaliśmy wyrazu jako podpisu obrazka. Czytaliśmy sylabami zdania z podręcznika. Na zakończenie wykonaliśmy walentynkowego przyjaciela rodziny oraz zgadywaliśmy zagadki.

Praca domowa
Str. 26 i 27 ( ćwicz. 3 jest obowiązkowe)

 

IMG_2382

 

IMG_2385

 

IMG_2387

 

 

IMG_2388

 

IMG_2390

 

IMG_2391

 

IMG_2379

 

IMG_2381

Podsumowanie zajęć z 6 lutego 2016 r oraz praca domowa

Temat: Pomieszczenie domu: sypialnia.

W ubiegłą sobotę, dołączył do naszej klasy nowy uczeń – Adrian. Przedstawiliśmy się i powitaliśmy go piosenką “Witaj”. Wysłuchaliśmy także nowej, zimowej piosenki “Sanna”. Przypomnieliśmy sobie stosunki przestrzenne : wewnątrz i na zewnątrz. Udaliśmy się do biblioteki, gdzie dzieci wysłuchały wiersza J. Tuwima “Lokomotywa” i wypożyczyły książki.
Po powrocie, poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący sypialni. Wspólnie opowiadaliśmy, co dzieje się na ilustracji. Porównywaliśmy swoje sypialnie do sypialni Mai. Ponadto, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przydatności poszczególnych sprzętów sypialni. Kreśliliśmy wzory na firance i wykonaliśmy ćwiczenie dorysowując brakujące elementy obrazka.
Poznaliśmy literę – Kk na przykładzie wyrazu kot oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Objaśniliśmy znaczenie nowo poznanych wyrazów oraz układaliśmy z nimi zdania. Kolorowaliśmy litery i wyszukiwaliśmy je w zbiorze. Kreśliliśmy szlaczki i litery zgodnie z właściwym kierunkiem pisania.
Po lunchu, dzieliliśmy wyrazy na sylaby i wyszukiwaliśmy litery -k w nagłosie. Rozwiązywaliśmy rebusy oraz czytaliśmy sylaby, wyrazy i krótkie zdania. Mieliśmy zabawę edukacyjną z wykorzystaniem “koła fortuny”, odpowiadając na jedną z 6 kategorii: czytanie, sylaby, litery, cyfry, sekwencje, gimnastyka. Duże wrażenie na dzieciach zrobiły przyniesione przeze mnie akcesoria, przez co zabawa była bardziej efektywna.
Uczyliśmy się słów piosenki “Sanna”.

Praca domowa
Strona 18 i str 19
Ćwicz. 13 ze str. 10 ( jeżeli ktoś nie skończył)

IMG_2360

 

IMG_2362

 

IMG_2365

 

IMG_2367

 

IMG_2368

 

IMG_2369

 

IMG_2370

 

IMG_2372

 

IMG_2374

 

IMG_2376

Podsumowanie zajęć z 31 stycznia 2016 r oraz praca domowa.

Temat: Stosunki przestrzenne: wewnątrz i na zewnątrz. Powtórzenie materiału słownikowego.

Zajęcia zaczęliśmy od wyjaśnienia słowa pejzaż. Dzieci, korzystając z mojej chwilowej nieobecności z powodów organizacyjnych szkoły, będąc pod dobra opieka, namalowały aż po dwa krajobrazy pasta do zębów, co wyszło im znakomicie.
Po moim powrocie, zaśpiewaliśmy piosenkę “Moja babcia i mój dziadek”. Przypomnieliśmy sobie pomieszczenia domu, ich funkcjonalność oraz narzędzia pracy, które po raz kolejny wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród dzieci.
Kontynuując, poznaliśmy ostatnie przewidziane na ten rok nauki nazewnictwo, dotyczące stosunków przestrzennych (wewnątrz na zewnątrz) na podstawie podręcznika oraz pokazu. Przy pomocy naszych ochotniczek: Amelii, Natalii i Niny powtórzyliśmy stosunki przestrzenne już wcześniej poznane. Przypomnieliśmy także, prawa i lewa stronę ciała, kolory i cyfry. Ponadto robiliśmy ćwiczenia i rozwiązywaliśmy rebusy.
Jeżeli chodzi o materiał literowy, przypomnieliśmy sobie różnicę miedzy litera drukowana a litera pisana oraz zrobiliśmy ćwiczenie z tym związane.
Na koniec przypomnieliśmy sobie piosenki: “Hymn ucznia zerówki” oraz “Kolorowe kredki”. Następnie udaliśmy się na wspaniały apel, przygotowany przez naszych starszych kolegów i starsze koleżanki.

Praca domowa
Ćwicz. 10 i 11 ze str. 9
Ćwicz. 1 i 2 ze str. 11

(Ćwicz. 13 ze str. 10 nie było przerabiane, zaległości nadrobimy na następnych zajęciach).

P.S Jeszcze raz dziękuję za przybycie na sobotnie spotkanie i za współpracę.

IMG_2378

Podsumowanie zajęć z 16 stycznia 2016 r oraz praca domowa

 

Temat: Mój dom.

Powitaliśmy się piosenką “Moja babcia i mój dziadek”. Przypomnieliśmy sobie słownictwo związane z ostatnią lekcją. Ponadto, sprawdzałam znajomość liter u dzieci.
Poznaliśmy materiał słownikowy dotyczący pomieszczeń domu, w oparciu o ilustracje domu. Szczególną uwagę zwróciliśmy na garaż i warsztat tatusia Kuby. Poznaliśmy narzędzia pracy. Kolorowaliśmy także rysunki, które przedstawiają narzędzia taty oraz obliczaliśmy drzwi w samochodzie.
W związku ze zbliżającym się świętem, robiliśmy laurki dla babci i dziadka, odbijając pomalowane farbami swoje dłonie.
Po przerwie na lunch poznaliśmy literę -Dd i słowa, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy literę -d w zbiorach liter oraz kreśliliśmy zgodnie z właściwym kierunkiem. Łączyliśmy wyrazy z właściwymi rysunkami. Czytaliśmy sylaby oraz proste wyrazy i zdania.
Ćwiczyliśmy zapamiętywanie słów wierszyka i piosenki. Często jest tak, że dziadkowie są daleko stąd i nie mają możliwości zobaczenia/przytulenia swoich wnucząt, dlatego też nagraliśmy krótki filmik z życzeniami dla swoich babć i dziadków (będzie udostępniony już w czwartek).
Bawiliśmy się w zgadywanie rożnych przedmiotów, opisując rzecz nie zdradzając jego nazwy.

Praca domowa
Str. 122

 

IMG_3080

 

IMG_3081

 

IMG_3082

 

IMG_3083

 

IMG_3084

Podsumowanie zajęć z 9 stycznia 2016 r oraz praca domowa

 

Temat: Moja rodzina.

Chcąc rozbudzić w dzieciach chęć budowania poprawnych zdań, zajęcia zaczęliśmy od konwersacji na temat najfajniejszego prezentu otrzymanego od Mikołaja oraz jak spędzaliśmy czas wolny od szkoły. Przypomnieliśmy sobie słownictwo z poprzedniej lekcji oraz fragment poznanej kolędy, po czym każde dziecko podchodziło do alfabetu i wskazywało poznane litery.
Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący rodziny. Analizowaliśmy ilustracje z podręcznika. Miedzy innymi, rozmawialiśmy z ilu osób składa się rodzina, kim jest dla taty – mama (żoną) oraz dla mamy – tata (mężem). Kim są dziadkowie dla rodziców (rodzicami) i kim są dzieci dla dziadków (wnukami). Z pozoru temat dla dzieci nie był łatwy, nawet padło zabawne stwierdzanie, ze każdy ma trzy babcie i trzech dziadków 🙂
Żeby “korzenie rodzinne” były klarowne i bardziej zrozumiale, robiliśmy podstawowe drzewka rodzinne. Dzieci były bardzo podekscytowane i traktowały drzewko niczym skarb, ponieważ na zdjęciach (lub rysunkach) byli dla nich najważniejsi członkowie rodziny.
Po przerwie na lunch, poznaliśmy także literę -Tt oraz osiem wyrazów z głoską -t w nagłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy literę -t w zbiorze liter i ćwiczyliśmy wrażliwość dźwiękową. Czytaliśmy metodą sylabową wyrazy i proste zdania.
Mieliśmy zabawę w “Sekwencje”, która uczy łączenia przyczyn i skutków zdarzeń, ćwiczy umiejętność opowiadania, zachęca do nazywania emocji i odczuć, ćwiczy spostrzegawczość, rozwija słownictwo dziecka, a przede wszystkim zapewnia świetną zabawę! Na koniec uczyliśmy się słów nowej piosenki.

Praca domowa dla dzieci
Ćwicz 3 ze str. 102;
Ćwicz 1 i 2 ze str 106;
Ćwicz 1 i 2 ze str. 114.

Praca domowa dla Rodziców 😉
Z uwagi na to, ze wy drodzy rodzice, uczniowie i nauczyciele tworzymy wspólnotę, realizujemy misje szkoły oraz budujemy wizerunek szkoły w lokalnej społeczności, chciałabym Was prosić o pomoc w wybraniu motta dla nasze klasy. Takiego motta, z którym wszyscy moglibyśmy się utożsamiać. Poniżej podaje moje propozycje. Proszę oddać swój głos na nr cytatu i odesłać mi na maila.

1). ” Człowiek jest wielki nie przez to co posiada lecz przez to kim jest,
nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”
– Jan Paweł II

2). “Dzieci są wiosna rodziny i społeczeństwa,
nadzieja, która ciągle kwitnie,
przyszłością, która bez przerwy się otwiera”
– Jan Paweł II

3.) “Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”
– Jan Paweł II

4.) “Dziecko może nauczyć dorosłych 3 rzeczy:
cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym
i domagać się ze wszystkich sil tego czego pragnie.”
– Paulo Coelho

5.) “Pamiętaj, ze wszystko co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad.
Dlatego miej świadomość tego co robisz.”
– Paulo Coelho

6.) “Nauczyciele, dzieci i rodzice są nićmi z jednego kłębka,
które powinny łączyć się w harmonijnym splocie.”
– C. Freinet

 

 

 

^DBD2ED466D0BAEEF80A4B778E1B902993F1091C9CB9E4EC5A1^pimgpsh_fullsize_distr

 

IMG_2278

 

IMG_2279

 

IMG_2281

Podsumowanie zajęć z 19 grudnia br. oraz praca domowa

Temat: Zima

Sobotni poranek zaczęliśmy od zaśpiewania kolędy “Lulajże Jezuniu”. Powtórzyliśmy słownictwo dotyczące stosunków przestrzennych (przodem, bokiem, tyłem do siebie), a także wszystkie poznane litery.
Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący zimy, jej uroków, sportów i zabaw na śniegu oraz omawialiśmy ilustracje z podręcznika. Rozmawialiśmy o nadchodzących Świętach, po czym robiliśmy ćwiczenia na spostrzegawczość i myślenie analityczne. W miedzyczasie, odwiedził nas Mikołaj i obdarował upominkami wszystkich bez wyjątku. W ramach podziękowania zaśpiewaliśmy jemu kolędę. Po wizycie, dzieci były bardzo radosne  i podekscytowane. Korzystając z tej dziecięcej ekscytacji, zatańczyliśmy kilkakrotnie walczyka do piosenki “Pani Zima”. Po czym bawiliśmy się w “Parowanie zimowych rękawiczek”. Była to gra pamięciowa, która głównie wyrabia spostrzegawczość i refleks.
Podczas przerwy na lunch, o nasze podniebienia zadbała mama Aleksia, która przygotowała słodką niespodziankę.
Jeżeli chodzi o materiał literowy, to poznaliśmy literę -Mm na przykładzie wyrazu mama oraz siedem wyrazów z głoską -m w nagłosie i  układaliśmy z nimi zdania. Ponadto, kreśliliśmy szlaczek literopodobny, wielkie i małe litery – m oraz słowo mama.  Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i na głoski. Czytaliśmy sylaby otwarte i rozpoznawaliśmy wyrazy jako całość. Czytaliśmy proste zdania. Na koniec w ramach utrwalenia zaśpiewaliśmy kolędę “Lulajże Jezuniu” i udaliśmy się na bajkowe Jasełka i szkolną wigilię.

Serdecznie dziękuję “Mikołajowi”, mamom i dzieciom za otrzymane upominki. Jest mi bardzo milo 🙂

Święta to cudowny czas, pełen magii i uroku, dlatego tez życzę wszystkim rodzicom wielu głębokich i radosnych przeżyć, wewnętrznego spokoju i wytrwałości, dla dzieciaczków góry prezentów pod choinką oraz błogosławieństwa Bożego w nadchodzącym Nowym Roku.

Praca domowa
Ćwicz. 3 i 4 ze str. 107
Ćwicz. 3 i 4 ze str 115
Na następne zajęcia proszę o przyniesienie klejów i zdjęć: swoich, rodziców, dziadków i rodzeństwa i z tyłu podpisać. Będziemy rozmawiać o rodzinie i robić drzewo genealogiczne. Chciałabym, żeby za pomocą takiego projektu łatwiej było sprowokować dziecko do rozmowy i tym samym wypowiadanie się w języku polskim.
Przypominam także o częstym czytaniu polskiej literatury i powtarzaniu poznanych liter.

 

IMG_2202

 

IMG_2203

 

IMG_2204

 

 

\IMG_2206

 

IMG_2207

 

IMG_2208

 

IMG_2209

 

IMG_2210

 

IMG_2211

 

IMG_2217

 

IMG_2218

 

IMG_2219

 

IMG_2220

 

IMG_2221

 

IMG_2223

 

IMG_2224

 

IMG_2228

 

IMG_2231

 

IMG_2232

 

 

 

Podsumowanie zajęć z 12 grudnia br. oraz praca domowa

Temat: Stosunki przestrzenne: przodem, bokiem, tyłem do siebie.

Przywitaliśmy się piosenka “Witaj…” oraz odśpiewaliśmy piosenkę “Grzeczne słówka”. Powtórzyliśmy słownictwo z poprzedniej lekcji: nazwy zabawek, cechy zabawek i czynności związane z zabawa. Dzieci opowiadały także jakie zabawki maja w swoich pokojach. Przypomnieliśmy sobie literę – Ll.
Poznaliśmy nowy materiał słownikowy, dotyczący stosunków przestrzennych: przodem, bokiem, tyłem do siebie na podstawie ilustracji w podręczniku i na podstawie naszych ochotniczek: Niny i Amelki. Praktykowaliśmy, wykonując różne ćwiczenia w podręczniku.
Korzystając z przedświątecznej aury, robiliśmy opaski – poroża, by na chwile zamienić się w reniferów 🙂
Po przerwie, tradycyjnie poznaliśmy kolejna literę Ss na przykładzie wyrazu -smok. Poznaliśmy słowa zaczynające się na ta literę oraz układaliśmy z nimi zdania. Kolorowaliśmy literę Ss i wyszukiwaliśmy ja w zbiorze liter. Ponadto, kreśliliśmy szlaczek litero podobny oraz literę Ss dbając o właściwy kierunek i miejsce rozpoczęcia kreślenia. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i na głoski. Podjęliśmy próby czytania wyrazów z poznanych liter.
Mieliśmy grę logopedyczna “Mówię poprawnie” mająca na celu rozwój mowy dziecka. W emocjonującym wyścigu dzieci próbowały wymawiać poprawnie wyrazy zgodnie z obrazkiem, na odkrywanych kolejno tabliczkach.
Na zakończenie, w ramach utrwalenia, zaśpiewaliśmy piosenka “Grzeczne słówka”.

P.S Dziękujemy mamie Claudii za słodki poczęstunek na poprzednich zajęciach 🙂

Praca domowa
Str. 98 i 99.

IMG_2163

 

IMG_2164

 

IMG_2166

 

 

IMG_2167

 

IMG_2168

 

IMG_2170

Podsumowanie zajęć z 5 grudnia br. oraz praca domowa

Temat: Mój najbliższy świat.

Przywitaliśmy się piosenka “Grzeczne słówka” oraz przypomnieliśmy sobie wszystkie poznane literki. Rozmawialiśmy o “Czarodziejskim indyku” i o rodzinnym podziale na role przy jego tworzeniu. Udaliśmy się do biblioteki, gdzie dzieci z zaciekawieniem wysłuchały bajki (bestselleru) o niesfornym kruczku “Co wolno, a czego nie? Czyli bycie grzecznym nie jest łatwe” N. Moost/ A. Rudolph. W związku z tym poznaliśmy bardzo ważne “Magiczne słowa” (proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, do widzenia itd). i powiedzieliśmy sobie kiedy się ich używa.
Po powrocie do naszej klasy poznaliśmy najbliższy świat bohaterów podręcznika – Maii i Kubusia (zabawki, książki, bajki) oraz robiliśmy analizę ilustracji. Następnie wykonaliśmy projekt przestrzenny – Mikołaj.
Po lunch poznaliśmy literę – Ll i wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy Ll w zbiorze liter. Kreśliliśmy szlaczek z trudniejsza częścią litery oraz literę – Ll. Kształciliśmy słuch fonetyczny z podziałem na sylaby i głoski. Ponadto podjęliśmy próby czytania globalnego poprzez odszukiwanie obrazu wyrazu z ramki w podpisie obrazka oraz czytanie sylabowe prostych wyrażeń.
Mieliśmy zabawę ruchową – stonogę.
Ćwiczyliśmy pamięć, poznając słowa piosenki “Grzeczne słówka”.

Praca domowa
Str. 90 i 91
Ćwicz. 3 ze str 86

Drodzy Rodzice!
“Nauczyciele, dzieci i rodzice są nićmi z jednego kłębka, które powinny łączyć się w harmonijnym splocie”. Odnosząc się do slow C. Freinet gorąco zachęcam, żebyście w natłoku codziennych obowiązków znaleźli troszkę czasu na czytanie polskich książek dzieciom, bowiem czytanie stymuluje rozwój intelektualny, przyspiesza rozwój mowy, poszerza słownictwo, rozbudowuje pamięć a także rozwija umiejętności komunikacyjne, co na pewno zaowocuje w przyszłości.

 

IMG_2141 IMG_2144 IMG_2145 IMG_2146 IMG_2147 IMG_2148 IMG_2149 IMG_2150 IMG_2151 IMG_2154 IMG_2156

Podsumowanie zajęć z 21 listopada br. oraz praca domowa

Temat: Stosunki przestrzenne – z przodu, z tylu, w środku. Powtórzenie.

Na początku odśpiewaliśmy wszystkie piosenki, które nauczyliśmy się do tej pory. Wyszło to nam koncertowo, bowiem nie od dziś wiadomo, ze muzyka łączy pokolenia 🙂 Przypomnieliśmy sobie także cyfry poznane na ostatnich zajęciach oraz udaliśmy się do biblioteki, gdzie wypożyczyliśmy nowe książki.
Poznaliśmy nowe stosunki przestrzenne: z przodu, z tyłu, w środku na podstawie ilustracji i na żywym przykładzie naszych ochotników: Igorka, Natalii i Niny. Dzięki nim, zobaczyliśmy stosunki przestrzenne w rożnych perspektywach. Robiliśmy także ćwiczenia z tym związane.
Odnośnie materiału literowego – poznaliśmy literę -y drukowane i pisane z zaznaczeniem, że nie ma w języku polskim wyrazów rozpoczynających się od tej litery. Możemy ją natomiast spotkać w środku lub na końcu wyrazu. Praktykowaliśmy wykonując zadania  i rozwiązując rebusy. Ćwiczyliśmy także słuch fonematyczny, dzieląc wyrazy na sylaby i głoski.
Po lunchu, kreśliliśmy szlaczek literopodobny i literę y oraz poznaliśmy cyfrę 9 i 10.
Na koniec, mieliśmy nietypowe powtórzenie materiału, a mianowicie, zabawę w teleturniej: “Kto pierwszy, ten lepszy”. W zgodzie z porą roku i w nawiązaniu do darów jesieni, wyłoniliśmy trzy drużyny: Jarzębinersi, Kasztanersi, Dyniersi. Dzieci odpowiadały na pytania ze znanych im już kręgów tematycznych, po wciśnięciu interaktywnych przycisków, które się podświetlały i wydawały różne dźwięki. Ostatnie pytanie, a właściwie zadanie polegało na jak najszybszym ułożeniu jednej z trzech części Mapy Polski, co przesądziło o wygranej, ponieważ za to extra zadanie najszybsza drużyna zdobyła 2 punkty, kolejna – 1 i ostatnia nie dostała żadnego. Wygrana drużyna dostała symboliczne zwierzaczki, nakładki na ołówki. Podsumowując, dzieci były bardzo zaangażowane, przez co gra była wyrównana, bo tylko jednym punktem wygrała drużyna Jarzębinersów.  Pamięć dziecka jest ściśle związana z uwagą, dlatego dziecko zapamiętuje najlepiej to, co je zainteresowało i pozostawiło jakiś emocjonalny ślad. Ta
zabawa wyzwoliła w nich zdrową rywalizację, dostarczyła mnóstwo radości oraz pokazała, ze nauka nie musi być nudna.
Po zabawie udaliśmy się na bardzo fajny apel zorganizowany z okazji “Pasowania na ucznia”.

Praca domowa
Ćw. 4 ze str. 77
Str. 82 i 83
Karty pracy: Indyk – zabawa rodzinna.
Kto jeszcze nie umie, musi się nauczyć poznanych liter (żeby nie mieć zaległości), ponieważ na następnej lekcji podejmiemy próby czytania.

(Uwaga! Karty pracy z ćwiczeniami liter i cyfr są tylko dla chętnych. Wiem, ze niektórzy nie mają dostępu do takich materiałów, więc chciałam wyjść Państwu na przeciw.)

Ogłoszenie!
W niedziele, 13 grudnia 2015, odbędą się Jasełka. Bilety dla chętnych będą dostępne nieodpłatnie  w szkole “Ogniwo”,  w sklepiku, zaś dojazd we własnym zakresie.

IMG_2068 IMG_2069 IMG_2070 IMG_2072 IMG_2073 IMG_2075 IMG_2076 IMG_2083 IMG_2084 IMG_2086 IMG_2090 IMG_2091 IMG_2092 IMG_2093 IMG_2094

Podsumowanie zajęć z 14 listopada br. oraz praca domowa

Temat: Cyfry.

Zajęcia zaczęliśmy jak zwykle od powtórzenia materiału z ostatniej lekcji. Między innymi, przypomnieliśmy sobie stosunki przestrzenne (w, na, nad, pod, obok), literę – Uu oraz słowa, które się na nią zaczynają. Sprawdziliśmy także pracę domową. Następnie udaliśmy się na aulę i wraz z ósmą klasą ćwiczyliśmy do apelu.
Na lunch wróciliśmy do naszej klasy. Dostaliśmy darmowe hot-dogi oraz galaretki w Polskich Barwach Narodowych, za które bardzo dziękujemy. Nie ma to jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. 🙂
Odnośnie uzupełnienia poprzedniej lekcji, kreśliliśmy literę – Uu, zgodnie z właściwym kierunkiem ich pisowni. Poznaliśmy także nowe cyfry (5,6,7,8). Uczyliśmy się zarówno ich wymowy jak i pisowni. Potem poszliśmy na aulę, na kolejne próby, gdzie pozostaliśmy do apelu.

Praca domowa:
* Karty pracy, w których trzeba połączyć dary jesieni z odpowiednią cyfrą.
* Powtórzenie wymowy i pisowni poznanych liter (Aa/Ee/Ii/Oo/Uu) i cyfr (1/2/3/4/5/6/7/8)

ADNOTACJA ODNOŚNIE APELU
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości uważam za bardzo udany, a połączenie dwóch tak rożnych grup wiekowych było bardzo efektywne. To owoc wspólnego wysiłku wielu osób, bez których sobotnie popołudnie nie mogłoby mieć tak pięknej formy. Dlatego też, dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie apelu.
W szczególności jestem bardzo dumna z “moich dzieci”, gdyż stanęli na wysokości zadania, wykonując przy tym ogrom pracy. Ciągłe powtórki, ćwiczenie dykcji i intonacji przyniosły świetne efekty, gdyż dzieci umiały wszystko bezbłędnie i na pamięć. Mimo zmęczenia, które dawało się we znaki na próbach, finalnie dzieci zachowały się wzorowo. Była to dla nich ogromna lekcja życia na kilku płaszczyznach. Wielka jest także zasługa rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu dzieci oraz zadbali o odpowiedni ubiór, za co jeszcze raz bardzo dziękuję!

IMG_1943 IMG_1947IMG_1949

 

IMG_1904 IMG_1907 IMG_1909 IMG_1911 IMG_1912 IMG_1915 IMG_1916 IMG_1917 IMG_1920 IMG_1922 IMG_1925 IMG_1929 IMG_1930 IMG_1933 IMG_1935 IMG_1940 IMG_1941 IMG_1942

Podsumowanie zajęć z 7 listopada br. oraz praca domowa

Temat: Stosunki przestrzenne – w, na, nad, pod, obok.

Na początku powtórzyliśmy słownictwo dotyczące budowy ciała ze wskazaniem poszczególnych części i zaznaczeniem prawej i lewej strony ciała. W ramach utrwalenia, śpiewaliśmy piosenkę “Głowa, ramiona …” pokazując elementy o których mowa, powoli zwiększając tempo. Następnie udaliśmy się do biblioteki, gdzie ćwiczyliśmy wymowę wierszy do apelu.
Po powrocie do klasy poznaliśmy stosunki przestrzenne. Miedzy innymi, odwołując się do książki, opowiadaliśmy o tym co dzieje się na obrazku, uczyliśmy się układać zdania z poznanymi wyrażeniami przymiotnikowymi na podstawie przyniesionego przez mnie eksponatu – ptaszka oraz robiliśmy ćwiczenia na rozumienie stosunków przestrzennych.
Poznaliśmy literę Uu na podstawie słowa -ul. Poznaliśmy wyrazy z “u” w nagłosie (ufoludek, umywalka, ucho, uśmiech, usta, ulica). Uczyliśmy się układać zdania z tymi wyrazami. Wyszukiwaliśmy także litery Uu w zbiorze liter oraz kreśliliśmy szlaczek literopodobny. Ponadto dzieliliśmy wyrazy na sylaby i na głoski.
Podczas lunch świętowaliśmy urodzinki Aleksia. Wszyscy zaśpiewaliśmy jemu “Sto lat” oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Mieliśmy także pyszny poczęstunek, za który dziękujemy serdecznie Aleksowi i jego Mamie. 🙂 Następnie, udaliśmy się na aule, gdzie ćwiczyliśmy do apelu, który odbędzie się już w przyszłą sobotę.

Praca domowa:
Ćwicz. 9 ze str 72 oraz str. 74 i 75.

Przypomnienie (dla mam nowych dziewczynek).
Wszystkie teksty i podział rol do apelu są zamieszczone w podsumowaniu zajęć z 24 października.

UWAGA
Drodzy Rodzice!
* Zwracam się z ogromna prośba o pomoc w zorganizowaniu osoby, która byłaby odpowiedzialna za muzykę podczas apelu z okazji Święta Niepodległości. (Ewentualnych chętnych proszę o wiadomość na maila).
* Proszę o ubranie dzieci w białe bluzki i ciemne spódniczki/spodnie (czarne lub granatowe). Dzieci już od najmłodszych lat powinny uczyć się kolorytu: tego, ze strój ubieramy w zależności od okoliczności oraz tego ze są zarówno apele wesołe jak i poważne. Nie mniej jednak, każde wzbogacają o nowe doświadczenia.
* Proszę o ćwiczenie swoich ról do apelu,  a w szczególności IV zwrotka piosenki, ponieważ była niedouczona.

IMG_1902

IMG_1901

IMG_1899

IMG_1897

Podsumowanie zajęć z 31 października br. oraz praca domowa

Temat: Moje ciało.

Lekcje zaczęliśmy słuchając piosenki “Ćwierkają wróbelki”. Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji oraz sprawdziliśmy prace domowa. Przywitaliśmy także dwie nowe koleżanki: Alexis i Sophia. Cieszymy się, ze do nas dołączyły i choć dziewczynki były onieśmielone mamy nadzieje, ze będą dobrze się czuły w naszej grupie.
Rozmawialiśmy o jesiennych barwach. Odwołując się do ilustracji z książki, uczyliśmy się układania i powtarzania prawidłowo zbudowanych zdań. Poznaliśmy części ciała (głowa, oczy, uszy, nos, szyja, tułów, ręce, nogi, dłoń, palce). Jako ciekawostkę, dzieci dowiedziały się jak wygląda wnętrze człowieka. Przyniesione przeze mnie eksponaty w postaci puzzli, zrobiły na dzieciach spore wrażenie. Ponadto poznaliśmy nowe czasowniki tj.: leży, wypoczywa, marzy o czymś, wącha, obserwuje, kopie piłkę.
Uczyliśmy się samogłoski Oo na wyrazie podstawowym -osa. Poznaliśmy wyrazy, które zaczynają się na literę Oo, ich znaczenie oraz wyszukiwaliśmy litery Oo w zbiorze liter. Mieliśmy analizę sylabowa oraz wyszukiwaliśmy samogłoski Oo w nagłosie. Robiliśmy ćwiczenia na wrażliwość słuchową. Kreśliliśmy szlaczek literopodobny oraz literę Oo.
Uczyliśmy się rozpoznawania lewej i prawej strony ciała oraz robiliśmy ćwiczenia z tym związane.
Udaliśmy się na aule, gdzie ćwiczyliśmy swoje role do apelu i na koniec wzięliśmy udział w paradzie Halloween.

Praca domowa:
str. 65, 66, 67 oraz ze str. 62 tylko ćwicz. 12

Uwaga do Mam nowych dziewczynek!
Z uwagi na to, ze dziewczynki późno dołączyły do naszej grupy, proszę o nauczenie ich zwrotek wiersza: “11 listopada” A .Wiszniewskiego (Alexis – I zwrotkę a Sophia – III zwrotkę) oraz w miarę możliwości piosenki “Jestem Polakiem”. Tekst wiersza i piosenki jest dostępny w podsumowaniu z poprzedniej lekcji.

Uwaga do wszystkich rodziców!
Przypominam o konkursie na najciekawszą kartkę świąteczną/ kartkę bożonarodzeniową. Termin oddawania prac upływa w przyszłą sobotę ( 7 listopada), dlatego tez gorąco zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia w nim udziału. ( Szczegółowe informacje są zawarte w zakładce: Komunikaty tejże strony.)

Galeria zdjęć:

IMG_1734IMG_1678IMG_1674IMG_1674(1)IMG_1670IMG_1664IMG_1662IMG_1660IMG_1659IMG_1658IMG_1657IMG_1655

Podsumowanie zajęć z 24 października br. oraz praca domowa

Temat: Nadeszła jesień.

Przywitaliśmy się piosenka “Ćwierkają wróbelki”. Powtórzyliśmy literkę Ee, słownictwo z poprzedniej lekcji oraz sprawdziliśmy prace domowa. Następnie udaliśmy się do biblioteki gdzie ćwiczyliśmy wymowę wierszyka “11 listopada” L.Wiszniewskiego z podziałem na role. Jestem zadowolona, ponieważ dzieci bardzo ładnie recytowały. Dodatkowo zgłosili się do mnie mali ochotnicy (Natalia, Igor i Aleksio) do wyrecytowania nowych wierszy.
Omawialiśmy porę roku – jesień. Rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie, jesiennych ubraniach, o owocach jakie zbieramy jesienią oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Ponadto w odpowiedzi na moje pytanie: “Dlaczego liście zmieniają kolor i dlaczego opadają?” ku mojej uciesze, Nina bardzo ładnie wyjaśniła wszystkim to zjawisko przyrodnicze. Zrobiliśmy także dwa ćwiczenia na myślenie i spostrzeganie oraz wykonaliśmy projekt: “Jesienne drzewko”, metoda wydzierania i klejenia.
Po przerwie na lunch, mieliśmy edukacyjna grę planszową: “Cztery pory roku”. W zależności od wyrzuconych kostką oczek odpowiadaliśmy na pytania tj. co kojarzy ci się z daną porą roku, wymień nazwy kwiatków lub owoce, jakie zwierzęta przesypiają zimę itp.
Poznaliśmy literę Ii, na przykładzie wyrazu igła oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy także litery Ii w zbiorze liter. Mieliśmy analizę sylabową i głoskową. Kształciliśmy wrażliwość na dźwięk, rozpoznając wyrazy z samogłoską i w nagłosie. Kreśliliśmy szlaczek ułatwiający pisanie wielkiej litery I oraz kreśliliśmy litery z zachowaniem punktu rozpoczęcia i kierunku kreślenia.
Na koniec ćwiczyliśmy piosenkę: Jestem Polakiem”.

Praca domowa:
Ćwiczenie 1 ze str. 56.
Nauczenie się (kto jeszcze nie umie): swojej zwrotki wiersza “11 listopada”, które do tej pory ćwiczyliśmy w szkole oraz slow piosenki “Jestem Polakiem”. W szczególności, proszę o przygotowanie się dzieci, które nie były obecne na ostatnich zajęciach.

Słowa wierszy i piosenki na apel z okazji Święta Niepodległości

Wiersz “11 listopada” L. Wiszniewskiego

I. (Natalia, Nina, Alexis):
Dzisiaj wielka jest rocznica:
jedenasty listopada,
tym co zmarli za Ojczyznę,
hold dziś cala Polska składa.

II. (Igor, Aleksio, Nathan):
Im to bowiem zawdzięczamy:
wolność, mowę polska w szkole,
to, ze tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewole.

III. (Amelia, Claudia, Alexis):
Uroczyście bija dzwony,
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje,
ze obchodzę Polski święto.!

Wiersz “Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego
(Natalia)

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
a na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste.

Wiersz “Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy
(Igor i Aleksio)

I: Kto ty jesteś?
A: Polak mały.
I: Jaki znak Twój?
A: Orzeł biały.
I: Gdzie ty mieszkasz?
A: Miedzy swemi
I: W jakim kraju?
A: W polskiej ziemi.
I: Czym ta ziemia?
A: Ma Ojczyzna.
I: Czym zdobyta?
A: Krwią i blizna.
I: Czy ja kochasz?
A: Kocham szczerze.
I: A w co wierzysz?
A: W Polskę wierze!

Piosenka “Jestem Polakiem” – łatwo wpada w ucho ale jest dosyć trudna ze względu na szybkie tempo. Dostępna jest na youtube.
(Wszystkie dzieci)

Ref:
Jesteśmy Polka i Polakiem
Dziewczynka fajna i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sil
Chcemy byś również kochał ja i Ty i Ty.

I.
Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojada nią, by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno w drodze spotka nas.

Ref:
Jesteśmy Polka i Polakiem
Dziewczynka fajna i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sil
Chcemy byś również kochał ja i Ty i Ty.

II.
Pierwsze jest Zakopane
Miejsce wspaniale, gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare, w nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok

Ref:
Jesteśmy Polka i Polakiem
Dziewczynka fajna i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sil
Chcemy byś również kochał ja i Ty i Ty.

III.
Teraz to już Warszawa
To ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury
Królewski Zamek i wiele innych pięknych miejsc

Ref:
Jesteśmy Polka i Polakiem
Dziewczynka fajna i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sil
Chcemy byś również kochał ja i Ty i Ty.

IV.
Toruń z daleka pachnie
Bo słodki zapach pierników kusi mocno nas
Podroż skończymy w Gdańsku
Stad szarym morzem można wyruszyć dalej w świat.

Ref:
Jesteśmy Polka i Polakiem
Dziewczynka fajna i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sil
Chcemy byś również kochał ja i Ty i Ty. (x2)

Galeria zdjęć:IMG_1520

IMG_1521 IMG_1523 IMG_1524 IMG_1526 IMG_1527 IMG_1528 IMG_1529 IMG_1530 IMG_1531 IMG_1532 IMG_1533 IMG_1534 IMG_1536 IMG_1537 IMG_1539

 

Podsumowanie zajęć z 17 października br. oraz praca domowa

Temat: Przeciwieństwa.

Na początku zajęć powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji oraz sprawdziliśmy pracę domową. Następnie udaliśmy się do biblioteki szkolnej, gdzie wypożyczyliśmy nowe książki. Z okazji zbliżającego się apelu, ćwiczyliśmy wierszyk: “11 listopada” (każdy swoja zwrotkę).
Na przykładzie ilustracji w podręczniku poznaliśmy rożne przeciwieństwa, po czym praktykowaliśmy za pomocą specjalnych puzzli. Dzieci losowały po 3 puzzle, z pozostałych wyszukiwały stosowne przeciwieństwa a następnie opowiadały o nich całej grupie. W ten sposób utrwalaliśmy sobie zarówno nowe słownictwo jak i uczyliśmy się wypowiadać poprawnie zdania.
Robiliśmy ćwiczenia dotyczące nazewnictwa związanego z przeciwieństwami (str. 42 i 43).
Po przerwie na lunch, obejrzeliśmy krotki film animowany dla dzieci o symbolach narodowych pt.”Polak Mały” (dostępny na youtube) oraz ćwiczyliśmy logiczne myślenie układając Godło Polski z puzzli.
Poznaliśmy literę Ee oraz słowa, które się na nią zaczynają. Kolorowaliśmy litery Ee, wyszukiwaliśmy je w zbiorze innych oraz uczyliśmy się je kreślić w określonym kierunku. Ponadto kształciliśmy słuch fonematyczny na podstawie cw. 10 i 11.
Pożegnaliśmy się piosenka : “Jestem Polakiem” po czym udaliśmy się na apel przygotowany przez nasze starsze koleżanki i kolegów z okazji Dnia Nauczyciela.

Praca domowa:
Str. 47, 48 i 49.

 

Galeria zdjęć:

IMG_1498 IMG_1499 IMG_1500 IMG_1501 IMG_1502 IMG_1503 IMG_1505 IMG_1506 IMG_1507 IMG_1508 IMG_1510

Podsumowanie zajęć z 10 października br. oraz praca domowa

Temat: Polska – mój drugi dom.

Przywitaliśmy się piosenka “Jestem Polakiem”. Powtórzyliśmy sobie poznane kształty, wzory i literę “A” oraz wymieniliśmy słowa, które się na nią zaczynają. Następnie została sprawdzona prace domowa.
Na wstępie nowego tematu zajęć dzieci dowiedziały się, ze Polska leży w Europie i tak jak oni ma swoich sąsiadów, po czym szukaliśmy jej na piłce imitującej kule ziemska. Poznawaliśmy kontury Polski na mapie oraz dzieci dowiedziały się, ze są amerykaninami polskiego pochodzenia. Omawialiśmy bardzo ważne słowa tj. stolica, prezydent czy patriotyzm a także poznaliśmy symbole narodowe: hymn, godło, flaga. Miedzy innymi, rozmawialiśmy jak należy się zachować podczas śpiewania hymnu,
oglądaliśmy polskie banknoty i monety, na których widnieje orzeł oraz oglądaliśmy flagę Polski. Wyjaśniliśmy sobie również, ze Polska na znak odzyskania niepodległości czyli wolności , w każdym roku obchodzi swoje “urodziny” – 11 listopada. Wysłuchaliśmy wiersza “11 listopada” L.Wiszniewskiego.
Po przerwie na lunch w ramach utrwalenia wiadomości robiliśmy albumy o Polsce. Później byliśmy z krotka wizyta w bibliotece szkolnej i na koniec zajęć, ćwiczyliśmy piosenkę “Jestem Polakiem”.

Praca domowa:
Karty pracy, w których na pierwszej stronie są do zrobienia szlaczki.

Galeria zdjęć:

IMG_1357 IMG_1359 IMG_1360 IMG_1363 IMG_1364 IMG_1365 IMG_1368 IMG_1369 IMG_1370 IMG_1373 IMG_1374 IMG_1375 IMG_1377 IMG_1378 IMG_2031

 

 

Podsumowanie zajęć z 4 października br. oraz praca domowa

W zeszłą sobotę przywitaliśmy się piosenka “1,2,3,4,5”. Powtórzyliśmy słownictwo z poprzedniej lekcji dotyczące figur geometrycznych i liczb ( od 1 do 10) oraz wspólnie sprawdziliśmy prace domowe.
Na podstawie podręcznika poznaliśmy kształty i wzory. Następnie szukaliśmy kształtów wśród przedmiotów w klasie oraz  wzorów na naszych ubraniach. Rysowaliśmy zygzaki, szukaliśmy takich samych wzorów i łączyliśmy je w pary a także wybieraliśmy różne wzory dla parasolek.
Poznaliśmy pierwszą samogłoskę Aa oraz słownictwo zaczynające się na literę Aa. Wyszukiwaliśmy litery Aa w wyrazach oraz zwróciliśmy uwagę na to, ze litery pisane różnią się trochę od liter drukowanych. Ponadto, oprócz słuchania wierszyka na utrwalenie słuchowe dźwięku Aa, pisaliśmy po śladzie literę Aa, zwracając uwagę na kierunek kreślenia liter. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i kolorowaliśmy rysunki z dźwiękiem litery Aa.
Po przerwie na lunch mieliśmy zabawę ruchową. Mieliśmy zawieszone na tasiemce wzory kształtów i tańczyliśmy do pieśni ludowej  “Krakowiaczek jeden”, po czym na umówiony sygnał łączyliśmy się w pary zgodne z wylosowanymi kształtami, co jakiś czas dokonując zmian. Dzieci miały dużo radości, ponieważ zabawa była rozluźniająca, integrująca i co ważne, zgodna z tematyką zajęć.
Potem, robiliśmy ćwiczenia manualne. Między innymi kolorowaliśmy misie, wyszukiwaliśmy takich samych cieni i zakreślaliśmy takie same wzory.
Na koniec zajęć poznaliśmy kilka głównych miast w Polsce oraz uczyliśmy się słów piosenki “Jestem Polakiem.”

Praca domowa
Strona 38 i 39.
Dla chętnych: Proszę o przyniesienie zdjęć lub pocztówek przedstawiających Zakopane, Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk.

Po sobotnich zajęciach (10/10/2015) o godz.13.00 serdecznie zapraszam rodziców na krótkie zebranie.

Uwaga!
Children’s smile foundation ogłasza konkurs dla dzieci: Projekt Świątecznej Kartki Bożonarodzeniowej.
Prace wykonane przez dzieci należy przesłać na adres fundacji
60-43 Maspeth Ave, Maspeth, NY 11378
lub e-mailem:
do 14 października 2015
Nagrodzona i najładniejsza kartka zostanie wyprodukowana a dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom pokrzywdzonym przez los oraz podopiecznym fundacji Uśmiech Dziecka.

Podsumowanie zajęć z 26 września br. oraz praca domowa

Temat: Podstawowe figury geometryczne i liczby.

Przywitaliśmy się piosenką “Hymn ucznia zerówki” oraz piosenką “Kolorowe kredki”. Za pomocą przygotowanych
fiszek, przypomnieliśmy sobie kolory i przedmioty w odpowiednich dla nich barwach oraz sprawdziliśmy pracę domową.
Poznaliśmy podstawowe figury geometryczne i ich kształty. Następnie wyszukiwaliśmy je w kształtach mebli z klasy (tablica, stół, obrazki itp.) oraz rysowaliśmy pajaca z poznanych figur. Poznaliśmy także cyfry od 1 do 10 oraz uczyliśmy się liczyć używając do tego specjalnych pingwinów.
Następnie przy pomocy podręcznika ćwiczyliśmy spostrzeganie i myślenie, analizę słuchową oraz pamięć.
Po przerwie na lunch mieliśmy zabawę logiczną “Domino”, która zachęciła dzieci do myślenia, porównywania i kojarzenia a proste zasady gry zapewniły wszystkim dobrą zabawę.
Potem, wypełnialiśmy kontury, ćwiczyliśmy kreślenie liczb oraz rysunków w podręczniku.
Na koniec uczyliśmy się nowej piosenki “1,2,3,4,5”.

Praca domowa
Strona 28 i 29.

Uwaga!
Uprzejmie proszę o zakupienie podręczników dla dziecka tych rodziców, którzy jeszcze tego nie zrobili.

4 października w Filadelfii odbędzie się 82. Parada Pułaskiego, na którą zapraszamy i rodziców i dzieci.

 

 

Przebieg 2 zajęć w klasie “0”- 9/19/15

Temat lekcji: Świat wokół nas jest kolorowy.

Zajęcia zaczęliśmy od powtórzeń imion wszystkich dzieci z klasy oraz powitaliśmy dwie nowe uczennice: Amelkę i Claudię. Bardzo się cieszymy, że powiększyły nasze grono. Przypomnieliśmy sobie także piosenkę (Hymn ucznia zerówki), powtórzyliśmy nazwy przyborów szkolnych i czynności oraz sprawdziliśmy pracę domową.
Na podstawie książki i przedmiotów demonstracyjnych poznawaliśmy kolory i ich różne odcienie, po czym podchodziliśmy do okien i wypowiadaliśmy się, jakie kolory widać na zewnątrz. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość wyszukując różnice w obrazkach oraz ćwiczyliśmy wrażliwość słuchową (analiza sylabowa). Ponadto, zgodnie z kolorową tematyką zajęć robiliśmy motylki.
Po przerwie na lunch i zaczerpnięciu świeżego powietrza mieliśmy zabawę ruchową. Polegała ona na chodzeniu w kółeczku i na określony sygnał rzuceniu ”piłką” kolejno do dzieci powtarzając słowa: “Ludwiczku, Ludwiczku co tam masz w koszyczku?”. Dzieci podawały cechę +przedmiot odpowiadając: “w koszyczku mam np.zielone liście”.
Następnie kolorowaliśmy strony w podręczniku oraz kreśliliśmy szlaczki.
Na koniec uczyliśmy się piosenki “Kolorowe kredki”. (Aleksio, zachwycony pomysłem z poprzedniej lekcji, zaproponował podział na dwie grupy: chłopców i dziewczynek. Dzieci bardzo się starały zapamiętując słowa piosenki, aby każda grupa wypadła jak najlepiej.)

Praca domowa: str. 20 i 21.

Plan zajęć w klasie “0”

  • Powtórzenie materiału z poprzedniej lekcji. Sprawdzenie pracy domowej
  • Wprowadzenie nowego materiału (zapoznane dzieci z nowym nazewnictwem. Prezentacja czasowników, rzeczowników,przymiotników).
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe (kształcenie sprawności mówienia przez prowokowanie wypowiedzi oraz uczenie wypowiedzi na podstawie historyjek obrazkowych. Uczenie wstępnych technik czytania. ćwiczenia analizy sylabowej, spostrzegania oraz myślenia).
  • Przerwa na lunch.
  • Zabawa edukacyjna/ruchowa.
  • ćwiczenia manualne (kreślenie szlaczków, liter, cyfr, figur, kolorowanie stron)
  • ćwiczenia pamięci (piosenka, wiersz, zagadki)

Wyprawka Szkolna w klasie “0”

  • piórnik (ołówek, gumka, temperówka)
  • farby plakatowe
  • blok rysunkowy
  • wycinanki
  • klej w sztyfcie

Przebieg 1 zajęć w klasie “0”- 9/12/15

Temat lekcji: Pierwszy dzień w szkole

Po krótkim apelu udaliśmy się do klasy, gdzie wzajemnie się poznawaliśmy. Opowiadaliśmy o sobie i swoich zainteresowaniach oraz słuchaliśmy Hymnu przedszkola. Omówiliśmy kontrakt klasy (aktywność, frekwencja, zachowanie, dbanie o czystość, praca domowa, czyli jakie zadania należy wykonać, żeby w nagrodę dostać “order uśmiechu” oraz czego robić nie wolno, żeby nie dostać “smutnej buźki”. Dzieci były bardzo zmotywowane i w rezultacie każde dostało “uśmiech”.

Później dzieci rysowały swój portet. Konstruowały uproszczone schematy, bowiem rysunki pięciolatków nie zawierają wielu szczegołów (np. Nosa), są zgeometryzowane i disproporcjonalne. W wieku 6 lat, dzieci potrafią narysować właściwie wszystkie schematy obowiązujące świat. Dlatego też, na jednych z ostatnich zajęc dziecko dostanie również do narysowania swój portret, co pozwoli nam pokazać jak bardzo się rozwinęło przez ten rok.

Następnie, zapoznaliśmy się z podręcznikiem oraz przyborami szkolnymi. Poznaliśmy ich przydatność oraz nazewnictwo. Była również zabawa tematyczna “Zgaduj zgadula”. Polegała na tym, iż osoba, która miała zawiązane oczy musiała rozponać przedmiot przez dotyk. Nieoceniona była pomoc dzieci, które miały za zadanie opisać przedmiot nie zdradzając jego nazwy (dla utrudnienia zabawy były różne kształty gumek, różnej wielkości ołówki, pędzelki i temperówki). Dzieci byly zachwycone.

Kolejno, bylo kolorowanie stron w podręczniku oraz ćwiczenie wrażliwości słuchowej (analiza sylabowa), w której ku mojemu zaskoczeniu, dzieci bardzo ładnie się “odnalazły”.Na koniec, uczyliśmy się słow piosenki ze str. 10 “moja piosenka”.

Praca domowa

Strona: 11, 12, 13

 

 

Leave a Reply

Name
Email
Website