Klasa 3

Wychowawczyni: Alicja Malczyk

e-mail:

tel: 609-571-6258

RADA RODZICÓW:

Barbara Patan, Alicja Kijek, Urszula Chodubska, Agnieszka Baczyk, Rafał Modzelewski

 


„ NIECH NOWY ROK SZKOLNY POZWOLI ROZŚWIETLIĆ ICH UMYSŁY,
TAK JAK BLASK SŁOŃCA OŚWIETLA WNĘTRZE KOMNATY „

ŻYCZĘ UCZNIOM KLASY 3 POWODZENIA W NAUCE JĘZYKA POLSKIEGO !!!

 

 


ZADANIE DOMOWE NA 02/12/2023:

1. Nauczyć się krótkiego wiersza na pamięć – wiersz uczniowie mają na rozdanych kartkach

Piękna jest radość w święta
Ciepłe są myśli o bliskich
Niech pokój , miłość i szczęście
Otoczy dziś nas wszystkich!
Niech wszystkie smutki idą w kąt
Uczniowie Ogniwa życzą WESOŁYCH ŚWIĄT !

2. Nauczyć się pastorałki „ DZIŚ W STAJENCE” ( YouTube!) . Będziemy śpiewać 2 zwrotki + refren

1.Dziś w stajence mały Jezus się narodził
I pobożnie swoje małe rączki złożył
Chociaż jest maleńki, błogosławi już
Wszystkim, którzy zaśpiewali mu.

REFREN :
Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś
Niech kolęduje z nami cała ziemia
Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś
Niech kolęduje z nami cały świat

2. W takt kolędy wieją wichry , szumią drzewa
Cały świat kolędę Jezusowi śpiewa
Niech kolędy nuta mocno w świecie brzmi
Maleńkiemu Jezusowi dziś.

Bardzo proszę pomóc dzieciom odszukać kolędę na YouTubie , aby przez okres dwóch tygodni nauczyły się śpiewać ( pierwsze próby już robiliśmy na ostatnich zajęciach)
Zeszyty lekcyjne zabrałam do domu do sprawdzenia. Uczniowie , którzy nie zdążyli uzupełnić ćwiczenia , proszę dokończyć w domu str.52
Są uczniowie , którzy sami zgłosili się do nauczenia jeszcze dodatkowych wierszyków – dostali również na osobnych kartkach . Ja skontaktuje się z tymi rodzicami. Jeśli się nauczą – będzie super.

WAŻNE INFORMACJE !!!

2 grudnia do szkoły zawita Św. Mikołaj . Uczniowie w tym dniu mogą przyjść świątecznie ubrani , ponieważ będziemy robić z Mikołajem zdjęcia .Zakupiłam dla każdego ucznia czapeczkę mikołajkową , którą oprócz zdjęć 2 grudnia wykorzystamy – UWAGA ! 9 GRUDNIA …..Wiersz i pastorałkę zaśpiewamy  Mikołajowi  w szkole 2 grudnia , ale tak naprawdę punktem kulminacyjnym jest 9 GRUDZIEŃ , bowiem klasa 3 reprezentuje Szkołę Ogniwo i w tym dniu udajemy się do Banku Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton na spotkanie również z Mikołajem. Bliżej 9-tego grudnia podam szczegóły naszego wyjazdu , czasu , ubioru itp. Na razie skupimy się na tym, aby opanować wierszyk i kolędę  na 2 grudnia!!! – czyli za dwa tygodnie.

Rozdałam uczniom kartki z choinkami , które szkoła dostała z banku . Do końca LISTOPADA !!! chętni uczniowie mogą je uzupełnić 25 centami ( 8 ) , podpisując na dole swoje imię i nazwisko (uczniowie którzy mają założone konto w P&SFUK wpisują również account number ) i zanoszą do banku. Kartki będą brały udział w losowaniu
nagród. Uczniowie , którzy mają już założone konto w tym banku otrzymają po oddaniu kartki 25$ , to samo mogą otrzymać uczniowie , którzy dopiero założą konto – ale nie muszą .Losowanie uzupełnionych choinek dotyczy każdego dziecka , które odda kartki.

Proszę również o zgłoszenie swojej obecności na SZKOLNĄ WIGILIE , która odbędzie się 16 grudnia ( maksymalnie dwoje rodziców 30$ od osoby), dzieci szkolne bezpłatnie.
Dziękuję!

ŻYCZĘ WSZYSTKIM MIŁEGO ŚWIĘTA DZIĘKCZYNIENIA W GRONIE NAJBLIŻSZYCH WAM OSÓB – SMACZNEGO INDYKA !!!


ZADANIE DOMOWE 18/11/2023:

1. Nauczyć się czytać czytankę „ 11 listopada „ str. 47
2.W zeszycie lekcyjnym ułożyć po dwa zdania : oznajmujące , pytające i rozkazujące ( 6 zdań).
Zeszyty wezmę na czas przerwy do domu do sprawdzenia.

Uczniowie , którzy nie skończyli swoich rysunków na lekcji – Z CZYM KOJARZY CI SIĘ POLSKA – mają dokończyć w domu ( rysunki będą ozdabiać klasę).
Czeka nas przerwa świąteczna , dlatego uczniowie mogą w najbliższą sobotę wypożyczyć książki z biblioteki , jeśli przyniosą wcześniejsze .ZADANIE DOMOWE NA 11/11/2023:

1. Przygotować się do DYKTANDA – w czytance na str.51( Zbieramy kasztany ….)
2.Uzupełnić ćwiczenia : ćw.1,2,3 str.42 ; ćw.4 str. 43
3. Dla chętnych uczniów – czytanka „ Skarby pani Jesieni „ str.49

W najbliższą sobotę obchodzimy Święto Niepodległości . W tym dniu miłym akcentem będzie jeśli uczniowie przyjdą ubrani w naszych barwach narodowych . Jest to dla wszystkich Rodaków i całej Polonii ważny dzień , więc chociaż takim gestem godnie uczcijmy to święto .

ZACHĘCAM moich uczniów do brania udziału w Konkursie Plastycznym ogłoszonym przez panią Ewę – „ Moja ulubiona postać z polskiej bajki” . Prace chętnych uczniów składamy w najbliższą sobotę – nagrody czekają !

Na ostatnich zajęciach klasa 3 była z wizytą w bibliotece szkolnej , gdzie Pani Ewa czytała wybraną przez nich polską bajkę i wspólnie omawialiśmy ich bohaterów – w tym przypadku był nasz ulubiony „ Reksio” . Dziękujemy pani Ewie za mobilizacje naszych dzieci do czytania polskich bajek( a nasza biblioteka ma ich wiele).


ZADANIE DOMOWE NA 4/ 11/ 2023:

  1. Nauczyć się czytać wierszy str. 45 „ Dzień zaduszny , W zaduszki „
  2. Uzupełnić ćwiczenia : ćw. 4,5,6 str. 32  ćw. 7 str.33 (na ocenę) oraz ćw. 10 str.34

Serdecznie dziękujemy Dominikowi za urodzinowy poczęstunek i życzymy mu dużo uśmiechu i radości oraz najlepszych ocen w szkole.

️Zajęcia w sobotę odbyły się w halloweenowej atmosferze, pełnej dobrego humoru, zabawy oraz różnych kreacji naszych uczniów. Wszyscy przybyli do szkoły przebrani, gdzie każdy strój był bardzo fajny – zdjęcia są tego dowodem . Dziękujemy pani Uli za przygotowany poczęstunek oraz ciekawe „łamigłówk” dla każdego ucznia. Dziękujemy Liliane za halloweenowe prezenciki dla swoich koleżanek i kolegów. ️

Niechże strach wypłoszy spleen.
Wesołego Halloween !!!

   


ZADANIE DOMOWE NA 28/10/2023:

1.Nauczyć się CZYTAĆ wiersza „Maślak”str.40
2.Z czytanki ! wpisać do zeszytu lekcyjnego ćw.4 str.40

 W najbliższą sobotę w klasie będziemy obchodzić HALLOWEEN . Uczniowie mogą przyjść przebrani w stroje halloweenowe . Mogą również przygotować gry i zabawy wg własnego pomysłu – ponieważ przeznaczymy na nie czas w tym dniu . 

 21-22 pażdziernika 2023 był obchodzony POLONIJNY DZIEŃ DWUJĘZYCZNOŚCI czyli POLISH BILINGUAL DAY 
MYŚLĘ W DWÓCH JĘZYKACH
W DWÓCH JĘZYKACH PISZĘ
ŚWIAT LEPIEJ ROZUMIEM
DUŻO WIĘCEJ SŁYSZĘ !
CHOĆ JĘZYKI RÓŻNE ZNAM
MOWĘ POLSKĄ W SERCU MAM !

Klasa 3 wspólnie z klasą 4 „celebrowała „ ten dzień w naszej szkolnej bibliotece . Pani Ewa zaznajomiła uczniów z encyklopediami , słownikami – mówiąc jak z nich korzystać . Były czytane wiersze w dwóch językach , odgadywanie zagadek z bohaterami bajek i baśni . Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali w grupach rozwiązując wcześniej przygotowane gry i zabawy językowe . W myśl zasady – JEŚLI DWA JĘZYKI ZNAMY , ZAWSZE SOBIE RADĘ DAMY ! i tak też było w trakcie rozwiązywania zadań .


14/10/23

” Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać “

Serdecznie dziękuję MOIM UCZNIOM za piękne žyczenia , laurki , prezenty i kwiaty z okazji Dnia Nauczyciela .Jest mi ogromnie miło.Nasze sobotnie zajęcia były pełne wrażeń i emocji z racji udziału klasy 3 w apelu z okazji Dnia Nauczyciela . Dziękuje wszystkim za zaangažowanie – zarówno dzieciom jak i dorosłym. Uczniowie ładnie prezentowali się na scenie i pięknie recytowali wiersze. Brawo 

Dziękuje rodzicom za pomoc przed i po apelu .

W ramach ” nagrody ” za aktywne uczestnictwo w apelu – každy otrzymuje nasze sóweczki i oceny celujące do dziennika .
W tym tygodniu nie ma zadania domowego ! (ale zachęcam do przeczytania czytanki bądź wierszy na str.33- 35 ).


ZADANIE DOMOWE NA 14/10/2023 :

1. Nauczyć się wiersza ( tekst poniżej przy dacie 30/09 – „ WY MACIE DOŚWIADCZENIE…” WSZYSCY UCZNIOWIE !)
2. Nauka krótkich wierszyków dla CHĘTNYCH uczniów, którzy się zgłosili ( są przypięte do zeszytów lekcyjnych)
3. Uzupełnić ćwiczenia : ćw.2 str.22 oraz ćw.3,4,5 str.23

WAŻNE INFORMACJE!

W najbliższą sobotę 14/10 klasa 3 bierze udział w apelu z okazji Dnia Nauczyciela – apel odbędzie się w dużej auli ( obok szkoły) o godz. 12:15 ale my będziemy tam już po 10 godz. ponieważ odbędą się próby i przygotowania – jest to informacja dla tych , którzy chcą zabrać swoje dzieci wcześniej ( proszę szukać nas na auli).Przypominam również o stroju w tym dniu – umówiliśmy się na NIEBIESKIE KOSZULKI OGNIWO . Dziewczynki do tego spódniczki , kucyki z kokardami ; chłopcy długie spodnie ( raczej nie ! dresowe ) , czapki z daszkiem. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.

Chciałam zwrócić również uwagę na ZAMAWIANIE LUNCHY – aby podawać mi dokładnie pytając się dzieci ile chcą np. kawałków pizzy. W ostatnią sobotę wyszło zamieszanie , ponieważ śledząc listę zamówień na naszej grupie SMS – owej większość uczniów zamówiło po 1 kawałku ( dwoje chciało po 2 ) . W praktyce wyszło inaczej , ponieważ więcej dzieci chciało po 2 . Oczywiście jakaś rezerwa w zamówieniu zawsze się znajdzie ale na przyszłość może być problem i niezadowolenie uczniów – a tego chcemy uniknąć .
Proszę również RODZICÓW o punktualny odbiór dzieci ze szkoły – zajęcia kończymy o godz. 1pm. Ważne ! Jeśli uczniów odbiera inna osoba ( ciocia , wujek itp.) proszę mi wcześniej poinformować czy SMS czy nawet przez dziecko . Unikniemy takich sytuacji , że jedno dziecko odbiera i ciocia i mama. Dziękuję za zrozumienie !


ZADANIE DOMOWE NA 7/10/2023:

1.Nauczyć się wiersza – wszyscy uczniowie (tekst wiersza powyżej) . Uczniowie , którzy sami zgłosili się do recytacji krótkich wierszy mają przypięte karteczki do zeszytu – również niech próbują się nauczyć . W najbliższą sobotę mamy próbę z połączeniem klasy 5 i 7. Mogą jeszcze czytać , natomiast już 14 /10 mówimy z pamięci.

2. Uzupełnić ćwiczenia: ćw.3 str.13 , ćw.2 str.16 , ćw.5 str. 17

 Serdecznie dziękuję moim uczniom oraz rodzicom za udział w tegorocznej Paradzie Pułaskiego .Nasza szkoła ładnie się reprezentowała i cieszy mnie to , że klasa 3 brała w tym udział . Już teraz zapraszam Was do uczestnictwa za rok 

Ważna informacja !!! Wracamy do przestrzegania wcześniej ustalonych zasad , które pozwolą uniknąć nam „chaosu „wewnątrz budynku. Rodzice odprowadzają swoje dzieci tylko do drzwi wejściowych – nie wchodzą na górę ( jeśli chcą zapytać się o coś bądź przekazać coś nauczycielowi piszą , dzwonią lub spotykają się po zajęciach przy odbiorze dzieci ). Dziękuję !

 


ZADANIE DOMOWE NA 30/09/2023:

1. Nauczyć się czytać legendę „ Jak Lech znalazł orle gniazdo” str.7
2. Uzupełnić ćwiczenia : ćw.2 str.4 , ćw.3,4 str.5

DRODZY RODZICE ! Jak wcześniej wspominałam klasa 3 wspólnie z kl.5 oraz kl.7 przygotowuje apel na DZIEŃ NAUCZYCIELA, który odbędzie się 14 października. Bardzo proszę , aby WSZYSCY uczniowie nauczyli się na pamięć poniższy wiersz . Proszę również, aby przy Waszej pomocy osłuchały się z piosenką zespołu KOMBI „ POKOLENIE”( YouTube) – najbardziej chodzi mi o REFREN piosenki ( spróbujemy zaśpiewać).
Uczniowie , którzy zgłosili się sami w sobotę do recytacji krótkich wierszyków ( po 1 zwrotce) dostaną teksty w najbliższą sobotę , natomiast ten wiersz uczymy się WSZYSCY . Pierwszą próbę w połączeniu  z klasami planujemy 7 października. Jeśli chodzi o ubiór dzieci na apel proponuje nasze NIEBIESKIE KOSZULKI OGNIWA – dziewczynki kucyki z kokardami , chłopcy na głowach czapki z daszkiem ( bliżej apelu jeszcze przypomnę).

WY MACIE DOŚWIADCZENIE
MY MŁODOŚĆ NIEWINNĄ
WY MACIE WIELKĄ MĄDROŚĆ
MY MOWĘ DZIECINNĄ

WAM NIE WYSTARCZA
NASZA SŁÓW SWOBODA
CHCECIE BYŚMY PRZEŻYLI
ŻYCIE JAK PRZYGODĘ

ZA WASZE WSZYSTKIE RADY
I UPARTE KROKI
CHCEMY WAM PODZIĘKOWAĆ
NAUCZYCIELE DRODZY!

MOI DRODZY ! Zachęcam wszystkich do brania udziału w tegorocznej PARADZIE PUŁASKIEGO (1 października)
Dziękuję!