Klasa 6

Wychowawca: Renata Starnawska

Tel: (609) 532-2043
e-mail:

Rada Rodziców:

 


3/23/20
Witam wszystkich serdecznie,
Za nami już pierwsze zajęcia na platformie zoom. Mam nadzieję że dzieciom podobała się sobotnia szkoła i chętnie będą łączyły się inetrnetowo żeby wspólnie uczyć się języka polskiego. Przerobiliśmy jedna lekcję z geografii  (praca domowa ćw 3 str 36, ćw 1 str 37) i jedna z historii, na której omawialiśmy postać Stanisława Augusta Poniatowskiego i losy państwa za jego panowania. Zakonczyliśmy lekcję dyskusją co można było zrobić aby zapobiec upadkowi państwa. Swietna kontynuacja tematu będą zadania ze str 83 ćw. 4 i 5 na prace domowa.
Wszyscy także wiemy, że nasz podręcznik składa się z dość trudnych czytanek, które w miarę możliwości zastępuje innymi tekstami o zbliżonej lub nawet tej samej tematyce. Na jutro zaplanowałam tekst o Tadeuszu Kościuszce łacząc zajęcia z literatury i historii. Proszę aby dzieci miały tekst przed sobą podczas mojego czytania. Dołączę jeszcze ćwiczenie – sprawdzające zrozumienie tekstu słuchanego i czytanego, które także proszę mieć dostępne w czasie zajęć.
Przypominam również o wypracowaniu które nie wszyscy oddali (relacja z zajęć historii kiedy to robiliśmy projekty wspólnie w klasie, Jan III Sobieski, obrona Kamienca Podolskiego, czy prezentacja namiotu wezyra Kara Mustafa).

2/29/20

Na ostatniej lekcji robiliśmy projekty  na zajęciach lekcyjnych (projekty, które miały być pracą domową na koniec lutego). Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością prezentując obronę Kamieńca Podolskiego, piękny namiot wezyra tureckiego Kara Mustafa, listy Sobieskiego do Marysieńki, czy tez pospolite ruszenie. Zadaniem domowym jest opisać projekt w formie krótkiego wypracowania.


Praca domowa 2/29/20

1. historia ćw 3 str 71
             ćw 7 str 73
2. gramatyka str 56, 57, 58

2/15/20
Walentynki 2020

Zadanie domowe na 2/15/20

1. Uzupełnić str 53 w ćwiczeniach gramatycznych

2. przypominam o projekcie dla tych którzy jeszcze nie odpowiadali
(szlachcic, magnat ,chłop, król)
3. oraz czytanka zadana 1 lutego str 84 i ustna charkterystyka Ani

2/8/20
Zadanie domowe
Projekt zadany dwa tygodnie temu (prezentacja przedstawiciela poszczególnej grupy; (magnat, szlachcic, chłop) do końca lutego prezentacja w formie projektu lub wypowiedzi ustnej, ulubionego władcy Polski (poznanego w 6 klasie).

2/1/20

Ostatnie zajęcia z historii spędziliśmy omawiając sarmatyzm i kulturę baroku w Polsce. Odwiedziliśmy dwór monarszy, magnacki i szlachecki. Chłopskie ciężkie życie też było tematem naszych dyskusji.

Zadaniem domowym jest wybranie przedstawiciela z wyżej wymienionych grup i opowiedzenie o nim. Może to być wypowiedź ustna na podstawie wcześniej przygotowanych notatek.  Padła również  propozycja wykonania tego zadania w formie projektu. Prezentacje wizualne są zawsze bardzo mile widziane. Jeżeli ktoś wybierze druga opcję to czas na wykonanie tego zadania  może być wydłużony o następny tydzień.


Praca domowa na 1/18/20

Wybrac jedno zagadnienie (date, osobę, miejsce, epokę lub wydarzenie)  z historii przerobionej w szóstej klasie i  spróbować przedstawić je w postaci projektu (wycinanka, wyklejanka obrazek, budowla, używając dowolnego materiału). Można wykorzystać gotowy przedmiot jeśli taki posiadamy. Projekt przedstawiamy ustnie  w paru zdaniach (około 10).


Praca domowa na 1/11/20

Przypomnieć sobie koledę “Przybieżeli do Betlejem”( zadana była na pamięć jeszcze przed świętami)

Zeszyt ćwiczen gramatycznych ćw 1 str 28
                                                   ćw 2 str 36
                                                   ćw 3,5 str 37
                                                   ćw 7,8 str 38

Praca domowa na 11/9

Nasza klasa wraz z klasą trzecią przygotowują apel z okazji Odzyskania Niepodległości już w tę nadchodzącą sobotę, 9 listopada. Zapraszam chętnych rodziców do pomocy przy dekoracji.

Przypominam o odpowiednim stroju góra biała, dół czarny, a także o przećwiczeniu ról z dziećmi.

Czytankę ze str. 39,  którą zadałam na 9 listopada będzie obowiązywała tydzień później czyli 16 listopada.

Praca domowa na 11/2

Napisać pytanie do Pana Profesora Miodka, na nagranie ze “słownikiem polsko-polskim” 11/23.


Praca domowa na 10/26

Dzieci dostały na kartkach krótki komiks o Henryku Sienkiewiczu.

Na podstawie tej historyjki lub też innych źródeł proszę przygotować krótkie opowiadanie przybliżające nam tę postać.

 


Praca domowa na 10/19

Na ostatniej lekcji omawialiśmy czytankę  z naszego podręcznika str. 24, po czym dyskutowaliśmy o litości, współczuciu i miłosierdziu. Chciałabym aby dzieci potrafiły wyjaśnić te pojęcia korzystając z przykładów z życia codziennego. (na str. 26 mamy podane znaczenia tych słów).
zeszyt ćwiczeń str 13 ćw 8
                         str 14 ćw 1

Praca domowa na 10/12

historia cw 4 str 17
             cw5,6 str 18
nauczyc sie czytac str 20( czytanka)

Praca domowa na 10/5

Przygotować ustną wypowiedź na temat Skawińskiego bohatera “Latarnika”
(tu wcielamy się w przedstawiciela obrony, oskarżenia lub tez Skawiński sam przedstawia swoją wersję wydarzeń)
Z podręcznika Poznaj swój kraj Polska historia- wszystkie dzieci dostały taką książkę na koniec roku szkolnego w maju) proszę przeczytać str. 38/39/40/41/

Praca domowa na 9/27

1. ćwiczenia cw 5 str 6
2. nauczyś się czytać czytankę str 7 (czytanka)
3. przypomnieć sobie hymn Polski (geografia str 6)