Klasa 6 2019/2020

Wychowawca: Renata Starnawska

Tel: (609) 532-2043
e-mail:

Rada Rodziców:

 


4/18/20
Następne zajecia na platformie zoom za nami. Omówiliśmy dzisiaj po krotce mity i teorie na temat powstania Ziemi i ludzi . Praca domowa jest nagranie krótkiego filmiku z wypowiedzia ustna na ten właśnie temat. Dzieci mogą opowiedzieć swoja wizje powstania swiata , badz wykorzystać istniejącą juz legende. Filmiki prosze przesyłać do mnie do piątku włącznie. Jeżeli ktoś chciałby umówić sie na zoom zamiast nagrywać filmik, proszę daj mi znać.
W obecnej sytuacji kiedy to dysponujemy czasem lekcyjnym w formie dwóch 40 minutowych zajęć, brakuje mi przestrzeni na zrealizowanie gramatyki z zeszytu ćwiczeń. Jeżeli chcielibyście abym ten materiał przerobiła z dziećmi chociażby częściowo, mogę zaproponować dodatkowe 40 minut w ciągu tygodnia. Uważam ze dokładanie następnej lekcji w sobotę nie jest najlepszym pomysłem, dzieci mogą być znużone i zniechęcone. Inna opcja jest zrobienie tego materiału w domu pod Waszym nadzorem. Wybor należy do Was. Ja bez względu na ilość chętnych jestem skłonna zrobić te gramatyke razem z dziećmi. Być może nawet uda mi się urozmaicić material korzystając z innych źródeł.
Po krótkiej przerwie zajęliśmy się geografią Polski i pracą na mapie. Odwiedziliśmy największe i najstarsze miasta Polski. Do domu zostało jedno ćwiczenie w którym to znowu pracujemy z mapa zaznaczając te miasta kolorami, ale rownież odmieniając je przez przypadki. Wiadomo że z nazwami własnymi roznie bywa, proszę zerknąć i sprawdzić jak radzą sobie Wasze pociechy.
Pracujemy także nad realizacja projektu w którym to każdy ma swój udział. Jest to praca z mapa, zadaniem każdego jest ułożenie pięciu zagadek które można umiejscowić na mapie Polski. Dzieci maja wykonać  karty z rysunkiem który będzie podpowiedzią gdzie szukać danej odpowiedzi na mapie, do jednej zagadki potrzebujemy dwie karteczki: jedna z pytaniem zagadka i rysunkiem kluczem, druga z tym samym rysunkiem i odpowiedzia. Druga karteczka będzie umiejscowiona na mapie. Odpowiedz znajdziemy po rysunku kluczu. Zachęcam Was do wspólnej zabawy, z pewnością macie swoje ulubione miejsca którymi możecie sie podzielić i pochwalić. Ponizej zamieszcze listę  przykładowych ciekawostek, można z nich skorzystać . Proszę tylko dajcie mi znać które, żeby uniknąć dublowania. Wspomniałam dzieciom jeżeli ktoś potrzebuje pomocy w pozyskaniu materiałów, bardzo chętnie prześle skany na maila.
Jak je dostarczyć do mnie? Jakakolwiek forma jest dla Was dostępna, obym tylko mogla wydrukować przesłane karteczki .Rysunki nie mogą być za duże (5cmx5cm mniej więcej)  gdyż wszystkie musimy umieścić na mapie . Prześle zdjęcia, które mogą być może przybliża moje wyobrażenie projektu.
Kolumna Zygmunta
Szlak Piastowski
Wawel- najsłynniejsze w Polsce wzgórze królewskie
Akademia Krakowska-gdzie kiedy i kto założyl pierwszy uniwersytet w Polsce
Kopernik-astronom ktory ruszył wstrzymał Slonce ruszył Ziemie
Puszcza Białowieska
Malbork-zamek , najwieksza ceglana forteca średniowiecznej Europy, możemy dodać stolica Krzyżaków
Mazury-cud natury, Kraina Wielkich Jezior, bociania stolica Polski
Grunwald jendna z największych i najważniejszych bitew średniowiecznej Europy, dodatkowe pytania kto walczył, kto dowodził , kiedy sie odbyła itp
Bursztyny bałtyckie złoto
Choipn
Janów Podlaski
Kosciuszko Racławice
starówki których miast sa na liście skarbów UNESCO – Krakow, Warszawa ,Zamosc , Toruń
szlak Orlich Gniazd
Sobieski -Wilanow
husaria-o ile uda sie umiejscowić na mapie
Maria Sklodowska Curie
 Zapełnijmy całą mapą naszymi ciekawostkami, zagadkami. Wierze ze dzieci wiele skorzystają z tej zabawy. Być może spotkamy sie w naszej szkole jeszcze w tym roku szkolnym i zagramy wszyscy razem! W nagrodę rozpalimy ognisko i pobawimy sie w podchody.
Czekam na pytania i propozycje w sprawie gramatyki.

3/23/20
Witam wszystkich serdecznie,
Za nami już pierwsze zajęcia na platformie zoom. Mam nadzieję że dzieciom podobała się sobotnia szkoła i chętnie będą łączyły się inetrnetowo żeby wspólnie uczyć się języka polskiego. Przerobiliśmy jedna lekcję z geografii  (praca domowa ćw 3 str 36, ćw 1 str 37) i jedna z historii, na której omawialiśmy postać Stanisława Augusta Poniatowskiego i losy państwa za jego panowania. Zakonczyliśmy lekcję dyskusją co można było zrobić aby zapobiec upadkowi państwa. Swietna kontynuacja tematu będą zadania ze str 83 ćw. 4 i 5 na prace domowa.
Wszyscy także wiemy, że nasz podręcznik składa się z dość trudnych czytanek, które w miarę możliwości zastępuje innymi tekstami o zbliżonej lub nawet tej samej tematyce. Na jutro zaplanowałam tekst o Tadeuszu Kościuszce łacząc zajęcia z literatury i historii. Proszę aby dzieci miały tekst przed sobą podczas mojego czytania. Dołączę jeszcze ćwiczenie – sprawdzające zrozumienie tekstu słuchanego i czytanego, które także proszę mieć dostępne w czasie zajęć.
Przypominam również o wypracowaniu które nie wszyscy oddali (relacja z zajęć historii kiedy to robiliśmy projekty wspólnie w klasie, Jan III Sobieski, obrona Kamienca Podolskiego, czy prezentacja namiotu wezyra Kara Mustafa).

2/29/20

Na ostatniej lekcji robiliśmy projekty  na zajęciach lekcyjnych (projekty, które miały być pracą domową na koniec lutego). Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością prezentując obronę Kamieńca Podolskiego, piękny namiot wezyra tureckiego Kara Mustafa, listy Sobieskiego do Marysieńki, czy tez pospolite ruszenie. Zadaniem domowym jest opisać projekt w formie krótkiego wypracowania.


Praca domowa 2/29/20

1. historia ćw 3 str 71
             ćw 7 str 73
2. gramatyka str 56, 57, 58

2/15/20
Walentynki 2020

Zadanie domowe na 2/15/20

1. Uzupełnić str 53 w ćwiczeniach gramatycznych

2. przypominam o projekcie dla tych którzy jeszcze nie odpowiadali
(szlachcic, magnat ,chłop, król)
3. oraz czytanka zadana 1 lutego str 84 i ustna charkterystyka Ani

2/8/20
Zadanie domowe
Projekt zadany dwa tygodnie temu (prezentacja przedstawiciela poszczególnej grupy; (magnat, szlachcic, chłop) do końca lutego prezentacja w formie projektu lub wypowiedzi ustnej, ulubionego władcy Polski (poznanego w 6 klasie).

2/1/20

Ostatnie zajęcia z historii spędziliśmy omawiając sarmatyzm i kulturę baroku w Polsce. Odwiedziliśmy dwór monarszy, magnacki i szlachecki. Chłopskie ciężkie życie też było tematem naszych dyskusji.

Zadaniem domowym jest wybranie przedstawiciela z wyżej wymienionych grup i opowiedzenie o nim. Może to być wypowiedź ustna na podstawie wcześniej przygotowanych notatek.  Padła również  propozycja wykonania tego zadania w formie projektu. Prezentacje wizualne są zawsze bardzo mile widziane. Jeżeli ktoś wybierze druga opcję to czas na wykonanie tego zadania  może być wydłużony o następny tydzień.


Praca domowa na 1/18/20

Wybrac jedno zagadnienie (date, osobę, miejsce, epokę lub wydarzenie)  z historii przerobionej w szóstej klasie i  spróbować przedstawić je w postaci projektu (wycinanka, wyklejanka obrazek, budowla, używając dowolnego materiału). Można wykorzystać gotowy przedmiot jeśli taki posiadamy. Projekt przedstawiamy ustnie  w paru zdaniach (około 10).


Praca domowa na 1/11/20

Przypomnieć sobie koledę “Przybieżeli do Betlejem”( zadana była na pamięć jeszcze przed świętami)

Zeszyt ćwiczen gramatycznych ćw 1 str 28
                                                   ćw 2 str 36
                                                   ćw 3,5 str 37
                                                   ćw 7,8 str 38

Praca domowa na 11/9

Nasza klasa wraz z klasą trzecią przygotowują apel z okazji Odzyskania Niepodległości już w tę nadchodzącą sobotę, 9 listopada. Zapraszam chętnych rodziców do pomocy przy dekoracji.

Przypominam o odpowiednim stroju góra biała, dół czarny, a także o przećwiczeniu ról z dziećmi.

Czytankę ze str. 39,  którą zadałam na 9 listopada będzie obowiązywała tydzień później czyli 16 listopada.

Praca domowa na 11/2

Napisać pytanie do Pana Profesora Miodka, na nagranie ze “słownikiem polsko-polskim” 11/23.


Praca domowa na 10/26

Dzieci dostały na kartkach krótki komiks o Henryku Sienkiewiczu.

Na podstawie tej historyjki lub też innych źródeł proszę przygotować krótkie opowiadanie przybliżające nam tę postać.

 


Praca domowa na 10/19

Na ostatniej lekcji omawialiśmy czytankę  z naszego podręcznika str. 24, po czym dyskutowaliśmy o litości, współczuciu i miłosierdziu. Chciałabym aby dzieci potrafiły wyjaśnić te pojęcia korzystając z przykładów z życia codziennego. (na str. 26 mamy podane znaczenia tych słów).
zeszyt ćwiczeń str 13 ćw 8
                         str 14 ćw 1

Praca domowa na 10/12

historia cw 4 str 17
             cw5,6 str 18
nauczyc sie czytac str 20( czytanka)

Praca domowa na 10/5

Przygotować ustną wypowiedź na temat Skawińskiego bohatera “Latarnika”
(tu wcielamy się w przedstawiciela obrony, oskarżenia lub tez Skawiński sam przedstawia swoją wersję wydarzeń)
Z podręcznika Poznaj swój kraj Polska historia- wszystkie dzieci dostały taką książkę na koniec roku szkolnego w maju) proszę przeczytać str. 38/39/40/41/

Praca domowa na 9/27

1. ćwiczenia cw 5 str 6
2. nauczyś się czytać czytankę str 7 (czytanka)
3. przypomnieć sobie hymn Polski (geografia str 6)