Klasa 4

Wychowawca: Barbara Kosecki-Piwowar

Tel: 2677763792
e-mail:

Rada Rodziców:

Dorota Zajkowska

Ewa Blachno-Held


” …. ( nie ) tylko anioły chodzą do szkoły…”
4 klasa, to jest klasa
nie znajdziecie w niej smutasa.
Bardzo często hałasuje,
jednak nigdy nie próżnuje.
Nasza klasa jest wytrwała,
w nas jest wielka moc i chwała.
6 chłopaków –
same mięśnie żadnych braków..
Dziś nasz zespół “Czwartej klasy”
ograł “Piąta”do zerachy.
7 dziewczyn-
” czirliderki” dopingują nam bez przerwy..
Nasza przygoda uczniowie- wychowawca rozpoczeła się już kilka lat temu. W 1 klasie uczyliśmy się literek, sylab i siebie po trosze. Jak to mówią ” historia lubi się powtarzać” w tym roku spotkaliśmy się w 4 klasie.
Jesteśmy bardzo dumni, że baner szkolny zdobi nasze zdjęcie jako pierwszaków. Dzisiaj, aby pokazać jak się zmieniliśmy zrobiliśmy zdjęcie pamiątkowe.  MY – uczniowie 1 klasy (na banerze) i 4 klasy z ta samą  wychowawczynią.
Moja klasa to kochane łobuziaki, których uśmiech sprawia, że dzień jest fajniejszy.
Uczniowie sa szczerzy “do bólu”, jak im coś nie pasuje to mówią od razu. Jak się do czegoś zabierają to z impetem równym startowi rakiety.
Mam 13 uczniów w klasie, 13 indywidualności, 13 pomysłów na świat i 13 różnych zdań….
Mimo tego, że pandemia założyła nam maseczki i oddzieliła na 6 fit – jesteśmy w szkole i odważnie tworzymy CZWARTE OGNIWO.
A to moja szczęśliwa 13…

1/16/21
Ostatnia sobota była dla nas bardzo pracowita. Pamiętając o zbliżającym się święcie, wspólnie z klasą 0, nagraliśmy wesoły filmik z życzeniami dla Babci i Dziadka.
Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc i przygotowanie fantastycznych stroi, a uczniom za przygotowanie swoich ról.
Po nagraniu wrócilismy do klasy i były zajęcia.
Tydzień temu zaczeliśmy czytać lekturę klasy 4, pt. “Ania z Zielonego Wzgórza”. Jedna z uczennic przygotowała (w domu) krótkie streszczenie i wydrukowała kilka obrazków z książki. Odczytała swoją pracę i w ten sposób przypomniała historię bohaterki.
Pracując w ćwiczeniach sprawdzaliśmy umiejętności językowe – rymy i porównania.  Cwiczenia strona 101-104.
Oddałam również sprawdzone dyktando- poszło nieźle.
Te dzieci, które nie pisały dyktanda – napiszą w sobotę.
Praca domowa:
W tym tygodniu pracę domową pokazuje na tablicy Claudia..
Cwiczenia strona 104, 105, 106- zadanie 6, 7, 8, 9, 10..


1/12/21
Podczas ostatnich zajęć, w ramach przypomnienia, powtórzyliśmy nazwy miesięcy, dni tygodnia i pory roku (podręcznik strony od 103-105).
Więcej czasu poświęciliśmy gramatyce- ćwiczyliśmy formę prostą ( umyję) i złożoną (będzie myła, będzie myć) czasowników w czasie przyszłym na przykładzie bezokoliczników (ćwiczenia strona 92, 93, 94).
Uczniowie napisali dyktando. Zeszyty do dyktand jak i te lekcyjne wziełam, aby sprawdzić i wystawić ocenę za pierwsze półrocze.
Praca domowa:
W tym tygodniu pracę domową pokazują nam Natalia i Joshua.
ćwiczenia strona 94,95- zadanie 5 i 6.

12/12/20
Ostatnie zajęcia, mimo tego, że były dłuższe, to upłyneły nam szybko.  Rozmawialiśmy o Swiętach Bożego Narodzenia (tradycja, zwyczaje świąteczne).   Czytaliśmy fragment opowiadania
“Niezwykła Wigilia” – podręcznik strona 89.
Mieliśmy też spotkanie z Mikołajem, który bardzo łaskawie obdarował wszystkich prezentami. Po czym planom zakupów na “Amazon” nie było końca.
Uczniowie wykonali swoją magiczną kulę (ozdoba na choinkę). W środku każdy uczeń umieścił zapisane marzenie, liczymy na to, że spełnią się wszystkie.
Na zajęciach z gramatyki uczniowie poznali kolejna, odmienną część mowy- przymiotnik.
Praca domowa:
Tym razem Oscar pokazuje pracę domową na tablicy.
Napisz 10 zdań o swoich Swiętach Bożego Narodzenia.
Przygotuj się do dyktanda- czytanka strona 96.
Jeszcze raz dziękuję wszystkim Rodzicom i Uczniom za wspólne kolędowanie. Przypominam, że widzimy się 9 stycznia i zajęcia trwają do 14:00.
Zyczę dużo zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu, życzliwości i pomyślności na kazdy dzień Nowego Roku.

Wizyta Mikołaja 12/12/20


Zadanie domowe na 12/5/20:

Swięto dziękczynia w moim domu-napisz parę zdań. Jak wyglądały przygotowania, potrawy, dekoracja.

Prace uczniów klasy 4 na konkurs NA PORTRET JANA PAWŁA II w 100. ROCZNICĘ JEGO URODZIN, zorganizowany przez Zakład Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

11/14/20
W ostatnią sobotę dużo działo się w naszej klasie.
Zajęcia rozpoczeliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Uczniowie czytali poprawnie tekst, zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne, a nawet podkreślali głosem ważne słowa.  Samodzielnie wydobywali z tekstu rzeczowniki i czasowniki. Wymienione czasowniki odmienialiśmy przez osoby zapisując w zeszycie, a część zrobiliśmy ustnie. Uczniowie mieli problem z pisownią kilku czasowników. Wyjaśnialiśmy zasady zapisując te czasowniki na tablicy.
Druga część zajęć to wykonanie klasowego projektu KRASNALA.
Z wielkim zapałem i energią uczniowie zabrali się do pracy. Swietnie łączyli różne materiały i techniki. Były szyszki (pachnące cynamonem), modelina, plastelina, piórka, koraliki, bibuła i wiele innych. Mimo tego, że krasnale są jeszcze nie skończone, uczniowie bardzo chcieli pokazać swoje prace rodzicom. Zdjęcia będą dodane. Gotowe zabawki cieszą, ale te zrobione własnoręcznie – napawają dumą. Z krasnalami mamy dalsze plany- o ile sytuacja nam na to pozwoli.
Praca domowa:
Poćwiczyć w domu odmianę dowolnych czasowników przez osoby. Będzie krótka klasówka z odmiany.

Kraków ma smoka, Warszawa ma syrenkę, Praga ma lwa, a Wrocław…?
Podczas jednej z ostatnich lekcji, klasa 4 poznała historię miasta Wrocławia. To miasto akademickie położone nad Odrą kryje wiele ciekawostek. Moim uczniom bardzo spodobała się legenda o wrocławskich krasnalach. Jak to się stało, że to własnie tutaj krasnoludki postanowiły się osiedlić?
Na ten temat od lat spierają się historycy, dziennikarze i zwykli wrocławianie. I choć prawdę zna najprawdopodobniej tylko Papa Krasnal , to warto wspomnieć o kilku teoriach:
1. Historia nieznośnego chochlika o spiczastych uszach.
2. Krasnalowi buntownicy.
3. Pierwsi mieszkańcy na ziemi wrocławskiej.
Raz w roku krasnale mają swoje wielkie święto- wrześniowy Festiwal Krasnoludków. To prawdziwie bajkowa uroczystość, kolorowa fiesta trwająca kilka dni. Dzieci przywdziewają krasnalowe czapki i kolorują domki dla swoich małych przyjaciół.
Ludzie zaprzyjaźnili się z krasnalami i obecnie skrzaty są jednym z symboli Wrocławia. Jest ich tu całkiem sporo (niemal 400) i choć są widoczne, to ich życie w Podziemnym Swiecie nie przeszkadza mieszkańcom. Trzeba Wam jednak wiedzieć, że żaden człowiek do tego Swiata nigdy się nie dostał. To miejsce jest strzeżone jak żadne inne. Wiadomo tylko, że wejściem do Podziemnego Świata jest niepozorna mysia dziura. Która? Tego nie wie nikt.
A może nam uda się ją odnaleźć?
Zaczeliśmy swój klasowy projekt od wykonania Krasnali. Nadaliśmy im imiona i wyruszamy z nimi w dalszą drogę, w poszukiwaniu Podziemnego Świata.
Natalia T. (uczennica klasy 4) nie mogąc się doczekać rozpoczęcia klasowego projektu, już wcześniej (w domu) wykonała pracę plastyczną i przedstawiła nam swojego Krasnala. Dała mu na imię Pan Wesoły i opisała jego historię. Piękna historia i piękna praca – gratulacje dla Natalki.
11 listopada, wrocławski krasnal Krasnobuziak odważnie celebrował Święto Niepodległości.
 

11/7/20
W ostatnią sobotę rozmawialiśmy o Swięcie Niepodległości. W celu utrwalenia zebranych wiadomości uczniowie, podzieleni na grupy, wykonali rysunki pt. ” 11 listopada w mojej szkole..”
 
Praca domowa:
W tym tygodniu prace domowa pokazuje nam Michelle.
Naucz się czytać tekstu pt. ” Samolubny Filip”. Czytanka strona 61.
Informacje klasowe: 
Drodzy Rodzice i kochani Uczniowie..
Bardzo Państwu dziękuję za przygotowanie dzieci do nagrania sobotniego filmu.
Wszystkie dzieci były świetnie ubrane. Między innymi własnie te stroje pomogły przenieść nam się do czasów niewoli, powstań i
I Wojny Swiatowej. Uczniowie zrozumieli, że w tych trudnych czasach mundur żołnierza, sanitariuszki czy strój łączniczki to były główne “modowe trendy”. W czasie powstania styczniowego i po jego upadku, rodzaj noszonego ubrania stał się wyrazem patriotyzmu lub jego brakiem.
Kochani moi Aktorzy- dziękuję Wam za zaangażowanie, entuzjazm i wcielenie się pełnym sercem w odegrane role. Dzięki Waszemu udziałowi możemy kontynuować naszą patriotyczną tradycję.  Jestem z Was bardzo dumna.!!!
Nagrany film będzie można obejrzeć 11 listopada na stronie Centrali Polskich Szkoł oraz na stronie naszej szkoły.

10/31/20
Smieszne stroje, smaczne ciasteczka i montaż strasznych kościotrupów – to wszystko kojarzy się nam z obchodami Halloween.  Tak też było w naszej klasie w sobotę.
A jak wyglądaja w Polsce obchody Wszystkich Swiętych i Zaduszki ? Czy sa to swieta wesole? Kogo wspominamy?
Na podstawie wiersza ” Dla tych, którzy odeszli” Danuty Gellnerowej (czytanka, strona 59) oraz opowiadania ze strony 57 – szukaliśmy odpowiedzi na wyżej wymienione pytania.
Prace domowa dzisiaj pokazuje nam… ? kto zgadnie???
W kilku zdaniach określ nastrój wiersza ” Dla tych, którzy odeszli”
(czytanka- strona 59). Wykorzystaj określenia z ramki – zadanie 1, strona 59. Piszemy pełnymi zdaniami, starannie i w linijkach.
Halloween 2020

10/24/20
Podczas ostatnich zajęć poznaliśmy historię, legendę oraz bajki związane z Wrocławiem.
Legenda ” O bramce z kluska ” jest w podręczniku na stronie 45, a krótka historia miasta na stronie 49.
Dodatkowo poznaliśmy inne podania związane z Wrocławiem. Spacerując po całym mieście raz po raz możemy napotkać …. krasnala! W dowolnej ilości oraz pozycji wystepują niemal na całym obszarze miasta.
Istnieja trzy wersje zdarzeń, które mówią o początkach skrzatów we Wrocławiu. Dwie są bardziej bajkowe, a trzecia opowiada o realnych wydarzeniach z lat 80. ubiegłego wieku.
W podaniach mówi się o tym, że tam gdzie żyją krasnale panuje dobrobyt i porządek.
Druga część sobotnich zajęć to gramatyka – czasownik.
W tym tygodniu Emil pokazuje na tablicy prace domowa:
1. Wykonaj w ćwiczeniach – zadanie 5a, strona 77 i zadanie 6a, strona 78.
2. Dla zainteresowanych – jeśli uczniowie zwiedzali Lublin, Wrocław lub Poznań, to chętni mogą przynieś ksero zdjęć z tych miejsc (zdjęcia mogą być z rodzina). Proszę, aby to był format kartki ksero. Zdjecia będą dekoracją w naszej klasie. Kilka już mam. W dalszej kolejności będzie Kraków i Zakopane..
Informacje klasowe-
Drodzy rodzice –
1. Bardzo proszę o sprawdzenie zeszytów dzieci. Zauważyłam, że niektórzy uczniowie potrzebują nowych zeszytów – (stare sa już całe zapisane). Ponieważ na każdej lekcji dużo piszemy- proszę , aby każde dziecko miało zeszyt.
2. Kiedy dziecko odrabia prace domowa w zeszycie, proszę zwrócić uwagę, aby pismo bylo staranne, a wyrazy w linijkach.

10/17/20
Na ostatnich zajęciach poznaliśmy miasto Lublin oraz związaną z nim legendę o “Czarciej łapy”.  Jak głosi legenda diabeł wydał sprawiedliwy wyrok na korzyść biednej kobiety. A żeby go przypieczętować wypalił w desce ślad swojej dloni.
Krzyz z sali sadowej został przeniesiony do kaplicy Katedry Lubelskiej, a stół sędziowski z wypaloną czarcią łapą można do dzisiaj oglądać w Muzeum Lubelskim.
Na środku rynku w Lublinie jest restauracja, która nosi nazwę “Czarcia łapa”. Mimo świetnej lokalizacji i smacznego jedzenia ta ciekawa historia bardziej odstrasza niż przyciąga Lublinian. Mówią, że w restauracji naprawdę można znaleźć diabla, ale tkwi on w szczegółach. I to własnie jego dwa lata temu przeganiała Magda Gessler.
W drugiej części sobotnich zajęć powtarzaliśmy wiadomości o czasowniku.
Pracę domową pokazuje nam na tablicy Daniela:
Odmień czasowniki przez osoby-
rozumiem, umiem
idę, skaczę
czytam, pływam.

10/11/20
Drodzy Rodzice i kochani Uczniowie – 
Serdecznie dziękuję za życzenia i pamięć o pracy nauczyciela –
“uśmiech dziecka sprawia, że swiat staje się kolorowy”.
W ostatnią sobotę poznaliśmy stolice Wielkopolski- Poznań, a także historie koziołków poznańskich z ratuszowej wieży. Jeszcze raz powtórzyliśmy wiadomości o rzeczowniku. W tabelce dokonaliśmy podziału części mowy na odmienne i nieodmienne.
Praca domowa:
Podaj 3 przykłady –
1. Rzeczownik odmienia się przez liczby-
       liczba pojedyncza -………..
       liczba mnoga – ………………..
2. Każdy rzeczownik ma swój rodzaj:
      rodzaj męski- …….
      rodzaj źenski-…..
      rodzaj nijaki-…….
 Informacje klasowe:
1. Z wielką przyjemnością muszę pochwalić wszystkich uczniów za ostatnią bardzo dobrze odrobioną pracę domową. Uczniowie oprócz ciekawych opisów przynieśli dodatkowo wydrukowane zdjęcia ,
a nawet rodzinne pamiątki.
2. Dziękuję pani Asi Faszczewskiej za zakupienie wody.

10/3/20
W ostatnia sobote poznaliśmy historie Juraty – królewny Baltyku. Pracowalismy nad rozwojem słownictwa. Morze Baltyckie polnocna granica Polski. Wiemy co to jest bursztyn, zywica drzew oraz od czego zależy kolor morza i wielkość fal.
Praca domowa –
Napisac kilka zdan o Neptunie.
Tydzień temu rodzice dostali zadanie domowe – napisać 15 zdań o swoim dziecku i oddać w zaklejonej kopercie. Na lekcji rozmawialiśmy o Januszu Korczaku. Poznaliśmy bohatera jego książki ” Króla Maciusia I”. Bawiliśmy się w filozofów i probowaliśmy myśleć jak oni. “Dziwne” pytania i takie też odpowiedzi.
Prosiłam rodziców o napisanie kilku zdań o dziecku tak, aby ono nie widziało treści. Na lekcji będę czytala listy, a zadaniem dziecka będzie odgadnąć, który list mowi o nim ?
Brakuje mi jeszcze kilku listów. Proszę rodziców o wykonanie “pracy domowej” i dostarczenie na najbliższą sobotę ..
Informacje klasowe..
Bardzo dziękuję, Pani Dorocie Zajkowski i Panie Ewie Held – jest to nasza klasowa Rada Rodzicow.

DRODZY RODZICE I KOCHANI UCZNIOWIE …
Serdecznie witam wszystkich w nowym, jakże innym, roku szkolnym. Jest mi niezmiernie miło pracować z Wami. Przed nami trudny czas, ale mocno wierzę w to, że będzie dobrze.
Na ostatnich zajęciach powtórzyliśmy odmienne części mowy. Zaczeliśmy od rzeczownika. Skupiliśmy się na pytaniach i przykładach.
Praca domowa:
Powtórzyć wiadomości o rzeczowniku (ustnie).
Informacje klasowe:
Drodzy rodzice :
Każdego roku wybierana jest “trójka klasowa”. Wierze, że w tym roku również chętnych nie zabraknie. Zapraszam do wspólnej pracy na rzecz naszej klasy. Chętnych proszę o kontakt.
Uczniom życzę powodzenia w nauce, a rodzicow proszę o współpracę.
Pozdrawiam i do zobaczenia w sobotę.