Lekcja 22 (04.03.23)
Temat: Powtórzenie materiału – spółgłoski miękkie.
Na początku spotkania sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy materiał spółgłosek miękkich. Na przykładach wyrazów zapisywaliśmy na tablicy z uwzględnieniem spółgłosek miękkich si, ci, ni, zi przed samogłoską oraz spółgłosek miękkich ś,ć ,ń, ź przed spółgłoską i na końcu wyrazów. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym na stronach 82 ,83, 84 i str.113. W ramach powtórzenia spółgłosek miękkich rozwiązywaliśmy krzyżówki.
Czytaliśmy wspólnie czytankę “U babci Zosi”. Skierowaliśmy rozmowę na temat babci- szacunku do niej, wspólnie spędzonego czasu, spacerów, wspólnych świąt i uroczystości rodzinnych, telefonów i kartek, laurek dla babci, jeżeli babcia mieszka poza miejscem zamieszkania dziecka.
Praca domowa:
Cw. 1, 2 str. 85 (ćwiczenia elementarzowe)
Nauczyc sie czytac str.73 (elementarz)
Wypełnić kartę pracy- spółgłoski miękkie.
Lekcja 21 (25.02.23)
Temat: Oleńka w cyrku.
Tradycyjnie sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Bardzo się cieszę gdyż uczniowie są bardzo aktywni na lekcji, z chęcią zgłaszają się do czytania, powtarzania poznanego już materiału i z ciekawością czekają na kolejne zadania lekcyjne. Po tak miłym akcencie przystąpiliśmy do pisowni dyktanda. Pomimo tego iż są one z lekcji na lekcje trudniejsze uczniów to nie zniechęca wręcz powiedziałabym, że ich to motywuje gdyz wiedza, ze za kilka lekcji kończą etap klasy pierwsze i idą dalej do drugiej klasy.
Poznaliśmy spółgłoski miękkie ń, ź na przykładach wyrazów podstawowych źrebak, Oleńka korzystając ze słowniczka wyrazów w elementarzu. Utrwalalismy wyrazy z ń, ź na koncu wyrazow (koń, sloń, dloń). Omówiliśmy poszczególne obrazki zgodnie z ich zastosowaniem. Czytając czytankę “Oleńka w cyrku” odpowiadaliśmy sobie do zadanych pytań na rozumienie tekstu, np. co to jest cyrk?, gdzie przyjechal cyrk?, czym zachwyciła się Olenka?. Wspólnie tworzyliśmy opowiadanie historyjki.
Przystąpiliśmy do kształtnego kreślenie liter n,zw powietrzu, na tablicy i w ćwiczeniach. Mocno zaakceptowaliśmy kreślenie kreseczki z równoczesnym wskazaniem różnic dźwięków między n a ń, z a ź. Wpisywaliśmy spółgłoski n,z w kratki modeli wyrazów . Układaliśmy wyrazy z liter i sylab. Uzupełniliśmy zdania i wpisywaliśmy je do zeszytu.
Doskonalac swoje zdolnosci mowienia uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i za pomocą rozdanych historyjek obrazkowych mieli za zadanie stworzyć fabułę zdarzenia i ja opisac swoim kolegom i koleżankom.
Na zakończenie naszej lekcji uczyliśmy się piosenki na Dzień Mamy i Taty.
***Przypominam, że zebrałam uczniom zeszyty w celu ocenienia dyktanda i poprzednich prac domowych. Uczniowie, którzy zostali odebrani wcześniej z lekcji prosze o uzupelnienie cw.1 str. 82 oraz cw. 2 str. 83 .
Praca domowa:
Czytanka str. 71,
Ćwiczenie 2,3 str.81 (ćwiczenia elementarzowe).
Nauczyć się opowiadać rozdanych historyjek.
Lekcja 20 (18.02.2023)
Temat: Miedzynarodowy Dzien Jezyka Ojczystego. Dzień Nauki Polskiej – Mikołaj Kopernik
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji, liter w kolejności alfabetycznej oraz zaakcentowanie spółgłosek miękkich . Wprowadziliśmy spółgłoski miękkie “ś”, “ć” na przykładach wyrazów podstawowych ślimak, cma oraz poznaliśmy wyrazy ze słowniczka elementarzowego. Utrwalalismy wyrazy z “”ś”,”ć”na koncu wyrazow na przykladach sieć, grać, spać, jeść.
Następnie dokonaliśmy wzorcowego czytania tekstu nazw obrazków i wyrazów w ramce z mocniejszym akcentowaniem spółgłoski miękkiej. Czytaliśmy czytankę “Ćmy, misie i ślimaki”. Wyszukiwaliśmy rymy i tworzyliśmy nowe.Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń elementarzowych i pisania w zeszycie. Układaliśmy wyrazy z liter i sylab oraz wskazaliśmy różnice dźwięku między “s” a “ś”, “c” a “ć”.
W klasie obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Miedzynarodowy Dzien Jezyka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Od 1950 roku około 250 języków z sześciu tysięcy języków świata zostało zapomnianych i nadal znikają kolejne języki ojczyste. Pamiętajmy, że dbając o język, chrońmy kulturę i tożsamość kulturowa. Język polski to wielki skarb! Ze wzgledu na bardzo specyficzna wymowe oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uchodzi za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Wyróżnia się pod wieloma względami choćby na tle innych języków europejskich.
Poslugujac sie przykladami uczniowie mieli za zadanie powtórzyć przykłady łamańców językowych:
* W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie,
* Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego,
* Stol z powylamywanymi nogami,
* W czasie suszy szosa sucha,
* Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.
Wysluchujac łamańców językowych uczniowie stwierdzili, że to jest bardzo proste zadanie – “Wystarczy tylko powtórzyć”. W praktyce okazalo sie bardzo trudne i niejednokrotnie powtarzalismy. Było dużo entuzjazmu i każdy chciał sprostać zadaniu. Bardzo zmotywowała ich informacja, ze ucza sie jednego z najtrudniejszych języków świata – nie lada wyzwanie.
Graliśmy również w grę językowa. Uczniowie podzieleni na dwie grupy otrzymali fiszki z wyrazem “część” brzmiącym w 13 języków świata. Mieli za zadanie połączyć w grupy dany język oraz dany kraj. Wśród języków znalazły się m.innymi: polski, czeski, włoski, francuski, niemcy, rosyjski, ukrainski, norweski, angielski, filipinski, grecki, chinski, koreanski. Zwrocilismy uwage na różnorodność języków oraz podobieństwa.
Rozmawialiśmy również o Mikołaju Koperniku. 19 lutego obchodzimy 550 rocznice urodzin wybitnego astronoma, lekarza, matematyka oraz jednego z najważniejszych badaczy i uczonych w dziejach nauki polskiej i światowej. Jako twórca teorii heliocentrycznej udowodnił, że to Ziemia stanowi centrum Wszechświata, ale razem z innymi planetami krazy wokol Slonca. W dziele ” O obrotach sfer niebieskich” wstrzymał Ziemię- ruszył słońce. Od trzech lat dzień ten obchodzony jest jako Dzień Nauki Polskiej.
Uczniów bardzo zainteresowała postać Mikołaja Kopernika, przebywając w bibliotece wyszukiwaliśmy ciekawostki z życia astronoma. Udało nam się również wypożyczyć biografię Mikołaja Kopernika.
Praca domowa:
Dyktando str. 73 ćw.6
Czytanka str.69
Ćwiczenie 3 str. 77 ( cw.elementarzowe).
Lekcja 19 (11.02.23)
Temat: Walentynki
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Odczytaliśmy z tablicy poznane wcześniej miękkie cząstki. Dokonaliśmy podziału sylab otwartych na głoski: sia=si+a, cia=ci+a. Poznaliśmy nowe spółgłoski miękkie “ni”, “zi” na przykładach wyrazów będących nazwami obrazków i wyrazów podkreślonych w tekście. Wykonaliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym oraz rozwiązywaliśmy wyrazowe grafy ze zwróceniem szczególnej uwagi, ze kazda z spółgłosek miękkich to jedna głoska.
Za pomocą ilustracji w elementarzu odpowiadaliśmy na pytania: kogo i co widzimy na obrazku?, co robi pani, co robią dzieci?, jak ubrana jest pani, a jak dzieci?, jakie zabawki mają dzieci?, co niesie pani w koszu? Wspólnie budowaliśmy opowiadanie. Czytaliśmy podpisy pod obrazkami. Zwrocilismy uwage na miejsce samogłoski miękkiej przed samogłoskami. Czytaliśmy czytankę “Niania Stefania, Zuzia i Franio” z mocniejszym akcentowaniem podkreślonych sylab.
Rozmawialiśmy o Walentynkach. Uczniowie chętnie wypowiadali się o swoich bliskich. Czytaliśmy wiersz “Walentynki”. Wymieniliśmy się upominkami. Po lunchu wraz z Maya rozdaliśmy babeczki walentynkowe oraz otrzymalismy “obiecane”paczki”, za co serdecznie dziękuję. Czytaliśmy wiersz J. Brzechwy “Kaczka Dziwaczka” oraz “Na straganie”.
Dziekuje bardzo za prezenty z okazji Walentynek. Nie ukrywam, że sprawiliście mi oraz dzieciom bardzo miłą niespodziankę.
Praca domowa:
Nauczyc sie czytac wyrazów oraz sylab ze str. 66 (elementarz).
Cw. 1,3,4,5 str.73 (cw.elementarzowe).
Lekcja 18 (02.04.23)
Temat: Lubię spółgłoski miękkie “si”, “ci”.
Na początku zajęć przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i przystąpiliśmy do zapoznania się z spółgłoskami miękkimi “si”, “ci”. Tworzyliśmy sylaby z poznanymi spółgłoskami ze szczególnym zwróceniem uwagi , że każda z nich to jedna głoska. Przyjrzeliśmy się pisowni sylab otwartych: się…, sie…, cie…, cią.., a więc przed samogłoską na przykładach wyrazów będących nazwami obrazków i wyrazów podkreślonych w tekście na str. 65 w elementarzu. Przystąpiliśmy do pisowni ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym.
Za pomocą obrazka znajdującego się w elementarzu zadawaliśmy sobie pytania w celu ćwiczenia mówienia. Skierowaliśmy rowniez rozmowe na temat obserwacji zmian zachodzacych w przyrodzie na podstawie dłuższego dnia, wyższej temperatury, topniejącego śniegu i zieleniące się trawy. Wspólnie czytaliśmy podpisy pod obrazkami ze szczegolna uwaga na miejsce spółgłoski miękkich przed samogłoskami. W czytance “W ogródku” mocniej akcentowalismy podkreślone sylaby.
Bawiliśmy się w sekwencje ruchowe. Była to fajna zabawa dla dzieci gdyż uczniowie poprzez aktywność fizyczna mają wyższy poziom koncentracji na różnych zadaniach, są także bardziej kreatywne, co koreluje w przyszłości lepszymi wynikami w nauce. Zabawa w naśladowanie póz przedstawionych na fotografiach, aktywuje nawet odległe obszary mózgu. Uczy takze przekolowywaniu obrazu w nich, co jest podstawa umiejetnosci ulatwiajaca opanowanie sztuki pisania.
Za pomocą książki “Lektury w klasie l ” zapoznaliśmy się z wierszami J. Brzechwy : ” Samochwała”, “Kłamczucha” oraz “Skarżypyta”. Odpowiadaliśmy na pytania: czy bohaterowie wspomnianych wierszy wydają wam się sympatyczni i czy chcielibyście mieć takich kolegów? Dlaczego? Dyskusja była bardzo ożywiona. Omawialiśmy cechy poszczególnych bohaterów. Gralismy w gre “Magiczne Koło” – każdy z uczniów miał za zadanie wypowiedzieć wyraz z wyszczególnieniem poznanych spółgłosek miękkich i podanie piłki do kolegi/koleżanki. Pod koniec zajęć udaliśmy się do biblioteki w celu wypożyczenia nowych książek.
W sobotę w naszej klasie będziemy obchodzić Walentynki. Uczniowie mogą przynieść upominki dla swoich kolegów i koleżanek. ( W klasie mamy 14 uczniów)
Praca domowa:
Nauczyc sie czytac sylab i wyrazów ze strony 64 ( elementarz)
Cw .1, 2,3,4,5 strona 69 (cwiczenie elementarzowe)
Lekcja 17 (01.28.23)
Temat: Jak spędzać czas wolny.
Zajęcia rozpoczęliśmy sie tradycyjnego przywitania się, sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Nawiązaliśmy do tematyki spędzania czasu wolnego zima ( poprzez uprawianie sportów zimowych) i przeszliśmy do naszych pomysłów. Uczniowie chętnie wymieniali się swoimi upodobaniami do sportów, bajek, książek, gier komputerowych oraz zwierząt domowych. Czytaliśmy opowiadanie ” O biednym piesku”. Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta to nie tylko zabawki, tak jak przytulanki. To żyjące stworzenia, które jedzą, czują, kochają i chcą być kochane. Zwierzęta domowe to duza odpowiedzialnosc! To dodatkowi członkowie rodziny, ktorym nalezy sie opieka, miłość i bezpieczeństwo.
Poznaliśmy sylaby zmiękczone przez “i” (mia..,gia…,kia..). Zwrocilismy uwage roznice w wymowie między sylabami otwartymi ma/mia, ga/gia, ka/kia. Omówiliśmy znaczenie przedstawionych obrazków zawierających poznane sylaby. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń. Czytaliśmy czytankę “Za miastem” metoda sylabowa z uwzględnieniem zmiękczeń.
Podsumowując nasze zajęcia gralismy w gre ” Alfabet”. Uczniowie mieli za zadanie odgadnąć “co to jest?” za pomocą opisu ucznia losującego fiszkę obrazkowa. Bylo duzo smiechu i radosci. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią oraz fantazja.
Praca domowa:
Czytanka str.63
Cw. 2,3 str 65 ( ćwiczenia elementarzowe)
Cwiczenie 5 strona 64 prosze przepisac do zeszytu ( prosze wybrac jedna z dwoch czesci).
Lekcja 16 (21.01.2023)
Temat: Dzień Babci i Dziadka.
W ostatnia sobote przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji oraz pisowni zapowiadanego dyktanda. Uczniowie z wielkim zapałem i chęcią zabrali się do przygotowania niespodzianki z okazji Dnia Babci i Dziadzia. Na początek poznali przygody Fenka z książeczki pod tytułem ” Dzień Babci i Dziadka”. Dowiedzieli się również, kiedy obchodzimy święto oraz przypomnieli sobie, że dziadkowie to rodzice rodziców. W treści książki pojawiło się wiele inspiracji na prezenty dla dziadków. Na podstawie zagadek dyskutowaliśmy co najczęściej wnuki lubią robić z dziadkami? Okazalo sie, że od naklejenia plastra, zaszycia dziury na kolanie, a także opowiadania bajki i utulenia do snu jest Babcia. Natomiast z Dziadkiem można wybrać się na ryby lub poćwiczyć jazdę na rowerze. Uczniowie wykonali piękne laurki kalendarzowe dla najwspanialszych Babć i najcudowniejszych Dziadków.
Zapoznaliśmy się z sylabami: “bia”, “pia”, “wia”, “fia”. Zwrocilismy uwage na roznice w wymowie między sylabami “ba”/ “bia”, “wa”/ “wia”, “pa”/ “pia”, “fa”/”fia”. Omówiliśmy czytanie wyrazów z podkreśloną cząstka miękko i znaczenie tych wyrazów przedstawionych na obrazkach w elementarzu. Uzupełniliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym.
Rozmawialiśmy na temat sportów zimowych (narciarstwo, łyżwiarstwo, hokej i saneczkarstwo). Poznaliśmy też słownictwo związane z uprawianiem sportów zimowych oraz wpływ sportów i zabaw na śniegu na zdrowie dziecka. Wspólnie z uwzględnieniem znaków interpunkcyjnych czytaliśmy czytankę “Ale zima, ale wiatr”. Utrwalalismy sobie poznane sylaby. Po przeczytaniu tekstu zadawaliśmy sobie pytania: jaka pogodę mają dzieci?, jaka to pora roku?, jakie sprzęty zimowe uprawiaja dzieci?, co powinny nałożyć na twarz aby zabezpieczyć ja przed zimnym, mroznym wiatrem?, jakie ubrania potrzebują dzieci aby nie zmarznąć? Uczniowie na swoich doświadczeniach opisywali jak przebiegają zabawy na śniegu. Było dużo śmiechu, humoru i radości.
Po przerwie udaliśmy się na kiermasz wypieków domowych – (Do) Pieczemy Wospowi. Podsumowując nasze wspólne zajęcia gralismy w gre “Buzzers”. Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy i otrzymalismy fotografie z serii ćwiczeń rozwijających myślenie przyczynowo-skutkowe, co sie przed chwila moglo stac?, oraz co się za chwile moze stac? Amandy Hopkins. Grupa uczniów odpowiadało na pytania zadane przez pozostałą grupę. Gra polegała na szybkim naciśnięciu przycisku, zadanie pytania i odpowiedzeniu na zadane pytanie. Atmosfera była bardzo ożywiona gdyz kazdy chcial sie podzielic pytaniami oraz swoja fantazja.
Praca domowa:
Czytanka str. 61
***Przypominam o codziennym 20 minutowym czytaniu.
Zebrałam uczniom zeszyty i ćwiczenia w celu ocenienia.
W sobotę tematem lekcji jest “Jak spędzać czas wolny”. Bardzo proszę aby uczniowie przyszli do szkoły w piżamach oraz przynieśli kocyki bądź śpiwory
Lekcja 14 (07.01.2023)
Temat: Nowy Rok
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od powtórzenia poznanych samogłosek i spółgłosek oraz umiejętności czytania sylabowego i globalnego. Rozmawialiśmy na temat przeżyć z okresu ferii świątecznych opisując nasza choinkę, dzielimy się wrazeniami z rodzinnej Wigilii oraz spotkań z Mikołajem. Wyjaśniliśmy sobie co oznacza dla nas Nowy Rok i jakie cele mozemy sobie wybrac do zrealizowania. Uczniowie chętnie wypowiadali się co zamierzają w tym roku zrobić i co chca osiagnac.
Poznaliśmy nowe spółgłoski na wyrazach podstawowych: Halina, zamek oraz wyrazów z “h” , “z”, ” ż”w nagłosie i śródgłosie. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny na przykładzie wielu wyrazów z poznanych spółgłosek z uwzględnieniem silnego akcentowania sylab w wyrazach. Czytaliśmy wspólnie i chóralnie czytankę “Lekcja z h” oraz czytankę “Lekcja z z” . Za pomocą obrazka z elementarza odpowiedzieliśmy sobie na pytania : co widzimy na obrazkach? Jaką literę pani napisała na tablicy? Co przedstawia rysunek przyklejony na tablicy? Co wisi nad tablica? Jakie zwierzeta wystepuja w zoo. Przystępując do ćwiczeń w pisaniu zaczęliśmy od kształtnego kreślenia liter w określonym tempie i kierunku. Uzupełniliśmy ćwiczenia ze stron: 50,51, 54, 55.
Podsumowując nasze wspólne zajęcia czytaliśmy książeczki sylabowe oraz gralismy w gre spółgłoskowa za pomocą fiszek obrazkowych.
Praca domowa:
Ćwiczenie 5 str 56 ( przepisać do zeszytu)
Czytanka str 58
Wypełnić kartę prace – Moje cele na rok 2023 ( poprosze przynajmniej o wypisanie trzech pozycji) oraz przygotować się ustnie do wypowiedzi.
Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie,
Na nadchodzący Nowy Rok składam Wam życzenia:
zdrowia – gdy ono jest, możemy wszystko
miłości, bo to ona uskrzydla i daje ciepło
radości, bo z uśmiechem łatwiej się żyje.
Życzę także pieniędzy,
bo choć szczęścia nie dają ułatwiają wiele rzeczy.
Niech każdy dzień nowego roku będzie słoneczny i ciepły.
Lekcja 13 (17.12.22)