Klasa 1B

Wychowawczyni: Sylwia Drężek

Telefon : 609-851-0267

E-mail:

Radę Rodziców:


Kochani Uczniowie, drodzy Rodzice

Serdecznie witam wszystkich w nowym roku szkolnym. Jest mi bardzo miło pracować z Wami. 

Jako wychowawca klasy Państwa dzieci zadbam aby każde dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie. Moimi celami na ten rok są: realizowanie programu kl. 1, rozwijanie myślenia twórczego, nawyków systematycznej pracy przydatnych w starszych klasach a także przyjaznych relacji nauczyciela z uczniami i ciepłej atmosfery w klasie.

 

Wychowawczyni 

Sylwia Drężek


Wyprawka dla uczniów klasy 1b w roku szkolnym 2022/2023

– kredki ołówkowe

– 2 zatemperowane ołówki

– gumka do ścierania

– nożyczki

– klej w sztyfcie

-zeszyt 16 k w trzy linie

– elementarz

– cwiczenie elementarzowe

Lekcja 10 (19.11.22)

Temat: Pasowanie a Święto Dziękczynienia

W sobotnie popołudnie 19.11.2022r. w Polskiej Szkole “Ogniwo” miało miejsce niezwykłe wydarzenie- ślubowanie klas pierwszych. Do tego ważnego wydarzenia pierwszoklasiści przygotowali się kilka tygodni, by udowodnić wszystkim, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami.

Na samym początku uroczystości wszystkich zgromadzonych przywitały wychowawczynie klas 1 oraz uczniowie klas starszych. Następnie dzieci wybrały się w podróż wiedzy, gdzie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Po tej podróży, uczniowie ślubowali że będą wzorowymi uczniami oraz dobrymi kolegami. Uroczystości pasowania poprzez dotknięcie “magicznym ołówkiem” dokonała pani dyrektor, wręczając pamiątkowe dyplomy. 

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości przyszedł jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek klas pierwszych.

Z radością witamy pierwszoklasistów w szeregach społeczności szkolnej i życzymy im wielu sukcesów i radości oraz samych najlepszych ocen.

Dziękuję pani dyrektor,  pani Ewie, pani Karolinie oraz pani Oli, rodzicom oraz  starszym uczniom z klasy 3 i 7 za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a także uczniom z kl. lll LO i z kl.8, którzy nieśli sztandar. Dziekuje bardzo za piekne zyczenia i otrzymane kwiaty.

Nawiązując do tematyki lekcji czytaliśmy opowiadanie “Święto Dziękczynienia”. Rozmawialiśmy czym ono się charakteryzuje i jakie zwyczaje w tym dniu panują. Wymienialiśmy dania znajdujące się na naszych stołach oraz dzieliliśmy sie naszymi spostrzeżeniami za co jestesmy wdzieczni i za co chcielibysmy podziekowac. W ramach klasowego projektu uczniowie kolorowali a następnie wycinali  z papieru  indyki i wklejali do zeszytów.. Było dużo humoru i śmiechu

Praca domowa:
Ćwiczenie 1- (czytanka z elementarza str.39), 3,4,5,6 str.37 ( ćwiczenie elementarzowe)
Praca plastyczna ” Święto Dziękczynienia w moim domu” – format i technika dowolna.
Praca ustna – nauczyć się opowiadać w kilku zdaniach o ” Dniu Dziękczynienia w moim domu”. Może być to opowiadanie na podstawie wykonanej pracy plastycznej. 
 
 
Drodzy Rodzice, Kochani uczniowie
Życzę Wam spokojnego  i zdrowego 
Dnia Dziękczynienia.
Do zobaczenia 3 grudnia!!!

Lekcja 9 (12.11.22)
Temat: Dzień Niepodległości
Sobotnia lekcję rozpoczęliśmy od omówienia dyktanda. Uczniowie z zaangazowaniem ocenili swoja pisemna prace. Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziliśmy prace domowa. Czytając opowiadanie “Ważna lekcja” przybliżyliśmy sobie tematykę Dnia Niepodległości. Dowiedzieliśmy się że Polska nie zawsze była państwem niepodległym, czyli wolnym. Uczniowie zapoznali się z symbolami narodowymi. Za pomocą planszy dydaktycznej opowiadaliśmy o mapie Polski, godle, fladze i hymnie.
Poznaliśmy nowe spółgłoski n,g na wyrazach podstawowych: noc, Dominika, gąski oraz na wyrazach w nagłosie i śródgłosie. Omówiliśmy znacznie wyrazów na podstawie poznanych spółgłosek np. nietoperz, namiot, godło, gaśnica. Na podstawie obrazka z elementarza uczniowie odpowiadali na pytania zadane przeze mnie. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Zapraszam serdecznie na Pasowanie w najblizsza sobote o godz. 12 w auli szkoły.
Pracy domowej w tym tygodniu nie ma. Uczniowie, którzy byli nieobecni na zajęciach prosze o zapoznanie sie z materialem z elementarza str. 36, 37,38 i 39 oraz uzupełnieniu ćwiczeń 1,2,3,45,6,7 strony 34,35,36 (cwiczenie elementarzowe).

Lekcja 8 ( 05.11.22)
Temat: Listopad – chłód, mgły, deszcz i słota.
Na początku zajęć powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziliśmy prace domowa.Następnie pisaliśmy w dużym skupieniu  nasze pierwsze dyktando.  Nawiązując do tematu lekcji rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie. Poznaliśmy słownictwo i wyrażenia związane z listopadowa pogoda: chłód, mgły, deszcz, pochmurno, wietrznie , lub słonecznie, kolorowo, jesiennie oraz smutno.
Poznaliśmy literki “j”, “c” na wyrazach podstawowych jajko, Jacek, Cela oraz słownictwo  z spółgłoskami w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytanie sylab otwartych i zamkniętych i wyrazów z ramki. Wspólnie, chóralnie czytaliśmy teksty z elementarza z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Staraliśmy się zapamiętywać wyrazy z “j”, “c”.
Po przerwie przystępując do ćwiczeń w pisowni zwrocilismy uwage na płynność w kreśleniu poznanych spółgłosek od miejsca rozpoczęcia w odpowiednim kierunku i odpowiednim tempie. Ćwiczyliśmy pisanie w powietrzu i na tablicy. Przystąpiliśmy do pisania w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
W sobotę będziemy obchodzili Dzień Niepodległości w naszej klasie. Jeżeli jest taka możliwość bardzo prosze o ubranie uczniów w kolorach biało-czerwonych.
 
Praca domowa:
Ćwiczenia: 1- nauczyc sie czytac wyrazów z ramki  str. 33 (elementarz ),2, 3, 4, 5 strona 33 ( ćwiczenie elementarzowe)
****Zebralam zeszyty do sprawdzenia dyktanda oraz poprzedniej pracy domowej. Oddam w sobotę. Życzę miłego tygodnia!!!

Lekcja 7 ( 29.10.2022)
Temat: Dzień pamięci o zmarłych a Halloween
 W klasie panowała radość i chęć uczestnictwa w poszczególnych ćwiczeniach klasowych. A troszkę ich było……poczynając od przypomnienia słownictwa  z poprzedniej lekcji, poznanych samoglosek i spolglosek. Przypomnieliśmy sobie piosenki na pasowanie oraz recytowaliśmy nauczone wiersze.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz “Wszystkich Świętych” Doroty Rozwens. Rozmawialiśmy o temacie corocznego Święta Zmarłych, dbałość o groby bliskich, pamięci i modlitwie.  Poznaliśmy spółgłoskę “d ” w wyrazach podstawowych dom, komoda. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych,czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce. Poszerzyliśmy słownictwo dzieci o wyrazy z Elementarza.  Czytalam tekst sylabowej czytanki zgadywanki wskaujac palcem wyrazy, a dzieci odgadywały słowa. Zwracając uwagę na płynność w spółgłoski “d”  ćwiczyliśmy pisanie na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do pisowni w ćwiczeniu elementarzowym  i zeszycie.
Dziekuje bardzo za zaangażowanie w życie klasy! Jest to dla uczniów i mnie bardzo duza pomoc z Panstwa strony. Uśmiech gościł na twarzach dzieci a  kostiumy dodawały im uroku. Otrzymaliśmy  piękne torebeczki Halloweenowe (dziekuje bardzo!), soczki,wodę, paczki oraz zakupione dynie.
Praca domowa:
Dyktando z samoglosek: A,a, E,e, I, i, O, o, U, u,ą, ę,y ( dla ułatwienia podalam kolejność spółgłosek na dyktandzie)
czytanka str.31
Cw. 2,3 str.29 (cwiczenie elementarzowe)
Przypominam o powtórzeniu wierszy na pasowanie

Lekcja 6 (22.10.2022)
 
Temat: Jesień w parku.
Rozpoczęliśmy poranek od sprawdzenia obecności, czytania czytanki oraz powtórzenia materiału. Uczyliśmy się nowej piosenki na Pasowanie i powtarzaliśmy już nauczone.  Razem z klasa 1a udaliśmy się do Pani Dyrektor aby wręczyć zaproszenie na nasze Ślubowanie.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz¨¨Ẅ lesie¨ Agnieszki Borowieckiej. Zapoznaliśmy się z czynnościami i stanami takimi jak: słucha (zuch), nie rzucaj (śmieci), rozniecić (ogień), zbieraj (puszki), szanuj (świerki), obserwuj (gniazdo). Rozmawialiśmy też o ¨zimowych spiochach¨, czyli o zwierzętach zapadających w sen zimowy.  Poznaliśmy spółgłoski m, t, d na podstawie wyrazów podstawowych: mama, tata, dom. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce.
Na podstawie ilustracji rozmawialiśmy o owocach jesieni: kasztanach, żołędziach, szyszkach i jarzębinach. Za pomocą obrazka przedstawiającego pracę pszczelarza w kwitnącym sadzie odpowiedzieliśmy sobie na pytania: co widzimy na obrazku?, co dzieje się na obrazku?. Uczniowie chetnie podejmowali dyskusje dzielac sie swoimi spostrzeżeniami. Dokonaliśmy czytania wzorcowego tekstu poniżej. Przystąpiliśmy do  pisowni w zeszycie oraz ćwiczeń za pomocą łączenia sylab i pisania po śladzie.
 Praca domowa:
Ćwiczenie 2,3 i 4  str. 25 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str.23 prosze przepisac do zeszytu
Cwiczenie 1 str 25 – Czytanka strona 27 (elementarz)
Prosze o powtarzanie samogłosek z uczniami gdyż za dwa tygodnie (5 listopada) będziemy pisać nasze pierwsze dyktando.
*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie. W ten sposób dzieci zdobędą nawyk codziennego czytania.

Drodzy Rodzice i Uczniowie,
Dziekuje bardzo za piękny prezent, gorące uśmiechy na Waszych twarzach oraz okazane serce.

Lekcja 5 (10.15.2022)

Temat: Kalendarzowa jesień- jesienne owoce i warzywa.
W sobotni poranek w naszej klasie zawitała radość, śmiech i okres wielkich przygotowań do Pasowania. Rozpoczęliśmy poranek od sprawdzenia obecności, pracy domowej i powtórzenia materiału. Uczyliśmy się nowej piosenki na Pasowanie. Wspólnie wybraliśmy wierszyki do nauki.

Poznaliśmy spółgłoski l,s na przykładzie wyrazów w nagłosie i śródgłosie. Wielka i mała litera l,s w druku i piśmie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i fonemowej wyrazów podstawowych las, lala, lisy. Przystąpiliśmy do czytania sylab i prostych wyrazów metoda sylabowa. Uczniowie bacznie obserwowali czytany przeze mnie tekst metoda wzorcowa. Odpowiadali na pytania pod kątem rozumienia tekstu. Wyjaśniliśmy sobie również znaki interpunkcyjne w czytance. Podawaliśmy przykłady zdań oznajmujących, pytających i wykrzyknikowych.
W radosnym humorze udalismy sie na dwor. Uczniowie mieli czas żeby korzystać z uroków jesiennej pogody bawiąc się na placu zabaw. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Rozmawialiśmy o kolorach towarzyszących jesieni.
Za pomocą “magicznego klucza” szukaliśmy w książce “Tajne zadania na dziecięce spotkania” zmian zachodzących w porach roku. Rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe i zdolności poznawcze dzieci wykonywaliśmy ćwiczenia z zakresu “Jaka to pora roku?”.  Poznawaliśmy i utrwalaliśmy nazwy owoców , warzyw i ich przetworów. Za pomoca roznych gatunkow jablek i papryk dowiedzielismy sie ze moga one inaczej smakować i wyglądać. Uczniom bardzo się spodobało, że mogą oni sami ocenić smak przyniesionych przeze mnie owoców i warzyw. Dyskusja była żywa. Jedne okazały się słodkie  i soczyste inne natomiast kwaśne i twarde.
Po przerwie przystąpiliśmy do pisania. Kreśliliśmy litery w powietrzu i na tablicy. Uczniowie za pomocą ¨kolorowych sznureczkow¨ formowali kształty poznanych spółgłosek. Po czym przystąpiliśmy do uzupelniania cwiczenia elementarzowego i zeszytu.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str. 21 (ćwiczenia elementarzowe) – prosze nauczyc sie czytac str. 21 i 22 (elementarz)
Ćwiczenie 2 str.21 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 3 str. 21 (cwiczenie elementarzowe)
Bardzo prosze aby uczniowie znali swoje role na pamięć do 29 października. Chciałabym aby mieli czas na doskonalenia swoich umiejętności na próbach.

*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie.


Lekcja 4 (08.10.22)

Temat: Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

Sobotni poranek Pani Aleksandra rozpoczęła  od sprawdzenia obecności, pracy domowej i powtórzenia materiału.
Poznany został nowy materiał literowy, samogłoski à, ę. Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu i wpisaliśmy poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów. Korzystając z ilustracji w podręczniku nazywaliśmy małe obrazki i wyszukiwaliśmy litery á, ę w podpisach. Dzieci opisywały co widzą na obrazku.
W naszej szkole obchodziliśmy POLONIJNY DZIEŃ DWUJĘZYCZNOŚCI, święto języka polskiego. Dlatego też Pani Aleksandra  udała się z uczniami do biblioteki, Pani Ewa przygotowała dla uczniów czytanie książeczek i gry odnośnie naszego święta.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str.17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str 17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
Powtórzenie poznanych samogłosek.

Lekcja 3 (10.01.2022)

Temat: Szkoła na wsi.
Sobotni poranek zaczęliśmy od przywitania się, sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia słownictwa poznanego na poprzedniej lekcji.
Nawiązując do tematu lekcji rozmawialiśmy o ilustracji z elementarza przedstawiającej wieś. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie zwierzat zyjacych w gospodarstwie wiejskim oraz produktów zwierzęcych ( mleko, masło, jajka, miód ). Za przykład zwierząt domowych posłużyły nam fiszki obrazkowe. Gra polegała na wylosowaniu przez ucznia jednej karty i opowiedzenie kolegom i koleżankom o danym zwierzęciu. Uczniowie mieli za zadanie odgadnięcie co to za zwierzę. W ten sposób powtórzyliśmy sobie kolory, nazwy zwierząt i pobudzilismy nasze fantazje. Padło też przysłowie ” Żeby kozka nie skakala toby nóżki nie złamała”. Było śmiesznie i zabawnie.
Poznaliśmy samogłoski U,u,,O,o, y. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu. Wpisywaliśmy  poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów. Słuchaliśmy nagrania z  płyty Cd i czytaliśmy książeczkę “Samogłoski i wykrzywienia” Jagody Cieszyńskiej. Praca z ta książeczka poprawia koncentrację i uwagę dziecka oraz stanowi pierwszy etap w nauce czytania metoda symultaniczno- sekwencyjna.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy  do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali  opowiadania ¨Uczyc sie-czy nie uczyć?¨. Wyjaśniliśmy sobie dlaczego uczenie się języków obcych daje nam różne perspektywy w życiu i zwrocilismy uwage, ze jezyk polski, to język naszych rodzicow, dziadkow i pradziadkow.
Pani Karolina ( mama Gabriela) zaoferowała się pomóc i być w “Trójce Klasowej”.  Z chęcią wpisuje i dziękuję bardzo.  Wyslalam do Pani Karoliny Państwa maile w celu szybkiego komunikowania się. Dziekuje rowniez za przybycie na nasze pierwsze wspólne spotkanie klasowe. W razie jakichkolwiek pytan sluze pomoca.
Praca domowa 
Ćwiczenie 1 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe).

Lekcja 2 (24.09.22)
Temat:   Prawa i obowiazki uczniow klasy pierwszej.
 
Na początku zajęć przywitaliśmy się serdecznie  przypominając sobie nasze imiona,  poznane samogłoski i słownictwo z poprzedniej lekcji. Z wielka duma i radoscia rozdalam uczniom stemple  motywacyjne za prace domowa.
Rozmawialiśmy na temat praw, regulaminu i obowiązków ucznia klasy 1. W naszej klasie pojawiła się ¨Tablica motywacyjna”
Czytaliśmy opowiadanie ¨Igiełka i sprawdzian z ortografii¨. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili że najpierw należy zrobić swoje obowiązki, a później przyjemności.
Poznaliśmy samogłoski I,i,O,o. Zapoznaliśmy się również z obrazkami w elementarzu i uczniowie wyszukiwali danych samogłosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu a także pisanie na tablicy. Uczniowie w prawdziwym skupieniu przystąpili do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku i ćwiczeniu elementarzowym. W celu usprawniania retoryki pisania graliśmy w zabawę edukacyjna – szablony zwierząt. Uczniowie odrysowywali wybrany ksztalt zwierzat a nastepnie pokolorowali ilustracje i dodawali szczegóły.
Rozmawialiśmy o ulicy i szkole w mieście poslugujac sie ilustracja z elementarza. Zwrocilismy uwage na nowe słownictwo dotyczące miasta, ruchu ulicznego i poruszanie się w mieście. Zachowania się uczniów w drodze do szkoły, na boisku szkolnym, na parkingu, na korytarzu. Za przykład takiego zachowania posłużyła nam wyprawa na plac zabaw.
Dziekuje bardzo za wypełnienie i oddanie ankiet. Są to bardzo ważne i istotne informacje o “moich uczniach”.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)
Poprosze o powtórzenie słownictwa z elementarza str. 10,11.
**** Bardzo prosze o zakupienie dla dzieci zeszytów w 3 linie ( dostępne w sekretariacie szkoły).
***** Zapraszam na spotkanie organizacyjne 1 października o godz 13. Razem z uczniami będę czekała na Państwa w naszej klasie ( kl.1b). 

Lekcja 1 (09.17.22)
Temat: Poznajemy się wzajemnie, nasza klasa.
Na początku zajęć poznaliśmy się wzajemnie. Uczniowie chętnie dzielili się  wspomnieniami z wakacji.  Zapoznaliśmy się z podręcznikami  i niezbędnymi przyborami w piórniku.  Rozmawialiśmy o naszej klasie poslugujac sie ilustracja z elementarza. Zwrocilismy uwage na nowe słownictwo sprzętów w klasie, przyborów szkolnych oraz zachowania uczniów.
Poznaliśmy samogłoski A,a E, e. Uczniowie zapoznali się z obrazkami w elementarzu i chętnie wyszukiwali danych samogłosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Prawdziwa zabawa okazalo sie dzielenie tych wyrazów na sylaby.  Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu a także pisanie na tablicy. Uczniowie z precyzja przystąpili do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku i kartach pracy.
Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na plac zabaw . Po przerwie śpiewaliśmy piosenkę ¨Kolorowe kredki¨ świetnie się przy tym bawiąc. Czytaliśmy wiersz ¨Okulary¨ co pomogło wprowadzić dzieci w dobry nastrój.
Praca domowa:
Cw.1 str. 4 ( cwiczenie elementarzowe)
Cw. 2,3 str.5 ( cwiczenie elementarzowe)
***Uczniwie. którzy nie posiadają jeszcze podręczników otrzymali w sobotę karty pracy. Prosze o uzupelnienie ich.