Klasa 1B 2022/2023

Wychowawczyni: Sylwia Drężek

Telefon : 609-851-0267

E-mail:

Radę Rodziców:


Kochani Uczniowie, drodzy Rodzice

Serdecznie witam wszystkich w nowym roku szkolnym. Jest mi bardzo miło pracować z Wami. 

Jako wychowawca klasy Państwa dzieci zadbam aby każde dziecko czuło się dobrze i bezpiecznie. Moimi celami na ten rok są: realizowanie programu kl. 1, rozwijanie myślenia twórczego, nawyków systematycznej pracy przydatnych w starszych klasach a także przyjaznych relacji nauczyciela z uczniami i ciepłej atmosfery w klasie.

 

Wychowawczyni 

Sylwia Drężek


Wyprawka dla uczniów klasy 1b w roku szkolnym 2022/2023

– kredki ołówkowe

– 2 zatemperowane ołówki

– gumka do ścierania

– nożyczki

– klej w sztyfcie

-zeszyt 16 k w trzy linie

– elementarz

– cwiczenie elementarzowe


Lekcja 30 (13.05.23)
Temat: Dzień Mamy i Taty

W dniu 13 maja 2023 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji  „ Dnia Mamy i Taty”, na którą uczniowie z klasy 1a i klasy 1 b zaprosili najbliższe i najważniejsze osoby w swoim życiu.
MAMA jest bardzo ważna, ale na drogach świata, razem z nią towarzyszy dzieciom- przyjaciel TATA.
Podczas dzisiejszej akademii, role się odwróciły, uczniowie stali się rodzicami i z humorem odegrali sceny „ z życia wzięte”.
Drodzy Rodzice, dziękujemy za Waszą miłość, poświęcenie i ogromne serce.
Życzymy zdrowia, ogromnych pokładów cierpliwości i aby miłość, którą obdarzanie swoich bliskich wróciła do Was ze zdwojoną siłą.
Józef Ignacy Kraszewski napisał:
„ Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca- to miłość macierzyńska”.
Za pomoc w dzisiejszej akademii dziękujemy- Pani Ewie Blachno- Held, uczniom z klasy 6 i z klasy 7 oraz rodzicom.
I niech Dzień Mamy i Taty trwa cały rok!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w sobotę 5/20/23 o godz. 9.30 przed budynkiem szkoły. Rozdanie świadectw odbędzie się w klasach.

Lekcja 27 (22.04.23)

Temat: Lekcja z dżemem i dżdżownicami.
Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od powtórki materiału poznanego na poprzednich zajęciach. Szczególny nacisk położyliśmy na dwuznaki, ich wymowę i pisownię. Wprowadziliśmy głoską “dż” na podstawie wyrazów podstawowych: dżdżownica, dżudo oraz wyrazów w nagłosie i śródgłosie.
Wspólnie omówiliśmy obrazek z elementarza. Dzieci opowiadały co dzieje się na ilustracji, co nauczycielka pisze na tablicy, co wisi na ścianach klasy, co widać za oknem. Czytaliśmy czytankę ” Lekcja z dzwonkiem , dżemem i dżdżownicami” mocno akcentując pogrubionym drukiem wyrazy. Zadawaliśmy pytania do przeczytanego tekstu. Uczniowie metoda sylabowa czytali czytankę-zgadywankę. Pisaliśmy po śladzie i samodzielnie poznane dwuznaki. Dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej wyrazów: dżem, dżokej, koledzy. Podpisywalismy obrazki, tworzyliśmy wyrazy z sylab i uzupełniliśmy zdania wyrazami z ramki. W ramach powtórzenia materiału gralismy w gre “Lizaki ortograficzne”. Po przerwie przypomnieliśmy sobie piosenki oraz wiersze na apel. Wspólnie wykonaliśmy laurki dla Mam i Tatusiów.
Serdecznie zapraszam wszystkich rodzicow na uroczysty apel oraz poczestunek z okazji zblizajacego sie Dnia Mamy i Taty. Apel odbedzie sie w sali auli o godz.12.15

Lekcja 26 (04.15.23)

Temat: Lekcja z dzwonkiem.
Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od powtórki materiału poznanego na poprzednich zajęciach. Szczególny nacisk położyliśmy na dwuznaki, ich wymowę i pisownię. Wprowadziliśmy głoską  “dz” na podstawie wyrazów podstawowych: koledzy, dzwon oraz wyrazów w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej wyrazów: dzban, pieniądz, koledzy. Podpisywalismy obrazki, tworzyliśmy wyrazy z sylab i uzupełniliśmy zdania wyrazami z ramki. Mieliśmy przyjemność obejrzenia konkursu recytatorskiego. Na zakończenie lekcji utrwalalismy nasze role i piosenkę  z okazji “Dnia Mamy i Taty”.

Praca domowa:

Nauczyc sie czytac opowiadanie “To dzwonek” ze strony 89 (elementarz)
Przepisać do zeszytu wyrazy z dwuznakiem ‘Dz” ze strony 86 (elementarz”.
Prosze o nauczenie się rol, które uczniowie otrzymali do domu
Przypominam, że zebrałam ćwiczenia w celu ocenienia.

4/1/23

Dnia 1 kwietnia, uczniowie klasy 1b wybrali się na wycieczkę szkolną do Filadelfijskiego Muzeum Iluzji.
W cudownym świecie mirażu doświadczali niemożliwego. Weszli w świat pozorów, złudzeń i paradoksów, co stało się efektem czegoś pozornie niewytłumaczalnego. Jak to się stało, że Kalina  widziała głowę Alicji na talerzu? Ciekawy był labirynt luster, który odsłaniał nas w wielu odbiciach i położeniach. Czy Kalina w odbiciu lustrzanym mogła być Alicja? Jak to się stało, że Alicja zawisła w powietrzu, zniknęła nam z oczu jej postać, a widoczne były tylko nogi?
Czy to zwinność i spryt pozwolił Bernardowi, Adrianowi i Alexowi wejść na ścianę budynku?  Te i wiele innych niemożliwych przygód były efektem iluzji- umiejętnego oszukiwania naszych zmysłów. Uczniowie dali ponieść się fantazji, świetnie się bawili i choć zmęczeni z uśmiechem wrócili do domów.


Lekcja 25 (25.03.2023)

Temat: Polskie rzeki – Wisła i Odra.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy od sprawdzenia obecności, pracy domowej i powtórzenia spółgłosek miękkich. Na podstawie wyrazów podstawowych rzeka, morze poznaliśmy dwuznak “rz”. Korzystając ze słownika elementarzowego szukaliśmy w nagłosie, śródgłosie i wygłosie  głoski “rz”. Przybliżyliśmy sobie nazwy zawodów z końcówką “arz” ( piekarz, kucharz stolarz, murarz). Omówiliśmy poszczególne zawody za pomocą fiszek obrazkowych. Uczniowie losując obrazek mieli za zadanie wyjść na środek klasy i opisać go w taki sposób aby koleżanki i koledzy odgadli o jakim zawodzie jest mowa.
Korzystając z ilustracji z elementarza przypomnieliśmy sobie o kształcie Mapy Polski. Dowiedzieliśmy się że największymi Polskimi rzekami są Wisła i Odra, a polskim morzem jest Morze Bałtyckie. Dzieci śledziły bieg rzeki od ich źródeł do ujścia do morza. Omówiliśmy sobie każdy ze środków transportu rzecznego i morskiego oraz roli latarni morskiej dla bezpieczeństwa żeglugi.
Kreslilismy dwuznak “rz” paluszkiem w powietrzu i na tablicy. Korzystając z książki “Wesoła ortografia” Doroty Strzemińskiej-Wiechowiak czytaliśmy wiersz “Przygody Grzesia’. Zauważyliśmy, że piszemy “rz” na końcu nazw zawodów oraz po  spółgłoskach: p,b, t, d, k, g, w, ch, j. Czytaliśmy sylabowo i chóralnie teksty z elementarza str. 84  i 85. Na zakończenie zajęć podsumowaliśmy wiadomości o Polsce, jej symbolach narodowych, polskich rzekach i morzu.
Praca domowa:
Cw.1,2,3 str.97- ćwiczenie elementarzowe
Czytanka “Mapa Polski, jej godło i flaga” elementarz str.84
Każdy z uczniów otrzymał fiszkę obrazkowa z wybranym zawodem. Prosze o nauczenie się opisu danego zawodu ustnie.

Lekcja 24 (18.03.23)

Temat: Chory Michal.
Po sprawdzeniu obecności, pracy domowej przystąpiliśmy do powtórki poznanych dwuznaków i spółgłosek miękkich. Wprowadziliśmy dwuznak “ch’ na podstawie wyrazów podstawowych Michal, duch oraz wyrazów ze słowniczka elementarzowego. Omówiliśmy znaczenia ich w odniesieniu do doświadczeń dzieci np. do czego służy chochla, co wiesz o chomiku, co mozna zrobic z grochu itp. Kształtnie określiliśmy dwuznak “ch” w połączeniu z samogłoskami. Dokonaliśmy analizy wyrazów podstawowych: dach, mucha, muchomor z podziałem na sylaby i głoski i litery. Podpisywalismy obrazki z ramki. Uzupełniliśmy zdania oraz wyszukiwaliśmy w tekście wyrazów z “h” i “ch”. Budowaliśmy kształcenie czujności ortograficznej “ch” i “h”. Czytaliśmy wspólnie z uwzględnieniem poznanych dwuznaków w czytaniu metoda sylabowa czytanki “Chory Michal” oraz sylabowe czytanki-zgadywanki. Omówiliśmy obrazek ze str.80 – elementarz. Poznaliśmy budowę poszczegolnych czesci ciala. Omówiliśmy zastosowanie ich. Bawiliśmy się rymami typu: powiedz “prosze” podrap się po…nosie, powiedz”spust” i dotknij….ust, powiedz “wrzosy” i złap się za….włosy, powiedz “drzwiczki” i złap się za…policzki, powiedz “strona” i złap się za…ramiona, itp. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wykorzystujemy zmysły do poznania swiata. Uczniowie podawali przykłady. Najbardziej spodobał się zmysł słuchu kiedy to poprosilam o zamknięcie oczu na dwie minuty i wysłuchaniu się w otoczenie. Po tym czasie każdy wypowiadał się co usłyszał. Lista byla bardzo dluga – od kroków nauczyciela po ćwierkania ptaków za oknem. Graliśmy również w grę  puzzlowa “części ciała”.
Po przerwie udaliśmy się do biblioteki na nasze wspólne przedstawienie J. Brzechwy ” Na straganie”. Dziekuje bardzo za przygotowanie dzieci.
Praca domowa:
Nauczyc sie czytac str.76
Cw.1,3,5 str.93 (ćwiczenia elementarzowe)
Prosze uzupelnic karte pracy “Czesci ciala”.
Prosze o nauczenie się wierszyków na 1 kwiecień.


Lekcja 23 (03/18/2023)

Temat: Jestem dumny/dumna bo ucze sie dwoch jezykow – nasza polska szkoła..
Sobotni poranek rozpoczęliśmy od  sprawdzenia  pracy domowej i  powtórzenia poznanych samogłosek  i spółgłosek. Wprowadziliśmy głoskę “sz”, “cz” na przykładach wyrazów podstawowych: szkoła, uczniowie. Różnicowaliśmy dźwięki między s, ś, sz c,ć, cz na przykładach wyrazów ser, sanki, ślimak, śliwka, szalik, cebula, cukierek, ćma, czapka, czereśnia. Podczas ćwiczeń w pisaniu sz,cz zwrocilismy uwage ze jest to jedna głoska, dwie litery. Kreśliliśmy dwuznaki w określonym tempie i kierunku. Uzupełniliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym oraz pisaliśmy w zeszycie.
Rozmawialiśmy na temat roli polskiej szkoły w życiu polonijnego dziecka. Skupiliśmy uwagę na zrozumieniu przydatności w życiu ze znajomości wielu języków, kształceniu tożsamości dziecka – Polska to moja druga ojczyzna, a język polski jest językiem moich rodziców, dziadków i rodziny.  Dowiedzielismy sie, ze szkola polska to nie tylko budynek, to polonijne dzieci, nauczyciele, rodzice, którzy pomagają nam w prowadzeniu szkoły. Czytaliśmy wspólnie czytankę “Nasza polska szkoła”.
Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w akcji “Bo lubię język polski”. Tegoroczna lektura była “Akademia Pana Kleksa” oraz wiersze J. Brzechwy. Poprzez zabawę uczniowie doskonalili język swoich rodziców. Wcielając się w bohaterów wierszy sprawdzali swoje umiejętności za pomocą  kart pracy rozwiązując łamigłówki, rebusy i zagadki. Uczniowie bawili się doskonale  a przy tym wynieśli nowy zasób wiedzy.

Konkurs na Rodzica Roku Polskiej Szkoły “Ogniwo”
Rozpoczęła się III edycja Konkursu na Rodzica Roku Polskiej Szkoły “Ogniwo”. W sobotę uczniowie dostaną białe koperty, a w nich kartkę z pieczątką szkoły , na której jest lista klasowych rodziców. Proszę  zagłosować na wybranego z listy rodzica  (postawić krzyżyk przy nazwisku).
Kopertę z listą można oddać do wychowawcy klasy lub do sekretariatu szkoły w  dwie soboty (18 marca i 25 marca). Jest to I etap klasowy- w wyniku, którego wyłoniony zostanie Rodzic Klasy. Wyniki zostaną ogłoszone w kwietniu. II etap szkolny odbędzie się w maju. Wtedy spośród Rodziców Klas, drogą głosowania, zostanie wybrany Rodzic Szkoły Roku 2022/2023. Regulamin konkursu na stronie głównej Szkoły “Ogniwo”.

Zapraszam do zapoznania się z Konkursem Recytatorskim Polskiej Poezji 4/15/23 organizowanym przez klasę 1 LO. Szczegóły konkursu znajdziecie Państwo na głównej stronie Szkoły.

Zapraszamy Rodziców na przedstawienie wiersza J.Brzechwy “Na straganie” w dniu 18 marca o godz. 12.30 do biblioteki szkoły.

Praca domowa: 

Czytanka str. 76

Ćwiczenie 1 i 2 str. 89 (cwiczenie elementarzowe).

 


Lekcja 22 (04.03.23)

Temat: Powtórzenie materiału – spółgłoski miękkie.
Na początku spotkania sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy materiał spółgłosek miękkich. Na przykładach wyrazów zapisywaliśmy na tablicy z uwzględnieniem spółgłosek miękkich  si, ci, ni, zi przed samogłoską oraz spółgłosek miękkich ś,ć ,ń, ź przed spółgłoską i na końcu wyrazów. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym na stronach 82 ,83, 84 i str.113. W ramach powtórzenia spółgłosek miękkich rozwiązywaliśmy krzyżówki.
Czytaliśmy wspólnie czytankę “U babci Zosi”.  Skierowaliśmy rozmowę na temat babci- szacunku do niej, wspólnie spędzonego czasu, spacerów, wspólnych świąt i uroczystości rodzinnych, telefonów i kartek, laurek dla babci, jeżeli babcia mieszka poza miejscem zamieszkania dziecka.
Praca domowa:
Cw. 1, 2 str. 85 (ćwiczenia elementarzowe)
Nauczyc sie czytac  str.73 (elementarz)
Wypełnić kartę pracy- spółgłoski miękkie.

Lekcja 21 (25.02.23)

Temat: Oleńka w cyrku.
Tradycyjnie sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Bardzo się cieszę gdyż uczniowie są bardzo aktywni na lekcji, z chęcią zgłaszają się do czytania, powtarzania poznanego już materiału i z ciekawością czekają na kolejne zadania lekcyjne. Po tak miłym akcencie przystąpiliśmy do pisowni dyktanda. Pomimo tego iż są one z lekcji na lekcje trudniejsze uczniów to nie zniechęca wręcz powiedziałabym, że ich to motywuje gdyz wiedza, ze za kilka lekcji kończą etap klasy pierwsze  i idą dalej do drugiej klasy.
Poznaliśmy spółgłoski miękkie  ń, ź na przykładach wyrazów podstawowych źrebak, Oleńka korzystając ze słowniczka wyrazów w elementarzu. Utrwalalismy wyrazy z ń, ź na koncu wyrazow (koń, sloń, dloń). Omówiliśmy poszczególne obrazki zgodnie z ich zastosowaniem. Czytając czytankę “Oleńka w cyrku” odpowiadaliśmy sobie do zadanych pytań na rozumienie tekstu, np. co to jest cyrk?,  gdzie przyjechal cyrk?, czym zachwyciła się Olenka?. Wspólnie tworzyliśmy opowiadanie historyjki.
Przystąpiliśmy do kształtnego kreślenie liter n,zw powietrzu, na tablicy i w ćwiczeniach. Mocno zaakceptowaliśmy kreślenie kreseczki z równoczesnym wskazaniem różnic dźwięków między n a ń, z a ź. Wpisywaliśmy spółgłoski n,z w kratki modeli wyrazów . Układaliśmy wyrazy z liter i sylab. Uzupełniliśmy zdania i wpisywaliśmy je do zeszytu.
Doskonalac swoje zdolnosci mowienia uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i za pomocą rozdanych historyjek obrazkowych mieli za zadanie  stworzyć fabułę zdarzenia i ja opisac swoim kolegom i koleżankom.
Na zakończenie naszej lekcji uczyliśmy się piosenki na  Dzień Mamy i Taty.
***Przypominam, że zebrałam uczniom zeszyty w celu ocenienia dyktanda i poprzednich prac domowych. Uczniowie, którzy zostali odebrani wcześniej z lekcji prosze o uzupelnienie cw.1 str. 82 oraz cw. 2 str. 83 .
Praca domowa:
Czytanka str. 71,
Ćwiczenie 2,3 str.81 (ćwiczenia elementarzowe).
Nauczyć się opowiadać rozdanych historyjek.

Lekcja 20 (18.02.2023)

Temat: Miedzynarodowy Dzien Jezyka Ojczystego. Dzień Nauki Polskiej – Mikołaj Kopernik
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji, liter w kolejności alfabetycznej oraz zaakcentowanie spółgłosek miękkich . Wprowadziliśmy spółgłoski miękkie “ś”, “ć” na przykładach wyrazów podstawowych ślimak, cma oraz poznaliśmy  wyrazy  ze słowniczka elementarzowego. Utrwalalismy wyrazy z “”ś”,”ć”na koncu wyrazow na przykladach sieć, grać, spać, jeść.
Następnie dokonaliśmy wzorcowego czytania tekstu nazw obrazków i wyrazów w ramce z mocniejszym akcentowaniem spółgłoski miękkiej. Czytaliśmy czytankę “Ćmy, misie i ślimaki”. Wyszukiwaliśmy rymy i tworzyliśmy nowe.Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń elementarzowych i pisania w zeszycie. Układaliśmy wyrazy z liter i sylab oraz wskazaliśmy różnice dźwięku między “s” a  “ś”, “c” a “ć”.
W klasie obchodziliśmy ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. Miedzynarodowy Dzien Jezyka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. Od 1950 roku około 250 języków z sześciu tysięcy języków świata zostało zapomnianych i nadal znikają kolejne języki ojczyste. Pamiętajmy, że dbając o język, chrońmy kulturę i tożsamość kulturowa. Język polski to wielki skarb! Ze wzgledu na bardzo specyficzna wymowe oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uchodzi za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Wyróżnia się pod wieloma względami choćby na tle innych języków europejskich.
Poslugujac sie przykladami uczniowie mieli za zadanie powtórzyć przykłady łamańców językowych:
* W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie,
* Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego,
* Stol z powylamywanymi nogami,
* W czasie suszy szosa sucha,
* Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.
Wysluchujac łamańców językowych uczniowie stwierdzili, że to jest bardzo proste zadanie – “Wystarczy tylko powtórzyć”. W praktyce okazalo sie bardzo trudne i niejednokrotnie powtarzalismy. Było dużo entuzjazmu i każdy chciał sprostać zadaniu. Bardzo zmotywowała ich informacja, ze ucza sie jednego z najtrudniejszych języków świata – nie lada wyzwanie.
Graliśmy również w grę językowa. Uczniowie podzieleni na dwie grupy otrzymali fiszki z wyrazem “część” brzmiącym w 13 języków świata. Mieli za zadanie połączyć w grupy dany język oraz dany kraj. Wśród języków znalazły się m.innymi: polski, czeski, włoski, francuski, niemcy, rosyjski, ukrainski, norweski, angielski, filipinski, grecki, chinski, koreanski. Zwrocilismy uwage na różnorodność języków oraz podobieństwa.
Rozmawialiśmy również o Mikołaju Koperniku. 19 lutego obchodzimy 550 rocznice urodzin wybitnego astronoma, lekarza, matematyka oraz jednego z najważniejszych badaczy i uczonych w dziejach nauki polskiej i światowej. Jako twórca teorii heliocentrycznej udowodnił, że to Ziemia stanowi centrum Wszechświata, ale razem z innymi planetami krazy wokol Slonca. W dziele ” O obrotach sfer niebieskich” wstrzymał Ziemię- ruszył słońce. Od trzech lat dzień ten obchodzony jest jako Dzień Nauki Polskiej.
Uczniów bardzo zainteresowała postać Mikołaja Kopernika, przebywając w bibliotece wyszukiwaliśmy ciekawostki z życia astronoma. Udało nam się również wypożyczyć biografię Mikołaja Kopernika.
Praca domowa: 
Dyktando str. 73 ćw.6
Czytanka str.69
Ćwiczenie 3 str. 77 ( cw.elementarzowe).

Lekcja 19 (11.02.23)

Temat: Walentynki
Zajęcia rozpoczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Odczytaliśmy z tablicy poznane wcześniej miękkie cząstki. Dokonaliśmy podziału sylab otwartych na głoski: sia=si+a, cia=ci+a. Poznaliśmy nowe spółgłoski miękkie “ni”, “zi” na przykładach  wyrazów będących nazwami obrazków i wyrazów podkreślonych w tekście. Wykonaliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym  oraz rozwiązywaliśmy wyrazowe grafy ze zwróceniem szczególnej uwagi, ze kazda z spółgłosek miękkich to jedna głoska.
Za pomocą ilustracji w elementarzu odpowiadaliśmy na pytania: kogo i co widzimy na obrazku?, co robi pani, co robią dzieci?, jak ubrana jest pani, a jak dzieci?, jakie zabawki mają dzieci?, co niesie pani w koszu? Wspólnie budowaliśmy opowiadanie. Czytaliśmy podpisy pod obrazkami. Zwrocilismy uwage na miejsce samogłoski miękkiej przed samogłoskami. Czytaliśmy czytankę “Niania Stefania, Zuzia i Franio” z mocniejszym akcentowaniem podkreślonych sylab.
Rozmawialiśmy o Walentynkach. Uczniowie chętnie wypowiadali się o swoich bliskich. Czytaliśmy wiersz “Walentynki”. Wymieniliśmy się upominkami. Po lunchu wraz z  Maya rozdaliśmy babeczki walentynkowe oraz otrzymalismy “obiecane”paczki”, za co serdecznie dziękuję.  Czytaliśmy wiersz J. Brzechwy “Kaczka Dziwaczka” oraz “Na straganie”.
Dziekuje bardzo za prezenty z okazji Walentynek. Nie ukrywam, że sprawiliście mi oraz dzieciom bardzo miłą niespodziankę.
Praca domowa:
Nauczyc sie czytac wyrazów oraz sylab ze str. 66 (elementarz).
Cw. 1,3,4,5 str.73 (cw.elementarzowe).

Dyktando 25 lutego (za dwa tygodnie) ze str. 73 cw. 6.


Lekcja 18 (02.04.23)

Temat: Lubię spółgłoski miękkie “si”, “ci”.
Na początku zajęć przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i przystąpiliśmy do zapoznania się z spółgłoskami miękkimi “si”, “ci”. Tworzyliśmy sylaby z poznanymi spółgłoskami ze szczególnym zwróceniem uwagi , że każda z nich to jedna głoska. Przyjrzeliśmy się pisowni sylab otwartych: się…, sie…, cie…, cią.., a więc przed samogłoską na przykładach wyrazów będących nazwami obrazków i wyrazów podkreślonych w tekście na str. 65 w elementarzu. Przystąpiliśmy do pisowni ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym.
Za pomocą obrazka znajdującego się w elementarzu zadawaliśmy sobie pytania w celu ćwiczenia mówienia. Skierowaliśmy rowniez rozmowe na temat obserwacji zmian zachodzacych w przyrodzie na podstawie dłuższego dnia, wyższej temperatury, topniejącego śniegu i zieleniące się trawy. Wspólnie czytaliśmy podpisy pod obrazkami ze szczegolna uwaga na miejsce spółgłoski miękkich przed samogłoskami. W czytance “W ogródku” mocniej akcentowalismy podkreślone sylaby.
Bawiliśmy się w sekwencje ruchowe. Była to fajna zabawa dla dzieci gdyż uczniowie poprzez aktywność fizyczna mają wyższy poziom koncentracji na różnych zadaniach, są także bardziej kreatywne, co koreluje w przyszłości lepszymi wynikami w nauce. Zabawa w naśladowanie póz przedstawionych na fotografiach, aktywuje nawet odległe obszary mózgu. Uczy takze przekolowywaniu obrazu w nich, co jest podstawa umiejetnosci ulatwiajaca opanowanie sztuki pisania.
Za pomocą książki “Lektury w klasie l ” zapoznaliśmy się z wierszami J. Brzechwy : ” Samochwała”, “Kłamczucha” oraz “Skarżypyta”. Odpowiadaliśmy na pytania: czy bohaterowie wspomnianych wierszy wydają wam się sympatyczni i czy chcielibyście mieć takich kolegów? Dlaczego? Dyskusja była bardzo ożywiona. Omawialiśmy cechy poszczególnych bohaterów. Gralismy w gre “Magiczne Koło” – każdy z uczniów miał za zadanie wypowiedzieć wyraz z wyszczególnieniem poznanych spółgłosek miękkich i podanie piłki do kolegi/koleżanki. Pod koniec zajęć udaliśmy się do biblioteki w celu wypożyczenia nowych książek.
W sobotę w naszej klasie będziemy obchodzić Walentynki. Uczniowie mogą przynieść upominki dla swoich kolegów i koleżanek. ( W klasie mamy 14 uczniów)
Praca domowa:
Nauczyc sie czytac sylab i wyrazów ze strony 64 ( elementarz)
Cw .1, 2,3,4,5 strona 69 (cwiczenie elementarzowe)

Lekcja 17 (01.28.23)

Temat: Jak spędzać czas wolny.
Zajęcia rozpoczęliśmy sie tradycyjnego przywitania się, sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Nawiązaliśmy do tematyki spędzania czasu wolnego zima ( poprzez uprawianie sportów zimowych) i przeszliśmy do naszych pomysłów. Uczniowie chętnie wymieniali się swoimi upodobaniami do sportów, bajek, książek, gier komputerowych oraz zwierząt domowych. Czytaliśmy opowiadanie ” O biednym piesku”. Dowiedzieliśmy się, że zwierzęta to nie tylko zabawki, tak jak przytulanki. To żyjące stworzenia, które jedzą, czują, kochają i chcą być kochane. Zwierzęta domowe to duza odpowiedzialnosc! To dodatkowi członkowie rodziny, ktorym nalezy sie opieka, miłość i bezpieczeństwo.
Poznaliśmy sylaby zmiękczone przez “i” (mia..,gia…,kia..). Zwrocilismy uwage roznice w wymowie między sylabami otwartymi ma/mia, ga/gia, ka/kia. Omówiliśmy znaczenie przedstawionych obrazków zawierających poznane sylaby. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń. Czytaliśmy czytankę “Za miastem” metoda sylabowa z uwzględnieniem zmiękczeń.
Podsumowując nasze zajęcia gralismy w gre ” Alfabet”. Uczniowie mieli za zadanie odgadnąć “co to jest?” za pomocą opisu ucznia losującego fiszkę obrazkowa. Bylo duzo smiechu i radosci. Uczniowie wykazali się dużą wyobraźnią oraz fantazja.
Praca domowa: 
Czytanka str.63
Cw. 2,3 str 65 ( ćwiczenia elementarzowe)
Cwiczenie 5 strona 64 prosze przepisac do zeszytu ( prosze wybrac jedna z dwoch czesci).

Lekcja 16 (21.01.2023)

Temat: Dzień Babci i Dziadka.
W ostatnia sobote przywitalismy sie, sprawdziliśmy prace domowa i powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji oraz pisowni zapowiadanego dyktanda. Uczniowie z wielkim zapałem i chęcią zabrali się do przygotowania niespodzianki z okazji Dnia Babci i Dziadzia.  Na początek poznali przygody Fenka z książeczki pod tytułem ” Dzień Babci i Dziadka”. Dowiedzieli się również, kiedy obchodzimy święto oraz przypomnieli sobie, że dziadkowie to rodzice rodziców. W treści książki pojawiło się wiele inspiracji na prezenty dla dziadków. Na podstawie zagadek dyskutowaliśmy co najczęściej wnuki lubią robić z dziadkami? Okazalo sie, że od naklejenia plastra, zaszycia dziury na kolanie, a także opowiadania bajki i utulenia do snu jest Babcia. Natomiast z Dziadkiem można wybrać się na ryby lub poćwiczyć jazdę na rowerze. Uczniowie wykonali piękne laurki kalendarzowe dla najwspanialszych Babć i najcudowniejszych Dziadków.
Zapoznaliśmy się z sylabami: “bia”, “pia”, “wia”, “fia”. Zwrocilismy uwage na roznice w wymowie między sylabami “ba”/ “bia”, “wa”/ “wia”, “pa”/ “pia”, “fa”/”fia”. Omówiliśmy czytanie wyrazów z podkreśloną cząstka miękko i znaczenie tych wyrazów przedstawionych na obrazkach w elementarzu. Uzupełniliśmy ćwiczenia w ćwiczeniu elementarzowym.
Rozmawialiśmy na temat sportów zimowych (narciarstwo, łyżwiarstwo, hokej i saneczkarstwo). Poznaliśmy też słownictwo związane z uprawianiem sportów zimowych oraz wpływ sportów i zabaw na śniegu na zdrowie dziecka. Wspólnie z uwzględnieniem znaków interpunkcyjnych czytaliśmy czytankę “Ale zima, ale wiatr”. Utrwalalismy sobie poznane sylaby. Po przeczytaniu tekstu zadawaliśmy sobie pytania: jaka pogodę mają dzieci?, jaka to pora roku?, jakie sprzęty zimowe uprawiaja dzieci?, co powinny nałożyć na twarz aby zabezpieczyć ja przed zimnym, mroznym wiatrem?, jakie ubrania potrzebują dzieci aby nie zmarznąć? Uczniowie na swoich doświadczeniach opisywali jak przebiegają zabawy na śniegu. Było dużo śmiechu, humoru i radości.
Po przerwie udaliśmy się na kiermasz wypieków domowych – (Do) Pieczemy Wospowi. Podsumowując nasze wspólne zajęcia gralismy w gre “Buzzers”. Zostaliśmy podzieleni na 2 grupy i otrzymalismy fotografie z serii ćwiczeń rozwijających myślenie przyczynowo-skutkowe, co sie  przed chwila moglo stac?,  oraz co się za chwile moze stac? Amandy Hopkins. Grupa uczniów odpowiadało na pytania zadane przez pozostałą grupę. Gra polegała na szybkim naciśnięciu przycisku, zadanie pytania i odpowiedzeniu na zadane pytanie. Atmosfera była bardzo ożywiona gdyz kazdy chcial sie podzielic pytaniami oraz swoja fantazja.
Praca domowa: 
Czytanka str. 61
***Przypominam o codziennym 20 minutowym czytaniu.
Zebrałam uczniom zeszyty i ćwiczenia w celu ocenienia.
W sobotę tematem lekcji jest “Jak spędzać czas wolny”. Bardzo proszę aby uczniowie przyszli do szkoły w piżamach oraz przynieśli kocyki bądź śpiwory

Lekcja 14 (07.01.2023)
Temat: Nowy Rok
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od powtórzenia poznanych samogłosek i spółgłosek oraz umiejętności czytania sylabowego i globalnego. Rozmawialiśmy na temat przeżyć z okresu ferii świątecznych opisując nasza choinkę, dzielimy się wrazeniami z rodzinnej Wigilii oraz spotkań z Mikołajem. Wyjaśniliśmy sobie co oznacza dla nas Nowy Rok i jakie cele mozemy sobie wybrac do zrealizowania. Uczniowie chętnie wypowiadali się co zamierzają w tym roku zrobić i co chca osiagnac.
Poznaliśmy nowe spółgłoski na wyrazach podstawowych: Halina, zamek oraz wyrazów z “h” , “z”, ” ż”w nagłosie i śródgłosie. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny na przykładzie wielu wyrazów z poznanych spółgłosek z uwzględnieniem silnego akcentowania sylab w wyrazach. Czytaliśmy wspólnie i  chóralnie czytankę “Lekcja z h” oraz czytankę “Lekcja z z” . Za pomocą obrazka z elementarza odpowiedzieliśmy sobie na pytania : co widzimy na obrazkach? Jaką literę pani napisała na tablicy? Co przedstawia rysunek przyklejony na tablicy? Co wisi nad tablica?  Jakie zwierzeta wystepuja w zoo. Przystępując do ćwiczeń w pisaniu zaczęliśmy od kształtnego kreślenia liter w określonym tempie i kierunku. Uzupełniliśmy ćwiczenia ze stron: 50,51, 54, 55.
Podsumowując nasze wspólne zajęcia czytaliśmy książeczki sylabowe oraz gralismy w gre spółgłoskowa za pomocą fiszek obrazkowych.
Praca domowa:
Ćwiczenie 5 str 56 ( przepisać do zeszytu)
Czytanka str 58
Wypełnić kartę prace – Moje cele na rok 2023 ( poprosze przynajmniej o wypisanie trzech pozycji) oraz przygotować się ustnie do wypowiedzi.

Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie,

Na nadchodzący Nowy Rok składam Wam życzenia:

 zdrowia – gdy ono jest, możemy wszystko

 miłości, bo to ona uskrzydla i daje ciepło

radości, bo z uśmiechem łatwiej się żyje. 

Życzę  także pieniędzy, 

bo choć szczęścia nie dają ułatwiają wiele rzeczy. 

Niech każdy dzień nowego roku będzie słoneczny i ciepły.

Lekcja 13 (17.12.22)

Temat: Tradycje Bożonarodzeniowe.
Dla pierwszoklasistow zajęcia sobotnie minęły w świątecznej atmosferze zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia .Wspólnie z klasa 1a  rozmawialiśmy na temat choinki, osoby Mikołaja i nadchodzacych Swiat.
Poznaliśmy nowe spółgłoskę ” ł” wyrazach podstawowych. Za pomocą obrazka ¨Teatr dla Mikolaja¨ zadawaliśmy sobie pytania: kogo widzimy na obrazku?, Kto siedzi w fotelu?, Za kogo przebrany jest chłopak, za kogo dziewczynka?, Jak przystrojona jest klasa?.Przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza z utrwaleniem znaczenia słów, które zastępują obrazki.Uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe.  Czytaliśmy opowiadanie ¨Zle bylo Jezusowi¨. Dowiedzieliśmy się, że Boże Narodzenie to nie tylko choinka, nie tylko prezenty i dekorowanie domów, sklepów czy ulc. To taki czas na przeżywanie narodzin Jezusa w naszych serduszkach. Na dawanie innym radości, miłości, przebaczenia i pomocy jeśli jej potrzebują.
W ramach projektu klasowego wykonaliśmy “osobiste bombki”, które mam nadzieje trafiły na Państwa choinki jako ozdoba świąteczna.
Nastepnie udalismy sie na Wigilie i spotkanie z Mikołajem. Uczniowie otrzymali prezenty. Na kazdej buzce zagoscil wesoly usmiech.
Dziekuje bardzo za prezenty i życzenia które otrzymałam. Jest mi bardzo miło.
Dziekuje rowniez za przygotowanie prezentów dla uczniów.
 
Praca domowa:
Czytanka str.51
Ćwiczenie 1,2,3 i 4 strona 49 (cw.elementarzowe)
Przypominam, spotykamy się po przerwie świątecznej- 7 stycznia, 2023

Lekcja 12 (10.12.22)

Temat: Nadchodzi zima.
Zajęcia rozpoczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Sprawdziłam prace domowa. Uczniowie chętnie czytali czytankę i przystąpiliśmy do pisania dyktanda.
Poznaliśmy nowe spółgłoski: w,f,b  na wyrazach podstawowych. Za pomocą obrazka ¨Lesne zwierzeta¨ zadawaliśmy sobie pytania: po czym poznajemy,że nadeszła zima, jakie zwierzeta przybiegły z lasu, dlaczego jest im trudniej znaleźć pokarm?  W oparciu o obrazek Pani Zimy ze str.95 elementarza poszerzyliśmy nasze słownictwo. Przystąpiliśmy do chóralnego czytania tekstu z elementarza z utrwaleniem znaczenia słów, które zastępują obrazki.
Kreslilismy kształtnie litery w określonym tempie i kierunku. Uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe.
Wykonaliśmy ozdoby świąteczne na nasza choinke. Dla pierwszoklasistów zajęcia sobotnie minęły w świątecznej atmosferze zblizajacych sie Swiat Bozego Narodzenia. Na koniec lekcji słuchaliśmy kolęd.
Praca domowa:
Bardzo prosze o uzupełnienie poprzednich prac domowych.
Nauczyc sie czytac wyrazów z ramki elementarza str 45.
Ćwiczenia 1, 3 str.45 (cwiczenie)
Przypominam, że zebrałam uczniom zeszyty w celu ocenienia dyktanda. Prosze o odrobienie pracy domowej na osobnej kartce.
W najblizsza sobote bedziemy obchodzic Wigilie i przyjdzie do nas również Mikołaj ( szczegóły Wigili beda wyslane do Państwa mailem szkolnym). Bardzo prosze o ubranie dzieci w kolorach świątecznych. Odbiór dzieci o godz 13.

Lekcja 11 (3.12.22)

Temat: Nadchodzi zima, bronimy się przed przeziębieniem.
Sobotni poranek rozpoczęliśmy sprawdzenia pracy domowej. Powtórzyliśmy materiał poznawczy na poprzedniej lekcji i przystąpiliśmy do poznania nowych spółgłosek:  p, r, w  nagłosie i śródgłosie za pomocą wyrazów w ramce.
Przystąpiliśmy do ćwiczenia poznanych liter w powietrzu i na tablicy, następnie uzupełniliśmy ćwiczenia elementarzowe i zeszyty. Za pomocą ilustracji z elementarza odpowiadaliśmy na pytania :kogo widzisz na obrazku?, Jak uczesana jest dziewczynka?, Co dzieje się za oknem?, Jakie szczegóły dostrzegasz na ulicy?…i wiele innych pytań. Czytaliśmy tekst z elementarza metoda sylabowa oraz za pomocą wachlarzy sylabowych.
Rozmawialiśmy na temat wpływu pogody i temperatury na zdrowie człowieka. Jak ustrzec się przed przeziębieniem? Zapoznaliśmy się ze słownictwem związanym z chorobami o tej porze roku ( katar, kaszel, gorączka, dreszcze, grypa, przeziębienie, koronawirus). Wszyscy zgodnie stwierdzili ze istotna role we wlasciwym wypoczynku odgrywa sen. Dowiedzieliśmy się że dzieci potrzebują 10 godzin snu a oglądane programy telewizyjne mają wpływ na sen.  Czytaliśmy książeczkę “Gucio nie może zasnąć” Aurelie Chien Chow Chine.
Nawiązując do dnia 6 grudnia- “Mikołajek” czytaliśmy wiersz z elementarza str. 107. Śpiewaliśmy kolędy i rozmawialiśmy na temat Świąt Bożego Narodzenia.
W klasie odwiedziła nas Pani Grażyna ze swoimi uczniami. Gratulowali uczniom wstąpienia w społeczeństwo szkoły oraz otrzymalismy prezenty, za które serdecznie dziękujemy.
PRACA DOMOWA:
Uczniowie, którzy nie odrobili pracy domowej w tamtym tygodniu prosze o przyniesienie na zajecia.

Cw. 5 str. 41 ( ćwiczenia elementarzowe) Dyktando
Ćw.2,3,4 str. 41 (ćwiczenia elementarzowe)

Lekcja 10 (19.11.22)

Temat: Pasowanie a Święto Dziękczynienia

W sobotnie popołudnie 19.11.2022r. w Polskiej Szkole “Ogniwo” miało miejsce niezwykłe wydarzenie- ślubowanie klas pierwszych. Do tego ważnego wydarzenia pierwszoklasiści przygotowali się kilka tygodni, by udowodnić wszystkim, że nie są już przedszkolakami, lecz prawdziwymi uczniami.

Na samym początku uroczystości wszystkich zgromadzonych przywitały wychowawczynie klas 1 oraz uczniowie klas starszych. Następnie dzieci wybrały się w podróż wiedzy, gdzie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Po tej podróży, uczniowie ślubowali że będą wzorowymi uczniami oraz dobrymi kolegami. Uroczystości pasowania poprzez dotknięcie “magicznym ołówkiem” dokonała pani dyrektor, wręczając pamiątkowe dyplomy. 

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości przyszedł jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcia i poczęstunek klas pierwszych.

Z radością witamy pierwszoklasistów w szeregach społeczności szkolnej i życzymy im wielu sukcesów i radości oraz samych najlepszych ocen.

Dziękuję pani dyrektor,  pani Ewie, pani Karolinie oraz pani Oli, rodzicom oraz  starszym uczniom z klasy 3 i 7 za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a także uczniom z kl. lll LO i z kl.8, którzy nieśli sztandar. Dziekuje bardzo za piekne zyczenia i otrzymane kwiaty.

Nawiązując do tematyki lekcji czytaliśmy opowiadanie “Święto Dziękczynienia”. Rozmawialiśmy czym ono się charakteryzuje i jakie zwyczaje w tym dniu panują. Wymienialiśmy dania znajdujące się na naszych stołach oraz dzieliliśmy sie naszymi spostrzeżeniami za co jestesmy wdzieczni i za co chcielibysmy podziekowac. W ramach klasowego projektu uczniowie kolorowali a następnie wycinali  z papieru  indyki i wklejali do zeszytów.. Było dużo humoru i śmiechu

Praca domowa:
Ćwiczenie 1- (czytanka z elementarza str.39), 3,4,5,6 str.37 ( ćwiczenie elementarzowe)
Praca plastyczna ” Święto Dziękczynienia w moim domu” – format i technika dowolna.
Praca ustna – nauczyć się opowiadać w kilku zdaniach o ” Dniu Dziękczynienia w moim domu”. Może być to opowiadanie na podstawie wykonanej pracy plastycznej. 
Drodzy Rodzice, Kochani uczniowie
Życzę Wam spokojnego  i zdrowego 
Dnia Dziękczynienia.
Do zobaczenia 3 grudnia!!!

Lekcja 9 (12.11.22)
Temat: Dzień Niepodległości
Sobotnia lekcję rozpoczęliśmy od omówienia dyktanda. Uczniowie z zaangazowaniem ocenili swoja pisemna prace. Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziliśmy prace domowa. Czytając opowiadanie “Ważna lekcja” przybliżyliśmy sobie tematykę Dnia Niepodległości. Dowiedzieliśmy się że Polska nie zawsze była państwem niepodległym, czyli wolnym. Uczniowie zapoznali się z symbolami narodowymi. Za pomocą planszy dydaktycznej opowiadaliśmy o mapie Polski, godle, fladze i hymnie.
Poznaliśmy nowe spółgłoski n,g na wyrazach podstawowych: noc, Dominika, gąski oraz na wyrazach w nagłosie i śródgłosie. Omówiliśmy znacznie wyrazów na podstawie poznanych spółgłosek np. nietoperz, namiot, godło, gaśnica. Na podstawie obrazka z elementarza uczniowie odpowiadali na pytania zadane przeze mnie. Przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
Zapraszam serdecznie na Pasowanie w najblizsza sobote o godz. 12 w auli szkoły.
Pracy domowej w tym tygodniu nie ma. Uczniowie, którzy byli nieobecni na zajęciach prosze o zapoznanie sie z materialem z elementarza str. 36, 37,38 i 39 oraz uzupełnieniu ćwiczeń 1,2,3,45,6,7 strony 34,35,36 (cwiczenie elementarzowe).

Lekcja 8 ( 05.11.22)
Temat: Listopad – chłód, mgły, deszcz i słota.
Na początku zajęć powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji. Sprawdziliśmy prace domowa.Następnie pisaliśmy w dużym skupieniu  nasze pierwsze dyktando.  Nawiązując do tematu lekcji rozmawialiśmy o jesiennej pogodzie. Poznaliśmy słownictwo i wyrażenia związane z listopadowa pogoda: chłód, mgły, deszcz, pochmurno, wietrznie , lub słonecznie, kolorowo, jesiennie oraz smutno.
Poznaliśmy literki “j”, “c” na wyrazach podstawowych jajko, Jacek, Cela oraz słownictwo  z spółgłoskami w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytanie sylab otwartych i zamkniętych i wyrazów z ramki. Wspólnie, chóralnie czytaliśmy teksty z elementarza z utrwaleniem słów, które zastępują obrazek. Staraliśmy się zapamiętywać wyrazy z “j”, “c”.
Po przerwie przystępując do ćwiczeń w pisowni zwrocilismy uwage na płynność w kreśleniu poznanych spółgłosek od miejsca rozpoczęcia w odpowiednim kierunku i odpowiednim tempie. Ćwiczyliśmy pisanie w powietrzu i na tablicy. Przystąpiliśmy do pisania w ćwiczeniu elementarzowym i zeszycie.
W sobotę będziemy obchodzili Dzień Niepodległości w naszej klasie. Jeżeli jest taka możliwość bardzo prosze o ubranie uczniów w kolorach biało-czerwonych.
 
Praca domowa:
Ćwiczenia: 1- nauczyc sie czytac wyrazów z ramki  str. 33 (elementarz ),2, 3, 4, 5 strona 33 ( ćwiczenie elementarzowe)
****Zebralam zeszyty do sprawdzenia dyktanda oraz poprzedniej pracy domowej. Oddam w sobotę. Życzę miłego tygodnia!!!

Lekcja 7 ( 29.10.2022)
Temat: Dzień pamięci o zmarłych a Halloween
 W klasie panowała radość i chęć uczestnictwa w poszczególnych ćwiczeniach klasowych. A troszkę ich było……poczynając od przypomnienia słownictwa  z poprzedniej lekcji, poznanych samoglosek i spolglosek. Przypomnieliśmy sobie piosenki na pasowanie oraz recytowaliśmy nauczone wiersze.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz “Wszystkich Świętych” Doroty Rozwens. Rozmawialiśmy o temacie corocznego Święta Zmarłych, dbałość o groby bliskich, pamięci i modlitwie.  Poznaliśmy spółgłoskę “d ” w wyrazach podstawowych dom, komoda. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych,czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce. Poszerzyliśmy słownictwo dzieci o wyrazy z Elementarza.  Czytalam tekst sylabowej czytanki zgadywanki wskaujac palcem wyrazy, a dzieci odgadywały słowa. Zwracając uwagę na płynność w spółgłoski “d”  ćwiczyliśmy pisanie na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do pisowni w ćwiczeniu elementarzowym  i zeszycie.
Dziekuje bardzo za zaangażowanie w życie klasy! Jest to dla uczniów i mnie bardzo duza pomoc z Panstwa strony. Uśmiech gościł na twarzach dzieci a  kostiumy dodawały im uroku. Otrzymaliśmy  piękne torebeczki Halloweenowe (dziekuje bardzo!), soczki,wodę, paczki oraz zakupione dynie.
Praca domowa:
Dyktando z samoglosek: A,a, E,e, I, i, O, o, U, u,ą, ę,y ( dla ułatwienia podalam kolejność spółgłosek na dyktandzie)
czytanka str.31
Cw. 2,3 str.29 (cwiczenie elementarzowe)
Przypominam o powtórzeniu wierszy na pasowanie

Lekcja 6 (22.10.2022)
 
Temat: Jesień w parku.
Rozpoczęliśmy poranek od sprawdzenia obecności, czytania czytanki oraz powtórzenia materiału. Uczyliśmy się nowej piosenki na Pasowanie i powtarzaliśmy już nauczone.  Razem z klasa 1a udaliśmy się do Pani Dyrektor aby wręczyć zaproszenie na nasze Ślubowanie.
Nawiązując do tematu lekcji przeczytaliśmy wiersz¨¨Ẅ lesie¨ Agnieszki Borowieckiej. Zapoznaliśmy się z czynnościami i stanami takimi jak: słucha (zuch), nie rzucaj (śmieci), rozniecić (ogień), zbieraj (puszki), szanuj (świerki), obserwuj (gniazdo). Rozmawialiśmy też o ¨zimowych spiochach¨, czyli o zwierzętach zapadających w sen zimowy.  Poznaliśmy spółgłoski m, t, d na podstawie wyrazów podstawowych: mama, tata, dom. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów podstawowych, czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz wyrazy w ramce.
Na podstawie ilustracji rozmawialiśmy o owocach jesieni: kasztanach, żołędziach, szyszkach i jarzębinach. Za pomocą obrazka przedstawiającego pracę pszczelarza w kwitnącym sadzie odpowiedzieliśmy sobie na pytania: co widzimy na obrazku?, co dzieje się na obrazku?. Uczniowie chetnie podejmowali dyskusje dzielac sie swoimi spostrzeżeniami. Dokonaliśmy czytania wzorcowego tekstu poniżej. Przystąpiliśmy do  pisowni w zeszycie oraz ćwiczeń za pomocą łączenia sylab i pisania po śladzie.
 Praca domowa:
Ćwiczenie 2,3 i 4  str. 25 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str.23 prosze przepisac do zeszytu
Cwiczenie 1 str 25 – Czytanka strona 27 (elementarz)
Prosze o powtarzanie samogłosek z uczniami gdyż za dwa tygodnie (5 listopada) będziemy pisać nasze pierwsze dyktando.
*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie. W ten sposób dzieci zdobędą nawyk codziennego czytania.

Drodzy Rodzice i Uczniowie,
Dziekuje bardzo za piękny prezent, gorące uśmiechy na Waszych twarzach oraz okazane serce.

Lekcja 5 (10.15.2022)

Temat: Kalendarzowa jesień- jesienne owoce i warzywa.
W sobotni poranek w naszej klasie zawitała radość, śmiech i okres wielkich przygotowań do Pasowania. Rozpoczęliśmy poranek od sprawdzenia obecności, pracy domowej i powtórzenia materiału. Uczyliśmy się nowej piosenki na Pasowanie. Wspólnie wybraliśmy wierszyki do nauki.

Poznaliśmy spółgłoski l,s na przykładzie wyrazów w nagłosie i śródgłosie. Wielka i mała litera l,s w druku i piśmie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i fonemowej wyrazów podstawowych las, lala, lisy. Przystąpiliśmy do czytania sylab i prostych wyrazów metoda sylabowa. Uczniowie bacznie obserwowali czytany przeze mnie tekst metoda wzorcowa. Odpowiadali na pytania pod kątem rozumienia tekstu. Wyjaśniliśmy sobie również znaki interpunkcyjne w czytance. Podawaliśmy przykłady zdań oznajmujących, pytających i wykrzyknikowych.
W radosnym humorze udalismy sie na dwor. Uczniowie mieli czas żeby korzystać z uroków jesiennej pogody bawiąc się na placu zabaw. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Rozmawialiśmy o kolorach towarzyszących jesieni.
Za pomocą “magicznego klucza” szukaliśmy w książce “Tajne zadania na dziecięce spotkania” zmian zachodzących w porach roku. Rozwijające myślenie przyczynowo-skutkowe i zdolności poznawcze dzieci wykonywaliśmy ćwiczenia z zakresu “Jaka to pora roku?”.  Poznawaliśmy i utrwalaliśmy nazwy owoców , warzyw i ich przetworów. Za pomoca roznych gatunkow jablek i papryk dowiedzielismy sie ze moga one inaczej smakować i wyglądać. Uczniom bardzo się spodobało, że mogą oni sami ocenić smak przyniesionych przeze mnie owoców i warzyw. Dyskusja była żywa. Jedne okazały się słodkie  i soczyste inne natomiast kwaśne i twarde.
Po przerwie przystąpiliśmy do pisania. Kreśliliśmy litery w powietrzu i na tablicy. Uczniowie za pomocą ¨kolorowych sznureczkow¨ formowali kształty poznanych spółgłosek. Po czym przystąpiliśmy do uzupelniania cwiczenia elementarzowego i zeszytu.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str. 21 (ćwiczenia elementarzowe) – prosze nauczyc sie czytac str. 21 i 22 (elementarz)
Ćwiczenie 2 str.21 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 3 str. 21 (cwiczenie elementarzowe)
Bardzo prosze aby uczniowie znali swoje role na pamięć do 29 października. Chciałabym aby mieli czas na doskonalenia swoich umiejętności na próbach.

*** Zachęcam do czytania 10 minut dziennie.


Lekcja 4 (08.10.22)

Temat: Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

Sobotni poranek Pani Aleksandra rozpoczęła  od sprawdzenia obecności, pracy domowej i powtórzenia materiału.
Poznany został nowy materiał literowy, samogłoski à, ę. Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu i wpisaliśmy poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów. Korzystając z ilustracji w podręczniku nazywaliśmy małe obrazki i wyszukiwaliśmy litery á, ę w podpisach. Dzieci opisywały co widzą na obrazku.
W naszej szkole obchodziliśmy POLONIJNY DZIEŃ DWUJĘZYCZNOŚCI, święto języka polskiego. Dlatego też Pani Aleksandra  udała się z uczniami do biblioteki, Pani Ewa przygotowała dla uczniów czytanie książeczek i gry odnośnie naszego święta.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str.17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str 17 ( Ćwiczenia elementarzowe)
Powtórzenie poznanych samogłosek.

Lekcja 3 (10.01.2022)

Temat: Szkoła na wsi.
Sobotni poranek zaczęliśmy od przywitania się, sprawdzenia pracy domowej i powtórzenia słownictwa poznanego na poprzedniej lekcji.
Nawiązując do tematu lekcji rozmawialiśmy o ilustracji z elementarza przedstawiającej wieś. Uczniowie bardzo chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie zwierzat zyjacych w gospodarstwie wiejskim oraz produktów zwierzęcych ( mleko, masło, jajka, miód ). Za przykład zwierząt domowych posłużyły nam fiszki obrazkowe. Gra polegała na wylosowaniu przez ucznia jednej karty i opowiedzenie kolegom i koleżankom o danym zwierzęciu. Uczniowie mieli za zadanie odgadnięcie co to za zwierzę. W ten sposób powtórzyliśmy sobie kolory, nazwy zwierząt i pobudzilismy nasze fantazje. Padło też przysłowie ” Żeby kozka nie skakala toby nóżki nie złamała”. Było śmiesznie i zabawnie.
Poznaliśmy samogłoski U,u,,O,o, y. Zapoznaliśmy się z obrazkami w elementarzu. Wpisywaliśmy  poznane samogłoski w kratki modelu wyrazów. Słuchaliśmy nagrania z  płyty Cd i czytaliśmy książeczkę “Samogłoski i wykrzywienia” Jagody Cieszyńskiej. Praca z ta książeczka poprawia koncentrację i uwagę dziecka oraz stanowi pierwszy etap w nauce czytania metoda symultaniczno- sekwencyjna.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu i na tablicy. Następnie przystąpiliśmy  do uzupełniania ćwiczeń w ćwiczeniu.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali  opowiadania ¨Uczyc sie-czy nie uczyć?¨. Wyjaśniliśmy sobie dlaczego uczenie się języków obcych daje nam różne perspektywy w życiu i zwrocilismy uwage, ze jezyk polski, to język naszych rodzicow, dziadkow i pradziadkow.
Pani Karolina ( mama Gabriela) zaoferowała się pomóc i być w “Trójce Klasowej”.  Z chęcią wpisuje i dziękuję bardzo.  Wyslalam do Pani Karoliny Państwa maile w celu szybkiego komunikowania się. Dziekuje rowniez za przybycie na nasze pierwsze wspólne spotkanie klasowe. W razie jakichkolwiek pytan sluze pomoca.
Praca domowa 
Ćwiczenie 1 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 13 ( ćwiczenia elementarzowe).

Lekcja 2 (24.09.22)
Temat:   Prawa i obowiazki uczniow klasy pierwszej.
 
Na początku zajęć przywitaliśmy się serdecznie  przypominając sobie nasze imiona,  poznane samogłoski i słownictwo z poprzedniej lekcji. Z wielka duma i radoscia rozdalam uczniom stemple  motywacyjne za prace domowa.
Rozmawialiśmy na temat praw, regulaminu i obowiązków ucznia klasy 1. W naszej klasie pojawiła się ¨Tablica motywacyjna”
Czytaliśmy opowiadanie ¨Igiełka i sprawdzian z ortografii¨. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili że najpierw należy zrobić swoje obowiązki, a później przyjemności.
Poznaliśmy samogłoski I,i,O,o. Zapoznaliśmy się również z obrazkami w elementarzu i uczniowie wyszukiwali danych samogłosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
Po przerwie ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu a także pisanie na tablicy. Uczniowie w prawdziwym skupieniu przystąpili do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku i ćwiczeniu elementarzowym. W celu usprawniania retoryki pisania graliśmy w zabawę edukacyjna – szablony zwierząt. Uczniowie odrysowywali wybrany ksztalt zwierzat a nastepnie pokolorowali ilustracje i dodawali szczegóły.
Rozmawialiśmy o ulicy i szkole w mieście poslugujac sie ilustracja z elementarza. Zwrocilismy uwage na nowe słownictwo dotyczące miasta, ruchu ulicznego i poruszanie się w mieście. Zachowania się uczniów w drodze do szkoły, na boisku szkolnym, na parkingu, na korytarzu. Za przykład takiego zachowania posłużyła nam wyprawa na plac zabaw.
Dziekuje bardzo za wypełnienie i oddanie ankiet. Są to bardzo ważne i istotne informacje o “moich uczniach”.
Praca domowa
Ćwiczenie 1 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)
Ćwiczenie 2 str. 9 (ćwiczenia elementarzowe)
Poprosze o powtórzenie słownictwa z elementarza str. 10,11.
**** Bardzo prosze o zakupienie dla dzieci zeszytów w 3 linie ( dostępne w sekretariacie szkoły).
***** Zapraszam na spotkanie organizacyjne 1 października o godz 13. Razem z uczniami będę czekała na Państwa w naszej klasie ( kl.1b). 

Lekcja 1 (09.17.22)
Temat: Poznajemy się wzajemnie, nasza klasa.
Na początku zajęć poznaliśmy się wzajemnie. Uczniowie chętnie dzielili się  wspomnieniami z wakacji.  Zapoznaliśmy się z podręcznikami  i niezbędnymi przyborami w piórniku.  Rozmawialiśmy o naszej klasie poslugujac sie ilustracja z elementarza. Zwrocilismy uwage na nowe słownictwo sprzętów w klasie, przyborów szkolnych oraz zachowania uczniów.
Poznaliśmy samogłoski A,a E, e. Uczniowie zapoznali się z obrazkami w elementarzu i chętnie wyszukiwali danych samogłosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Prawdziwa zabawa okazalo sie dzielenie tych wyrazów na sylaby.  Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w powietrzu a także pisanie na tablicy. Uczniowie z precyzja przystąpili do uzupełniania ćwiczeń w podręczniku i kartach pracy.
Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się na plac zabaw . Po przerwie śpiewaliśmy piosenkę ¨Kolorowe kredki¨ świetnie się przy tym bawiąc. Czytaliśmy wiersz ¨Okulary¨ co pomogło wprowadzić dzieci w dobry nastrój.
Praca domowa:
Cw.1 str. 4 ( cwiczenie elementarzowe)
Cw. 2,3 str.5 ( cwiczenie elementarzowe)
***Uczniwie. którzy nie posiadają jeszcze podręczników otrzymali w sobotę karty pracy. Prosze o uzupelnienie ich.