Klasa 1A

Wychowawca: Anna Drężek

e-mail:

Rada Rodziców:
Dorota Madoń
Aleksandra Szczech
Urszula Wierciszewska


Lekcja 15 (16-01-2021)

Temat: Babcia i dziadek mają swoje święto.

Poranek w klasie 1A rozpoczął się niezwykle pracowicie. Powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji i sprawdzona została praca domowa. Uczniowie kolejno czytali sylabową czytankę. Dzieci, które były nieobecne na poprzednich zajęciach, pisały dyktando.

W tym tygodniu rozmawialiśmy o najstarszych członkach naszych rodzin. Wyjaśniliśmy sobie kim dla nas są rodzice naszych rodziców i kim my jesteśmy dla nich (babcia, dziadek, wnuczek, wnuczka, wnuczęta). Próbowaliśmy ustalić po czym można w ogóle poznać babcię i dziadka. Bo burzy mózgów udało nam się dowiedzieć, że: „mają laskę”, „powoli chodzą”, „mają stare ubrania”, „mają białe włosy”, „mówią po polsku”, „mają kreski na ciele” lub „mają stare buty”. Uczniowie dzielili się także swoimi odczuciami, odpowiadając na pytanie za co najbardziej ich kochają. Ponadto, kilkakrotnie powtarzaliśmy wiersz dla babci i dziadka a towarzyszące emocje przenieśliśmy na papier, tworząc piękne i duże laurki. (Jako, że zrobiliśmy tylko po jednej sztuce, ze względu na ograniczony czas, uczniowie mają zrobić kopie i wręczyć/wysłać dla każdego seniora.)

Materiał literowy jaki przerobiliśmy w tym tygodniu dotyczył liter: h, z. Poznaliśmy wyrazy z tymi spółgłoskami w nagłosie i śródgłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Wykonaliśmy ćwiczenia grafomotoryczne i fonematyczne ze strony 50 i 51. Zwróciliśmy szczególną uwagę na to, że imiona piszemy dużą literą. Powtarzaliśmy poznane litery, czytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki ze str. 53 z głośnym akcentowaniem sylab z literą h i z.

Na koniec powtarzaliśmy wiersz.

Praca domowa

Cała strona 52 i 53

Uwaga

W przyszłą sobotę zbiorę zeszyty. Natomiast za dwa tygodnie (30 stycznia) będzie dyktando z następujących wyrazów: żuk, jeż, wąż, żyrafa, żaba, żółw, żubr, ważka.

Gorąco zachęcam również do brania udziału w dostępnych konkursach (zakładka szkoły Ogniwo), jak również namawiam do ćwiczenia czytania. Za chwilę wejdziemy na wyższy poziom (zmiękczenia, dwuznaki) i jeżeli na tym etapie będą zaległości, będzie dzieciom bardzo trudno. Zważywszy na fakt,  że mamy ogrom materiału i ograniczony czas a niewątpliwie materiał w klasie 1 jest filarem całej edukacji. Proszę tylko o sumienność a na pewno wspólnie damy radę.


Lekcja 14 (09-01-2021)

Temat: Wesoły Nowy Rok!

Ubiegłą sobotę zaczęliśmy od ćwiczenia w mówieniu. Rozmawialiśmy na temat przeżyć z okresu przerwy świątecznej. Dzieliliśmy się wrażeniami z rodzinnej Wigilii i upominkami od Mikołaja. Przypomnieliśmy sobie litery z poprzedniej lekcji. Następnie, po omówieniu i przypomnieniu zasad, przystąpiliśmy do dyktanda. Ponadto, została sprawdzona praca domowa a chętni przeczytali czytankę.

Zanim przeszliśmy do nowego bloku tematycznego, wprowadzona została spółgłoska: w. Poznaliśmy wyrazy z literą -w w nagłosie i dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej. Uczniowie ćwiczyli czytanie sylab i wyrazów z ramki (Elementarz – str. 45) oraz wykonali szereg ćwiczeń elementarzowych ( od str. 42-45, za wyjątkiem ćwicz.2/45).

Nowy materiał słownikowy jaki poznaliśmy dotyczył świadomości rytmicznej organizacji czasu – kolejność dni w tygodniu, miesięcy w roku, pór roku. Rozmawialiśmy o kalendarzu i jego zastosowaniu. Kolorowaliśmy także tarczę z porami roku i z miesiącami, która była tylko wizualnym uzupełnieniem poznanego materiału.

Poznaliśmy kolejny materiał literowy, spółgłoskę b oraz ł na wyrazach podstawowych: baletnica, Mikołaj oraz wyrazów w nagłosie. Wyjaśniliśmy ich znaczenie i układaliśmy z nimi zdania. Przystępując do ćwiczenia w pisaniu, zwracaliśmy uwagę na kształtne  kreślenie liter  w określonym tempie i kierunku.

Po przerwie ćwiczyliśmy słuch  fonematyczny porównując i rozróżniając głoski b i d. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych, pomijając stronę 48 Elementarza (będziemy ją robić na kolejnych zajęciach).

Na koniec przypomnieliśmy sobie jeszcze raz nazwy dni tygodnia.

Praca domowa

Cała strona 49


Lekcja 13 (12-12-2020)

Temat: Nadchodzi zima i Święta Bożego Narodzenia.

Ostatnie zajęcia w tym roku kalendarzowym były bardzo intensywne. Na początku kilkakrotnie odśpiewaliśmy świąteczną piosenkę. Sprawdzona została praca domowa. Chętni do poprawy oceny z wierszyka mogli się wykazać tym razem, toteż ze znajomości liter i zadanej czytanki zdążyłam odpytać tylko kilkoro uczniów.

Tego dnia, na podstawie plansz dydaktycznych przypomnieliśmy sobie pory roku oraz mieliśmy burzę mózgów na temat zmian zachodzących w przyrodzie zimą (min. szron, pierwszy śnieg, przymrozki, gołoledź). Rozmawialiśmy również o tradycjach bożonarodzeniowych, po uprzednim wysłuchaniu wiersza: „Choinka”. Na podstawie obrazka uczniowie poznali nie tylko słownictwo ale również odpowiadali na przyczynowo-skutkowe (np.: Co może się stać za chwilę? Co by było gdyby Mikołaj zauważył dziewczynkę?), pytania dotyczące przydatności (np.: Co znajduje się w pokoju? Co wieszamy na choince?) oraz pytania nawiązujące do doświadczeń dzieci (Jak wyglądają przygotowania do Świat w domach pierwszaków? Co sprawia im największą radość?).

Następnie, w podniosłych nastrojach udaliśmy się na dwór, by przywitać Św. Mikołaja. Zaś już na stołówce mieliśmy okazję z nim zrobić pamiątkowe zdjęcie i pięknie wyrecytować wiersz. Po powrocie do klasy na wszystkich czekała miła niespodzianka – prezenty. Po powrocie do klasy na wszystkich czekała miła niespodzianka – prezenty. Prawie… , dlatego też korzystając z okazji poruszyłam aspekt wychowawczy, żeby cieszy cieszyć się z każdego upominku, gestu słowa nawet z tego najmniejszego.

Po przerwie poznaliśmy aż 3 spółgłoski: p, r, f na wyrazach podstawowych oraz wyrazy z tymi literami w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej oraz układaliśmy z nimi zdania. Czytaliśmy pojedynczo i chóralnie sylaby i wyrazy z ramki oraz zrobiliśmy szereg ćwiczeń grafomotorycznych i ćwiczeń słuchu fonematycznego (ściślej – wszystkie ćwiczenia ze str. 38, 39 i 40 oraz pierwszą część ćwicz. 1 ze str. 42 i pierwsze dwa wersy z literą f – ćwicz. 2 ze str.43).

Pożegnaliśmy się dobrym słowem  i życzeniami.

Praca domowa

Cała strona 41 (Proszę pięknie się nauczyć się do dyktanda i czytania.)

Ćwicz. 4 ze str. 43

Uwaga

Dyktanda, które rozdałam proszę przyciąć na odpowiednią długość i wkleić do zeszytu, żeby się nie zgubiły.

Do szkoły wracamy 9 stycznia i również zostajemy w szkole godzinę dłużej. Tą długą przerwę proszę wykorzystać produktywnie zważywszy na to, że zbliża się okres wystawiana ocen a niektórzy spoczęli na laurach.
Tym czasem jeszcze raz życzę Państwu zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku!

Lekcja 12 (05-12-2020)

Temat: Dbałość o zdrowie dziecka – jego spokojny sen. 

Przywitaliśmy się świąteczną piosenką: „Święta to czas niespodzianek”. Zebrałam zeszyty do oceny oraz odpytywałam zadany wiersz.

W tym dniu materiał słownikowy dotyczył snu i jego wpływu na zdrowie człowieka. Rozmawialiśmy min. o tym co się dzieje z nami podczas snu i korzyściach jakie za sobą niesie sen, o konsekwencjach nadmiernego korzystania z elektroniki, o konsekwencjach niewysypiania się.

Poznaliśmy spółgłoski: n, g na wyrazach podstawowych: noc, Dominika, gąski oraz wyrazach w nagłosie i śródgłosie. Omówiliśmy ich znaczenie i układaliśmy z nimi zdania. Następnie uczniowie wysłuchali fragmentu opowiadania z głoską „g” – Lepiej śpiewać niż się gniewać.

Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter, pisanie po śladzie, rozwiązywaliśmy rebusy oraz układaliśmy proste zdania z rozsypanek wyrazowych.

Czytaliśmy chóralnie wyrazy z ramki i teksty czytanek ze str. 38 i 39. Uczniowie mieli za zadanie śledzić paluszkiem czytany przeze mnie tekst a w momencie przerwania, wskazana osoba musiała kończyć czytać zdanie. W ten oto sposób kształciliśmy nie tylko naukę czytania ale także koncentrację.

Na koniec uczyliśmy się pierwszej zwrotki i refrenu świątecznej piosenki: Święta to czas niespodzianek”.

Praca domowa

Cała strona 37.

Od dzisiaj proszę pamiętać o codziennym czytaniu 15-20 minut dziennie (w sobotę sprawdzę efekty!). Jeżeli będziecie sumienni i popadniecie w rutynę, czytanie okaże się fajną zabawą, która przyniesie wiele wspaniałych korzyści. Nie tylko wzbogaci słownictwo, poprawia pamięć, lepsze skupienie, wzmocni umiejętność pisania, wyobraźnię i empatie a także przyniesie szereg innych korzyści, które pomogą i umysłowi i ciału.


Lekcja 11 (21-11-2020)

Temat: Pasowanie.

Praca domowa

• Przepisać do zeszytu następujące sylaby: la, lą, le, lę, li, lo, lu, ló, Ly, ma, ta, at, te, ęt, mę, mą, to, ot, mu, ut, yt, my, da, ad, ką, ęk, ki, ko, ok, dę, du, ud, yd, Ka, Ki, ky, od, ja, ją, je, ję, Ji, jo, co, oc, ej, uj, yj, jo, Jó, cą, ce, cu, cy, yc i nauczyć się je pięknie czytać. W nagłówku proszę napisać: W domu. Zeszyty zbiorę do oceny. Także proszę zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy kształt liter, poprawne łączenie liter, nie rozciąganie pisma, mieszczenie się w liniaturze.

• Nauczyć się na pamięć wiersza (4 pierwsze wersy) ze str. 106 Elementarza.


PASOWANIE NA UCZNIA 1A
Dnia, 21 listopada 2020r. powiększyły się szeregi wspólnoty Polskiej Szkoły „Ogniwo” o kolejnych 10 uczniów. Chociaż od pierwszego dzwonka minęło prawie dwa miesiące, dopiero w minioną sobotę uczniowie klasy 1A mieli uroczyste pasowanie.
To był cudowny czas! Od samego rana panowała podniosła atmosfera. Na przyszkolnej hali widowiskowo-sportowej mieliśmy okazję zapoznać się ze sceną, z kulisami, z mikrofonem. Odbyła się próba generalna a wszystkie szczegóły zostały podopinane na ostatni guzik. To było duże wyzwanie, gdyż wcześniejsze przygotowania odbywały się w sali lekcyjnej. Jednak po kilku chwilach już każdy wiedział gdzie ma swoje miejsce w danym momencie.
Na uroczystość dotarli zacni goście: dyrektor Monika Zarzycka, przedstawiciele zarządu – Karolina Marczewska i Ewa Błachno-Held, reprezentanci honorowej funkcji pocztu sztandarowego: Sebastian Marczewski, Jacob Starnawski, Maximilian Ślęczka oraz drodzy członkowie rodzin pierwszoklasistów.
Odświętnie ubrani mali bohaterowie pod kierownictwem wychowawczyni zaprezentowali swój program artystyczny, do którego przygotowywali się od dłuższego czasu. Myślą przewodnią tego wydarzenia było hasło: „Jedyną drogą rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki”. Pomimo dużej tremy, udało się! Kulminacyjnym punktem programu było uroczyste ślubowanie i pasowanie, którego dokonała dyrektor Monika Zarzycka. Świeżo pasowani uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominkowe kuferki ufundowane przez radę rodziców i włodarzy szkoły. Na zakończenie miłego dnia, rodzice zaprosili do pamiątkowych zdjęć i słodkiego poczęstunku na wynos z uwagi na sytuację epidemiologiczną.
Wierzę, że czas spędzony w naszej szkole przyniesie w przyszłości oczekiwane plony, zawiążą się piękne przyjaźnie a chwile takie jak ta pozostaną w pamięci na całe życie. Mnie na pewno, zwarzywszy na fakt, że grono wspaniałych osób czynnie służyło pomocą w całym przedsięwzięciu, w efekcie czego wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku. Dziękuję serdecznie!
Opr. Anna Drężek

Lekcja 10 (14-11-2020)

Temat: Dzień Niepodległości.

Sobotni poranek zaczęliśmy od przećwiczenia swoich ról do pasowania. Większą uwagę skupiliśmy na tańcu, który przysparza nam najwięcej problemów. Po próbie sprawdzona została praca domowa. Powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji a ochotnicy czytali zadaną czytankę.

W ten dzień świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie, jak na prawdziwych patriotów przystało przyszli ubrani w biało-czerwone stroje, wyrażając tym samym szacunek do naszych symboli narodowych. Dzielili się wspomnieniami z pobytu w Polsce lub opowiadali o zabytkach/miejscach, które kojarzą się z Polską. Wszyscy byli zgodni, że to piękny kraj! Jednak po chwili dowiedzieli się, że nie zawsze tak było… to była dla nich niezwykle emocjonalna podróż do przeszłości. Wspólnie obejrzeliśmy filmik animacyjny o symbolach narodowych. Po czym podzieleni na grupy uczniowie, układali godło z puzzli.

Jeżeli chodzi o materiał literowy, poznaliśmy kolejne spółgłoski: j, c na wyrazach podstawowych oraz słownictwo z j i c w nagłosie. Dzieliliśmy te wyrazy na sylaby i głoski oraz wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie. Czytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki. Chóralnie, rzędami i pojedynczo. Ćwiczyliśmy pisanie liter w odpowiednim tempie, zwracając uwagę na płynność w kreśleniu liter. Ponadto, zrobiliśmy wszystkie ćwiczenia elementarzowe.

Pożegnaliśmy się piosenkami, które uczyliśmy się na pasowanie.

Praca domowa

Ćwicz. 3,4,5 ze str. 33

Już w przyszłą sobotę jest wielka i ważna uroczystość. Proszę o powtórzenie sobie swoich ról, słów piosenki i kroków do tańca. Przypominam również, że dzieci obowiązuje strój galowy. Natomiast goście proszeni są o nałożenie maseczek.


 


Edukacja patriotyczna w 1A zaliczona! W dzisiejszych czasach wartości, które pielęgnowali nasi dziadkowie powoli odchodzą do lamusa. Dlatego, tak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych przez nauczycieli niezależnie od wiary czy przekonania politycznego. Ma to służyć identyfikacji narodowej, kulturowej, przygotowywać do życia w społeczeństwie a także wpływać na kształtowanie więzi z krajem przodków.


Lekcja 9 (07-11-2020)

Temat: Zwierzęta domowe.

Jak każdy poprzedni poranek w naszej szkole tak i ostatni tętnił życiem. Po powtórzeniu materiału z poprzedniej lekcji przyszedł czas na czytanie a ochotników nie brakowało. Bardzo mnie cieszy Wasza postawa, ponieważ choćby najmniejsze ale systematyczne kroki są kluczem do sukcesu.

Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący zwierząt domowych oraz rozmawialiśmy o właściwej opiece nad tymi zwierzętami. Każdy uczeń kolejno pięknie opowiadał o swoim lub wymarzonym pupilu. Pozostali uczniowie zaabsorbowani, zadawali pytania dla mówcy, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Ja natomiast miałam „dwie pieczenie na jednym ogniu”. Dopełnieniem tego była przegotowana prezes mnie gra pamięciowa Memory, która rozwija pamięć, uczy koncentracji i integruje.

Po przerwie wprowadzone zostały spółgłoski: k, d. Dokonaliśmy analizy sylabowej tych wyrazów i układaliśmy z nimi zdania. Czytaliśmy chóralnie i pojedynczo sylaby otwarte i zamknięte a także wyrazy z ramki. Ćwiczenia w pisaniu poprzedziliśmy kreśleniem liter na tablicy. Następnie wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych.

Na koniec mieliśmy próbę do pasowania.

Praca domowa

Cała strona 29.

Proszę ćwiczyć swoje wiersze na pasowanie.

Uwaga

W przyszłą sobotę przychodzimy na 9:00 i ubieramy się w barwy narodowe.


Halloween 2020

https://www.facebook.com/watch/?v=938971403177387


Lekcja 8 (31-10-2020)

Temat: Uroczystość Wszystkich Świętych a Halloween.

Próbę do pasowania zrobiliśmy z opóźnieniem, kosztem powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji, ponieważ na czas przyszło tylko sześcioro uczniów.  Kiedy doszliśmy do zamierzonego celu, śpiewaliśmy, tańczyliśmy i każdy osobno recytował nauczony wiersz.

Na podstawie grafik, poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący Halloween i Świąt Zmarłych. Rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach oraz wymieniliśmy sobie różnice i podobieństwa pomiędzy tymi Świętami. Wklejaliśmy do zeszytu ich symbole. Następnie uczniowie wysłuchali wiersza Danuty Gellnerowej i zgadywali o którym Świecie była mowa. Ponadto dekorowali dynie i kosztowali przekąski przyniesione przez rodziców.

Po przerwie uczyliśmy się czytania sylab zapisanych na tablicy oraz ćwiczyliśmy kształtne pisanie ich w zeszycie, zwracając szczególną uwagę na mieszczenie się liter w liniaturze. Uczyliśmy się także nowej piosenki: „Oto ja”.

Na koniec jeszcze raz przypomnieliśmy sobie swoje role na pasowanie.

Praca domowa

Nauczyć się czytać tekst ze str. 26 i 27

W imieniu swoim i całej klasy serdecznie dziękuję mamom z trójki klasowej za przygotowanie moc atrakcji dla pierwszoklasistów na sobotni poranek. Dzięki temu miło i przyjemnie spędziliśmy czas.

Uwaga

W przyszłą sobotę do szkoły przychodzimy na 9:30


Lekcja 7 (24-10-2020)

Temat: Jesienne owoce i warzywa.

Poranek w 1A rozpoczął się w tanecznym rytmie. Ćwiczyliśmy proste kroki i elementy choreografii do dynamicznej piosenki: „Witaj szkoło”. Synchronizacja ruchów okazała się prawdziwym wyzwaniem, szczególnie w obliczu nieubłaganie uciekającego czasu.

Wracając do zajęć, przypomnieliśmy sobie poznane samogłoski, spółgłoski i wyrazy zaczynające się na te litery. Sprawdzone zostało zadanie domowe a także wszyscy uczniowie mieli pierwszy test z czytania (na ocenę).

Materiał słownikowy jaki poznaliśmy dotyczył owoców i warzyw zbieranych z pól i sadów jesienią. Posłużyliśmy się ilustracją z ćwiczeń (str. 108). Wyjaśniliśmy sobie także różnicę między lasem a sadem. Wspólnie nazwaliśmy obrazki dotyczące narzędzi ogrodniczych, owoców i warzyw, po czym uczniowie mieli za zadanie odwzorować napis z tablicy.

Po tym, mieliśmy zabawę kreatywna. Uczniowie musieli odtworzyć wszystkie poznane litery z plasteliny i wymienić się kartką z kolegą lub koleżanką. Następnie każdy odczytywał otrzymane ugniatanki.

Wprowadzone zostały spółgłoski: m, t na podstawie wyrazów podstawowych mama i tata. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej nowopoznanych wyrazów. Czytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki a także wykonaliśmy szereg ćwiczeń grafomotorycznych.

Na koniec ćwiczyliśmy swoje role do pasowania, piosenkę i taniec. Staraliśmy się zapamiętać kolejność wystąpień.

Praca domowa

Ćwicz. 4 ze str. 24 (którego nie udało nam się zrobić na lekcji)

Cała strona 25.

Uwaga

  • Proszę o przyprowadzenie dzieci na godz. 9:00 również w przyszłą sobotę w celu przygotowywania się do pasowania.
  • W przyszłą sobotę (31-10-2020) będzie serwowana pizza. Proszę wysłać mi wiadomość na telefon do czwartku (29-10-2020) kto jest chętny.
  • Jeżeli uczniowie mają ochotę przyjść do szkoły przebrani w stroje Halloweenowe, bardzo proszę.

Lekcja 6 (17-10-2020)

Temat: Jesień w lesie – przygotowanie się zwierząt do zimy.

Na początku zajęć powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji oraz piosenkę, którą uczymy się na pasowanie. Uczniowie poznali zasady pisowni dyktand (min. pisanie w liniaturze, nierozciąganie pisma, pisanie pismem kaligraficznym) po czym przystąpili do pracy. Byliśmy na podwórku.

Po powrocie poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący jesieni w lesie. Pracowaliśmy z obrazkiem z ćwiczeń (str.21). Na jego podstawie poznaliśmy czasowniki: wybiera (miód), gryzie (orzech), stuka (dzięcioł), obserwuje (sowa), pełza (ślimak), bawią się (lisy, wilki), ćwierkają (ptaszki), maszerują (mrówki), świeci, rosną, kwitną, dojrzewają. Mieliśmy pogadankę na temat hibernacji oraz właściwego zachowania się ludzi w lesie.

Poznaliśmy pierwsze spółgłoski: l, s w druku i piśmie. Dokonaliśmy podziału wyrazów na sylaby i głoski. Kolejno układaliśmy z nimi proste zdania. Dokonaliśmy pierwszej próby czytania sylabowego, chóralnie i pojedynczo przy tablicy. Ćwiczyliśmy pisanie we właściwym tempie i według wzoru wykonując ćwiczenia elementarzowe.

Na koniec uczyliśmy się kroków do piosenki na pasowanie.

Praca domowa

Ćwicz. 5 ze str 20 (którego nie udało nam się zrobić na lekcji)

Ćwicz.1.2.3. ze str. 21

Uwaga

Proszę o przyprowadzenie dzieci na godz. 9:00 w przyszłą sobotę w celu przygotowywania się do pasowania.


Lekcja 5 (10-10-2020)

Temat: Kalendarzowa jesień i zmiany w przyrodzie.

Praca nad rozwojem słownictwa byłaby nieefektywna, gdybyśmy tylko wprowadzali i utrwalali słownictwo na lekcji, nie wracając do wcześniej poznanych słów. Dlatego sobotni poranek standardowo zaczęliśmy od powtórzenia poznanego materiału. Odśpiewaliśmy też poznany fragment piosenki i uczyliśmy się kolejnej zwrotki. Sprawdzone zostało zadanie domowe.

Tego dnia rozmawialiśmy o jesieni: o zjawiskach zachodzących w przyrodzie, o odpowiednim ubiorze. Poznaliśmy nowy blok tematyczny dotyczący łąki. Ćwiczyliśmy wymowę nowych wyrazów oraz wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie. Uczniowie odpowiadali na pytania kierowane odnośnie ilustracji.

Po przerwie poznaliśmy ostatnie już samogłoski : ą, ę oraz wyrazy z tymi literami w śródgłosie. Dokonaliśmy analizy głoskowej tych wyrazów  i wpisywaliśmy ą i ę w kratki modelu wyrazu a w przerwie śródlekcyjnej bawiliśmy się w kalambury. Uczniowie kolejno musieli opisać wskazaną rzecz, nie wypowiadając kluczowego słowa.

Ćwiczyliśmy pisanie kreśląc szlaczek utrwalający fragment litery oraz litery w odpowiednim kierunku i tempie.

Na koniec uczyliśmy się energicznego tańca, oczywiście na nasze pasowanie.

Praca domowa

Cała strona 17

Przygotować się do dyktanda z samogłosek. Uczniowie będą pisali je na rozdanych przeze mnie kartkach w następującej kolejności: Aa, Ee, Ii, Oo, Óó, Uu, y, ą, ą.

Wiersze na pasowanie – do nauczenia na 24 października.


Lekcja 4 (03-10-2020)

Temat: Szkoła na wsi

Po przywitaniu się i przypomnieniu materiału z poprzedniej lekcji uczyliśmy się dalszej części piosenki na naszą nadchodzącą uroczystość. Powtórzyliśmy blok tematyczny z poprzedniej lekcji i poznane samogłoski. Została również sprawdzona praca domowa. Korzystając z pięknej pogody wyszliśmy na pobliski plac zabaw zaczerpnąć świeżego powietrza.

Natomiast nowy temat lekcji dotyczył zabudowań wiejskich, zwierząt gospodarskich, produktów zwierzęcych oraz upraw rolniczych. Prowadziliśmy więc rozmowę na temat wsi wykorzystując ilustrację z podręcznika. Chęć zdobycia gwiazdki była na tyle silna, że uczniowie byli bardzo aktywni. Wdrażając ćwiczenie percepcji słuchowej przeczytałam uczniom opowiadanie: „Uczyć się – czy się nie uczyć?.

Po przerwie poznaliśmy aż 3 samogłoski: -Uu, -Óó, -y na podstawie modeli wyrazów. Wyjaśniliśmy ich znaczenie. Dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej wyrazów. Wyszukiwaliśmy poznanych liter w nagłosie. Uczyliśmy się poprawnie budować zdania. W międzyczasie zrobiliśmy sobie krótką przerwę śródlekcyjną, na zabawę: „ciepło, zimno”. Zabawę, która kształtuje umiejętność odczytywania sygnałów płynących z otoczenia oraz rozwija spostrzegawczość. Uczniowie byli zachwyceni pomysłem! Ponadto ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w określonym tempie na tablicy i w ćwiczeniach.

Na koniec kilkakrotnie powtarzaliśmy poznany fragment piosenki a najbardziej aktywni uczniowie otrzymali obiecane gwiazdki, zgodnie z naszym kontraktem klasowym.

Praca domowa

Cała strona str.13


Lekcja 3 (26-09-2020)

Temat: Szkoła w mieście.

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji oraz pierwszą zwrotkę poznanej piosenki. Sprawdzona została praca domowa.

Uczniowie wysłuchali fragmentu ostatniej części opowiadania Doroty Smoleń: Jaś pierwszoklasista ratuje połykacza liter”.  Rozmawialiśmy o treści zawartej w książce oraz rysowaliśmy w zeszytach Połykacza Liter. W przerwie śródlekcyjnej wykonaliśmy ćwiczenie dźwiękonaśladowcze, by po chwili przystąpić do dalszej pracy.

Poznaliśmy słownictwo dotyczące miasta, ruchu ulicznego i poruszania się po mieście. Prowadziliśmy rozmowę na temat zachowania się uczniów w drodze do szkoły i szkole oraz na drodze.

Po przerwie poznaliśmy kolejne samogłoski: Ii, Oo zwracając szczególną uwagę na różnicę pomiędzy literą drukowaną a pisaną oraz różnicę pomiędzy samogłoską a spółgłoską. Poznaliśmy wyrazy z tymi literami w nagłosie. Wyjaśniliśmy ich znaczenie. Przy tablicy ćwiczyliśmy słuch fonematyczny sprytnie wyszukując dane litery w wyrazach.

Kolejnym krokiem jaki poczyniliśmy były ćwiczenia w pisaniu. Zwracaliśmy uwagę na dokładność kreślenia samogłosek i prawidłowość trzymania ołówka, zachowując odpowiednie tempo pisania.

Na koniec uczyliśmy się drugiej zwrotki piosenki na pasowanie „Ślubowanie”.

Praca domowa

Ćwicz. 1 i 2 ze str. 9


Lekcja 2 (19-09-2020)

Temat: Nasza klasa.

Sobotni poranek zaczęliśmy od przypomnienia swoich imion, witając się piosenką. Przypomnieliśmy sobie treść magicznej historyjki o Połykaczu Liter, która była wprowadzeniem do kontynuacji przygód z kolejnej części opowiadania Doroty Smoleń: „Jaś pierwszoklasista i Połykacz Liter”. Uczniowie mieli okazję przenieść się w tajemniczy świat szkoły, która dla małego ucznia staje się drugim domem i poznać wartość przyjaźni, dzięki której szkoła będzie synonimem wspaniałych przygód. Następnie kreśliliśmy w zeszytach szlaczki i rysowaliśmy Jasia pierwszoklasistę.

Wprowadzony został blok tematyczny dotyczący naszej klasy. Pracowaliśmy z obrazkiem z Elementarza poznając nazewnictwo sprzętów w sali lekcyjnej, przyborów szkolnych oraz zachowania uczniów. Powtarzaliśmy nowe słowa.

Poznaliśmy pierwsze samogłoski: Aa, Ee na podstawie wyrazów z tymi literami w nagłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej. Tu mieliśmy trochę kłopotów, ponieważ nie wszyscy znają nazewnictwo cyfr w języku polskim. Uprzejmie proszę o przypomnienie na najbliższą lekcję, ponieważ bardzo ułatwi nam to pracę z ćwiczeniami fonematycznymi, które są wprowadzeniem do nauki czytania.

Ćwiczyliśmy sprawność manualną pisząc kształtne litery, najpierw na tablicy, potem w ćwiczeniach elementarzowych.

Na koniec uczyliśmy się pierwszej zwrotki piosenki na pasowanie: „Ślubowanie”.

Praca domowa

Ćwicz. 1 ze str. 4

Ćwicz. 2 i 3 ze str. 5


Lekcja 1 (12-09-2020)

Temat: Wzajemne poznanie się.

Dziś rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Na początku poznaliśmy wzajemnie swoje imiona. Utrwalaliśmy je witając się piosenką. Każdy z uczniów miał okazję powiedzieć kilka słów o sobie, o swoich zainteresowaniach i pragnieniach, jednocześnie dostarczając mi namiastkę informacji w jakim stopniu posługuje się językiem polskim.

Zapoznaliśmy się z podręcznikami i niezbędnymi przyborami w piórniku, które powinien mieć każdy uczeń klasy pierwszej (trzy naostrzone ołówki, gumka, kredki ołówkowe, które pozwalają na precyzyjne kolorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów). Pokrótce poznaliśmy program edukacyjny z którym będziemy się mierzyć w tym roku szkolnym. Omówiony został również system oceniania oraz kontrakt klasowy.

W przerwie śródlekcyjnej integrowaliśmy się na pobliskim placu zabaw.

Po powrocie do klasy uczniowie mieli wdrożenie do uważnego słuchania dłuższych treści literackich. Wysłuchali opowiadania Doroty Smoleń: „Wielka wyprawa Połykacza Liter” a następnie odpowiadali na pytania odnośnie tekstu.

Na koniec wykonaliśmy prace: „Mój pierwszy dzień w polski szkole”. Uczniowie mieli za zadanie namalować siebie i podpisać się swoim imieniem. To ćwiczenie również miało na celu dostarczyć mi wskazówek i informacji z nich płynących.