Klasa 0 A 2017/2018

Wychowawca: Anna Drężek

e-mail:

Zakończenie roku szkolnego

Kochani,

Niedawno się poznawaliśmy a już dziś rozstania nadszedł czas. Jak ciężko pracowały wasze dzieci i jak dużo poświęcenia musieliście wy musieliście włożyć wiedzą tylko nieliczni.

Ciesze się, że mimo natłoku codziennych obowiązków, dokładaliście wszelkich starań, by dzieci wychowywały się w duchu polskości. Jak mawiał Colin Baker „Decyzja o wychowaniu dzieci na dwujęzyczne jest decyzją ważną. Jej wpływ na dzieci i rodziców będzie odczuwalny przez całe życie. Fakt bycia dwujęzycznym lub jednojęzycznym może warunkować dziecka tożsamość, warunki socjalne, nauczanie, zajęcia, małżeństwo, miejsce zamieszkania, podróże, sposób myślenia”. Możecie być z siebie dumni!

Dziękuję za zaufanie i życzliwość jaką mnie obdarzyliście. Dziękuję za upominki, kwiaty i ciepłe słowa. Życzę Wam wszystkim udanych wakacji. Wykorzystajcie letnie miesiące na zabawę, sporty i podróże, by od września dzieci mogły wkroczyć na dalszą drogę polonijnej edukacji.

Pozdrawiam, 
A. Drężek
Temat lekcji 30: Dzień rodziny.

Ubiegła sobota rozpoczęła się bardzo intensywnie. Od rana było dekorowanie sali gimnastycznej na nasze przedstawienie oraz odbywały się próby indywidualnie w klasach i grupowo na auli. Podczas mojej chwilowej nieobecności, dzieci zostawione na moją prośbę pod opieką p. T. Zakrzewskiego namalowały rysunek „Mój ostatni dzień w zerówce”. Serdecznie dziękuję za podjęcie się tego niełatwego zadania 🙂

W moim odczuciu występ można zaliczyć do bardzo udanych! Wcześnie rozpoczęte przygotowania niewątpliwie zaprocentowały nasz wspólny sukces  a zaangażowanie dzieci podczas samego występu pokazało majestat i piękno tego dnia. Jestem z nich bardzo dumna!

Mam nadzieję, że ta akademia na długo zostanie w waszej pamięci.

Dziękuję między innymi  Panu D. Fish za pomoc w dekoracji sali, Pani E. Formeli za pomoc przy ubieraniu dzieci i Pani A. Papież za urodzinowe babeczki (by tradycji stało się zadość 100 lat dla Adriana odśpiewamy jutro).

UWAGA

W sobotę, 19 maja 2018r. zapraszam wszystkich na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 na godz. 9.30 w sali gimnastycznej (obok budynku szkoły) a zaraz po tym na nasze ostatnie spotkanie do klasy.

W sobotę będę miała ze sobą formularze rejestracyjne na kolejny rok szkolny. Aplikacja kosztuję $20. Będę miała również na pendrive zdjęcia zrobione podczas tego roku szkolnego. Jeżeli wszyscy wyrażą pisemną zgodę, udostępnię Państwu zdjęcia.

Temat lekcji 29: Wakacyjna wycieczka.

Materiał słownikowy dotyczący wycieczki do ZOO oraz wprowadzenie ostatniej już litery – Zz w ramach zastępstwa zrealizowała p. Anna Magnuszewska, której serdecznie dziękuję za podjęcie się powierzonego zadania. 

Proszę, by osoby nieobecne tego dnia zrealizowały przerobiony materiał w domu przy pomocy rodziców.

Temat lekcji 28: Niedługo nadejdzie lato i wakacje.

Zajęcia zaczęliśmy od czytania czytanek z poprzedniej lekcji i przy okazji została sprawdzona praca domowa.

Poznaliśmy materiał słownikowy dotyczący czynności jakie można wykonywać podczas wakacji oraz dokonaliśmy ich analizy. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku i dzieci próbowały opowiadać o wakacyjnych planach. Wprowadzone zostały pojęcia blisko, daleko. Utrwalaliśmy słowa w odniesieniu do przedmiotów w klasie a także wykonaliśmy ćwiczenie podręcznikowe na koncentracje.

Jeżeli chodzi o materiał literowy, poznaliśmy literę -Hh oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy liter w zbiorze, kreśliliśmy literę -H na tablicy i w książce, łączyliśmy litery drukowane i pisane, wyszukiwaliśmy litery h w wyrazach.

Chóralnie przećwiczyliśmy czytanie sylab, następnie każdy czytał po dwa zdania z książki, podczas gdy reszta w pełnym skoncentrowaniu musiała śledzić tekst, by móc czytać dalej na mój sygnał.

Na koniec mieliśmy próbę do naszego apelu i byliśmy na akademii naszych koleżanek i kolegów z klasy VI.

Praca domowa

Str. 106 i 107

Uwaga

W ubiegłą sobotę pomimo zapowiedzi, nie udało się pójść nam do biblioteki z uwagi na nadmiar obowiązków.  Proszę więc o przyniesienie książek i indywidualne zwrócenie ich do biblioteki. Dziękuję.

4/21/18
Temat lekcji 27: Ludzie wokół nas.

Uczniowie trzech klas naszej szkoły ćwiczyli w pocie czoła śpiewanie piosenek oraz odbyła się próba.

Wracając do zajęć, sprawdzona została praca domowa, zarówno ćwiczenia jak i umiejętność czytania. Tu od razu nasunęły mi się słowa Owidiusza „Kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem”, bowiem u wszystkich dzieci jest postęp w czytaniu, co niezmiernie mnie cieszy.

Poznaliśmy najbardziej charakterystyczne zawody, z którymi człowiek spotyka się na codzień. Prowadziliśmy dyskusję do zestawu obrazków, kształtując poprawność wypowiedzi w języku polskim. Dzieci odpowiadały na pytania: Na czym polega praca strażaka, policjanta, kierowcy itd.? Jakich narzędzi potrzebują poszczególne osoby? Co trzeba zrobić, żeby zostać np. lekarzem? Kim chcielibyście być w przyszłości? 

Poznaliśmy literę -Łł na przykładzie wyrazu łapy. Dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej. Porównaliśmy do litery -Ll. Poznaliśmy wyrazy z -ł w nagłosie oraz wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe (wyszukiwaliśmy litery w zbiorze liter, kreśliliśmy literę -ł i sylaby). Kształciliśmy słuch fonematyczny. Na koniec czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz kolejno dzieci czytały czytankę. 

Praca domowa

Str. 98 i 99

Proszę przynieść książki do biblioteki.


W niedzielę, 15 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna wycieczka sponsorowana przez Polską Szkołę „Ogniwo” w Morrisville, PA. Uczniowie obu zerówek, ich rodziny i nauczyciele na wspólną atrakcję wybrali Dziecięce Muzeum Bucks County w New Hope, PA.

Na początku, dzieci miały wygospodarowane 90 minut na poczęstunek w prywatnym pokoju, natomiast później był nieograniczony czas na zabawę w interaktywnym i edukacyjnym środowisku odzwierciedlającym piękną historię i kulturę w Bucks County. Między innymi, dzieci miały możliwość pobawienia się w sklep, w lekarzy, budowania wyścigów samochodowych, wykopania skamieniałości, wzbicia się w chmury wirtualnym balonem czy popluskania się w wodzie – budując mosty na odzwierciedlonym kanale Delaware.

Celem wycieczki było zintegrowanie uczniów, którzy od początku roku szkolnego szósty dzień nauki spędzają w polskiej szkole i ciężko pracują na to, by w przyszłości władać piękną polszczyzną. Spotkanie pozaszkolne pozwoliło zacieśnić kontakty w środowisku polonijnym zarówno dzieciom jak i rodzicom, nabrać wzajemnego zaufania a przede wszystkim miło spędzić czas. To niewątpliwie połączenie przyjemnego z pożytecznym, dlatego też ten wyjazd na długo zapisze się w naszej pamięci i będziemy miło go wspominać.

Opr. A.Drężek.

 

 

 

 

4/14/18

Temat lekcji 26: Plac zabaw.

Ubiegła sobota rozpoczęła się koncertowo, bowiem ćwiczyliśmy piosenki na nadchodzącą majową uroczystość. 

Wracając do zajęć sprawdzona została praca domowa oraz umiejętność czytania czytanki przez wszystkie dzieci. Efekt był zadowalający, ponieważ było widać pracę z dziećmi w domu. Oby tak dalej.

Uczniowie zapoznali się ze słownictwem dotyczącym parku, placu zabaw, poszczególnych zabawek oraz właściwych zachowań dzieci w miejscach publicznych. Odpowiadali na pytania odnośnie ilustracji w podręczniku oraz wypowiadali się na temat ulubionej zabawy na świeżym powietrzu. Wykonali ćwiczenie na koncentrację, wyszukując szczegółów różniących obrazki.

Poznaliśmy literę -Bb. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazu -balon. Poznaliśmy wyrazy z -b w nagłosie i układaliśmy z nimi zdania. Zakreślaliśmy litery w zbiorze liter oraz kreśliliśmy szlaczek i litery Bb.

Po przerwie i harcach na pobliskim placu zabaw mieliśmy kolejną próbę wspólnie z klasą II i IV.

Praca domowa

* obowiązkowa:

Ćwicz. 5 i 6 ze str.88

Czytanie sylab, wyrazów i zdań ze str.89

* dla chętnych:

Ćwicz. 1 ze str. 90 i 2 ze str.91

4/7/18
Temat lekcji 25: W sklepie.

Dzień rozpoczęliśmy od nauki piosenek na nasz apel. Powtórzyliśmy słownictwo dotyczące wiosny, Świąt Wielkanocnych i literę z poprzedniej lekcji. Sprawdzona została także praca domowa.

Poznaliśmy słownictwo związane z asortymentem sklepu spożywczego. Na podstawie fiszek obrazkowych dokonaliśmy klasyfikacji owoców, warzyw, wędlin, pieczywa i nabiału oraz uczyliśmy się odmiany produktów przez liczby: pojedynczą i mnogą. Ponadto rozmawialiśmy  o właściwym zachowaniu w sklepie, wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe i pracę plastyczną „Wiem co jem”. 

Poznaliśmy literę -Ff na podstawie wyrazu -foka. Dokonaliśmy analizy dźwiękowej oraz układaliśmy zdania z wyrazami zaczynającymi się na literę f. Kreśliliśmy szlaczek i kształt liter. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny wykonując ćwiczenia podręcznikowe. Czytaliśmy sylaby, wyrazy i zdania. Na koniec zaś ćwiczyliśmy swoje role z klasą II i IV.

Praca domowa

Str. 74 i 75

 

 

3/24/18
Temat lekcji 24: Wiosna. Zwyczaje i tradycje wielkanocne.

Powtórzyliśmy słownictwo, poznane litery oraz czytankę z lekcji poprzedniej. Potem, udaliśmy się wspólnie z klasą „O”B do stołówki, gdzie był organizowany wyścig uprzednio malowanych jaj. Dla dzieci była to nowa atrakcja, która przyniosła i dużo radości i trochę rozczarowania, ponieważ w kilku dogrywkach trzeba było wyłonić trzech zwycięzców. Ostatecznie zwyciężył Philip i dwoje uczniów z klasy „0”B. Jako nagrodę pocieszenia wręczyłam swoim dzieciom lizaki. Po powrocie okazało się, że pod naszą nieobecność zajączek zostawił w klasie pełno ukrytych jajek, więc euforia trwała dłuższą chwilę. Otrzymaliśmy również upominki przygotowane przez trójkę klasową – bardzo dziękujemy.

Wracając do lekcji, odśpiewaliśmy piosenkę „Wiosna w błękitnej sukience”. Poznaliśmy najzieleńszą porę roku oraz słownictwo z nią związane. Urządziliśmy sobie pogadankę odnośnie ilustracji w książce. Rozmawialiśmy, także o najważniejszym święcie chrześcijańskim, o zwyczajach i tradycjach z nim związanych. W przerwie śródlekcyjnej delektowaliśmy się pączuszkami podarowanymi przez tatę Madzi, za które serdecznie dziękujemy.

Poznaliśmy literę -Ww na przykładzie wyrazu -wazon oraz wyrazy z -w w nagłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy litery w zbiorach liter i ćwiczyliśmy jej pisownię. Kształciliśmy słuch fonematyczny dzieląc wyrazy na sylaby i głoski. Czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz tekst czytanki metodą sylabową.

Praca domowa

Str. 82 i 83 ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczenia nr. 1

Drodzy Państwo,

Życzę Wam zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, miłości i nadziei.

 

 

3/17/18

Temat lekcji 23: Urodziny.

Dzień zaczęliśmy od sprawdzenia pracy domowej. Po wspólnej zabawie integracyjnej z klasą „0”B  wzięliśmy udział w akcji „Cała Polonia Czyta Dzieciom”, gdzie wspólnie z innymi dziećmi powitaliśmy zaproszonych gości piosenką „Witajcie w naszej bajce”.

Po powrocie zapoznaliśmy się ze słownictwem dotyczącym przyjęć urodzinowych, ich oprawy, dekoracji, posiłków i poczęstunków oraz wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe. W przerwie śródlekcyjnej odśpiewaliśmy tradycyjne „100 lat” dla Alexis, która właśnie obchodziła urodziny. Przy okazji, w imieniu klasy dziękuję za słodki poczęstunek.

Poznaliśmy nową literę -Rr na przykładzie wyrazu -rak. Dokonaliśmy analizy i syntezy wyrazu. Poznaliśmy wyrazy z -r w nagłosie i wyszukiwaliśmy litery – r w z zbiorze liter. Kreśliliśmy nowo-poznaną literę oraz dzieliliśmy wyrazy na sylaby i głoski. Czytaliśmy sylaby oraz tekst czytanki metodą globalną i sylabową.

Na koniec, w ramach ćwiczenia pamięci uczyliśmy się słów nowej piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”.

Praca domowa

Str. 66 i 67

3/10/18

Temat lekcji 22: Pokój dzienny.

Sobotnie spotkanie rozpoczęliśmy od powtórzenia słownictwa dotyczącego posiłków. Rozmawialiśmy o tym, co jedliśmy na śniadanie. Powtórzyliśmy wyrazy z literką -Gg w nagłosie. Sprawdzona została praca domowa oraz czytaliśmy sylaby i czytankę z poprzedniej lekcji.

Jeżeli chodzi o nowy blok tematyczny, zapoznaliśmy się ze słownictwem dotyczącym mebli, dekoracji pokoju rodzinnego i urządzeń elektronicznych aż zupełnym przypadkiem dotarliśmy… do telefonii komórkowej i tu rozgorzała dyskusja. Dzieci niczym przekupki na targu opowiadały o funkcji i zastosowaniu telefonu komórkowego, budując piękne zdania w języku polskim a miały naprawdę dużo do powiedzenia. To było niesamowite! Tym bardziej, że u dziecka dwujęzycznego cieżko jest czasami wyegzekwować dłuższą wypowiedź. Wykonaliśmy ćwiczenie podręcznikowe, jak również doskonaliliśmy kolory i liczenie do dziesięciu na podstawie edukacyjnych pingwinków. Mieliśmy zabawę tematyczną z piłką, która zobowiązywała dziecko łapiące piłkę do powiedzenia wyrazu rozpoczynającego się na wskazaną literę.

Po przerwie ćwiczyliśmy słowa i gestykulację do piosenki „Witajcie w naszej bajce”. Poznaliśmy literę -Pp na przykładzie wyrazu parasol. Układaliśmy zdania z wyrazami rozpoczynającymi się na literę -p. Kreśliliśmy ją w podręczniku i utrwalaliśmy wykonując kolejne ćwiczenia. Na koniec czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte oraz doskonaliliśmy czytanie globalne i sylabowe.

Osoby nieobecne proszę o nadrobienie zaległości i nauczenie się piosenki, którą śpiewaliśmy na lekcji.

Praca domowa

Str. 58 i 59

3/2/18
Temat lekcji 21: Posiłki.

Przywitaliśmy się piosenką: „Witajcie w naszej bajce”. Przypomnieliśmy temat językowy z ostatniej lekcji – kuchnia. Sprawdzona została praca domowa. Byliśmy także z wizytą w bibliotece szkolnej. Dzieci wysłuchały czytanego przeze mnie opowiadania o niesfornym kruczku: „Co wolno, a czego nie? Czy bycie grzecznym nie jest łatwe.”, które było doskonałym wprowadzeniem do sobotniego tematu.

Poznaliśmy nowy materiał językowy dotyczący posiłków i dokonaliśmy jego klasyfikacji ze względu na porę dnia. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu, o właściwym zachowaniu podczas jedzenia a także o tym dlaczego powinniśmy często myć ręce. Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe. Poza tym, świętowaliśmy urodziny Dylana, który poczęstował nas pysznymi babeczkami. Dziękujemy!

Po przerwie poznaliśmy literę -Gg na przykładzie wyrazu -gumka oraz wyrazy z -g w nagłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Kreśliliśmy litery w podręczniku oraz dzieliliśmy wyrazy na sylaby i głoski. Doskonaliliśmy czytanie globalne i sylabowe, chóralnie i pojedynczo. Mieliśmy zabawę edukacyjną – Zaczarowany woreczek, z którego dzieci losowały kartoniki z obrazkami. Musiały opisać przedmiot podając jak najwięcej szczegółów, by pozostałe dzieci odgadły co jest na obrazku. 

Na koniec uczyliśmy się drugiego fragmentu piosenki: „Witajcie w naszej bajce”.

Praca domowa

Str. 50 i 51

Drodzy Rodzice,

Proszę z dziećmi powtarzać słownictwo przerabiane na lekcji oraz ćwiczyć czytanie sylab, wyrazów i zdań. Bez ciężkiej pracy nie będzie efektów a wakacje są za pasem.

 
2/24/18
Temat lekcji 20: Kuchnia.

Przywitaliśmy się poranną gimnastyką i piosenką „Szczotka, pasta”.  Przypomnieliśmy słownictwo dotyczące łazienki i poznaną literę -c. Po sprawdzeniu pracy domowej, dzieci kolejno czytały zadaną czytankę.

Na podstawie fiszek obrazkowych poznaliśmy przedmioty kuchenne. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące ilustracji w podręczniku. Wykonaliśmy ćwiczenie podręcznikowe.

Poznaliśmy literą -Nn na podstawie wyrazu -narty. Dokonaliśmy analizy i syntezy wyrazu. Budowaliśmy zdania z wyrazami z literą -n w nagłosie. Mieliśmy zabawę na akcentowanie głoski w wyrazach rymowanki. Ponadto, wyszukiwaliśmy litery – w zbiorze liter, kreśliliśmy literę -n, sylaby otwarte oraz wyszukiwaliśmy pary liter w zbiorach innych par. Czytaliśmy sylaby otwarte , zamknięte i wyrazów metodą globalną i sylabową.

Na koniec uczyliśmy się pierwszej zwrotki i refrenu piosenki „Witajcie w naszej bajce”.

Praca domowa

Str. 42 i 43 (ćwicz. 4 ze str. 42 jest obowiązkowe)

Oprócz tego proszę doskonalić czytanie sylab i czytanek z przerobionych lekcji.

2/17/18
Temat lekcji 19: W łazience.
Przywitaliśmy się hymnem ucznia zerówki. Dzieci kolejno opowiadały o swoich przyniesionych zabawkach i czytały zadaną czytankę. Powtórzyliśmy słownictwo dotyczące garderoby i przypomnieliśmy sobie o porządku jaki należy zostawiać w swojej szafie. Byliśmy z wizytą w bibliotece.

Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący łazienki. Prowadziliśmy rozmowę kierowaną na temat czynności jakie należy wykonać przed snem. Wykonaliśmy ćwiczenie spostrzegawczości i myślenia.

W przerwie śródlekcyjnej mieliśmy zabawę ruchową do piosenki „Szczotka, pasta”.

Następnie poznaliśmy literę -Cc na przykładzie wyrazu – cebula. Układaliśmy zdania z wyrazami z -c w nagłosie. Kreśliliśmy literę -c i sylaby otwarte i zamknięte. Ćwiczyliśmy czytanie globalne i sylabowe wyrazów oraz zdań. Na koniec rozwiązywaliśmy zagadki i pożegnaliśmy się piosenką „Szczotka, pasta”.

Dziękujemy Madzi za walentynkowe słodkości.
Praca domowa

Str. 34 i 35 (ćwicz. 3 ze str. 34 jest obowiązkowe)

Proszę powtarzać słownictwo przerabiane na lekcji oraz czytać dzieciom polskie bajki.

2/10/18

Temat lekcji 18: W szafie.

Na początku zajęć sprawdziłam pracę domową. Następnie kolejno dzieci czytały sylaby i wyrazy z lekcji poprzedniej. Jedne czytały po literkach, drugie sylabami ale były i takie, które mimo ogromnych chęci miały trudności, mimo że znały nazwy liter. Nauka czytania jest dla dziecka procesem trudnym, wymagającym cierpliwości i systematyczności. Dzieci dwujęzyczne tą poprzeczkę mają zawieszoną nieco wyżej więc my, nauczyciel i rodzice musimy im pomóc. I tu chcę podzielić się moim spostrzeżeniem i bardzo cenną uwagą. Mianowicie, ćwicząc w domu z dziećmi proszę uczyć je nie nazw liter tylko ich wydźwięku (np. na podstawie literki D – nie de, tylko króciutko d), ponieważ dziecko stosuje te same strategie w obu językach, a właśnie już od najmłodszych lat przedszkolnych amerykańskie dzieci naukę liter zaczynają od fonetyki czyli od strony ich artykulacji.

Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący szafy z ubraniami. Dokonaliśmy kategoryzacji ubrań ze względu na płeć dziecka i warunki atmosferyczne. Wyjaśniliśmy do czego służą pasek i szelki. W celu utrwalenia słownictwa dzieci po mojej improwizacji czarów :-), musieli sobie wyobrazić że wybierają się na wakacje i kolejno wypowiedzieć się, jakie ubrania spakowali do walizki. Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe. Ponadto wykonaliśmy fajny projekt „Dzieci w polskich strojach ludowych”. Uczniowie wycinali stroje ludowe z przygotowanych szablonów i ubierali polskie dzieci, wklejając na pomalowane przez siebie tło polskiej flagi.

Po przerwie poznaliśmy kolejną literę -Jj, na przykładzie wyrazu jajko. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazu. Układaliśmy zdania z wyrazami -j w nagłosie. Kreśliliśmy szlaczek i literę -j we właściwym kierunku. Wykonaliśmy ćwiczenia słuchu fonematycznego na przykładzie wyrazów. Czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte. Wyszukiwaliśmy wyrazu jako podpisu obrazka oraz czytaliśmy sylabami.

Dziękuję dyrekcji szkoły za hot-dogi i lizaki walentynkowe dla dzieci, Dylanowi, Philipowi i Sarze za walentynkowe słodkości dla klasy oraz Wam drodzy rodzice za słodki podarunek.

Praca domowa

Strona 26 i 27 (ćwicz. 3 ze str. 26 jest obowiązkowe)

Przyniesienie ulubionej zabawki i opisanie jej dzieciom pełnymi zdaniami ( kolor, kształt, dlaczego jest ulubiona).

Proszę o przyniesienie książek (będziemy szli do biblioteki).

2/3/18

Temat lekcji 17: Sypialnia.

Dzień rozpoczęliśmy od powtórzenia słownictwa z poprzedniej lekcji i wszystkich dotychczas poznanych liter. Sprawdzona została praca domowa.

Poznaliśmy nowe słownictwo dotyczące sypialni i wyjaśniliśmy ich znaczenie. Dzieci kolejno opowiadały o swoich sypialniach. Zdobiliśmy firankę i zrobiliśmy ćwiczenie na koncentrację. Poznaliśmy literę -k i wyrazy z – k w nagłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Kreśliliśmy szlaczek i literę -k. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny, dzieląc wyrazy na sylaby i głoski.

Po przerwie uczyliśmy się czytać sylaby, wyrazy i zdania metodą globalną i sylabową.

Na koniec mieliśmy zabawę edukacyjną (sekwencje 3-obrazkowe), która przede wszystkim ćwiczy umiejętność opowiadania, rozwija słownictwo dziecka oraz uczy łączenia przyczyn i skutków zdarzeń.

Praca domowa

Str. 18 i 19

Ćwiczyć czytanie sylab, wyrazów i zdań ze str. 17

 

 

1/28/18

Temat lekcji 16:  Orientacja przestrzenna – wewnątrz, n zewnątrz.

Przywitaliśmy się zabawą w niedźwiedzia, stonogę i zrobiliśmy poranną gimnastykę. Udaliśmy się do biblioteki, gdzie dzieci miały okazję wysłuchać bajek czytanych przez p.Ewę a ja miałam okazję  do sprawdzenia wiedzy dzieci z poznanych wiadomości w pierwszym półroczu. 

Poznaliśmy słownictwo związane z orientacją przestrzenną, wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie na podstawie podręcznika i ćwiczenia/zabawy z kartką papieru, w której największym sprytem wykazał się Adrian. Powtórzyliśmy przerobiony dotychczas materiał słownikowy wykonując szereg ćwiczeń podręcznikowych. Korzystając z ładnej pogody byliśmy na świeżym powietrzu, następnie udaliśmy się na lunch.

Po przerwie łączyliśmy cienie z kształtami figur i wyszukiwaliśmy różnic w obrazkach. Poznaliśmy literę -Dd na podstawie wyrazu dom i wyrazy z -d w nagłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Kolorowaliśmy litery i wyszukiwaliśmy je w zbiorze. Kreśliliśmy literę D najpierw na tablicy, poźniej w podręczniku. Ćwiczyliśmy czytanie sylab, krótkich wyrazów i zdań. Na koniec powtórzyliśmy sobie wszystkie piosenki poznane w pierwszym półroczu.

Praca domowa

Ćwicz. 2 str.122 (książka I)

Ćwicz. 1 i 2 str. 11 (Książka II)

Drodzy Rodzice,
W przyszłą sobotę (3 lutego) po zajęciach o godz.1:00 zapraszam na krótkie zebranie podsumowujące I półrocze.

 

1/20/18

 

Temat lekcji 15:  Mój dom. 

                           Magiczne słowa.

Zajęcia zaczęłam od sprawdzenia pracy domowej i przypomnienia wiadomości z poprzedniej lekcji. Odśpiewaliśmy piosenkę „Dzień babci, dzień dziadka”. Uwieczniłam na filmiku ale tylko fragment, bo rozładowała się bateria 🙁

 

W celu poznania magicznych słów: dziękuję, proszę, przepraszam udaliśmy się do biblioteki szkolnej. Nie od dziś wiadomo, że bajka korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Nie dość, że motywuje do działania czy pomaga w sytuacjach kryzysowych to przedstawia pewne wzorce pozytywnego postępowania. Bruno Bettelheim wysunął teorie mówiące, że jeśli opowieść ma zainteresować dziecko, musi obudzić w nim ciekawość i uruchomić jego wyobraźnię. Toteż do opowiedzenia pewnej historii wykorzystałam pacynkę – smoka. Tak jak się spodziewałam, czar zadziałał! Słuchając pacynki dzieci zupełnie zapomniały o tym, że to ja nią kieruję.  Chętnie wysłuchały a potem opowiadały na pytania smoka: Co takiego dziwnego działo się w królestwie?, Dlaczego mieszkańcy przestali przynosić smokowi jedzenie?, Pod jakim warunkiem kobieta podarowała smokowi jabłka? Czy smok zmienił swoje postępowanie?

Po powrocie do klasy wykonaliśmy pracę plastyczną metodą origami – smoka o dobrych manierach. 

Poznaliśmy materiał słownikowy dotyczący pomieszczeń domu i ich funkcjonalności. Szczególną uwagę zwróciliśmy na warsztat i narzędzia pracy. Tutaj szczególną aktywnością wykazywali się chłopcy, którzy ze wszystkich sił (na migi i słownie) próbowali wyjaśnić zastosowanie danego narzędzia 🙂 Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe.

Jeżeli chodzi o materiał literowy – poznaliśmy literę -Tt i wyrazy z -t w nagłosie.  Wyjaśniliśmy ich znaczenie i budowaliśmy z nimi zdania. Uczyliśmy się rozbudowywać te zdania poprzez dodanie przymiotnika. I muszę przyznać, że dzieciom wychodziło to całkiem nieźle. Ponadto pisaliśmy literki, sylaby i wyrazy. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i wyszukiwaliśmy liter w nagłosie.

Po krótkiej zabawie ruchowej czytaliśmy sylaby i wyrazy metodą globalną a także krótkie zdania.

Praca domowa

Ćwiczenie 2 str. 114 (niektórzy uprzedzili fakty i zrobili te ćwiczenie 2 lekcje wstecz).

Powtórzyć wszystkie litery i poćwiczyć czytanie sylab, wyrazów i krótkich zdań z ostatniej lekcji.

 

Uwaga

Osoby nieobecne proszę o przerobienie literki i materiału z lekcji.

Na następne zajęcia będą potrzebne dwa podręczniki (będziemy uczyli się litery -d z części I i będzie zrealizowany nowy temat z części II)

Wszystkim Babciom i Dziadkom moich wychowanków składam gorące z serca płynące życzenia dużo zdrowia, pomyślności i ludzkiej życzliwości, by wasze doświadczenie i mądrość życiowa była drogowskazem dla waszych wnucząt.

 

 

1/13/18

 

Temat lekcji 14: Stosunki przestrzenne (przodem, tyłem, bokiem do siebie).

                          Moja rodzina.

Na początku powtórzyliśmy ostatnio poznaną literę (s) oraz dyskutowaliśmy o prezentach gwiazdkowych. Temat rozmowy tak bardzo spodobał się dzieciom, że jedne drugiemu wchodziło w słowo, ponieważ każdy chciał się pochwalić otrzymaną niespodzianką. Ja korzystając z sytuacji zadawałam coraz to bardziej szczegółowe pytania, żeby uczniowie jak najdłużej rozwijali swoją myśl w języku polskim. Sprawdziłam pracę domową i odpytałam dzieci z wyuczonego na pamięć wierszyka. 

Poznaliśmy stosunki przestrzenne względem siebie na podstawie książki i ochotniczek z naszej klasy: Gabrysi i Sary, po czym wykonaliśmy tematyczne ćwiczenia podręcznikowe. Poznaliśmy także spółgłoskę -Mm i wyrazy, które się na tą literę zaczynają. Kreśliliśmy szlaczek literopodobny, literę  -m i wyraz mama. 

Po przerwie dzieliliśmy wyrazy na sylaby oraz ćwiczyliśmy słuch fonematyczny wyszukując litery -m w wyrazach. Czytaliśmy sylaby, wyrazy i krótkie zdania grupowo i każdy z osobna. Z okazji zbliżającego się święta uczyliśmy się piosenki „Dzień babci i dziadka”. Umilając zerówkowiczom ten intensywny dzień zaproponowałam grę pamięciową – Bystre oczko, która wyrabia spostrzegawczość i refleks, ćwiczy analizę wzrokową i słuchową oraz naucza rozróżniać kolory i nazywać przedmioty. Zabawa polegała na odszukaniu na planszy takiego samego obrazka, jaki był na wylosowanym przeze mnie kartoniku. Zważywszy na to, że dzieci uwielbiają rywalizację podzieliłam je na 4 grupy… radości nie było końca :-).

Podjęliśmy jeszcze rozmowę o rodzinie i o jej poszczególnych członkach. Największą uwagę skupiliśmy na roli babć i dziadków jaką odgrywają w naszym życiu. Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe.

Praca domowa

Strona 107

Nauka czytania sylab (z ramek w naszych podręcznikach str. 89, 97,105)

 

12/16/17

Temat lekcji 13: Symbole Świąt Bożego Narodzenia, tradycje i zwyczaje.

Na początku zajęć powitaliśmy nową uczennicę Alexis. Po sprawdzeniu pracy domowej wraz z klasą II przećwiczyliśmy śpiewanie pastorałki „Dzyń, dzyń, dzyń”.

Następnie poznaliśmy zagadnienia dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Między innymi rozmawialiśmy o wieczerzy wigilijnej, o wolnym miejscu przy wigilijnym stole, o wigilijnych potrawach, o symbolice sianka pod obrusem, poszczególnych elementach choinki, zwyczaju dzielenia się opłatkiem i śpiewaniu kolęd. Wykonaliśmy projekt plastyczny „Moja choinka”. Dzieci były zachwycone pomysłem i z wielkim zaangażowaniem wykonywały swoje prace. Później pałaszowały muffinki przyniesione przez mamę Dylana, której bardzo dziękujemy.

Po przerwie na lunch mieliśmy w stołówce próbę generalną do Jasełek. Po powrocie zdążyliśmy poznać jeszcze literę -Ss i wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania i wyszukiwaliśmy litery -Ss w zbiorze liter.

Praca domowa

Ćwicz. 5 str. 96

Ćwicz. 1 str. 114 (Naucz się na pamięć wiersza i narysuj obrazek do jego treści)

Ćwicz. 3 i 4 str.115

Przypominam o utrwalaniu poznanych liter (a, e, o, i, u, y, l, s).  Jeżeli dzieci nie będą powtarzały, zwyczajnie zapomną i będą musiały się uczyć od nowa.

Drodzy Rodzice,

Serdecznie dziękuję za tak liczne przybycie na Jasełka. Dziękuję za zorganizowanie ubiorów dla chłopców,  za prezenty dla dzieci i dla mnie również, za pomoc przy dekorowaniu i przygotowaniu sali oraz pomoc przy sprzątaniu po uroczystości. A dzieciaki? Wysoko postawiły poprzeczkę koncertowo otwierając ten niezwykły dzień! Teraz będziemy musieli stanąć na wysokości zadania i dobrze się przygotować do apelu z okazji Dnia Mamy i Taty, do którego zgłosiłam naszą klasę (będziemy współorganizatorami z klasą II i IV).

Kochani, w ten nadchodzący czas życzę Wam słodkiego lenistwa i dużego oddechu od codziennego pośpiechu. Niech magia Świąt Bożego Narodzenia przyniesie spokój i radość a otrzymane siły będą motorem napędowym do realizacji najskrytszych marzeń w nachodzącym roku 2018.

Do zobaczenia 6 stycznia,

 

12/09/17

Temat lekcji 12: Nadchodzi zima.
Powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji. Sprawdzona została praca domowa. Byliśmy z wizytą w bibliotece szkolnej – dzieci miały możliwość wypożyczenia nowej książeczki.
Poznaliśmy słownictwo dotyczące zimy. Rozmawialiśmy o zjawiskach atmosferycznych jakie zachodzą zimą, o odpowiednim ubiorze, zabawach i sportach zimowych.
Wspólnie z klasą II uczyliśmy się drugiej części pastorałki. Wychodziło nam całkiem nieźle więc na Jasełkach będziemy śpiewali do podkładu muzycznego. Proszę jeszcze o praktykowanie w domu z dziećmi.
Po przerwie mieliśmy próbę w stołówce wraz z całą społecznością szkolną.
Praca domowa
Ćwicz. 3 i 4 str. 110

12/02/2017

Temat lekcji 11: Mój najbliższy świat – zabawki.

Na początku zajęć powtórzyliśmy pierwszą partię przerobionego materiału, sprawdzona została praca domowa i uczyliśmy się słów pierwszej zwrotki pastorałki „Dzyń, dzyń, dzyń”.

Poznaliśmy materiał słownikowy dotyczący zabawek. Prowadziliśmy dyskusje odnośnie ilustracji w książce. Rozmawialiśmy o czynnościach jakie należy wykonać po skończonej zabawie i dlaczego. Zrobiliśmy także ćwiczenia spostrzegawczości.

Po przerwie poznaliśmy literę -Ll i wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy nowo poznaną literę w zbiorze liter, kreśliliśmy szlaczki, litery, dzieliliśmy wyrazy na sylaby i głoski. Dzieci dowiedziały się jak powstaje sylaba, wyraz i zdanie. Podjęliśmy pierwsze próby czytania sylab. 

Na koniec wspólnie z klasą II ćwiczyliśmy śpiewanie pastorałki.

Praca domowa

Strona 90 i 90

Drodzy Rodzice,

  • Niektórym dzieciom czas spędzony na sobotnich zajęciach wystarczył, by nauczyć się pastorałki, natomiast niektóre muszą poświęcić trochę więcej czasu. W związku z tym bardzo proszę Was o pomoc i ćwiczenie w domu. W przyszłym tygodniu będziemy uczyli się II zwrotki i krótkiego fragmentu tuż za nią (nie będziemy śpiewali zwrotki trzeciej). Jeżeli uda nam się perfekcyjnie wyuczyć, na Jasełkach dzieci będą śpiewały do samej melodii.
  • Gorąco namawiam do czytania polskich książek dzieciom, chociaż 15 min. dziennie. Ja wiem, że to sprawa oczywista aczkolwiek nie zaszkodzi nadmienić. Wzbogacanie słownictwa, pobudzanie wyobraźni, zacieśnianie się więzi miedzy dzieckiem a rodzicem to tylko niektóre korzyści płynące z czytania książek.
  • Proszę o przyniesienie książeczek do biblioteki na przyszłą sobotę.
  • W dalszym ciągu czekam na ochotników do pomocy przy dekoracji sali i sceny (dekoracje na stole i scenie) lub do pomocy przy przygotowaniach do kolacji (rozstawianie stołów i krzeseł) lub do pomocy przy sprzątaniu po kolacji (zleżenie stołów, krzeseł, sprzątnięcie dekoracji i sali).

 

11/18/17
Temat lekcji 10: Stosunki przestrzenne: z przodu, z tyłu, w środku.
Przywitaliśmy się piosenką. Przypomnienie materiału z poprzedniej lekcji uwieczniłam na filmiku. Następnie dzieci ustnie opowiadały wypożyczone bajeczki. Praca domowa była nie lada wyzwaniem z którym sześcioro z siedmiorga obecnych dzieci poradziło sobie celująco. Niektóre dzieci potrafiły z pamięci odtworzyć treść, niektóre posiłkowały się książeczką i opowiadały co się dzieje na kolejnych iobrazkach a niektóre stworzyły swoje ciekawe historie. Tak czy inaczej wszyscy chcieli się popisać znajomością bajki przed całą klasą i z wielkim zapałem, w pełnym skoncentrowaniu budowali zdania.
Po przerwie poznaliśmy materiał słownikowy dotyczący stosunków przestrzennych: z przodu, z tyłu, w środku  na podstawie ilustracji oraz naszych klasowych ochotniczek: Adriany, Gabrysi i Madzi. Poznaliśmy także cyfrę 9 i10. Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe.
Po przerwie poznaliśmy ostatnią samogłoskę -y. Powiedzieliśmy sobie bardzo ważną rzecz, że w języku polskim nie ma żadnych wyrazów rozpoczynających się od tej litery. Wyszukiwaliśmy takie same wyrazy i łączyliśmy je w pary oraz zakreślaliśmy literę -y w zbiorze liter. Rozwiązywaliśmy rebusy, kreśliliśmy szlaczek literopodobny i literę -y i doskonaliliśmy swoje umiejętności wykonując ćwiczenia fonematyczne.
Na koniec udaliśmy się na apel organizowany z okazji pasowania na pierwszoklasistę.

Praca domowa
Str. 82 i 83
Dodatkowo proszę o przypomnienie z dziećmi poznanych liter, kolorów, kształtów, wzorów i cyfr. 

 

Informacja
Dziś był ostateczny termin oddawania własnoręcznie wykonanych Kartek Świątecznych na konkurs szkolny. Z tej okazji skorzystała Magdalena. Brawo!

Dostępne są jeszcze dwa konkursy pozaszkolne: „Być Polskiem” i „Inne spojrzenie” – w obu przypadkach kategoria wiekowa od 6 lat. Gorąco zachęcam (tych którzy mogą) do uczestnictwa. To doskonała okazja do sprawdzenia samego siebie. Nawet jeżeli się nie wygra to jest satysfakcja, że się spróbowało. Do odważnych świat należy!

 

11/11/17

Temat lekcji 9 : Polska – to kraina, która w sercu się zaczyna.

W sobotni poranek w bibliotece szkolnej odbyło się niezwykłe spotkanie z autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych – p. Barbarą Kosmowską i z polskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym – p. Jerzym Kisielewskim, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć.

Wróciwszy zajęliśmy się tematem lekcji. Dla pięcioletniego dziecka pojęcia tj. Ojczyzna, Patriotyzm czy Niepodległość  są wyrazami abstrakcyjnymi, ponieważ nie zna ich znaczenia. Nie przeszkodziło to jednak w przeprowadzeniu lekcji o kraju naszych przodków by wzniecić iskierkę patriotyzmu od najmłodszych lat. 

Na początku dzieci dowiedziały się o swoim pochodzeniu i o tym dlaczego Polska jest nam wszystkim taka bliska. Wykorzystując do prezentacji globus, dzieci poznały położenie Polski względem innych krajów na mapie świata. Następnie przeanalizowaliśmy mapę Polski i jej kontury. Omówiliśmy ważne słowa: stolica, prezydent, patriotyzm oraz poznaliśmy symbole narodowe i ich znaczenie. W wielkim skrócie dzieci dowiedziały się również, że był okres w naszej historii, kiedy to w skutek złych wydarzeń Polska znikła z mapy i dlaczego 11 listopada obchodzimy bardzo ważne święto. Wykonaliśmy także ćwiczenia na kartach pracy, uczyliśmy się wiersza oraz podjęliśmy próbę ułożenia puzzli z mapą Polski. Na koniec udaliśmy się na apel przygotowany przez naszych starszych kolegów i koleżanki.

Praca domowa

Nauczyć się opowiadać w 3-4 zdaniach wypożyczoną książeczkę i przypomnieć wszystkie poznane litery.

 

 11/4/17

Temat: Stosunki przestrzenne: w, na, nad, pod, obok.

Powtórzyliśmy słownictwo dotyczące budowy ciała ze wskazaniem poszczególnych części i z zaznaczeniem prawej i lewej strony ciała. Przypomnieliśmy sobie także poznane litery i wyrazy, które się na nie zaczynają. Sprawdziłam pracę domową. Następnie udaliśmy się do biblioteki szkolnej, gdzie p.Ewa udzieliła zerówkowiczom kilka informacji dotyczących poszanowania książek i korzystania z biblioteki oraz przeczytała książeczkę o ”Kreciku”. Dzieci wypożyczyły do domu wybrane przez mnie książeczki.

Poznaliśmy nowe wyrażenia przyimkowe na podstawie demonstracji kostki do gry w stosunku do krzesła. Następnie dzieci opowiadały co się dzieje na obrazku i odpowiadały na pytania typu: Gdzie stoi ptak?, Czy samolot leci nad chmurką czy pod chmurką? Układaliśmy zdania z poznanymi przyimkami, odnosząc się do obiektów znajdujących się w naszej klasie. Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe ze zrozumienia stosunków przestrzennych. Tym razem przerwę śródlekcyjną wykorzystaliśmy na 15 minutową zabawę na świeżym powietrzu.

Poznaliśmy literę -Uu na przykładzie wyrazu -ul. Tradycyjnie, poznaliśmy wyrazy z -u w nagłosie i układaliśmy z nimi zdania. Kształciliśmy słuch fonematyczny  poprzez słuchanie rymowanki z silnym zaakcentowaniem głoski, na dźwięk której dzieci musiały wstawać z krzeseł. Była i zabawa i nauka w jednym. Ponadto, dzieliliśmy wyrazy na sylaby i na głoski. Kreśliliśmy szlaczek literopodobny i literę -u w odpowiednim kierunku i miejscu rozpoczęcia. Poznaliśmy i kreśliliśmy cyfrę 7 i 8. Żegnaliśmy się piosenką i zagadkami, które bardzo spodobały się dzieciom.

Praca domowa

Str. 74 i 75

Uwaga!

* Proszę żeby dzieci nie przynosiły na każde zajęcia wypożyczonych książek. Będę Państwa informowała na bieżąco, kiedy będzie taka potrzeba. 

Z książeczką, którą dzieci wzięły do domu, będzie związana praca domowa nie na przyszłą sobotę tylko na za dwa tygodnie (18/11/17). Mianowicie, dzieci będą musiały powiedzieć 3-4 krótkie zdania o bajce i … tu znowu proszę o współpracę rodziców. Zaznaczam, że to nie ma być streszczenie, ty to co najbardziej dziecku utkwiło w pamięci. Jeżeli uważacie, że książeczka jest za trudna a macie inną w domu, nie mam z tym problemu. Można wykorzystać swoją.

* W przyszłą sobotę będzie apel z okazji Święta Niepodległości a to doskonała okazja, żeby poprzedzić go lekcją o Polsce. Jeżeli ktoś ma zdjęcia lub pocztówki z polskim krajobrazem lub zabytkami to są mile widziane.

10/28/17

Temat lekcji 7: Moje ciało.
Na początku zajęć powtórzyliśmy słownictwo dotyczące  jesieni, literę -Ii i wyrazów z -i w nagłosie. Kilkakrotnie odśpiewaliśmy pierwszą zwrotkę piosenki: “Idzie jesień”. Sprawdzona została także praca domowa.
Na podstawie ilustracji w podręczniku poznaliśmy części ciała. Odnosząc się do obrazka, prowadziliśmy dyskusje na temat pory roku, zaobserwowanych roślin i zwierząt, wykonywanych czynności oraz zastosowania widocznych przedmiotów. Uczyliśmy się rozpoznawania prawej i lewej strony ciała. Poznany materiał utrwaliliśmy zabawą ruchową przy muzyce: “Prawa,lewa” oraz wykonaliśmy szereg ćwiczeń podręcznikowych.
Po przerwie mieliśmy halloweenowy poczęstunek oraz krótką zabawę integracyjną z grupą przedszkolną, która nas odwiedziła wraz ze swoimi paniami. Były i bańki mydlane i balony (podarowane od maluchów) i radości co nie miara!
Następnie poznaliśmy kolejną literę -Oo na wyrazie podstawowym -osa. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazu. Poznaliśmy wyrazy zaczynające się na -o i układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy literę -o w zbiorze liter. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i głoski oraz kreśliliśmy szlaczek i literę -Oo.
Zbliżając się do końca zajęć, uczniowie z największą ilością orderów uśmiechu mogli wybrać sobie ze skrzyni skarbów upominek (ex aequo -4 osoby). Na koniec uczyliśmy się drugiej zwrotki piosenki: “Idzie jesień”.
Praca domowa
Strona 65, 66 i 67
W imieniu swoim i dzieci,
Serdecznie dziękuję Rodzicom za osłodzenie nam tego sobotniego poranku.

10/21/17

Temat lekcji 6: Nadeszła jesień.

 

Zajęcia zaczęliśmy od porannej gimnastyki. Następnie powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzednich lekcji. Sprawdzona została praca domowa.

Zapoznaliśmy się ze słownictwem dotyczącym jesieni oraz zjawiskami atmosferycznymi zachodzącymi o tej porze roku. Prowadziliśmy dyskusje odnośnie ilustracji w książce. Dzieci dowiedziały się jaką rolę dla zdrowia odgrywają witaminy zawarte w owocach i w warzywach oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy (stan hibernacji). Wykonaliśmy jesienny projekt “Wiewiórka” oraz kolorowaliśmy strony w podręczniku.

Po przerwie poznaliśmy literę -Ii na przykładzie wyrazu igła i wyrazy z -i w nagłosie. Poznaliśmy ich znaczenie i układaliśmy z nimi zdania. Ponadto, wyszukiwaliśmy nowo poznaną literę w zbiorze liter. Kształciliśmy wrażliwość słuchową, dzieląc wyrazy na slylaby i na głoski (ćwiczenie sprawiające najwięcej problemów uczniom). Kreśliliśmy szlaczek literopodobny oraz literę -Ii.

Na koniec uczyliśmy się słów nowej piosenki: “Idzie jesień”.

Praca domowa

Ćwicz. 1 str. 56

 

Uwaga!

W związku ze zbliżającym się amerykańskim świętem duchów, dzieci mogą przyjść do szkoły w przebraniu.

10/14/17

Temat lekcji 5: Przeciwieństwa.

Na ostatnich zajęciach przywitaliśmy się piosenką „Kolorowe kredki”. Przypomnieliśmy sobie poznane figury geometryczne, kształty, wzory oraz literę -a. Sprawdziłam pracę domową.
Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący  przeciwieństw dla określonych rzeczy, osób czy zwierząt na podstawie ilustracji w podręczniku.
Kontynuowaliśmy, wykorzystując grę edukacyjną polegającą na dopasowaniu w pary przeciwieństw. Wykonanie takiego zadania wymagało od dziecka spostrzegawczości, analizy i właściwej interpretacji każdej ilustracji. Układanka zapewniła nie tylko dobrą zabawę ale także wysiłek umysłowy. Ćwiczenia podręcznikowe jakie wykonaliśmy były wspaniałym podsumowaniem.
Po przerwie poznaliśmy nową literę -Ee na przykładzie wyrazu -ekran. Poznaliśmy wyrazy z -e w nagłosie. Wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie i uczyliśmy się poprawnego budowania zdań. Kolorowaliśmy litery i wyszukiwaliśmy je w zbiorze innych. Kreśliliśmy literę -Ee w podręczniku i w zeszycie. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny dzieląc wyrazy na sylaby. Następnie udaliśmy się na apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Praca domowa
Strona 47, 48 i 49

 

Szanowni Rodzice, 
Drodzy Uczniowie,
Serdecznie dziękuję Wam za pamięć, kwiaty i słodkości z okazji Dnia Nauczyciela. 

 

 

10/7/17

Temat lekcji 4: Kształty i wzory wokół nas.

Sobotnie zajęcia zaczęliśmy od powtórzenia słownictwa z poprzedniej lekcji. Sprawdziłam także pracę domową.

Poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący kształtów i wzorów. Przy okazji utrwalania kształtów dzieci miały zabawę dydaktyczną polegającą na narysowaniu na tablicy postaci lub rzeczy z poznanych figur geometrycznych. Podzieleni na dwa zespoły uczniowie ochoczo zabrali się do pracy. Bardzo spodobał im się ten pomysł! Natomiast przy omawianiu wzorów – dużym urozmaiceniem okazał się ubiór dzieci, gdyż w wielkim skupieniu oglądali swoje bluzki, spodnie czy skarpetki. Potem wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe i udaliśmy się na lunch.

Po przerwie, poznaliśmy pierwszą literę Aa na przykładzie wyrazu podstawowego – ananas.  Poznaliśmy wyrazy z -a w nagłosie. Podjęliśmy pierwsze próby poprawnego budowania zdań z użyciem tych wyrazów. Kolejno ćwiczyliśmy na tablicy pisownię litery Aa zgodnie z właściwym kierunkiem, po czym kreśliliśmy litery w podręczniku i zeszycie. Korzystając z pięknej pogody byliśmy chwile na dworze. Następnie dokonaliśmy podziału wyrazów na sylaby oraz ćwiczenia spostrzegawczości. Dzień polskiej edukacji zakończyliśmy utrwaleniem hymnu ucznia zerówki.

Praca domowa

Strona 38 i 39

 

9/30/17

Temat: Figury geometryczne i liczby.

 

Na początku zajęć przywitaliśmy się hymnem ucznia zerówki i przypomnieliśmy sobie kolory poznane na poprzedniej lekcji. Sprawdzona została praca domowa. Dzieci dowiedziały się, że od przyszłych zajęć w naszej klasie będzie funkcjonowała tablica motywacyjna. Za właściwe wypełnianie obowiązków: aktywność, frekwencja, dbanie o czystość, praca domowa będzie można otrzymać uśmiech a za niewłaściwe zachowanie smutną buźkę. Otrzymane minki będziemy podliczać na koniec miesiąca. Uczeń, który uzyska ocenę pozytywną, będzie mógł sobie wybrać nagrodę ze skrzyni skarbów.

Przechodząc do zajęć, poznaliśmy podstawowe figury geometryczne i wyszukiwaliśmy ich wśród przedmiotów w klasie. Poznaliśmy cyfry od 1 do 10 a utrwalając poznany materiał liczyliśmy dzieci, palce, ławki, krzesła.

Po przerwie  robiliśmy ćwiczenia ogólnorozwojowe: spostrzegania, myślenia, analizy słuchowej i ćwiczenia manualne: wypełnianie konturów, kreślenie liczb czy rysunków.

Mieliśmy też wspaniałą zabawę edukacyjną – układankę geometrycznych kształtów, dzięki której dzieci rozpoznawały kształty, kolory, klasyfikowały wielkość, rozwijały wyobraźnię i zdolności manualne a przy tym się świetnie bawiły.

Na koniec odśpiewałyśmy „100 lat” naszym obecnym chłopcom: Adrianowi, Dylanowi i Philipowi. Dziewczynki dostały 3 kartki i zadanie specjalne – namalowanie czegoś specjalnego dla chłopców. Chłopcy byli bardzo podekscytowani i z niecierpliwością czekali na efekty pracy. 🙂

 

Praca domowa

Str. 28 i 29

 

 

UWAGA!

Drodzy Rodzice,

W przyszłą sobotę (7 października 2017r.) zapraszam na zebranie klasowe przed zajęciami o godz. 9:15. Proszę o punktualne przybycie. Do zobaczenia.

 

 

9/23/17

Temat: Świat wokół nas jest kolorowy.

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie wspólnie swoje imiona. Powtórzyliśmy materiał z lekcji poprzedniej i sprawdzona została praca domowa. Robiliśmy ciekawy projekt – każdy miał za zadanie narysować swój portret. Dodam, że na koniec roku szkolnego dzieci dostaną dokładnie takie same zadanie. Będziecie mogli Państwo zobaczyć jaki postęp zrobi wasze dziecko na przestrzeni tego roku szkolnego. W tym wieku dzieci zwykle malują głowonogi zaś później te rysunki są bardziej precyzyjne i bogate w szczegóły. Poza tym, sposób w jaki dziecko maluje, wiele mówi o jego usposobieniu. Z pewnością to będzie niesamowita pamiątka.
Wracając do tematy lekcji, poznaliśmy kolory na podstawie ilustracji w podręczniku. Wyszukiwaliśmy wskazanych kolorów wśród przedmiotów w klasie i na swoich ubraniach. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość i sprawność motoryczną ręki wykonując różne ćwiczenia. Dzieliliśmy także wyrazy na sylaby. Na koniec uczyliśmy się hymnu ucznia zerówki: “Moja piosenka”.
Podczas przerwy śródlekcyjnej odśpiewaliśmy tradycyjne “Sto lat” dla naszego jubilata Maxa, który poczęstował nas babeczkami. Dziękujemy Maxowi i jego mamie!

Praca domowa

Str. 20 i 21

 

Uwaga!
W przyszłą niedzielę (1 października) w Filadelfii odbędzie się Parada Pułaskiego, na którą serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną. Jeżeli są Państwo zainteresowani wyjazdem grupowym, proszę o zgłoszenie się e-mailowe lub telefoniczne do najbliższej środy.
Proszę nie dawać dzieciom pieniążków do szkoły (unikniemy niepotrzebnego zamieszania). Jeżeli chcecie Państwo kupić dla dziecka posiłek, picie lub koktajl owocowy proszę zapisać się na listę w sekretariacie i tam też dokonać płatności (z naszej strony internetowej można się dowiedzieć co będzie serwowane danej soboty). Oczywiście dziecko może też przynosić swoje jedzenie.

 

9/16/17

Temat lekcji: Pierwszy dzień w szkole.

Dnia 16 września po uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018 udaliśmy się do klasy na pierwsze powakacyjne spotkanie. Miałam okazję powitać 19 onieśmielonych uczniów.

 

Zajęcia zaczęliśmy od wzajemnego poznania się i wymienienia wspomnieniami z wakacyjnych wojaży. Dzieci zapoznały się z podręcznikami. Dowiedziały się, że I jest na pierwsze półrocze i II na drugie. Poznali budowę podręcznika i jego bohaterów: Maję, Kubusia, ich psa Zuzię i kotka Lolo.

Po przerwie na lunch poznaliśmy przybory niezbędne w szkole na podstawie obrazka i autentycznych przedmiotów a także ich przydatność. Kolorowaliśmy strony i dokonaliśmy analizy sylabowej wyrazów.

Praca domowa

Strona 11, 12, 13

Moi Drodzy,

Wszystkim dzieciom życzę powodzenia w nauce języka polskiego i zdobywania nowych doświadczeń, by ten rok przyniósł wiele wspaniałych owoców.  Rodzicom życzę cierpliwości i wytrwałości. Sobie zaś życzę nienagannej współpracy z rodzicami i dziećmi . Zależy mi na tym, by każdy uczeń bez względu na to skąd pochodzi miał równe szanse.

Uwaga!

1) Ksero

Dzieciom, którzy jeszcze nie mają podręczników proszę o zorganizowanie kserokopii na przyszłe zajęcia (od str.14 do str. 19).

2) Podręczniki 

Proszę również o podpisanie podręczników dzieciom. Zaznaczam, że w tym półroczu do szkoły przynosimy tylko część I. Przybory szkolne z których będziemy korzystać na każdych zajęciach to ołówki i kredki. Nie będziemy używać długopisów ani mazaków.

3) Lunch

W tym roku jest kontynuacja zapisów na lunch w sklepiku/sekretariacie szkoły. Tam też min., można kupić dzieciom pączki. O tym, co będzie serwowane na lunch danej soboty możecie się Państwo dowiedzieć z naszej strony internetowej oraz z e-maili.

4) Zebranie klasowe

Krótkie zebranie organizacyjne będzie jeszcze w tym miesiącu.

5) Piknik

Zbliża się coroczny piknik (24 września) w związku z tym szukamy sponsorów i/lub fantów na naszą loterię. Jeżeli ktoś z Państwa chciałby w jakikolwiek sposób pomóc prosimy o kontakt z p. Anna Halczak 609-558-4696.