Klasa 0 2016/2017

Wychowawca: Anna Drężek

e-mail:

Rada Rodziców:

Anna Korcz
Anna Halczak
Sylwia Dugal


 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  6 MAJA I PRACA DOMOWA

Temat: Nadchodzi lato i upragnione wakacje.

Ubiegła sobota przebiegała dość intensywnie. Oprócz tego, że byliśmy w bibliotece, przerobiliśmy zaplanowany materiał słownikowy dotyczący najcieplejszej pory roku, planów/zabaw wakacyjnych i oczywiście bezpieczeństwa to poznaliśmy dwie litery: –Łł i –Hh oraz wyrazy, które zawierają te litery w nagłosie. Poza tym, wykonaliśmy ćwiczenia w podręczniku, ćwiczyliśmy czytanie sylab, robiliśmy ciekawy projekt, śpiewaliśmy poznaną piosenkę. Natomiast podczas przerwy świętowaliśmy urodziny Victorii,
której dziękujemy za pyszne babeczki i soczki!

Drodzy Rodzice,
Z uwagi na to, że zostały wprowadzone dwie litery na jednej lekcji, proszę o poświęcenie szczególnej uwagi przy powtarzaniu materiału literowego z dziećmi.

Praca domowa
Ćwicz. 3 str.99;
Ćwicz. 1 str. 106;
Strona 107.

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  29 KWIETNIA I PRACA DOMOWA

Temat: Na placu zabaw

Pomimo niskiej frekwencji (z wiadomych względów) sobotnie zajęcia odbyły się zgodnie z planem. Powtórzyliśmy słownictwo z poprzedniej lekcji, poznaną literę i zwrotkę piosenki.
Poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący zabaw na świeżym powietrzu oraz powiedzieliśmy sobie o manierach jakie powinny obowiązywać w takim miejscu. Wykonaliśmy ćwiczenie koncentracji – wyszukując różnice w obrazku.

Poznaliśmy literę -Bb oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Poznaliśmy ich znaczenie i układaliśmy z nimi zdania. Poza tym, kreśliliśmy literę -b, dzieliliśmy wyrazy na sylaby i szukaliśmy litery w nagłosie. Doskonaliliśmy technikę czytania.

Mieliśmy grę zręcznościową w “Złap wąsy”. Dzieci musiały dopasować swoje wąsy kolorem i kształtem do wylosowanej karty. Gracz z największą ilością kart wygrywał.

Na koniec uczyliśmy się kolejnych dwóch zwrotek piosenki.

Praca domowa
Strona 90 i 91

Uwaga!
Z racji tego, że zbliżamy się ku końcowi proszę wszystkie dzieci o przyniesienie książeczek do biblioteki.

Do zobaczenia!

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  22 KWIETNIA I PRACA DOMOWA

Temat: W sklepie

Powtórzyliśmy słownictwo z poprzedniej lekcji i wszystkie poznane litery. Czytaliśmy krótkie czytanki oraz odśpiewaliśmy poznaną piosenkę uwieczniając się na filmiku.
Poznaliśmy słownictwo dotyczące sklepu. Klasyfikowaliśmy owoce, warzywa, wędliny, pieczywo i nabiał. Wspomnieliśmy również o tym, że nie należy biegać po sklepie, nie powinno się przestawiać produktów na półach, ustawiamy się w kolejce do kasy itp. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń utrwalających poznane zagadnienia i rozwiązywaliśmy zagadki.
Poznaliśmy literę -Ff na podstawie wyrazu -foka po czym kreśliliśmy ją w podręczniku. Dzieci wysłuchały rymowanki ze spółgłoską- f w nagłosie. Wykonały też samodzielnie ćwiczenie fonematyczne.
Później mieliśmy zabawę w czytanie. Dzieci były podzielone na trzy grupy. Każda grupa miała klakson w innym kolorze i w różnych dźwiękach. Jego naciśniecie oznaczało chęć przeczytania zdania z tablicy. Za prawidłowe odczytanie uzyskiwali punkt dla swojej drużyny. Dzieci bardzo wspierały siebie na wzajem i jednocześnie rywalizowały między sobą. Każdy chciał być mistrzem czytania. Taka forma pracy poprzez zabawę, bardzo ich zmotywowała a efekt czytania był naprawdę imponujący.
Na koniec uczyliśmy się nowej piosenki.

Praca domowa
Ćwicz. 2 i 3 str. 74
Ćwicz. 4 str. 75

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  8 KWIETNIA I PRACA DOMOWA

Temat: Urodziny.

Przywitaliśmy się piosenką “Maszeruje wiosna”. Powtórzyliśmy poznane litery, materiał słownikowy dotyczący wiosny oraz przy pomocy plansz dydaktycznych – symbolikę Świąt Wielkanocnych. Byliśmy także w bibliotece.

Poznaliśmy słownictwo dotyczące urodzin, które tak naprawdę jest doskonale znane każdemu dziecku. Prowadziliśmy dyskusję na temat przyjęcia urodzinowego, zwracając uwagę na poprawność budowania zdań. Dzieci wypowiadały się na temat : Co najbardziej im się podoba w świętowaniu dnia narodzin? Oczywiście prezenty – taka była jednogłośna odpowiedź.
Poznaliśmy literę -Ww oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Kreśliliśmy literę -w poprzedzoną szlaczkiem literopodobnym. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i głoski. Ćwiczyliśmy czytanie sylab otwartych i zamkniętych.

Na koniec korzystając z wiosennej aury wykonaliśmy żabki z papierowych talerzyków metodą wydzierania podśpiewując nowo poznaną piosenkę.

Praca domowa
Czytanka str. 81
Ćwicz. 2 str. 66
Ćwicz. 3 str. 82
Ćwicz. 4 str. 83

Kochane dzieci,
Drodzy Rodzice,

Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzę Wam
dużo zdrowia, radości,
smacznego jajka i mokrego Dyngusa!

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  1 KWIETNIA I PRACA DOMOWA

Temat: Zwiastuny wiosny. Okres Świąt Wielkanocnych.

Zbliżające się Święto Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Obchodzone jest na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W związku z tym sobotni poranek poświęciliśmy na rozmowę o przygotowaniach do nich i wyjaśnieniu symboliki. Z uprzednio pomalowanymi pisankami udaliśmy się na aulę i wspólnie z pierwszoklasistami uczestniczyliśmy w wyścigu jaj. Trzykrotnym zwycięzcą – uhonorowanym medalem została Lena. Gratulacje!
Po powrocie zapoznaliśmy się z nowym słownictwem i zmianami zachodzącymi w przyrodzie na wiosnę. Kolorowaliśmy panią Wiosnę i  pierwsze wiosenne kwiaty.
Poznaliśmy kolejną literę –Rr na przykładzie wyrazu -rak. Dokonaliśmy analizy i syntezy wyrazu. Poznaliśmy wyrazy z -r w nagłosie i układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy litery –r w zbiorze liter i kreśliliśmy litery zgodnie z jej kierunkiem. Później dzieci samodzielnie wykonały ćwiczenie, dzieląc wyrazy na sylaby i na głoski. Ćwiczyliśmy czytanie globalne i sylabowe.
Na koniec mieliśmy ćwiczenie pamięciowe – śpiewaliśmy piosenkę o wiośnie.

Dziękujemy serdecznie Oscarowi za pamiątkowe jaja, które mogliśmy zabrać do domu. 🙂

W ubiegłą sobotę nie zdążyliśmy pójść do biblioteki mimo mojej wcześniejszej zapowiedzi, dlatego też bardzo proszę o przyniesienie książeczek na przyszłą sobotę.

Praca domowa
Nauczyć się czytać (str.65)
Ćwicz. 3 i 4 ze str. 67
Ćwicz. 2 str. 82

 

 

 

 

 

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  25 MARCA I PRACA DOMOWA

 

Temat: Pokój dzienny.

Powtórzyliśmy materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji. Przypomnieliśmy sobie także wiersz i hymn zerówkowicza. Dzieci kolejno czytały sylaby, wyrazy i zdania z podręcznika.

Następnie poznały nowe zagadnienia dotyczące mebli, urządzeń elektrycznych i dekoracji pokoju rodzinnego. Odpowiadały na pytania odnośnie ilustracji: Jaka to pora dnia?, Jaka to pora roku?, Dlaczego pali się w kominku? Co leży na podłodze? Co robią dzieci? I tym podobne.

Po przerwie wprowadzona została litera –Pp na przykładzie wyrazu -parasol. Poznaliśmy rzeczowniki z –p w nagłosie i układaliśmy z nimi zdania. Ćwiczyliśmy kreślenie litery –p na tablicy, później utrwalaliśmy pisownię w podręcznikach.

Naukę czytania połączyliśmy zabawą. Po zakręceniu kołem fortuny, wylosowane dzieci czytały sylaby, wyrazy i zdania wskazane przez swoich kolegów i koleżanki z klasy.

Na koniec, uczyliśmy się fragmentu piosenki “Maszeruje wiosna”.

Praca domowa
Strona 58 i 59
Zamiast wiersza z ćwicz.4 ze str.59 nauczyć się II zwrotki piosenki, której słowa zamieszczam poniżej.

Nosi Wiosna dżinsową kurteczkę,
na ramieniu małą torebeczkę.
Chętnie żuje gumę i robi balony,
a z nich każdy jest zielony.

Proszę przynieść książki do biblioteki.

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  18 MARCA I PRACA DOMOWA

Temat: Posiłki.

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie temat językowy z ostatniej lekcji. Między innymi wyliczaliśmy meble, sprzęty i urządzenia niezbędne w kuchni. Dowiedzieliśmy się co mamusie robią w tym ważnym pomieszczeniu i jakie posiłki przyrządzają. Powtórzyliśmy także poznany wiersz.
Po wizycie w bibliotece poznaliśmy nowy temat językowy dotyczący posiłków. Dyskutowaliśmy o tym, co powinno się jeść na I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Co jest zdrowe dla dzieci, co powinny jeść rzadko i czego powinni unikać. Następnie na podstawie poznanej teorii wykonaliśmy własne piramidy zdrowego odżywiania. Uczniowie musieli pogrupować wycięte produkty (płyny, warzywa i owoce, produkty zbożowe i ziemniaki, przetwory mleczne, ryby, jaja oraz mięso, oleje, słodycze) i umieścić na 6 piętrach piramidy.
Jeżeli chodzi o materiał literowy – poznaliśmy literę –Gg i wyrazy z literką –g w nagłosie. Układaliśmy zdania z tymi wyrazami. Następnie wykonywaliśmy ćwiczenia podręcznikowe na utrwalenie poznanej spółgłoski. Na koniec ćwiczyliśmy czytanie sylab otwartych i zamkniętych, ćwiczyliśmy czytanie globalne wyszukując wyrazy w podpisach ilustracji oraz czytanie sylabowe.

Praca domowa
Strona 50 i 51 (niektórzy część zrobili w klasie).

 


WIADOMOŚCI KLASOWE Z  8 MARCA I PRACA DOMOWA
Temat: Kuchnia

Sobotnie zajęcia zaczęliśmy od doskonalenia czytania. Kolejno przepytałam dzieci z czytanki dla chętnych z pracy domowej oraz z czytania sylab i krótkiego tekstu z lekcji poprzedniej. Były dzieci, które poradziły sobie bardzo dobrze, średnio ale i były też dzieci, które pomimo znajomości liter nie potrafiły przeczytać tekstu. Bywało, że dziecko pytane co drugie zdanie “recytowało” tekst po kolei, tak jak się nauczyło. Nauka czytania jest techniką trudną, wymagająca systematyczności.
Dlatego proszę o ćwiczenie z dziećmi w domu (sylab, wyrazów i krótkich zdań) chociaż po 10 min. dziennie. Dziecko, które nie ćwiczy w domu będzie czuło się niepewnie wśród dzieci w klasie, będzie znudzone lekcją i w efekcie nie będzie chciało chodzić do szkoły.

Jeżeli chodzi o materiał tematyczny – poznaliśmy nazewnictwo dotyczące kuchni i czynności w niej wykonywanych. Prowadziliśmy także dialog na temat bezpieczeństwa (bezwzględnego zakazu korzystania z urządzeń elektrycznych i gazowych) i higieny. Podsumowując, wykonaliśmy ćwiczenie podręcznikowe.

Poznaliśmy literę –Nn na przykładzie wyrazu noc. Poznaliśmy wyrazy z literą –n w nagłosie i układaliśmy z nimi zdania. Muszę przyznać, że jest to jedne z ulubionych ćwiczeń zerówkowiczów, ponieważ rywalizują między sobą kto ułoży dłuższe zdanie. Ćwiczyliśmy też pisownię litery –n i sylab. Następnie uczniowie sami wykonali ćwiczenie kształtujące wrażliwość słuchową polegające na podzieleniu wyrazów na sylaby i znalezieniu  litery – n w nagłosie. Nie zdążyliśmy przerobić czytania ze str. 41 (wrócimy do tego w wolnym czasie), gdyż byliśmy w bibliotece na drugiej części filmu animowanego “Mały Książę”.

Praca domowa
Str. 42 i 43
Proszę o przyniesienie książek do biblioteki na przyszłą sobotę.

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  4 MARCA I PRACA DOMOWA

 

Temat: Łazienka.

Na początku zajęć tradycyjnie powtórzyliśmy przerobiony materiał z poprzedniej lekcji, czyli zagadnienia dotyczące garderoby, literę -j oraz poznany wiersz. Dzieci zostały przepytane ze znajomości liter oraz czytanki z podręcznika.
Poznaliśmy nazewnictwo dotyczące łazienki i czynności związane z higieną ciała. Rozmawialiśmy o tym, jak bardzo różnią się nasze łazienki od łazienki Mai i Kuby – głównych bohaterów książki oraz co byśmy zmienili w naszych łazienkach za pomocą czarodziejskiej różdżki. Następnie wykonaliśmy ćwiczenie na spostrzegawczość. W czasie przerwy śródlekcyjnej tańczyliśmy w parach i w kółeczku do piosenki “Szczotka, pasta”.
Później poznaliśmy literę –c na przykładzie wyrazu -cebula i wyrazy z -c w nagłosie. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby, wyszukiwaliśmy liter w nagłosie. Kreśliliśmy litery i sylaby. Mieliśmy czytanie globalne i sylabowe wyrazów i zdań.
Na koniec udaliśmy się do biblioteki szkolnej, gdzie wspólnie z innymi klasami obejrzeliśmy fragment filmu animowanego “Mały Książę” na podstawie adaptacji książki francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.

Praca domowa
Strona 34 i 35

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  25 LUTEGO I PRACA DOMOWA

Temat: Garderoba

W ubiegłym tygodniu po przypomnieniu wiadomości z poprzedniej lekcji ponownie udaliśmy się do biblioteki, gdzie wysłuchaliśmy kolejnej historyjki z kolekcji pani Ewy pt.: “Zimowy dzień”. Christiny Butler. Dzieci były oczarowane w szczególności kawałeczkami materiału, które zdobiły fragmenty garderoby małego bohatera.

Po powrocie poznaliśmy nowe zagadnienia dotyczące szafy z ubraniami, które jak się okazało dzieci doskonale znały z życia codziennego. Klasyfikowaliśmy ubrania względem płci oraz względem pór roku. Poruszyliśmy również kwestie porządku jaki powinien panować w szafie. Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe.

Przerwę śródlekcyjną spędziliśmy na dworze. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym. Graliśmy  piłką i w literki i w nogę. Po tak aktywnym wypoczynku ciężko było nam powrócić na zajęcia :-).
Po powrocie, poznaliśmy literę –Jj na przykładzie wyrazu -jajko. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazu. Układaliśmy zdania z wyrazami z -j w nagłosie. Następnie kreśliliśmy litery i sylaby po śladzie. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny oraz czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte.
Na koniec uczyliśmy się nowego wiersza.

Praca domowa
Strona 26 i 27

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  18 LUTEGO  I PRACA DOMOWA

Temat: Pomieszczenie domu – sypialnia.

Przywitaliśmy się piosenką “Grzeczne słówka” oraz przypomnieliśmy sobie materiał z lekcji poprzedniej. Udaliśmy się do biblioteki, gdzie wspólnie z klasą I wysłuchaliśmy opowiadania pt. “Lato Stiny” Leny Anderson czytanego przez naszą p.Ewę. Po powrocie dzieci musiały zilustrować wysłuchane opowiadanie.
Poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący sypialni. Opowiadaliśmy o przydatności poszczególnych mebli i porównywaliśmy swoje sypialnie do sypialni Mai.  Wykonaliśmy ćwiczenia podręcznikowe.
Poznaliśmy literę –Kk i wyrazy zaczynające się na tą literę. Układaliśmy z nimi zdania. Kolorowaliśmy spółgłoski i wyszukiwaliśmy je w zbiorach. Następnie każdy kolejno uczył się kreślić litery –Kk na tablicy, po czym kontynuował naukę pisania w podręczniku. Dzieci były zachwycone pomysłem i każde się bardzo starało. Także ćwiczyliśmy wrażliwość na dźwięki, rozwiązywaliśmy rebusy, czytaliśmy sylaby, wyrazy i zdania. Na koniec mieliśmy grę “Poprawne słówka”.

Praca domowa
Strona 18 i 19

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  11 LUTEGO  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Ludzie wokół nas.

Ten dzień był inny niż pozostałe. Naszą szkołę odwiedziło Radio Rampa udzielając warsztatów dziennikarskich. Także, dzięki Państwa hojności dzieci mogły wymienić się przygotowanymi upominkami i poczuć walentynkową aurę. To było bardzo miłe. Dziękuję w imieniu dzieci i swoim.
Mimo okrojonego czasu, udało nam się zrealizować połowicznie zajęcia. Powtórzyliśmy wiadomości z ostatniej lekcji i wszystkie poznane litery. Poznaliśmy nowy materiał słownikowy z zakresu zawodów dziecku najbliższych. Rozmawialiśmy na czym polega praca: piekarza, stolarza, listonosza, lekarza, strażaka itd. Jakich narzędzi potrzebują do swojej pracy? Gdzie możemy ich spotkać? Wykonaliśmy do tego ćwiczenie podręcznikowe ze str. 94. Śpiewaliśmy piosenkę “Grzeczne słówka” i kontynuowaliśmy grę edukacyjną – “Zagadki Smoka Obiboka”.

Praca domowa
Ćwicz. 1 str. 98
Przynieść książeczki wypożyczone z biblioteki i umieć w 2-3 zdaniach powiedzieć jej treść.

* Jeżeli ktoś jest chętny do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym “Mieszkam nad morzem” to informuję, że termin oddania prac upływa 20 lutego.
Natomiast jeżeli ktoś chce wykonać pracę plastyczną do Legendy Polskiej “Być Polakiem” to termin upływa 4 marca.
(Więcej informacji jest dostępne na stronie internetowej “Ogniwa” w zakładce: Konkursy)

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  4 LUTEGO  I PRACA DOMOWA

Temat: Stosunki przestrzenne: zewnątrz i wewnątrz.

Przywitaliśmy się piosenką: “Grzeczne słówka”. Powiedzieliśmy sobie o magicznych zwrotach grzecznościowych (tj. dziękuję, przepraszam i proszę, dzień dobry, do widzenia) i wyjaśniliśmy, kiedy należy jej stosować. Udaliśmy się do biblioteki, gdzie po wypożyczeniu książeczek dzieci miały okazję wysłuchania dwóch opowiadań. Pani Ewa zaserwowała nam magiczną książkę Elsy Beskow o “Słonecznym jaju”. Natomiast ja przeczytałam opowiadanie o przyjaźni “Lenka i magiczne drzewo” – Ireny Landau. By łatwiej wyrazić emocje i przeżycia głównych bohaterów użyłam pacynki. Dzieci były oczarowane.
Po powrocie poznaliśmy ostatnie przewidziane na te półrocze nazewnictwo dotyczące stosunków przestrzennych: wewnątrz i zewnątrz. Korzystając z okazji powtórzyliśmy stosunki przestrzenne poznane na poprzednich zajęciach: na, nad, pod, obok, z przodu, w środku, z tyłu, bokiem, przodem i tyłem do siebie. Przypomnieliśmy także kolory, figury geometryczne oraz liczby w zakresie od 1 do 10. Następnie wykonaliśmy szereg ćwiczeń z tym związanych.
Czytaliśmy krótkie wyrazy i uczyliśmy się fragmentu piosenki “Magiczne słówka” a na koniec mieliśmy grę edukacyjną – Zagadki Smoka Obiboka.

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  28  STYCZNIA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Mój dom.

Na początku zajęć powtórzyliśmy poznane litery i wiadomości z poprzedniej lekcji. Dzieci osobno czytały sylaby, wyrazy i krótkie zdania.
Wprowadzony został materiał słownikowy dotyczący pomieszczeń domu, ze szczególnym uwzględnieniem parteru budynku oraz warsztatu z narzędziami taty. Omawialiśmy ilustrację i wykonywaliśmy ćwiczenia podręcznikowe.
Poznaliśmy nową literkę –Dd oraz wyrazy z głoską –d w nagłosie.  Układaliśmy zdania z tymi wyrazami. Dzieci wysłuchały także rymowanki z wybrzmiewaniem nowo poznanej głoski. Kolorowaliśmy i kreśliliśmy litery – Dd w określonym kierunku. Czytaliśmy sylaby otwarte i zamknięte, wyrazy z podpisem obrazka oraz zdania.
Na koniec zajęć rozwiązywaliśmy zagadki i robiliśmy serduszka walentynkowe.

Praca domowa:
Strona 122

Przypominam, że na przyszłą sobotę obowiązują dwa podręczniki, stary i nowy.

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  21  STYCZNIA  I PRACA DOMOWA

Temat: Moja rodzina.

Zajęcia zaczęliśmy od powtórzenia piosenki i wiadomości z poprzedniej lekcji. Dzieci kolejno zostały przepytane z poznanych liter. Wszyscy bezbłędnie wskazali poznane litery. Sprawili mi tym ogromną radość, bo wiem że systematyczność i codzienna praca zaowocuje w przyszłości.
Poznaliśmy zagadnienia związane z rodziną. Nazwaliśmy wszystkich członków rodziny i opowiadaliśmy o swoich rodzinach. Każdy w skupieniu i z wielkim zaangażowaniem wykonał drzewo genealogiczne. Efekt był znakomity.
Poznaliśmy literę –Tt i słowa, które się na nią zaczynają. Wyjaśniliśmy ich znaczenie i układaliśmy z nimi zdania. Ćwiczyliśmy pisownię i czytanie sylab.
Na koniec udaliśmy się na bardzo fajny apel z okazji dnia babci i dziadka.

Praca domowa:
Ćwicz. 1 i 2 str 106;
Ćwicz. 2 str. 114;
Nauczyć się czytać sylaby, wyrazy i zdania ze str. 113;
Umieć opowiedzieć w 2-3 zdaniach o czym jest wypożyczona książka. (Trzeba też ją przynieść na najbliższe zajęcia, ponieważ mamy zamiar udać się do biblioteki.)

W wolnym czasie, gorąco zachęcam do zabaw z dziećmi w sylabizowanie, głosowanie wyrazów, wyszukiwanie liter w nagłosie. Dzieci, które przed rozpoczęciem nauki czytania osiągają wyższy poziom świadomości fonologicznej, robią szybsze postępy w nauce czytania.

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  14  STYCZNIA  I PRACA DOMOWA

Temat: Mój najbliższy świat zabawek.

Przywitaliśmy się poznaną piosenką. Powtórzyliśmy słownictwo z poprzedniej lekcji oraz poznane litery. Opisywaliśmy przyniesione zabawki podając jak najwięcej szczegółów. Byliśmy w bibliotece, gdzie dzieci wypożyczyły książeczki. (Będę Państwa uprzedzała, kiedy będziemy szli kolejny raz do biblioteki, wtedy proszę o zwrot książeczek).

Poznaliśmy świat zabawek, świat tak bliski każdemu dziecku. Dokonaliśmy analizy ilustracji odpowiadając na pytania np. Co dzieje się na obrazku?, O czym dzieci mogą rozmawiać? Jakie kolory widać w pokoju dzieci? Jakie zabawki są w pokoju Mai i Kuby? Co powinny zrobić dzieci po zakończeniu zabawy? Dzieci opisywały swoje pokoiki i robiły ćwiczenia podręcznikowe.
Poznaliśmy literę – Mm na podstawie wyrazu mama oraz wyrazy z głoską -m w nagłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Wyszukiwaliśmy litery -Mm w zbiorze liter oraz ćwiczyliśmy jej pisownię. Kształciliśmy wrażliwość słuchową dzieląc wyrazy na sylaby i wyszukując nowo poznanych liter w nagłosie. Czytaliśmy sylaby oraz proste zdania z podziałem na sylaby.
Mieliśmy zabawę na na odgadywanie wyrazów zaczynających się na wskazaną literę.
Na koniec uczyliśmy się kolejnego fragmentu piosenki:”Kochamy Was”.

Praca domowa:
Ćwicz. 1 i 2 str. 90
Ćwicz. 3 i 4 str. 107
Przynieść zdjęcia swoje, rodzeństwa, rodziców i dziadków. Format paszportowy. Może to być wydruk z drukarki. Będziemy robić drzewo genealogiczne.

Jest mi bardzo miło, że moi podopieczni (Michelle, Bryan, Emilka, Natalka, Oscarek) uczestniczyli w ostatnich warsztatach karykatury u p. Drucha, nabyli nowe umiejętności i miło spędzili czas.
#####

Jak zapewne już Państwo wiedzą z naszej strony internetowej, dzieci mają możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju konkursach. Między innymi:
“Mieszkam nad morzem”- konkurs fotograficzny. Kategoria wiekowa od 5 lat.
(http://www.today.avx.pl/cms/fck/uploaded/ProjektIlivebytheSea16-1.pdf)
“Być Polakiem” – praca plastyczna. Kategoria wiekowa od 6 lat.
Zerówkowicze, ze względu na przedział wiekowy ten “wachlarz” możliwości mają mniejszy niżeli inne klasy. Tym bardziej zachęcam do uczestnictwa. Udział w konkursie wiąże się najczyściej z wykonaniem jakiegoś kreatywnego zadania. To świetna promocja samego siebie, swojej twórczości jak również szkoły, do której uczęszczacie a to daje każdemu motywację do działania. To również doskonała okazja do zweryfikowania swoich umiejętności. Zawsze jest szansa, że to ty będziesz zwycięzcą!
#####

Z okazji zbliżającego się święta zapraszam wszystkie Babcie i Dziadków uczniów naszej szkoły na uroczysty apel i poczęstunek (kawę i pączka) – 21 stycznia o godz. 12.30 w auli.

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z  7  STYCZNIA  I PRACA DOMOWA

Temat: Stosunki przestrzenne: przodem, bokiem, tyłem do siebie.

Powtórzyliśmy zagadnienia z poprzedniej lekcji oraz rozmawialiśmy o tym jak spędzaliśmy czas wolny od zajęć szkolnych. Każdy został przepytany z poznanych liter i choć u niektórych dzieci nie obyło się bez drobnych pomyłek, to jestem usatysfakcjonowana.
Poznaliśmy nowy materiał słownikowy, dotyczący stosunków przestrzennych: przodem, bokiem, tyłem do siebie na podstawie ilustracji w podręczniku. By uniknąć monotonii mieliśmy zabawę ruchową przy muzyce. Dzieci dobrane w pary, tańczyły walczyka. Na umówiony znak musiały zademonstrować odpowiednią pozycję względem siebie. Nie dość, że błyskawicznie zapamiętali kwestie to świetnie się przy tym bawili. Jak się okazało nauka nie musi być nudna!
Następnie poznaliśmy kolejna literę -Ss na przykładzie wyrazu -smok. Poznaliśmy słowa zaczynające się na tą literę oraz układaliśmy z nimi zdania. Kolorowaliśmy literę Ss i wyszukiwaliśmy ją w zbiorze liter. Ponadto, kreśliliśmy szlaczek oraz literę dbając o właściwy kierunek i miejsce rozpoczęcia kreślenia. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i na głoski oraz wyszukiwaliśmy litery -s w nagłosie.
Sporo czasu poświęciliśmy na czytanie sylab i krótkich wyrazów.
Mieliśmy grę w kalambury. Polegała ona na opisywaniu przedmiotu z wylosowanej fiszki obrazkowej  podając jak najwięcej szczegółów, nie zdradzając zaś jego nazwy. Taka niepozorna zabawa nie dość że pobudza wyobraźnie dziecka, to podnosi sprawność aparatu mowy.
Na koniec uczyliśmy się fragmentu nowej piosenki:”Kochamy Was”.

Szanowni Rodzice,
Nauka czytania to jedno z większych wyzwań z jakim musi zmierzyć się mały człowiek u progu swojej ścieżki edukacyjnej. Aby nauczyć się czytać i pisać, dziecko musi dobrze operować literami. To jest właśnie ten moment, kiedy zaczynają się “schody”, gdyż zaczynamy czytać krótkie wyrazy i zdania. Dlatego uprzejmie proszę o pomoc i systematyczne powtarzanie poznanych liter ze swoimi pociechami.

Do zobaczenia w sobotę!

Praca domowa:
Ćwicz. 3 str. 90,
Ćwicz. 4 i 5 str. 91,
Ćwicz. 1 i 2 str. 98,
Ćwicz. 3 i 4 str. 99.
Przynieść ulubioną zabawkę, rozsądnych rozmiarów (dziecko będzie musiało ją opisać podając jak najwięcej szczegółów).

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 17 GRUDNIA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Zima tuż, tuż. Magia Świąt Bożego Narodzenia.

Sobotni poranek standardowo zaczęliśmy od powtórzenia słownictwa z poprzedniej lekcji oraz wszystkich poznanych liter. Sprawdzona została praca domowa.
Poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący zimy, jej uroków, sportów i zabaw na śniegu oraz omawialiśmy ilustracje z podręcznika. Rozmawialiśmy o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia i polskich zwyczajach. W międzyczasie, odwiedził nas długo wyczekiwany Św. Mikołaj i obdarował upominkami wszystkich bez wyjątku. Podekscytowani wyjątkową chwilą zaśpiewaliśmy jemu kolędę “Dzisiaj w Betlejem. W imieniu dzieci i swoim dziękuję za upominki!
Następnie, wprowadzona została litera Ll na przykładzie wyrazu lala. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej. Uczyliśmy się poprawnego wypowiadania zdań z wybranymi wyrazami. Wyszukiwaliśmy litery -l w zbiorze liter.
Podjęliśmy pierwsze próby czytania prostych sylabowych wyrażeń oraz próby czytania globalnego poprzez odszukanie obrazu wyrazu z ramki w podpisie obrazka.
Na koniec, dzieci wykonały ćwiczenia podręcznikowe pod opieką mojej wspaniałej zastępczyni p. Katarzyny Gadziały, której serdecznie dziękuję za pomoc!

Praca domowa:
Ćwiczenie 1 str. 114
Ćwiczenie 3 i 4 str.115
Nauczenie się wszystkich poznanych liter.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 10 GRUDNIA  I PRACA DOMOWA

Temat: Stosunki przestrzenna: z przodu, z tyłu, w środku.

 

Tradycyjnie, zajęcia zaczęliśmy od powtórzenia wiadomości z ostatniej lekcji. Następnie każde dziecko zostało przepytane ze znajomości liter.

Poznaliśmy nowe stosunki przestrzenne na podstawie ilustracji oraz względem siebie, dzięki naszym ochotniczkom (Victorii, Michelle i Lence). Utrwalaliśmy to, wykonując ćwiczenia podręcznikowe. Kontynuując naukę pisowni liczb kreśliliśmy po śladzie cyfrę 9 i 10 oraz robiliśmy operację grupowania elementów w obrębie cyfr 2-10.

Po przerwie mieliśmy zabawę edukacyjną w Bingo. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Kręcąc kołowrotkiem losowały kuleczki z numerkami, którym były przypisane pytania związane z przerobionym materiałem słownikowym i literowym od początku roku szkolnego (np. Jakie znasz symbole narodowe Polski?, Jakie znasz 3 wyrazy zaczynające się na literę -i?, Na ile sylab dzieli się słowo Eskimos? itp.). Dzieci były bardzo podekscytowane nową grą. Nawiązała się “nutka” rywalizacji i zerówkowicze ochoczo odpowiadały na pytania. Również, bardzo ładnie pracowali w grupach dzięki czemu był… remis!

Poznaliśmy nową literę -y. Dzieci dowiedziały się, że jest to “litera pułapka” ponieważ w języku polskim żaden wyraz nie rozpoczyna się od tej litery. Uczyliśmy się poprawnego budowania zdań, rozwiązywaliśmy rebusy, ćwiczyliśmy słuch fonematyczny wyszukując liter w nagłosie.

Na koniec uczyliśmy się drugiej zwrotki kolędy: “Dzisiaj w Betlejem”.

 

Praca domowa:

Strona 82 i 83.

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 3 GRUDNIA  I PRACA DOMOWA

Na początku chcę powrócić do naszego tańca podczas Jubileuszu i podziękować dzieciom za sumienność i ciężką pracę, która zaowocowała. Dziękuję Wam Drodzy Rodzice za pomoc w wypracowaniu z dziećmi kroku podstawowego i Mamom z trójki klasowej za pomoc organizacyjną przy sukienkach, muszkach i opiece nad dziećmi podczas uroczystości. DZIĘKUJĘ!

 

Temat: Stosunki przestrzenne – w, na, nad, pod, obok.

 

Ostatnie zajęcia były bardzo absorbujące. Powtórzyliśmy słownictwo dotyczące budowy ciała ze wskazaniem poszczególnych części oraz zaznaczeniem prawej i lewej strony. Następnie wprawiliśmy nasze ciała w ruch w rytm piosenki: “Głowa, ramiona…”. Po czym przypomnieliśmy wszystkie poznane litery.

Na podstawie ilustracji poznaliśmy nowy materiał słownikowy dotyczący stosunków przestrzennych. Dzieci odpowiadały na pytania ukierunkowane w stosunku do jakiegoś obiektu. Utrwalaliśmy to na przykładzie rzeczywistym względem obiektów znajdujących się w klasie. Wykonywaliśmy ćwiczenia na rozumienie stosunków przestrzennych.

W związku z nadchodzącymi świętami wykonaliśmy prace plastyczne – Mikołaje z serwetek oraz byliśmy na kiermaszu książek.

Po przerwie poznaliśmy literę -Uu na podstawie wyrazu -ul. Dokonaliśmy analizy sylabowej i układaliśmy zdania z tymi wyrazami. Kształciliśmy słuch fonematyczny poprzez słuchanie rymowanki. Kreśliliśmy szlaczek literopodobny, nowo poznaną literę oraz cyfrę 7 i 8. Na koniec uczyliśmy się nie tylko fragmentu kolędy: “Dzisiaj w Betlejem” jak również mieliśmy zabawę w sekwencję, dzięki której min. mogliśmy poćwiczyć poprawność budowania krótkich zdań.

 

Praca domowa:

Strona 74 i 75 oraz powtórzenie poznanych liter i cyfr.

 

Uwaga!

Proszę nie wypełniać z dziećmi podręczników z wyprzedzeniem.

 

Moi Drodzy,

Informuję, że w wyniku konkursu na najładniejszą Kartkę Świąteczną z naszej klasy zostały wyróżnione 3 kartki: Emilki, Michelle i Bryana. Gratuluję dzieciom a Państwa serdecznie zapraszam do zakupu.

 

 

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 12 LISTOPADA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Powtórzenie wiadomości o Polsce.

Powtórzyliśmy sobie wiadomości o kraju swoich przodków oraz wspólnie układaliśmy puzzle, które niewątpliwie pobudzają wyobraźnie i ciekawość świata. Następnie ćwiczyliśmy układ taneczny do Poloneza, figura po figurze, zwracając uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Po przerwie udaliśmy się na aulę, gdzie odbyła się próba generalna do apelu, Naszego apelu z okazji Święta Niepodległości (recenzja jest dostępna w zakładce “wiadomości”).

 

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 5 LISTOPADA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Samogłoska “O”.

Minioną sobotę zaczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Sprawdzona została praca domowa. Michelle, Bryan i Emilka podjęli się wyzwania i przygotowali własnoręcznie wykonane kartki świąteczne na konkurs.

Z uwagi na dwie równorzędne próby zarówno do apelu z okazji Święta Niepodległości jak i Poloneza zajęcia lekcyjne zostały zrealizowane połowicznie.

Poznaliśmy literę “o” oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Poznaliśmy ich znaczenie i uczyliśmy się budować poprawnie zdania proste z tymi wyrazami. Wyszukiwaliśmy litery “o” w zbiorze liter. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i wyszukiwaliśmy samogłoski “o” w nagłosie. Kreśliliśmy szlaczek literopodobny i literę “o”.

 

Praca domowa:

1) Proszę o powtarzanie przydzielonych fragmentów wierszy do naszego apelu, który jest już w przyszłą sobotę. W szczególności chodzi mi o te dzieci, które nie umiały na ostatnich zajęciach.

2) Proszę także pamiętać o ubiorze dzieci: Adam – strój Ułana, Michelle i Emilia – stroje krakowskie, Oscar i Bryan – strój wojskowego, Natalia, Megan, Victoria, Lilianna – strój galowy, czyli biała bluzka i granatowa lub czarna spódniczka.

 

Uwaga!

Próba do Poloneza w przyszłą sobotę odbędzie się zaraz po apelu na sali bankietowej w Ambassadorze (610 New York Ave, Trenton, NJ)

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 29 PAŹDZIERNIKA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Moje ciało.

Zajęcia zaczęliśmy od przypomnienia zagadnień związanych z obecną porą roku oraz poznanej litery. Zaśpiewaliśmy poznane piosenki (z którymi dzieci radzą sobie doskonale) oraz sprawdzona została praca domowa. Sześcioro uczniów (Emilka, Natalia, Adam i Lilianna, Michelle i Bryan) oddało prace plastyczne na 15-lecie naszej szkoły.

Zerówkowicze zapoznali się z nazewnictwem dotyczącym ciała. Poznały czasowniki i przymiotniki związane z tym tematem. Ponadto uczyliśmy się rozpoznawania prawej i lewej strony ciała wykonując ćwiczenia podręcznikowe. Ćwiczyliśmy kreślenie liczby 5 i 6. W nawiązaniu jesiennej pogody dzieci malowały farbami liście i dary jesieni. Potem poszliśmy na apel Ślubowania Pierwszoklasistów.

 

Dziękujemy p. Trzuskot i p. Korcz za Halloweenowe niespodzianki dla dzieci.

W przyszłą sobotę próba do Święta Niepodległości i próba Poloneza odbędą się podczas zajęć szkolnych.

 

Praca domowa:

Ćwicz. 11 i 12 ze str. 62

Nauczenie się przydzielonych fragmentów wierszy na Święto Niepodległości.

 

img_6187

img_6190

img_6193

img_6195

img_6196

img_6197

img_6199

img_6200

 

 

img_6542

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 22 PAŹDZIERNIKA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Nadeszła jesień.

 

Dzień zaczęliśmy od powtórzenia poznanych piosenek oraz uczyliśmy się kolejnej  zwrotki jednej z nich. Powtórzyliśmy literkę Ee, słownictwo z poprzedniej lekcji oraz sprawdzona została praca domowa.

Omawialiśmy porę roku  jesień. Rozmawialiśmy między innymi o jesiennej pogodzie, jesiennych ubraniach, darach jesieni, zwierzętach zapadających w sen zimowy, zwierzętach odlatujących do ciepłych krajów. Ponadto dzieci dowiedziały się dlaczego liście zmieniają kolor i dlaczego opadają? Zrobiliśmy  ćwiczenia podręcznikowe.

Poznaliśmy literę Ii, na przykładzie wyrazu igła oraz wyrazy, które się na nią zaczynają. Układaliśmy z nimi proste zdania. Wyszukiwaliśmy także litery Ii w zbiorze liter. Mieliśmy analizę sylabową i głoskową. Kształciliśmy wrażliwość na dźwięk, rozpoznając wyrazy z samogłoską i w nagłosie. Kreśliliśmy szlaczek ułatwiający pisanie wielkiej litery I oraz kreśliliśmy litery z zachowaniem punktu rozpoczęcia i kierunku kreślenia. Po przerwie na lunch mieliśmy próbę do Poloneza. Natomiast po powrocie do sali powtarzaliśmy fragmenty wierszy i poznane piosenki do Święta Niepodległości oraz uczyliśmy się nowego wiersza  W. Bełzy: “Katechizm polskiego dziecka”.

 

Praca domowa:

Ćwicz. 1 str. 56

 

Uwaga!

Próbę do Poloneza będziemy mieli zaraz po ślubowaniu pierwszoklasistów o godz.1 w dużej auli. Proszę odebrać dzieci o godz. 1:40.

Przypominam, że w najbliższą sobotę upływa termin oddawania prac plastycznych “Moja polska szkoła”, które będą wystawione podczas jubileuszu naszej szkoły.

 

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 15 PAŹDZIERNIKA  I PRACA DOMOWA

Temat: Przeciwieństwa.

Zajęcia zaczęliśmy od próby Poloneza. Po powrocie do klasy, powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji oraz sprawdziliśmy pracę domową. Śpiewaliśmy pieśń patriotyczną “Legiony”.
Na przykładzie ilustracji w podręczniku poznaliśmy rożne przeciwieństwa oraz
robiliśmy ćwiczenia dotyczące nazewnictwa związanego z przeciwieństwami.
Poznaliśmy literę Ee oraz słowa, które się na nią zaczynają. Uczyliśmy się budować krótkie zdania z tymi wyrazami. Kolorowaliśmy litery Ee, wyszukiwaliśmy je w zbiorze innych oraz uczyliśmy się je kreślić w określonym kierunku. Ponadto kształciliśmy słuch fonematyczny na podstawie ćw. 10 i 11. Kolorowaliśmy Eskimosa.
Na koniec uczyliśmy się fragmentu piosenki “Sześciolatek”, powtarzaliśmy fragmenty wierszy do zbliżającego się apelu z okazji się Święta Niepodległości, po czym udaliśmy się na apel przygotowany przez nasze starsze koleżanki i kolegów z okazji Dnia Nauczyciela.

Praca domowa:
Str. 46, 48 i 49.

Uwaga!
W przyszłą sobotę również proszę o przywiezienie dzieci na godz. 9.15.  Zajęcia zaczniemy troszkę wcześniej, natomiast próbę Poloneza będziemy mieli po przerwie.

 

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 8 PAŹDZIERNIKA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Polska – mój drugi dom.

Obecnie żyjemy w XXI wieku. W czasach kiedy zachodzą szybkie i duże zmiany zarówno społeczne jak i polityczne. Jedynie temat dotyczący patriotyzmu, przynależności zarówno do własnego kraju jak i do kraju przodków pozostanie zawsze aktualny. Wyobraźnia małego dziecka, duża wrażliwość emocjonalna, zaciekawienie światem sprzyja kształtowaniu obrazu Ojczyzny. Wychowanie patriotyczne pozwala również wzmocnić poczucie tożsamości najmłodszych (wiedza dotycząca pochodzenia rodziców, poznanie polskich obyczajów, świąt oraz słuchanie opowieści o tym, co działo się dawniej). Stąd pomysł uczestnictwa niemalże najmłodszych uczniów naszej szkoły w apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na początku zajęć ćwiczyliśmy pieśń patriotyczną “Legiony”. Powtórzyliśmy sobie poznane kształty, wzory i literę “A” oraz wymieniliśmy słowa, które się na nią zaczynają. Następnie została sprawdzona praca domowa.
Na wstępie nowego tematu zajęć dzieci poznały położenie Polski. Szukaliśmy jej na piłce imitującej kulę ziemską oraz dzieci dowiedziały się, że są Amerykanami polskiego pochodzenia. Oglądaliśmy przyniesione widokówki. Opowiedziałam także o smutnej historii naszego kraju i odzyskaniu wolności. Co na to odparł przejęty Oscar: Czy pani wie, że była też wojna z Krzyżakami a na godle Niemiec jest czarny orzeł?! Brawo!
Omawialiśmy także bardzo ważne słowa tj. stolica, prezydent, patriotyzm, niepodległość a także poznaliśmy symbole narodowe i ich znaczenie (min. rozmawialiśmy jak należy zachować się podczas śpiewania hymnu).
Byliśmy w bibliotece szkolnej, gdzie dzieci miały okazję wysłuchać legendy polskiej o Warsie i Sawie oraz obejrzeć film o symbolach narodowych. (Film dostępny pod adresem : https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA).
Ponadto, robiliśmy karty pracy i ćwiczyliśmy układ taneczny do Poloneza.

Praca domowa:
Karty pracy, które nie zostały skończone na lekcji.

 

img_3265 img_3268

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 1 PAŹDZIERNIKA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Kształty i wzory wokół nas.

W zeszłą sobotę przywitaliśmy się poznanymi piosenkami. Powtórzyliśmy słownictwo z poprzedniej lekcji dotyczące figur geometrycznych i liczb (od 1 do 10) oraz sprawdzona została praca domowa. Następnie udaliśmy się do biblioteki szkolnej w celu przećwiczenia kroków tańca na nadchodzącą uroczystość.
Po powrocie do klasy, na podstawie podręcznika poznaliśmy kształty i wzory. Szukaliśmy kształtów wśród przedmiotów w klasie oraz  wzorów na naszych ubraniach. Rysowaliśmy zygzaki, odszukiwaliśmy takie same wzory, łączyliśmy je w pary. Malowaliśmy także różne wzory na parasolkach, kolorowaliśmy misie, wyszukiwaliśmy jednakowe cienie i zakreślaliśmy takie same wzory.
Po przerwie na lunch mieliśmy kultową grę zręcznościową Twista. Dzieci miały mnóstwo radości, ponieważ zabawa była nie tylko rozluźniająco – integrująca czy poprawiająca zwinność całego ciała ale również utrwalająca poznane figury geometryczne.
Poznaliśmy pierwszą samogłoskę Aa oraz słownictwo zaczynające się na literę Aa. Wyszukiwaliśmy litery Aa w wyrazach oraz zwróciliśmy uwagę na to, ze litery pisane różnią się trochę od liter drukowanych. Ponadto, oprócz słuchania wierszyka na utrwalenie słuchowe dźwięku Aa, pisaliśmy po śladzie literę Aa, zwracając uwagę na kierunek kreślenia liter. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby i kolorowaliśmy rysunki z dźwiękiem litery Aa.
Na koniec zajęć uczyliśmy się pierwszej zwrotki i refrenu pieśni patriotycznej “Legiony”.

Praca domowa
Strona 37, 38, 39.

Dla chętnych:
Przyniesienie pocztówek lub zdjęć przedstawiających panoramę większych miast Polski lub najpopularniejsze obiekty/zabytki Polski.

Drodzy Rodzice,
Dziękuję serdecznie za przybycie na spotkanie klasowe. Dziękuję również swoim uczniom i ich rodzinom, którzy przybyli na Paradę Pułaskiego i tak pięknie reprezentowali naszą szkołę.

Uwaga!
W związku z 15-leciem Szkoły “Ogniwo” prosimy wszystkich uczniów o wykonanie prac plastycznych (dowolną techniką) “MOJA POLSKA SZKOŁA”, które powinny być wykonane na kartkach formatu A-4 do 29 października (można oddać przed terminem).

Informuję również, iż do trójki klasowej (oprócz p. Anny Korcz i p. Anny Halczak zgłosiła się również p. Sylwia Dugal. Dziękuję.

 

img_3249 img_3252 img_3254 img_3256 img_3259 img_3262 img_3264

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 24 WRZEŚNIA  I PRACA DOMOWA

Temat: Podstawowe figury geometryczne. Liczby.

W ubiegłą sobotę dołączył do nas nowy uczeń – Adaś. Bardzo się cieszymy, że powiększył nasze grono. Przywitaliśmy go piosenką ucznia zerówki pt.”Moja piosenka” oraz zaśpiewaliśmy fragment piosenki: “Kolorowe kredki”. Powtórzyliśmy wszystkie kolory poznane na poprzedniej lekcji oraz przedmioty w odpowiednich im barwach. Także sprawdzona została praca domowa.
Poznaliśmy nowy materiał dotyczący figur geometrycznych w otaczających dzieci przedmiotach. Szukaliśmy poznanych figur geometrycznych w kształtach mebli klasy (tablica, stół, obrazek itp.). Poznaliśmy liczby od 1 do 10 na konkretach ilustracji z podręcznika. Liczyliśmy dzieci w klasie, przedmioty i układaliśmy wieże z klocków stosowną liczby zapisanej na tablicy.
Po przerwie na lunch i słodkim poczęstunku od p. Halczak, za który zresztą serdecznie dziękujemy, robiliśmy ćwiczenia ogólnorozwojowe tj. spostrzegania i myślenia, analizy słuchowej oraz ćwiczenia manualne polegające na wypełnianiu konturów, ćwiczenia w kreśleniu liczb i  rysunków poznanych figur geometrycznych.
Ponadto, mieliśmy zabawę w domino, świetną grę matematyczna zmuszającą dzieci do strategicznego i logicznego myślenia, urzekającą w swojej prostocie. Zaś jeżeli chodzi o ćwiczenie pamięci, uczyliśmy się kolejnego fragmentu piosenki “Kolorowe kredki”.

Praca domowa
Strona 28 i 29.

Uwaga!
Drodzy Rodzice, w przyszłą sobotę (01.10.2016r.) zapraszam na krótkie zebranie organizacyjne tuż po zajęciach o godz.13.00.

img_3242 img_3243 img_3247

 

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 17 WRZEŚNIA  I PRACA DOMOWA

 

Temat: Świat wokół nas jest kolorowy.

Przywitaliśmy się piosenką ucznia zerówki, powtórzyliśmy imiona wszystkich dzieci z klasy i przywitaliśmy Adriana, nowego ucznia. Przypomnieliśmy sobie nazwy przyborów szkolnych i czynności. Sprawdzona została także praca domowa.
Poznaliśmy całą paletę barw i rzeczy które są charakterystyczne dla danych kolorów. Dzieci podchodziły do okna i wypowiadały się jakie widzą kolory dookoła oraz jakie kolory można dostrzec w naszej klasie. Ćwiczyliśmy wrażliwość słuchową dzieląc wyrazy na sylaby.
Podczas przerwy skosztowaliśmy smaczny poczęstunek z okazji urodzin Natalii, za który dziękujemy serdecznie.
Korzystając z pięknej pogody, zorganizowaliśmy sobie zabawę tematyczną z piłką na świeżym powietrzu. Polegała ona na powtarzaniu słów: Ludwiczku, Ludwiczku co tam masz w koszyczku? i rzucaniu piłką kolejno do dzieci, które następnie odpowiadało: w koszyczku niosę np. zielone liście (trzeba było podać cechę + przedmiot).
Ponadto, rozwijaliśmy sprawność manualną robiąc ćwiczenia podręcznikowe (kolorowaliśmy koraliki Mai, kreśliliśmy szlaczki, wyszukiwaliśmy różnice w obrazkach). Na koniec dzieci zgadywali zagadki i uczyli się fragmentu piosenki: “Kolorowe kredki”.

Praca domowa:
Strona 20 i 21

Uwaga!
Szanowni Rodzice,
W niedzielę (25.09.16) odbędzie się piknik integracyjny Szkoły “Ogniwo” w Rosedale Park w Pennington. Jeżeli Państwo chcieliby wspomóc naszą szkołę zachęcam do podarowania fantów na loterię.

W ubiegłą sobotę zaczęliśmy nowy rok szkolny w Polskiej Szkole “Ogniwo”. W związku z tym, wszystkim uczniom życzę wytrwałości w doskonaleniu języka polskiego, zawierania nowych przyjaźni i niezapomnianych wrażeń. Zaś rodzicom życzę owocnej współpracy i zadowolenia.

 

img_3241

WIADOMOŚCI KLASOWE Z 10 WRZEŚNIA  I PRACA DOMOWA

Temat: Pierwszy dzień w szkole.

 

Pierwsze zajęcia zaczęliśmy od wzajemnego poznania siebie, klasy oraz reguł panujących w zerówce. Wspominaliśmy wakacje i słuchaliśmy “Hymnu przedszkolaka”. Dzieci zapoznały się z podręcznikiem i jego bohaterami: Kubusiem, Mają, ich psem Zuzią i kotkiem Lolo. Rozmawialiśmy także o przyborach niezbędnych w szkole na podstawie obrazka i zawartości swoich piórników.

Po przerwie dzieci miały zabawę tematyczną “Zgaduj zgadulę”, która polegała na odgadnięciu przyboru szkolnego znajdującego się w worku. Kolorowaliśmy strony w podręczniku zgodnie z instrukcją autora oraz ćwiczyliśmy wrażliwość słuchową wyklaskując sylaby. Dzieci rysowały obrazek na temat: “Mój pierwszy dzień w zerówce” używając uproszczonych schematów. (Na koniec roku będą mieli za zadanie narysować podobny obrazek, w celu pokazania Państwu jak szybko rozwijają się dzieci w pierwszym okresie nauki.) Na koniec uczyliśmy się słów piosenki:”Hymn przedszkolaka” ze str. 10.

Praca domowa

Strona: 12 i 13.

 

img_3239 img_5697