Cała Polonia Czyta Dzieciom-3/17/18

„ Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości  swojego dziecka,  oprócz okazywania mu miłości i przytulania, jest codzienne  głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”. W myśl słów Jima Treleasea w ubiegłą sobotę, 17 marca 2018 w prężnie działającej od blisko 17 lat Polskiej Szkole „Ogniwo” w Morrisville w Pensylwanii po raz trzeci odbyła się impreza realizowana w ramach projektu „Cała Polonia Czyta Dzieciom”. To akcja mająca zasięg globalny. Skierowana jest do środowisk polonijnych za granicą, mająca na celu wzmocnienie działań proczytelniczych a jednocześnie pokładająca wielkie nadzieje na wypromowaniu mody na czytanie polskich książek. Doniosłości wydarzeniu dodali zaproszeni do wspólnego czytania goście: dr Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA,  konsul Alicja Tunk – reprezentująca Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, dr Omar Sangare -aktor, reżyser, pisarz i wykładowca  w Williams College w Nowym Jorku, Barbara Milewski – kierowniczka Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton oraz Robert Stodnick – emerytowany żołnierz amerykańskiej piechoty.

Spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 130 uczniów, było podzielone na cztery grupy różne wiekowo. Po ciepłym powitaniu przez dyrektorkę szkoły panią Monikę Zarzycką i przedstawieniu się gości przyszedł czas na meritum. Na pierwszy rzut poszło przedstawienie o „Czerwonym Kapturku” przygotowane przez nauczycieli wczesnoszkolnych oraz dyrekcję. Narratorem był Omara Sangare. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały bajki obserwując efektowne stroje i pląsy swoich wychowawców. Pani Milewski przeczytała wartościowe opowiadanie o mądrości: „Trzy świnki”, niosące ze sobą pewne przesłanie. Dzieci mogły wykazać się zrozumieniem treści odpowiadając min. na takie pytania jak: Co jest najważniejsze, gdy buduje się dom? Po czym można poznać, że ktoś jest mądry? Z kolei, pan Stodnic z wielkim zaangażowaniem przeczytał po polsku książeczkę o psie Cliffordzie – „Nowy kolega”. Przedszkolaki i zerówkowicze przywitali zacnych gości piosenką: „Witajcie w naszej bajce”, wysłuchując w zamian opowiadania „Pan Miś jest głodny” K. Willson, J. Chapman czytanego przez panią konsul.

Spotkanie z uczniami klas starszych również przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Ważnym elementem w klasyce poezji dziecięcej są wiersze Jana Brzechwy. Wybrana „Samochwała” plus dykcja i tembr głosu dr Sangary to była prawdziwa uczta dla uszu. Pani konsul przeczytała fragment książki Wiesława Lasockiego „Wojtek pod Monte Cassino” angażując do wspólnego czytania czterech uczniów. Z godziny na godzinę tematyka literatury była nieco poważniejsza. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści o drodze do nauki języka polskiego sierżanta Stodnicka, który jest żywym przykładem na to, że nie zależnie od wieku na naukę nigdy nie jest za późno. Na potwierdzenie swych słów przeczytał fragment opowiadania z podręcznika “Język polski – krok po kroku”. Na koniec spotkania w ramach wdzięczności za 5-letnią pomoc w nauce języka polskiego wręczył swojemu mentorowi panu Ryszardowi Druchowi własnoręcznie wykonany upominek w postaci modelu radzieckiego czołgu T34 “Rudy 102”. Prezes dr Andraka przygotowała fragment wartościowego opowiadania „Cztery domy a jedna rodzina”, które skłania do refleksji, do przyjrzenia się swoim relacjom rodzinnym odpowiedzi. Odpowiedzi na pytanie dlaczego wybrała akurat to opowiadanie należy poszukać będąc w zaciszu domowym. Na koniec odbyła się improwizacja wiersza „Leń” J.Brzechwy czytanego przez pana Sangare w wykonaniu „mamy wszystkich polonijnych dzieci z dziesięciu stanów” – Pani Prezes dr Doroty Andraki. Czytelnicze spotkanie zakończyło się wręczeniem kwiatów i wymianą pamiątkowych upominków.

Ciekawe propozycje książkowe, interaktywny sposób przekazania treści, zaangażowani uczniowie a przede wszystkim znamienici goście sprawili, że te wyjątkowe wydarzenie okazało się naszym wspólnym sukcesem. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na intelektualne wycieczki po literaturze polskiej i tym samym bezpośredni kontakt z książką.

 

Opracowała: Anna Drężek

 

 

 

 

Leave a Reply

Name
Email
Website