Dzień Babci i Dziadka 2018

Zerówkowicze z polskiej szkoły “Ogniwo” ślą dla swoich babć i dziadków gorące z serca płynące życzenia!

 

Dzień Babci i Dzień dziadka to święto, które pojawiło się w naszych kalendarzach już w latach sześćdziesiątych, a więc pół wieku temu. To niezwykłe święto, w którym wnuczęta gestem, ciepłym słowem, piosenką czy też własnoręcznie wykonaną laurką wyrażają szacunek i miłość swoim najbliższym. Toteż w sobotę, 20 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość z okazji tego święta.

W tym roku sprawy w swoje ręce wziął nasz nauczyciel – Pan Ryszard Druch, który zabrał licznie przybyłych  gości w niezwykłą podróż do przeszłości. Opowiedział nie tylko o historii oświetlenia – świeczce, lampie naftowej (którą skonstruował Ignacy Łukasiewicz), lampie elektrycznej ale rownież jak na historyka przystało wspomniał najsłynniejszego dziadka, twórcę państwa polskiego – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Babcie i dziadkowie mieli okazję zobaczyć czapkę związku harcerstwa polskiego oraz kolekcję nakryć głowy, które ewaluowały na przestrzeniach dziejów. Mogli też usłyszeć historię materiałów piśmienniczych począwszy od ołówka do stalówki, którą opracowano jako następczynię stosowanych wcześniej do pisania piór ptasich, po wieczne pióro na podstawie żywych emblematów. Na szczęście dziś nie musimy martwić się o rozmazane pismo czy kleksy bo mamy długopisy, bez których ciężko byłoby wyobrazić sobie współczesną cywilizację. Ponadto można było zobaczyć jak rzeźbili prapradziadkowie, oglądając figurkę Matki boskiej czy też starodawną portmonetkę. Każdy aspekt życia we współczesnym świecie miał swój proces wolnego dochodzenia do dobrodziejstw, z których dziś korzystamy. Poznawanie tych mechanizmów i podążanie śladami historii jest niezwykłą przygodą w czasie.

Po zakończeniu prezentacji Pani Dyrektor zacnych gości na słodki poczęstunek. 

Była to naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

Opr. A.Drężek

 

Leave a Reply

Name
Email
Website