Klasa 1 2019/2020

Wychowawca: Anna Drężek

e-mail:

Rada Rodziców:
Marta Kazirod
Ewa Sokołowska

Lekcja 32 – na platformie zoom (16-05-2020)

Temat: Bezpieczne wakacje.

W ostatnią sobotę przywitaliśmy się piosenką: „Lato na dywanie”. Tego dnia prowadziliśmy luźne rozmowy na temat wakacji. Między innymi: Jak i gdzie można je spędzić? Jakie środki ostrożności powinniśmy podjąć by były bezpieczne? Obejrzeliśmy dwie animacje dotyczące bezpiecznych wakacji. Uczniowie mogli wykazać się piękną polszczyzną opowiadając o swoich wymarzonych wakacjach. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania R. Witka: „Przyjaźń na odległość”. Rozmawialiśmy jak można utrzymywać ze sobą kontakt podczas wakacji? Jakie wydarzenie z tego roku szkolnego będziemy wspominać najbardziej? Za czym będziemy najbardziej tęsknic? Na koniec przypomnieliśmy sobie wszystkie poznane głoski i zrobiliśmy 2 zabawy edukacyjne. Ciężko było nam się rozstać.

Z okazji Dnia Mamy i nadchodzącego Dnia Taty, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, cudownych chwil pełnych uśmiechu oraz wytrwałości w pełnieniu rodzicielskich obowiązków! – Wychowawczyni klasy 1 Pani Anna Drężek

 

Lekcja 31 – na platformie zoom (9-05-2020)

Temat: Lato i wakacje za progiem.

Dla pierwszoklasistów poranek był wyjątkowo śpiewający. Uczniowie śpiewali piosenkę dla rodziców z podziałem na rolę, co zostało uwiecznione na pamiątkowym filmiku. Następnie mieli okazję wykazać się z umiejętności czytania zadanego tekstu z Elementarza, do którego solidnie się przygotowali.

Tematem lekcji było lato i słownictwo z nim związane. Rozmawialiśmy za temat zmian zachodzących w przyrodzie i odpowiednim ubiorze w najcieplejszej porze roku. Wspólnie przeczytaliśmy czytankę ze str. 97 Elementarza oraz poznaliśmy czasowniki: puszcza, jeździ, skacze, łapie. Do tego wykonaliśmy ćwiczenie ze str. 117 podpisując obrazki wyrazami z ramki.

Nawiązując do materiału literowego, poznaliśmy ostatnie głoski: -Dź dź i -Dzi, dzi.

Uczniowie poznali zasadę odnośnie zapisu tych głosek. Poznaliśmy wyrazy z tymi głoskami oraz dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej. Uczniowie mieli za zadanie napisać po śladzie głoski w ćwiczeniach i  podpisać obrazki wyrazami z ramki – str. 103.

Praca domowa

Ćwicz. 1 i 2 ze str. 105

Moje wymarzone wakacje – wypowiedź ustna pełnymi zdaniami.

(Dokąd chcielibyście pojechać i dlaczego? Kogo i co byście ze sobą zabrali?

Uwaga

Będzie możliwość zwrotu wypożyczonych książek do koszyczka, który będzie stał przed budynkiem szkoły (pierwsze drzwi od strony biblioteki) w następujących dniach:

14 maja w godzinach 13:00-15:00 oraz 21 maja w godzinach 15:00 -17:00.

Lekcja 30 – na platformie zoom (2-05-2020) 

Temat: Święta majowe.

W ubiegłą sobotę pierwszoklasiści po raz kolejny stanęli na wysokości zadania solidaryzując się z polakami biało czerwonym ubiorem i postawą. Tego dnia rozmawialiśmy o dniach, o których należy pamiętać. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą, święta którego głównym założeniem jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Natomiast 3 maja przypada rocznica uchwalenia Konstytucji. Z tej okazji przypomnieliśmy sobie słowa takie jak Ojczyzna, Patriotyzm. Przypomnieliśmy polskie znaki, obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat flagi polskiej oraz animację: „Gniazdo białego orła”. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się co to jest konstytucja i dlaczego powstała. Wykonaliśmy prace plastyczne z polską flagą w roli głównej.

Utrwalaliśmy dwuznaki poznane w poprzednim tygodniu. Czytaliśmy wyrazy z ramki. Zrobiliśmy ćwiczenie na koncentracje. Uczniowie mieli za zadanie śledzić palcem czytany przeze mnie tekst i na mój sygnał wskazana osoba musiała dokończyć fragment. Poradzili sobie świetnie! Widać jak ciężko pracowali i jak długą drogę pokonali w tym roku szkolnym.

Na koniec mieliśmy zabawę edukacyjną. W biało-czerwonych balonach miałam ukryte zagadki, na które uczniowie udzielali odpowiedzi.

Praca domowa

Ćwicz. 2 ze str 99

Nauczyć się czytać czytankę ze str. 88 i śpiewać przydzielone fragmenty piosenki, które ćwiczyliśmy na lekcji.

Przypominam, że dobijamy do mety, zostały nam 2 lekcje. Jeżeli macie Państwo jakikolwiek problem lub pytania proszę pisać, służę pomocą.


5/2/20 Dzień Flagi

Lekcja 29 (25-04-2020)

Temat: Moja rodzina, mój dom.

Po wysłuchaniu fragmentu wiersza B. Lewandowskiej  „Narysuj szczęśliwy dom” rozmawialiśmy o różnym znaczeniu kluczowego słowa. Uczniowie dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami odnośnie ilustracji: „Niespodzianka dla rodziców”. Rozmawialiśmy o okazjach w których możemy zrobić niespodziankę rodzicom. W jakich sytuacjach mama cieszy się.  Jak lubi odpoczywać? W jaki sposób lubisz spędzać czas ze swoją mamą? Tworzyliśmy rodziny wyrazów min. do słowa mama – mamusia, mamunia, mamcia, matka).  Następnie do słów piosenki, robiliśmy specjalny projekt dla mamy i taty.

Wprowadzone zostały kolejne dwuznaki: -Dz, dz i – Dż, dż oraz wyrazy z tymi dwuznakami. Dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej oraz wyjaśniliśmy ich znaczenie. W ćwiczeniach pisaliśmy po śladzie poznane głoski oraz pisemnie dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej wyrazów: dżem, dżokej, koledzy (str. 98). Proszę nie robić pozostałych ćwiczeń, będzie ku temu okazja w przyszłą sobotę, ponieważ utrwalać te same dwuznaki.

Praca domowa 

Utwórz w zeszycie rodzinę wyrazów do słów: siostra, brat, babcia, dziadek (proszę o wysłanie w piątek zdjęć tego ćwiczenia).

Nauczyć się na pamięć lub płynnie czytać swojego fragmentu piosenki.

Praca plastyczna ucz. kl.1 – Maximiliana Buksaka wg. projektu CPSD “Książeczki z naszej domowej półeczki”.

Praca plastyczna ucz. kl.1 – Lillian Sienkowski wg. projektu CPSD “Książeczki z naszej domowej półeczki”.

Praca plastyczna ucz. kl.1 – Elizy Faszczewskiej wg. projektu CPSD “Książeczki z naszej domowej półeczki”.Praca plastyczna + nagranie filmowe ucz. kl.1 – Victorii Trzaski wg. projektu CPSD “Książeczki z naszej domowej półeczki”.

Mateusz Nowik “Zając i żółw”
Anna Ruel “Czerwony Kapturek”.

Lekcja 28 – na platformie zoom (18-04-2020) 

Temat: Polskie rzeki. Wspaniali ludzie wokół mnie.

Na początku spotkania ćwiczyliśmy mówienie dzieląc się wrażeniami ze Świąt Wielkanocnych. Pierwszoklasistom najbardziej w pamięci utkwiły jajka podrzucone przez królika i wielkanocne upominki. Uczniowie kolejno czytali zadane czytanki.

Przypomnieliśmy sobie polskie symbole narodowe. Uczniowie dowiedzieli się o położeniu Polski i poznali dwie najdłuższe rzeki: Wisłę i Odrę. Rozmawialiśmy o możliwościach spędzania wolnego czasu nad wodą (wypoczynek, biwakowanie, piknik, kąpiel) i poznaliśmy środki transportu rzecznego i morskiego (kajak, łódka, żaglówka, motorówka, barka, kuter rybacki, statek handlowy, pasażerski).

Wprowadzony został dwuznak: -Rz,rz oraz wyrazy z -rz w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Układaliśmy z nimi zdania oznajmujące, pytające, rozkazujące. Wykonaliśmy wspólnie ćwiczenie w kreśleniu dwuznaku rz, pisemnie dokonaliśmy analizy sylabowej, głoskowej i literowej oraz czytaliśmy sylaby, wyrazy. Udało nam się również nadmienić o poszczególnych zawodach.

Praca domowa

Ćwicz. 2 i 3 ze str. 97

Zrealizowanie bardzo fajnego projektu CPSD – Książeczki z naszej domowej półeczki. Projektu, którego celem jest rozbudzenie ciekawości literackiej.

(Na podstawie bajeczki przeczytanej samodzielnie, przez rodzica lub przeze mnie (https://www.youtube.com/channel/UCTDfIUL03AVEGGUecMKHH1Q) i zrobić pracę plastyczną inspirując się treścią przeczytanej książki lub/i nagranie krótkiego filmiku na którym uczeń opowie w kilku pełnych zdaniach o czym była wysłuchana bajeczka i jaką mądrość życiową niesie.)

Lekcja 27 (11-04-2020)

Temat: Święta Wielkanocne – tradycje i zwyczaje.

Na początku spotkania sprawdziłam ochotników z umiejętność czytania zadanej czytanki. Przypomnieliśmy poznane ostatnio dwuznaki bliźniaki. Zanim zdążyłam przejść do zaplanowanego tematu lekcji, uczniowie entuzjastycznie dzielili się pracami wykonanymi w domu. Jedni robili babki wielkanocne, inni pokazywali kurczaczki a jeszcze inni opowiadali o udekorowanych jajkach. Bardzo mnie to ucieszyło, ponieważ tym samym zaliczyliśmy ćwiczenia w mówieniu. Co więcej zauważyłam, mimo nadzwyczajnych okoliczności w każdym domostwie zostały wyciągnięte pozytywne strony kwarantanny, czego doskonałym odzwierciedleniem jest amerykańskie powiedzenie: „Jeżeli życie daje Ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę”.

Wracając do meritum, uczniowie poznali tradycje i zwyczaje wielkanocne. Rozmawialiśmy o Niedzieli Palmowej, święceniu pokarmów, malowaniu jajek i Śmigus-Dyngus. Wspólnie przeczytaliśmy tekst i posłuchaliśmy piosenki o świętach wielkanocnych. (Czytanie słów piosenki można ćwiczyć w domu, by poźniej móc zaśpiewać ja razem z bliskimi (https://www.youtube.com/watch?v=No6K_yt4dCI). Potem malowaliśmy pisanki w swoich zeszytach. Na zakończenie pierwszej części pierwszoklasiści obejrzeli krótką prezentację dotyczącą eksperymentu zamiany jajka surowego w jajko gumowe. Kochani, jeżeli starczy Wam czasu i chęci serdecznie polecam (https://www.youtube.com/watch?v=8ywdW2eRyTE).

W drugiej części lekcji poznaliśmy dwuznak: -Ch, ch oraz wyrazy z -ch w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Dokonaliśmy analizy i syntezy wyrazów. Chóralnie i pojedynczo przeczytaliśmy sylaby i wyrazy z ramki. Zwróciliśmy uwagę na różnicę w pisowni ze spółgłoską -h.

Jeszcze w ramach dzisiejszej lekcji ale juz indywidualnie, po moim wyjaśnieniu, uczniowie mieli wykonać ćwiczenia ze str. 90, 91 i 92 (ćwicz. 3 ze str. 92 nie trzeba przepisywać do zeszytu).

Praca domowa

Nauczyć się czytać: „Chory Michał”

Ćwicz. 3 ze str. 93

Przepisać do zeszytu pierwszych 5 linijek czytanki „Malujemy pisanki” ze str. 108. Proszę przy tym zwrócić uwagę na prawidłowe łączenie liter, mieszczenie się w liniaturze i nie rozciąganie pisma

Lekcja 26 – na platformie zoom (04-04-2020)

Temat: Dwuznaki na emigracji.

Zarówno lekcje o spółgłoskach miękkich jak i dwuznakach w polonijnej szkole powinny być wprowadzone w wyjątkowy sposób, dlatego dzisiejszy temat został potraktowany osobno. Łańcuchową metodą skojarzeń, w której chodzi o tworzenie zabawnych, komicznych, groteskowych czy wizualnych skojarzeń w celu łatwiejszego zapamiętania poznaliśmy pierwsze dwuznaki: -Sz, sz i -Cz, cz, czyli dwuznaki bliźniaki. Po dogłębnym wyjaśnieniu poznaliśmy nowe słownictwo z dwuznakami. Dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej oraz ćwiczyliśmy układanie zdań w liczbie pojedynczej i mnogiej. Czytaliśmy czytanie sylab i wyrazów. Uczniowie kolejno czytali swoje prace pisemne na temat polskiej szkoły Ponadto, robiliśmy ćwiczenia grafomotoryczne i fonematyczne.

Praca domowa

Nauczyć się czytać czytankę ze str. 76

Ćwicz. 3 i 4 ze str. 88 (nie trzeba przepisywać tekstu do zeszytu)

Ćwicz. 2 ze str. 89

Lekcja 25 – na platformie zoom (28-03-2020)

Temat: Między nami przyjacielami.

Sobotni poranek spędziliśmy drugi raz w wirtualnej przestrzeni. Na początku dzieliliśmy się wrażeniami z minionego tygodnia oraz przypomnieliśmy sobie wiersz: „Przedwiośnie”. Udało nam się nawet napisać wcześniej zapowiedziane dyktando.

Dzisiaj porządnie wspieraliśmy rozwój mowy a tematem przewodnim była jedna z największych wartości w życiu – przyjaźń. Uczniowie wysłuchali opowiadania A. Gajewskiej: „Mały lotnik”. Następnie wspólnie próbowaliśmy wyjaśnić słowo klucz, znaleźć różnicę między kolegą a przyjacielem. Dyskutowaliśmy również o tym, kto może zostać przyjacielem i jak można zdobyć przyjaciół. Uczniowie do odpowiedzi byli wywoływani poprzez losowane przeze mnie piłeczki pingpongowe z ich imionami. Taka procedura uatrakcyjniła naszą lekcję i jednocześnie dała uczniom poczucie sprawiedliwości, przy wywoływaniu do odpowiedzi, co niewątpliwie odgrywa bardzo ważną rolę w procesie dydaktycznym i wychowawczym.

Jako ćwiczenie grafomotoryczne, rysowaliśmy w zeszytach parasol przyjaźni, wpisując cechy jakie powinien posiadać prawdziwy przyjaciel.

Na koniec mieliśmy grę towarzyską – Kalambury, która doskonale bawi i uczy logicznego myślenia, kojarzenia faktów i wymowy.

W wolnych chwilach zachęcam do słuchania/śpiewania

Linki do piosenek karaoke o przyjaźni:

1) „W przyjaźni tkwi siła”

https://www.youtube.com/watch?v=PopksuOWC9o

2) „Mam przyjaciela”

https://www.youtube.com/watch?v=mGsicfW_yG8&t=11s

(Śpiewanie to nie tylko ćwiczenie umiejętności wokalnych. Samo słuchanie śpiewanych tekstów, osłuchiwanie się jest procesem utrwalającym ślad pamięciowy śpiewanej piosenki. Korzystnie wpływa na rozwój słuchu zarówno ogólnego, muzykalnego, jak i fonemowego. Śpiewanie sprzyja ukształtowaniu mechanizmu płynnego i skoordynowanego wypowiadania się, gdyż zarówno w śpiewaniu, jak i w mówieniu uczestniczą te same narządy mowne.)

Praca domowa

Przeprowadzić z dzieckiem wywiad na temat uczęszczania do polskiej szkoły i na podstawie ich wypowiedzi pomóc im napisać 5 zdań, zaczynając: Lubię chodzić do polskiej szkoło bo… (Wypowiedź pisemna na wyrwanej z zeszytu kartce, kartka ta musi być podpisana imieniem i nazwiskiem, mile widziany mały rysunek).

Lekcja 24 – na platformie zoom (21-03-2020)

Temat: Dobre wychowanie. Powtórka zmiękczeń.

Nasze spotkanie odbyło się w niecodziennych okolicznościach. Toteż na powitanie przeczytałam uczniom opowiadanie kolumbijskiej psycholog Manueli Molinę Cruz: „Jestem wirus – kuzyn grypy i przeziębienia”. Przypomnieliśmy też sobie dni tygodnia, miesiące, wiersz i piosenkę. Po tak solidnej rozgrzewce przystąpiliśmy do meritum.

Na początku próbowaliśmy ustalić co znaczy być dobrze wychowanym. Ustaliliśmy zasady, według których powinniśmy się kierować : wzajemny szacunek, nie krytykowanie, nie wyśmiewanie, używanie magicznych słów itp. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania: „Dziękuję, proszę, przepraszam”, po czym opowiadali o nieeleganckich gestach i nawykach, których nie powinno się używać.

W myśl zasady dobre słowo nic nie kosztuje a może sprawie wiele radości, pierwszoklasiści kolejno musieli powiedzieć coś miłego do kolegi z okienka obok.

W drugiej części naszego spotkania przypomnieliśmy poznane spółgłoski miękkie i zasady ich pisowni. Również w ramach powtórzenia dzieliliśmy wyrazy na sylaby i głoski. Na koniec każdy czytał czytankę bogatą w spółgłoski miękkie.

Link do ilustrowanego opowiadania o Koronawirusie

Click to access 64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf

Praca domowa

Ćwicz. 2 ze str. 85

Przygotować się do zapowiadanego wcześniej dyktanda (dłonie, Basia, pociąg, ziarno, ślimak, źrebak, Oleńka, kapeć).

 

Lekcja 23 (07-03-2020)

Temat: Marzenia małe i duże.

Na początku zajęć powtórzyliśmy materiał słownikowy z poprzednich lekcji. Następnie uczniowie podjęli wyzwanie edukacyjne i opowiadali kolejno o wypożyczonych książeczkach. Prawie cała klasa była doskonale przygotowana. Bardzo mnie to cieszy, bo te ćwiczenie odegrało istotną rolę rozwijaniu zdolności językowych i komunikacyjnych waszych dzieci. Nie poprzestawajcie w działaniach. Na sukces trzeba zapracować a wy jesteście na dobrej drodze.

Jeżeli chodzi o materiał słownikowy – rozmawialiśmy o marzeniach, czyli o rzeczach przyjemnych ale nie tylko… Z tej burzy mózgów, przeszliśmy do tematów ważnych i poważnych. Jak się okazało, większość dziewczynek marzy by zostać mamami.

Poznaliśmy ostatnie spółgłoski miękkie: -Ńń i -Źź na przykładach wyrazów podstawowych źrebak, Oleńka i innych wyrazów ze słowniczka ze str. 70.

Po przerwie mieliśmy ćwiczenia w pisaniu. Kształtnie kreśliliśmy litery w ćwiczeniach. Wpisywaliśmy spółgłoski w kratki modelów wyrazów. Układaliśmy wyrazy z sylab oraz uzupełnialiśmy zdania i przepisywaliśmy je do zeszytów, które przyniosłam i zebrałam ponownie. Potem ćwiczyliśmy czytanie sylab, wyrazów i całych zdań. Chóralnie i pojedynczo a chętnych nie brakowało.

Na koniec udaliśmy się do biblioteki na przedstawienie młodszych uczniów naszej szkoły z okazji Dnia Kobiet.

Dziękuję za piękne kwiaty! Było mi bardzo miło. 

Zachęcam również do brania udziału w konkursach. Proszę także o informację  jeżeli już ktoś to uczynił. W razie jakichkolwiek pytań służę radą i pomocą.

Praca domowa

Ćwicz. 2 i 3 ze str. 81

Nauczyć się czytać (będę pytała).

Lekcja 22 (29-02-2020)

Temat: Tajemnica czasu – wczoraj, dzisiaj, jutro.

Na początku zajęć powtórzyliśmy materiał z poprzedniej lekcji i słowa poznanej piosenki. Odpytałam także pozostałych uczniów z wiersza. Po tym udaliśmy się do biblioteki, gdzie uczniowie mieli okazję wypożyczyć książeczki.

Poznaliśmy nowy materiał słownikowy: wczoraj, dzisiaj, jutro na podstawie planszy dydaktycznej. Mieliśmy pogadankę na temat spędzania czasu na przestrzeni trzech dni. Uczniowie starali się nawiązać dialog, niestety z różnym skutkiem.

Poznaliśmy miękkie spółgłoski : -Śś i -Ćć. Porównaliśmy je z sylabami miękkimi zmiękczanymi przez literę -i: -si oraz -ci. Wyjaśniliśmy sobie zasady pisowni odwołując się do konkretnych przykładów. Poznaliśmy nowe słownictwo zawierające spółgłoski miękkie w śródgłosie i wygłosie, po czym dokonaliśmy analizy wyrazów.

Jako, że uczniowie mają duży problem z budowaniem poprawnych zdań, uczyliśmy się budować zdania rozwinięte, zapisując je w zeszycie oraz wykonaliśmy szereg ćwiczeń grafomotorycznych i fonematycznych.

Czytaliśmy sylaby, wyrazy i i czytankę. Najpierw chóralnie, później pojedynczo.

Na koniec odśpiewaliśmy tradycyjne „100 lat” dla solenizantki Ani, która poczęstowała nas babeczkami. Dziękujemy serdecznie!

Praca domowa

Umieć opowiadać wypożyczoną książeczkę.

Ćwicz. 1, 2, 3 ze str. 77

Lekcja 21 (22-02-2020)

Temat: Moje obowiązki.

Poranek zaczęliśmy śpiewająco, przypominając sobie pierwszy fragment piosenki: „Wkrótce wiosna”.  Powtórzyliśmy dni tygodnia, miesiące i pory roku oraz materiał literowy z poprzedniej lekcji. Odpytywałam uczniów z wiersza. Sześciu było przygotowanych celująco, jeden połowicznie a pozostali potrzebują więcej czasu, więc zapytam na przyszłych zajęciach.

Udaliśmy się do biblioteki, gdzie używając pacynki przeczytałam uczniom opowiadanie N. Moost/A. Rudolph „ Co wolno, a czego nie? Czy bycie grzecznym nie jest łatwe. Poprzez bardzo atrakcyjną pomoc dzieci były bardzo zaciekawione. Niepewność i zaskoczenie spowodowały, że ich zmysły działały na najwyższych obrotach. Poprzez burzę mózgów próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie.

Po powrocie do klasy poznaliśmy kolejne spółgłoski miękkie ni, zi w sylabach otwartych, więc przed samogłoską na przykładach wyrazów. Wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie oraz dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej.

Ćwiczyliśmy pisanie wykonując szereg ćwiczeń fonematycznych i grafomotorycznych.

Potem wspólnie czytaliśmy sylaby, podpisy obrazków i czytankę. Natomiast po przeczytaniu małej partii materiału, zadawałam pytania na rozumienie tekstu.

Na koniec, uczyliśmy się drugiej części wiosennej piosenki.

Praca domowa

Ćwicz. 5 ze str. 72 (jedyne, którego nie zrobiliśmy na lekcji)

Ćwicz. 1, 2 i 5 ze str. 73

Lekcja 20 (15-02-2020)

Temat: Melodia przedwiośnia.

Dzisiejszy poranek zaczęliśmy od czytanek. Po raz kolejny byłam zdumiona. Prawie wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani. Kochani, nie spoczywajcie na laurach! Bowiem zmiękczenia, które zaczęliśmy właśnie przerabiać sprawiają dzieciom najwięcej kłopotów i to na różnych etapach edukacji polonijnej.

Poznaliśmy słownictwo związane z nadejściem wiosny. Prowadziłam rozmowę kierowaną na temat obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie (dłuższy dzień, wyższe temperatury, zieleniejąca trawka, powracające ptaki). Uczyliśmy się pierwszej części piosenki: „Wkrótce wiosna”.

Wprowadzone zostały spółgłoski miękkie si, ci w sylabach otwartych a więc przed samogłoską na przykładach wyrazów będących nazwami obrazków. Wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie.

Po przerwie mieliśmy ćwiczenia w pisaniu. Tworzyliśmy sylaby ze spółgłoskami miękkimi i utrwalaliśmy je w modelach wyrazów. Robiliśmy ćwiczenia fonematyczne.

Potem, ćwiczyliśmy czytanie spółgłosek miękkich, wyrazów i zdań. Natomiast po wysłuchaniu czytanego przeze mnie tekstu uczniowie odpowiadali na pytania odnośnie tej partii materiału.

Na koniec powtórzyliśmy najważniejsze wiadomości z dzisiejszej lekcji i słowa nowo poznanej piosenki.

Dziękuję w imieniu pierwszoklasistów i swoim za walentynkowe upominki, które sprawiły wszystko wiele radości.

Praca domowa

Ćwicz. 1, 2 i 3 ze str. 69

Nauczyć się na pamięć poniższego wiersza.

„Przedwiośnie” – Joanna Guściora

Koniec śniegu!

Wiosna w biegu!

Już bociany powracają,

już skowronki koncert dają.

Tu krokusy, tam żonkile

spoglądają na świat mile.

Trawa zmienia swoją zieleń,

chętnie ją polubi jeleń.

Budzi się przyroda wkoło,

będzie pięknie i wesoło.

Słońce teraz częściej świeci,

na dwór wzywa wszystkie dzieci.

Lekcja 19 (08-02-2020)

Temat: Weekend za miastem.

Sobotni poranek jak zwykle zaczęliśmy od powtórzenia materiału słownikowego i literowego z poprzedniej lekcji. Uczniowie kolejno opowiadali o swoich przyniesionych książeczkach. Większość uczniów była dobrze przygotowana ale byli i tacy, którzy niestety trudu sobie nie zadali 🙁 Następnie oddałam dyktanda, które ogólnie bardzo dobrze wypadło. Uczniowie mieścili się w liniaturze, pisali kształtne literki prawidłowo łącząc je, nie rozciągali pisma i byli czujni ortograficznie. Ciężka praca popłaca, brawo!

Nawiązując do tematu lekcji rozmawialiśmy o min. tym, jak można dotrzeć na piknik, jak się organizuje piknik, co zabiera się ze sobą, jakie zabawy można urządzać na łąkach, w parkach lub innych miejscach piknikowych. Jako dalszy ciąg ćwiczeń w mówieniu pracowaliśmy z obrazkiem z książki.

Materiał literowy jaki poznaliśmy w tym tygodniu to sylaby zmiękczone przez i. Czytaliśmy wyrazy z podkreśloną cząstką i omówiliśmy ich znaczenie. Przeczytałam uczniom tekst czytanki i zadawałam pytania na rozumienie tekstu. Radzili sobie doskonale. Nawet kiedy czegoś nie pamiętali, umieli bardzo szybko odnaleźć odpowiedź w tekście. Ponadto, wspólnie czytaliśmy wyrazy metodą sylabową i uczniowie kolejno czytali czytankę.

Ćwiczenia w pisaniu zaczęliśmy od utrwalania poznanych cząstek wyrazów, tuż po tym wykonaliśmy szereg innych ćwiczeń. Przypomnieliśmy sobie jak tworzy się zdanie i jakim znakiem można je zakończyć (. , ? !).

Praca domowa

Ćwicz. 1 i 2 ze str. 65

Z okazji zbliżających się Walentynek można przygotować dla dzieci małe upominki/karteczki, wzorem amerykańskich szkół. Mamy w klasie 12 uczniów (7 dziewczynek i 5 chłopców).

Po raz kolejny zachęcam wszystkich do udziału w konkursach. Wszystkie obecnie dostępne znajdziecie Państwo w zakładce „Komunikaty” na stronie internetowej naszej szkoły.

Lekcja 18 (01-02-2020)

Temat: Za oknem zimno, za oknem wiatr a my z książką za pan brat.

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie poznane dotąd litery, materiał słownikowy z poprzedniej lekcji, dni tygodnia oraz nazwy miesięcy.

Za nim przeszliśmy do tematu lekcji, dokładnie zostało omówione dyktando. Na tablicy napisałam je sześć razy, robiąc celowo w pięciu różne pomyłki. Uczniowie jednogłośnie odgadli, które jest poprawne napisane oraz wskazali błędy w pięciu pozostałych. Radość przy tym była ogromna, bo każdy chciał wskazać jakiś błąd i poprawić go na tablicy. Ciekawa jestem jak to wszystko wyszło im w praktyce?

W tym tygodniu rozmawialiśmy o książkach: jak powinna wyglądać okładka i co powinno się na niej znajdować, jak powstaje książka, czy warto czytać i czego możemy nauczyć się z książek.

Vivien przyniosła nam do klasy swoją książeczkę więc nie omieszkałam i przeczytałam dwa wiersze „Okulary” i „Paweł i Gaweł” oraz swoją o „Smoku Wawelskim” używając do tego pacynki.

Jeżeli chodzi o materiał literowy, to od tej soboty weszliśmy na wyższy poziom. Poznaliśmy cząstki wyrazów i wyrazy, które te cząstki zawierają w nagłosie. Dzieliliśmy je na sylaby, głoski i układaliśmy z nimi zdania. Do tej pory uczniowie układali tylko zdania pojedyncze. Będziemy więc intensywnie pracować nad „rozciąganiem” zdań.

Ćwiczyliśmy także pisanie poznanych cząstek wyrazów w ćwiczeniach oraz czytaliśmy pojedynczo i chóralnie czytankę.

Praca domowa

Ćwicz. 2, 3 i 4 ze str. 61

Przynieść książeczkę z jakąś bajką i umieć opowiedzieć ją swoimi słowami o czym ona jest.

Lekcja 17 (25-01-2020)

Temat: Z wizytą w Zoo. Powtórka poznanych liter.

Jesteśmy na półmetku. Jak dotąd, oprócz ciekawych bloków tematycznych poznaliśmy już wszystkie samogłoski i spółgłoski w związku z tym, sobotnie zajęcia w dużej mierze były poświęcone utrwalaniu poznanego materiału literowego.

Byliśmy w bibliotece szkolnej. Uczniowie mieli okazję oddać „stare” książeczki i „wypożyczyć” nowe.

Jeżeli chodzi o materiał słownikowy udaliśmy się na wycieczkę o Zoo. Uczniowie wysłuchali wiersza M. Konopnickiej „Stefek Burczymucha”. Następnie odpowiadali na pytania dotyczące treści: „ Co opowiadał o sobie Stefek?”, „Czego się przestraszył?”, Co to jest odwaga?”, „Co to jest chwalenie się?”, „Od których zwierząt lepiej się trzymać z daleka?”, itp. To było znakomite ćwiczenia na rozumienie tekstu oraz trening poprawnego konstruowania wypowiedzi oczywiście na poziomie sześciolatka.

Na podstawie przyniesionych eksponatów, uczniowie poznali nazewnictwo dotyczące zwierząt egzotycznych. Z przygotowanych liter układali nazwy przydzielonych zwierząt. Pracowali w grupach wzajemnie sobie pomagając, co dodatkowo uatrakcyjniło te zajęcia.

W zeszytach lekcyjnych pisaliśmy poznane samogłoski i spółgłoski, zwracając szczególną uwagę na kształtne pisanie liter i mieszczenie się w liniaturze. Uczyliśmy się odmieniać wybrane nazwy zwierząt w licznie mnogiej, również zapisując to w zeszytach.

Na koniec, dzielnie ćwiczyliśmy czytanie tekstów z Elementarza (str. 58 i 59) pojedynczo i chóralnie metodą sylabową.

Praca domowa

Przygotować się do dyktanda z 8 wyrazów: Ćwicz. 2 str. 57. (Proszę zwrócić szczególną uwagę nie tylko na ortografię ale także na kształtne pisanie liter, właściwe ich połączenie, mieszczenie się w liniaturze i nierozciąganie pisma.)

Gorąco zachęcam rodziców do codziennego czytania dzieciom polskiej literatury.

Dziękuję za obecność 7 rodzicom, którzy przybyli na śródroczne zebranie klasowe. Mam nadzieję, że nasza dalsza współpraca będzie bezproblemowa, sprawna i przyniesie oczekiwane efekty. 

 

Lekcja 16 (18-01-2020)

Temat: Babcia i dziadek mają święto.

Zajęcia zaczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji. Wybrani uczniowie czytali czytanki. Sprawdzona została praca domowa.

Głównym tematem naszych rozmów byli seniorzy. Przeczytałam uczniom opowiadanie A. Onichimowskiej „Dzień babci i dziadka”. Pierwszoklasiści odpowiadali na pytania odnośnie starości, babci, dziadka itp., co zostało uwiecznione na pamiątkowym filmiku.

Poznaliśmy nową spółgłoskę -Żż na wyrazach podstawowych: żaba, Żaneta w wielu wyrazach z ż w nagłosie i śródgłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej tych wyrazów. Ćwiczyliśmy kształtne kreślenie litery w określonym tempie i kierunku. Zwróciliśmy szczególną uwagę na różnicę w zapisie litery ż i z. Ćwiczyliśmy różnicę w wybrzmiewaniu dźwięków pomiędzy głoską z i ż.

Praca domowa

Str. 57 (Dyktando z tych wyrazów będzie dopiero 1-go lutego)

KONKURS

Zachęcam uczniów do wzięcia udziału w konkursie Fundacji Świat na Tak.

Dla grupy wiekowej 6-9 lat praca plastyczna.

Temat: Czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami?

Termin nadsyłania prac: do 8 marca 2020r.

Dla tej grupy wiekowej przewidziane są nagrody rzeczowe i dyplomy.

http://swiatnatak.pl/regulamin-modul-a-2020/

DRODZY RODZICE

Zapraszam serdecznie na zebranie śródroczne, które odbędzie się w przyszłą sobotę (25 stycznia) o godz.9:00.

 

Lekcja 15 (11-01-2020)

TematŚwiat w zimowej szacie.

Na początku zajęć przypomnieliśmy sobie spółgłoski i słownictwo z poprzedniej lekcji. Sprawdziłam pracę domową i odpytałam dzieci ze znajomości nazw miesięcy.

Choć na dworzu było wyjątkowo ciepło, uczniowie poznali słownictwo dotyczące zabaw na śniegu i odpowiedniego ubioru w zimowe dni. Prowadziliśmy pogawędkę odnośnie ilustracji w ćwiczeniach elementarzowych (str.111) oraz podpisywaliśmy obrazki właściwymi wyrazami. Chciałam zaznaczyć, że zasadniczym znaczeniem w wykonaniu ćwiczeń (2 i 3 a) było właściwe skategoryzowanie obrazka i poprawne odwzorowanie napisanego przeze mnie wyrazu z tablicy a nie skupianie się na głoskach, których uczniowie jeszcze nie poznali.

Wprowadzone zostały kolejne litery: -Hh i -Zz. Poznaliśmy wyrazy z tymi literami w nagłosie i śródgłosie. Wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie oraz dzieliliśmy je na sylaby i głoski. Czytaliśmy wyrazy z ramki z głośnym akcentowaniem sylab.

Po przerwie mieliśmy ćwiczenia w pisaniu. Kształtnie kreśliliśmy litery i sylaby w określonym tempie i kierunku oraz wykonaliśmy  ćwiczenia  z głoską h i z w kratkach modelu wyrazów. Na koniec chóralnie ćwiczyliśmy czytanie dłuższych tekstów z Elementarza.

Dziękujemy bardzo naszej solenizantce Lillian za słodki poczęstunek.

Praca domowa

Str. 52 której nie udało się zrobić na lekcji,

Str. 53

UWAGA

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka w przyszłą sobotę w bibliotece naszej szkoły o godz. 12:15 odbędzie się spotkanie z wnuczkami. Zapraszam serdecznie wszystkie Babcie i wszystkich Dziadków uczniów klasy pierwszej. Uprzejmie proszę o potwierdzenie obecności do soboty.

Lekcja 14 (04-01-2020)

Temat: Wesoły Nowy Rok!

Sobotnie spotkanie zaczęliśmy od ćwiczenia w mówieniu. Rozmawialiśmy na temat przeżyć z okresu przerwy świątecznej. Dzieliliśmy się wrażeniami z rodzinnej Wigilii i upominkami od Mikołaja. W zasadzie naprowadzając, próbowałam cokolwiek wydobyć od dzieci, bo najczęściej padało sformułowanie nie pamiętam. Oddałam zeszyty i je przeanalizowałam a przed przystąpieniem do kolejnego dyktanda dokładnie je omówiłam.

Nowy materiał słownikowy jaki poznaliśmy dotyczył świadomości rytmicznej organizacji czasu – kolejność dni w tygodniu, miesięcy w roku, pór roku. Rozmawialiśmy o kalendarzu i jego zastosowaniu.

Poznaliśmy nowy materiał literowy, spółgłoskę -Bb i -Łł na wyrazach podstawowych: baletnica, Mikołaj oraz wyrazów w nagłosie. Wyjaśniliśmy ich znaczenie. Uczniowie uczyli się udzielać odpowiedzi pełnym zdaniem na zadane pytanie odnoście obrazka. Przystępując do ćwiczenia w pisaniu, zwracaliśmy uwagę na kształtne  kreślenie liter  w określonym tempie i kierunku.

Po przerwie ćwiczyliśmy słuch  fonematyczny porównując i rozróżniając głoski b i d. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych, pomijając tylko jedne – ostatnie.

Ćwiczenia w czytaniu polegały na wspólnym powtórzeniu wszystkich poznanych liter. Chóralnie czytaliśmy sylaby, wyrazy i tekst z podręcznika. Potem, pojedynczo czytali ochotnicy.

Na koniec przypomnieliśmy sobie jeszcze raz nazwy dni tygodnia.

Praca domowa

Ćwiczenia ze str. 49

Nauczyć się na pamięć wymieniać kolejno nazwy miesięcy.

15 minut czytania codziennie dzieciom polskiej literatury.


Lekcja 13 (14-12-2019)

Temat: Tradycje bożonarodzeniowe.

Na początku odśpiewaliśmy pierwszą zwrotkę kolędy „Dzisiaj w Betlejem” oraz uczyliśmy się kolejnego jej fragmentu. Przypomnieliśmy sobie poznane litery i prawie wszyscy uczniowie kolejno czytali czytanki. Sprawdzona została praca domowa.

Poznaliśmy materiał słownikowy dotyczący Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy o świątecznych symbolach i zwyczajach. Pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania Bronisławy Ostrowskiej „Opłatek”, po którym udaliśmy się na spotkanie z Mikołajem.

Po powrocie poznaliśmy spółgłoskę: -Ww i -Ff oraz wyrazy z tymi literami w nagłosie. Układaliśmy z nimi zdania. Ćwiczyliśmy pisownię poznanych liter wsłuchując się w polskie kolędy. Wykonaliśmy także ćwiczenia fonematyczne. Czytaliśmy sylaby i wyrazy metodą sylabową a na koniec mieliśmy zabawę integracyjną „Ciepło, zimno”. Dzieci miały za zadanie odnaleźć miejsce ukrycia wyznaczonego przedmiotu posługując się wskazówkami – „ciepło” kiedy było blisko kryjówki i „zimno’, gdy się od niej oddalało. Radości nie było końca!

Praca domowa

Ćwiczenie 1,3 i 4 ze str.45

Przynieść najfajniejszy prezent od Mikołaja i umieć go opisać w kilku zdaniach.

Kochani Rodzice! 

Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za piękne życzenia i prezent jaki od was otrzymałam. Ja życzę wam białych, radosnych a przede wszystkim zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2020 roku.

Przed nami aż trzy tygodnie przerwy. To dużo czasu zarówno na powtórzenie zdobytej wiedzy jak i na nadrobienie zaległości. Bardzo proszę, żebyście w ferworze przygotowań do nadchodzących Świąt i natłoku codziennych obowiązków znaleźli czas i chęci na pomoc waszym dzieciom w obcowaniu z językiem polskim. Gorąco zachęcam do czytania na dobranoc dzieciom polskiej literatury. Najmłodsi uczą się języka, słownictwa i struktur gramatycznych właśnie przez słuchanie naszej mowy, a to jest możliwe tylko dzięki codziennemu, systematycznemu obcowaniu z książką. Ponadto, dziecko czuje się ważne i kochane, bo spędzamy z nim czas. Nie pozwólcie by telewizja, komputer czy telefon odgrywały dominującą role w waszych domach.

Ściskam Was mocno! Do zobaczenia 4 stycznia!

Dzieci śpiewają “Dzisiaj w Betlejem”:

7cb37e89-21c9-4514-9814-c00bab6f6e3a

 

Lekcja 12 (07-12-2019)

Temat: Nadchodzi zima.

Po dwutygodniowej przerwie, zajęcia zaczęliśmy śpiewająco. Uczyliśmy się bowiem kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.  Przypomnieliśmy sobie materiał z lekcji poprzedniej i poznane dotąd litery. Za nim uczniowie przystąpili do dyktanda, przypomniane zostały obowiązujące zasady oraz możliwość uzyskanej oceny.

Udaliśmy się do biblioteki szkolnej. Dzieci wysłuchały bajeczki p. Ewy o perypetiach Zuzi – bohaterki zimowego szaleństwa po czym wypożyczyły książeczki do domu.

Po powrocie powtórzyliśmy pory roku. Rozmawialiśmy o oznakach nadchodzącej zimy i o zachodzących zmianach w przyrodzie.

Jeżeli chodzi o materiał literowy, poznaliśmy kolejne spółgłoski: -Pp i Rr i wyrazy, które się na nie zaczynają. Uczniowie kolejno układali z nimi zdania. Wykonaliśmy szereg ćwiczeń grafomotorycznych i fonematycznych. Ci, którzy ćwiczenie 3 zrobili samodzielnie, bez mojej pomocy otrzymali piątki. Pozostali muszą więcej czasu poświęcić na czytanie.

Praca domowa

Ćwicz. 1,2,3 ze str. 41

(tym razem zbiorę do oceny zeszyty lekcyjne)

 

Lekcja 11 (23-11-2019)

Temat: Andrzejkowe wróżby.

Na początku zajęć powtórzyliśmy wszystkie poznane litery. Uczniowie kolejno czytali czytanki i tu muszę przyznać, że większość świetnie dawała sobie radę. Ba, czytali płynnie. Jak widać ciężka praca popłaca! Sprawdzona też została praca domowa.

Uczniowie poznali nowy materiał słownikowy dotyczący andrzejek. Zrobiliśmy sobie nawet wróżbę polegającą na przesuwaniu butów w kierunku drzwi, żeby się dowiedzieć kto w przyszłości jako pierwszy wstąpi w związek małżeński. Zwyciężczynią została Maja a chłopcy mogli odetchnąć z ulgą (początkowo nie chcieli się bawić bo stwierdzili, że nie szukają żon).

Jako wdrażanie do uważnego słuchania dłuższych tekstów literackich, przeczytałam uczniom opowiadanie M.E Letki: „Za dobra wróżka”. Wspólnie wyjaśnialiśmy słowo klucz – szczęście. Zadawałam uczniom pytania na rozumienie tekstu oczekując logicznej wypowiedzi, której niestety nie doczekałam się 🙁

Kontynuując budowanie poprawnych wypowiedzi zrobiłam ćwiczenie językowe z historyjką obrazkową w tle. Uczniowie podzieleni na 3 grupy, osobno musieli ułożyć w odpowiedniej kolejności następstwa zdarzeń i opowiedzieć historyjkę. Dzieci, układanie obrazków postrzegali jako dobrą zabawę. Rozbudzeni ciekawością poznania efektu końcowego pracowali w ciszy i skupieniu.

Poznaliśmy także nowy materiał literowy: -Nn i -Gg oraz wyrazy z tymi literami w nagłosie. Ćwiczyliśmy sprawność manualną poprzez naukę kształtnego pisania liter i sylab w określonym tempie oraz zrobiliśmy wszystkie ćwiczenia elementarzowe.

Praca domowa

1) Ćwiczenia ze str.37

2) Przygotować się do dyktanda (wypisanie po przecinku 6 wyrazów):

mama, tata, nos, okno, gęsi, lekcja

W przyszłą sobotę, 30 listopada nie będzie zajęć lekcyjnych.

Dla tych którzy obchodzą, życzę pięknego Święta Dziękczynienia. Niech szczęście Was nie opuszcza cały rok!

 

Lekcja 10 (16-11-2019)

Temat: Inny nie znaczy gorszy!

W naszej szkole dużo się działo i dużo się dzieje a wszystkie działania skierowane są na ucznia. Tym razem, od samego rana mieliśmy ćwiczenia sposobu ewakuacji budynku w przypadku pożaru lub innych nagłych wypadków. Instruując dzieci jak powinny zachować się w sytuacji zagrożenia życia dowiedziałam się, że one mają już sporą wiedzę na ten temat wyniesioną ze szkół amerykańskich. Nagrodą za sprawną akcję i wielkie zaangażowanie było spotkanie ze strażakami, którzy udzielili nam wszystkim wielu cennych wskazówek.

Wróciwszy do zajęć, poznaliśmy nowy materiał słownikowy. Jako, że 16 listopada obchodzony jest światowy dzień tolerancji, rozmawialiśmy o poszanowaniu praw innych i akceptacji odmienności w codziennym życiu. Wykorzystując burzę mózgów, udało nam się wyjaśnić słowo tolerancja. Rozmawialiśmy o tym co trzeba robić, żeby być tolerancyjnym i  dlaczego zdarzają się ludzie nietolerancyjni. Przeczytałam wychowankom opowiadanie B. Ibarroli : „Darek nie jest dzięciołem”. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tą historią i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i to w języku polskim!

Ponadto, pisaliśmy w zeszycie słowo tolerancja z podziałem na sylaby i na głoski a na dowód tego, że każdy sam w sobie jest wartością, pierwszoklasiści rysowali samych siebie.

Poznaliśmy nowe spółgłoski: -Jj i -Cc oraz wyrazy, które się na nie zaczynają Wykonaliśmy szereg ćwiczeń elementarzowych (od 1 do 4). Natomiast na zakończenie dnia świętowaliśmy urodziny Mateusza, któremu dziękujemy za słodki poczęstunek.

Praca domowa

Ćwiczenia ze str. 33 (ze szczególnym uwzględnieniem podpunktu 1)

 


Lekcja 9 (09-11-2019)

Temat: Niepodległa Polska.

W ubiegłą sobotę mieliśmy patriotyczny poranek, świętowaliśmy bowiem kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Większość uczniów przyszła ubrana w biało-czerwone stroje, wyrażając tym samym szacunek do symboli narodowych. Pierwszoklasiści przygotowali również na ten dzień prace plastyczne: „Moja mała Ojczyzna”, fundament pod dalszą część lekcji.

Każdy uczeń opowiadał o swoich wspomnieniach z pobytu w Polsce lub opowiadał o zabytkach bądź miejscach, które kojarzą się z Polską. Wszyscy byli zgodni, że to piękny kraj! Jednak po chwili dowiedzieli się, że nie zawsze tak było… to była dla nich niezwykle emocjonalna podróż do przeszłości. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się co to jest patriotyzm oraz jakie są symbole narodowe RP i co oznaczają. Kontynuując utrwalanie wiadomości, udaliśmy się do biblioteki gdzie podzielone na grupy dzieci układały z puzzli godło. Tak w przybliżeniu zakończyliśmy bardziej atrakcyjną i przystępną formę lekcji.

Po przerwie przyszedł czas na materiał literowy. Poznaliśmy kolejne spółgłoski: -Dd i -Kk oraz wyrazy z tymi literami w nagłosie. Kreśliliśmy je w ćwiczeniach zgodnie z właściwym kierunkiem oraz wykonaliśmy trzy ćwiczenia ze strony 27. Potem, czytaliśmy sylaby i wyrazy metodą sylabową.

Na koniec udaliśmy się na apel przygotowany przez starszych kolegów i koleżanki.

Praca domowa

Ćwiczenia ze str. 29 (ze szczególnym uwzględnieniem podpunktu 1)


Lekcja 8 (02-11-2019)

Temat: Pasowanie.

Życie klasowe/szkolne, które preferuje tylko „suchą” realizację programu dydaktycznego, nie stwarza warunków w pełni sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi dziecka. Dlatego, też nasza szkoła od samego początku przywiązuje dużą wagę do organizowania tradycyjnych i okazjonalnych imprez począwszy od Dnia Nauczyciela,  poprzez Pasowanie,  Święto Niepodległości,  Jasełka,  Dzień Babci i Dziadka,  Dzień Mamy i Taty,  Święto Konstytucji 3 Maja i tak aż do uroczystego Zakończenia Roku.

Akademie szkolne są ważnym elementem procesu wychowawczego. Uczą właściwych postaw dzieci i młodzież poprzez realizację podjętych zadań (intonacja wypowiadanych słów, właściwe zachowanie się, odpowiedni ubiór).  Zarówno udział jak i organizowanie uczą planowania, odpowiedzialności, kreatywności, aktywności oraz szacunku do siebie nawzajem.  Daje możliwość zwrócenia na siebie uwagi. To prezentacja zdobytej wiedzy ale także kreowanie wizerunku szkoły.  Dając siebie innym, wzbogacamy się sami a to droga do pełni człowieczeństwa!

Mam nadzieję,  że nasza wczorajsza uroczystość choć częściowo spełniła państwa oczekiwania i zapadnie na długo w pamięci.

Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy pasowaniu.

Praca domowa

1) Dyktando poprawkowe.

2) Praca plastyczna pt. „Moja mała Ojczyzna” – format dowolny, technika dowolna. Mogą to być postacie, symbole lub miejsca, które kojarzą się z Polską.

(Za tydzień w naszej szkole są obchody Narodowego Święta Niepodległości. Jako, że wychowanie patriotyczne zaczyna się od domu rodzinnego, zachęcam wszystkich rodziców do zaciekawienia dzieci krajem ich pochodzenia. Proszę również o ubranie ich w barwy patriotyczne na przyszłą sobotę.)

Uwaga

Frędzle i znaczki przy togach były dla dzieci na pamiątkę. Kto mi je zwrócił, będzie mógł je z powrotem odebrać po zajęciach.

Jeżeli macie Państwo jakieś inne wyraźne zdjęcia z pasowania, niż te które są wstawione na stronie i chcielibyście się nimi podzielić proszę o przesłanie na adres emaliowy ogniwa: 

 

Lekcja 7 (26-10-2019)

Temat: Powtórzenie.

Od rana ćwiczyliśmy swoje role do apelu oraz uczyliśmy się śpiewania równo z muzyką, ponieważ to sprawiało uczniom najwięcej kłopotów.

Po powtórzeniu materiału z poprzedniej lekcji, sprawdzona została praca domowa. Oddałam także zeszyty do dyktand. Uczniowie, którzy nie mają w zeszycie żadnej oceny będą musieli je napisać jeszcze raz (tydzień po pasowaniu).

Kontynuując materiał z lekcji poprzedniej, wykonaliśmy ćwiczenie elementarzowe oraz ćwiczyliśmy czytanie chóralnie i pojedynczo. Widać, że spora część klasy nie próżnuje w domu, ponieważ był las rąk dzieci chętnych do czytania przy tablicy. Brawo!

Na koniec udaliśmy się na teatrzyk, który zawitał do naszej szkoły.

Praca domowa

Powtarzanie swoich fragmentów wierszy i poćwiczenie śpiewania piosenek z muzyką.

Proszę o uzupełnienie ćwiczeń elementarzowych.

(Do tej pory, na bierząco przerobiliśmy wszystkie ćwiczenia z każdej lekcji. Osoby, które mają jakieś braki albo nie wykazywały chęci pisania albo pisały dwie linijki nawet po 30 minut. Wynika to z obniżonej funkcji grafomotorycznej, która przejawia się np. wolnym tempem pisania czy też dużą męczliwością ręki. Oznacza to, że powinno się wykonywać we własnym zakresie ćwiczenia sprawności manualnych tj. szlaczki, znaki literopodobne.)

Lekcja 6 (19-10-2019)

Temat: Jesień w parku.

Poranek zaczęliśmy od logistyki czyli spraw porządkowych podczas naszego nadchodzącego apelu. Głównie skupiliśmy się na zapamiętaniu kolejności wystąpień oraz prawidłowym zachowaniu się podczas recytacji wierszy, śpiewania piosenek czy też hymnu narodowego. Uczniowie bardzo dobrze znali swoje fragmenty, dzięki czemu mogliśmy dwukrotnie przećwiczyć swoje role, zwracając uwagę na dykcję i tembr głosu. Następnie uczyliśmy się drugiej zwrotki i refrenu piosenki „Zawsze razem”.

Wracając do lekcji przypomnieliśmy sobie materiał z poprzedniego tygodnia. Sprawdzona została praca domowa oraz zostały wyjaśnione zasady obowiązujące podczas dyktanda, do którego przystąpili pierwszy raz.

Poznaliśmy nowe słownictwo dotyczące darów jesieni, którym uczniowie uzupełniali czytany przeze mnie tekst ze str. 94 Elementarza. Prowadziliśmy również dyskusję odnośnie jesiennej ilustracji (str. 108 ćwiczeń), po czym uczniowie uzupełniali ćwiczenia odwzorowując podpisy obrazków z tablicy.

Po przerwie wprowadzone zostały kolejne spółgłoski: -Mm, —Tt. Poznaliśmy wyrazy z tymi literami w nagłosie. Wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie oraz dzieliliśmy je na sylaby i głoski.

Na koniec wykonaliśmy dwa ćwiczenia (1 ze str. 22 i 2 ze str. 23). Pozostałe będziemy kontynuowali na przyszłych zajęciach.

Praca domowa

Ćwicz. 3 i 4 ze str. 25

Lekcja 5 (12-10-2019)

Temat: Jesień w lesie – przygotowanie się zwierząt do zimy.

Sobotni poranek był dla nas niezwykle pracowity. Śpiewaliśmy piosenkę „Na dobry początek”, uczyliśmy się wiersza Władysława Bełzy: „Kto ty jesteś?” oraz pierwszej zwrotki i refrenu piosenki „Zawsze razem”.  Recytacja zadanych fragmentów odbyła się błyskawicznie, ponieważ tylko cztery osoby były przygotowane, w tym jedna połowicznie. Powtórzyliśmy też materiał z poprzedniej lekcji i sprawdzona została praca domowa. Posypało się dużo piątek i czwórek za pięknie przygotowane zagadki, w których królowała dynia 🙂

Poznaliśmy nowy materiał literowy dotyczący jesieni w lesie. Pracowaliśmy z obrazkiem Elementarza (str.22). Uczniowie dowiedzieli się co to jest hibernacja i jakich zwierząt dotyczy.Na przykładzie wyrazów poznaliśmy pierwsze spółgłoski: wielką i małą literę -l, -s w druku i piśmie. Dokonaliśmy podziału wyrazów na sylaby i głoski. Kolejno układaliśmy z nimi proste zdania.

W drugiej części zajęć mieliśmy ćwiczenia w pisaniu pojedynczych liter, łączenia liter w sylaby oraz pisanie wyrazów po śladzie. Jak zwykle, zrobiliśmy wszystkie ćwiczenia elementarzowe. Natomiast na koniec podjęliśmy pierwsze próby czytania sylabowego, chóralnie i pojedynczo. Ku mojemu zaskoczeniu, było wielu ochotników. Cieszę się, że tablica motywacyjna działa!

Moi Drodzy,

Serdeczne dziękuję za pamięć, piękne kwiaty i za to, że po prostu jesteście. To dzięki Wam mogę rozwijać pasję, odkrywać swoją siłę i podejmować kolejne wyzwania.

Praca domowa

Ćwiczenia – str. 21.

Przygotować się do dyktanda z samogłosek.

Nauczyć się na pamięć zadanego wiersza.

 

Lekcja 4 (05-10-2019)

Temat:  Kalendarzowa jesień i zmiany w przyrodzie

Zajęcia zaczęliśmy od powtórzenia materiału z poprzedniej lekcji i odśpiewania poznanego fragmentu piosenki. Uczyliśmy się także kolejnej zwrotki. Sprawdzona została praca domowa.

Rozmawialiśmy o jesieni: o zjawiskach zachodzących w przyrodzie, o ubiorze „na cebulkę” i o szczególnej roli witamin jesienią. Poznaliśmy nowy blok tematyczny dotyczący łąki. Ćwiczyliśmy wymowę nowych wyrazów oraz wyjaśniliśmy sobie ich znaczenie. Uczniowie odpowiadali na pytania kierowane odnośnie ilustracji. Padło wiele ciekawych stwierdzeń i chociaż nie były poprawne, to ciesze się, że uczniowie próbowali prowadzić dialog.

Po przerwie poznaliśmy ostatnie już samogłoski -ą i -ę. Poznaliśmy wyrazy zawierające te litery w śródgłosie oraz układaliśmy z nimi zdania. Jeżeli chodzi o ćwiczenia grafomotoryczne, to kreśliliśmy w zeszytach poznane samogłoski oraz litery ą i ę w ćwiczeniach.

Na koniec, ćwiczyliśmy śpiewanie piosenki na pasowanie.

Praca domowa

Str.17

Wypowiedź ustna – zagadka.

(Przynieść przedmiot, który kojarzy się z jesienią: np. listek, kasztan, szyszka, parasolka, peleryna, kalosz, jakieś typowo jesienne warzywo lub owoc. Nauczy się opisać go nie zdradzając jego nazwy. To będzie zagadka dla innych dzieci. Przykład opisu gruszki: To jest owoc. Ma kolor żółto – zielony. Rośnie w sadzie na drzewie obok jabłka. Przypomina kształtem żarówkę, choć wcale nie świeci, gdy jest dojrzała zjadają ją dzieci.)

Lekcja 3 (28-09-2019)

Temat: Szkoła na wsi.

Po przywitaniu się i przypomnieniu materiału z poprzedniej lekcji uczyliśmy się pierwszej zwrotki i refrenu piosenki na naszą nadchodzącą uroczystość: „Piosenka na dobry początek”. Została również sprawdzona praca domowa.

Poznaliśmy nowy blok tematyczny dotyczący zabudowań wiejskich, zwierząt gospodarskich, produktów zwierzęcych oraz upraw rolniczych. Prowadziliśmy rozmowę na temat wsi wykorzystując ilustrację z podręcznika. Na zakończenie pierwszej części zajęć ćwiczyliśmy sprawność grafomotoryczną kreśląc szlaczki w zeszytach.

Po przerwie poznaliśmy aż 3 samogłoski: -Uu, -Óó, -y na podstawie modeli wyrazów. Wyjaśniliśmy ich znaczenie. Dokonaliśmy analizy głoskowej i sylabowej wyrazów. Wyszukiwaliśmy poznanych liter w nagłosie. W międzyczasie zrobiliśmy sobie krótką przerwę śródlekcyjną udając się na plac zabaw. Uczniowie byli zachwyceni tym pomysłem! Wróciwszy do klasy, ćwiczyliśmy kształtne kreślenie liter w określonym tempie na tablicy i w ćwiczeniach.

Na koniec kilkakrotnie powtarzaliśmy poznany fragment piosenki. Ponadto, zgodnie z naszym kontraktem klasowym uczniowie aktywni na lekcji bądź też odznaczający się wysoką kulturą osobistą otrzymali gwiazdkę.

Praca domowa

Cała strona str.13

Dziękuję serdecznie rodzicom, którzy pojawili się na sobotnim zebraniu klasowym i mamom, które zgłosiły się do rady rodziców. Wiem, że to nie łatwe zadanie, dlatego też proszę pozostałych rodziców o wyrozumiałość i owocną współpracę.

 

Lekcja 2 (21-09-2019)

Temat: Szkoła w mieście.

Przywitaliśmy się, przypomnieliśmy swoje imiona oraz materiał słownikowy i literowy z poprzedniej lekcji. Dzieci poznały prawa i obowiązki ucznia klasy pierwszej. Z pozoru najłatwiejsza część sobotniego poranka wcale taka nie była, ponieważ uczniowie myślami byli jeszcze gdzieś na wakacjach. Sprawdzone zostało również zadanie domowe.

Poznaliśmy nowe słownictwo związane z tematem lekcji, które dotyczyło min. ruchu ulicznego i poruszania się w mieście oraz rozmawialiśmy o prawidłowym zachowaniu się uczniów w drodze do szkoły, na boisku szkolnym, na parkingu czy korytarzu. Pracowaliśmy z obrazkiem z podręcznika, kolejno wypowiadając się. Następnie, mieliśmy pierwsze zetknięcie z zeszytem o wąskiej liniaturze, które było dla pierwszaków nie lada wyzwaniem.

Po przerwie poznaliśmy samogłoski: -Ii, -Oo na przykładzie nazw obrazków z dźwiękami tych liter w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Wykonaliśmy ćwiczenia fonematyczne. Kreśliliśmy poznane litery w odpowiednim kierunku i tempie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na mieszczenie się w liniaturze.

Na koniec odśpiewaliśmy „Sto lat” dla Jasia, który obchodził swoje urodziny (dziękujemy za słodki poczęstunek).

Praca domowa

Ćwicz. 7 ze str. 8

Ćwicz. 1 i 2 ze str. 9

 

Lekcja 1 (14-09-2019)

Temat: Mój pierwszy dzień w pierwszej klasie.

Na pierwszych zajęciach, dłuższą chwilkę poświęciliśmy na wspólne poznanie się. Uczniowie opowiadając kilka słów o sobie dostarczyli mi wówczas dużo informacji na temat sprawności językowej. Utrwaliliśmy imiona poprzez zabawę.

Zapoznaliśmy się z podręcznikami i niezbędnymi przyborami w piórniku. Uczniowie obiecali, że nie będą używać mazaków, ponieważ przebijają na drugą stronę a to traci na estetyce.

Pracowaliśmy z ilustracją z Elementarza. Poznaliśmy słownictwo dotyczące sprzętów w klasie, przyborów szkolnych, dekoracji oraz zachowania uczniów podczas lekcji. 

Po przerwie poznaliśmy pierwsze samogłoski: -Aa, -Ee na podstawie wyrazów z tymi literami w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Dokonaliśmy analizy sylabowej i głoskowej wyrazów. Wyszukiwaliśmy także poznanych liter w wyrazach. W między czasie odśpiewaliśmy tradycyjne “Sto lat” dla koleżanki Victorii (dziękujemy za słodki poczęstunek) oraz mieliśmy zabawę gimnastyczną.

Na koniec mieliśmy ćwiczenia w kształtnym kreśleniu poznanych samogłosek.

Praca domowa

Ćwiczenie 1 str. 4 (Ćwiczenia elementarzowe)

Ćwiczenie 2 i 3 str. 5 (Ćwiczenia elementarzowe)

Uwaga!

Niezbędne wyposażenie pierwszoklasisty:

  • Elementarz – M. Pawlusiewicz,
  • Ćwiczenia elementarzowe – M. Pawlusiewicz,
  • Dwa zeszyty 16k. w cienką linię (zeszyt zadań, zeszyt dyktand)
  • Przybory szkolne (ołówek, gumka, kredki ołówkowe)
  • Zapał do pracy i duży uśmiech!

28 września 2019r. o godz. 9:00 zapraszam rodziców na zebranie klasowe.