Serdecznie witam RODZICÓW I UCZENNICE klasy 7 w nowym roku szkolnym 2024/2025. Wspólnie będziemy kontynuować naukę języka polskiego poznając przy tym geografię i historię Polski. Życzę wszystkim owocnego i udanego roku , a mottem dla nas niech będą słowa : „JEST TYLKO JEDEN SPOSÓB NAUKI – DZIAŁANIE”
Bardzo proszę o przyniesienie zeszytu – w miarę grubszy, ponieważ podzielimy go na trzy części ( j.polski, historia , geografia) . Będą potrzebne również długopisy, ołówki oraz kolorowe mazaki.Są trzy osobne podręczniki do kl.7: Język polski , Historia Polski , Geografia Polski .
Chciałam poinformować o Paradzie Pułaskiego, która odbędzie się 6 października. Zapisy na paradę będą w sobotę 21 września w sekretariacie szkoły . Serdecznie zapraszam!
Proszę, aby uczennice przez dwie wrześniowe soboty przyniosły swój lunch, ponieważ nasze szkolne będą sprzedawane od października.
ZADANIE DOMOWE NA 01/18/2025:
Język polski:
1 .Czytanka „ Najlepszy kumpel” str.88
2.Uzupełnić ćw. 2,3 str.91
Geografia:
1. Według podanego wzoru w zeszycie lekcyjnym uzupełnij ćw. 2,3 str.44
np. 20*C ile to jest *F ?
wzór ( 20 x 1,8) + 32 = 36+32=68*F
2. Przygotuj USTNIE wymyśloną prognozę pogody dla Polski w danym dniu – jesteś „ pogodynką” i przedstawiasz ją na mapie Polski.
ZADANIE DOMOWE NA 01/11/ 2024:
Język polski:
1. Przeczytać czytankę „ Nie tylko kochają”str. 78
2. Uzupełnić ćwiczenie 1,2 str. 81
Historia:
1. DLA CHĘTNYCH – Przeczytać krótką nowelę Henryka Sienkiewicza „ Janko Muzykant” , którą otrzymała każda uczennica ( książka jest do oddania).Uczennice oglądnęły krótki film „ Janko Muzykant”w bibliotece szkolnej
2. Na podstawie noweli napisać w zeszycie lekcyjnym kilka zdań na temat: * Jak wyglądałoby życie Janka w dzisiejszym świecie . * Gdyby można było odmienić los Janka – co byś zrobiła ?
ZADANIE DOMOWE NA 01/04/2025:
Na rozdanych kartkach ( format A4) wykonać KARTKE wg własnego pomysłu z życzeniami na Nowy Rok dla swoich koleżanek z klasy.
Zachęcam w przerwie świątecznej do czytania książek w języku polskim .
Życzę WSZYSTKIM ciepłych , rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku ! Niech ten świąteczny klimat wypełni najbliższe grudniowe dni przepełnione radością i miłością.
PRZY WIGILIJNYM STOLE – JAN KASPROWICZ
Przy wigilijnym stole
Łamiąc opłatek święty
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty;
Że , jako mówi wam wszystkim
Dawne , odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w waszym domu zasiędzie.
Sercem go przyjąć gorącym ,
Na ścieżaj otworzyć wrota-
Oto, co czynić wam każe
Miłość, największa cnota.
A twórczych pozbawił się ogni,
Sromotnie zamknąwszy swe wnętrze,
Kto z bratem żyje w niezgodzie,
Depcąc orędzie najświętsze.
Wzajemnie przebaczyć winy,
Koniec położyć usterce,
A z walki wyjdzie zwycięsko
Walczące narodu serce.
ZADANIE DOMOWE NA 12/21/2024:
Język polski :
1.Ćwiczenie 3 na str.71 wpisać do zeszytu lekcyjnego
2.Uzupełnić ćw. 6 str.76 oraz ćw. 2 str.77
Geografia:
1. Napisać w zeszycie lekcyjnym – do czego można wykorzystać metale szlachetne takie jak złoto , srebro i platyna .
W przerwie świątecznej zbiorę zeszyty lekcyjne do sprawdzenia – proszę o przyniesienie ich.
Najbliższa sobota będzie przepełniona magią Świąt Bożego Narodzenia ,bowiem czeka nas szkolna Wigilia i szkolne Jasełka , przepiękna atmosfera zbliżających się świąt. Możemy w tym dniu przyjść wyjątkowo ubrani , aby podkreślić jeszcze bardziej ważność tego dnia.
Nasza tablica z projektami „ Poszukiwany – Poszukiwana „ nadal zapełnia się . Są to piękne projekty , gdzie jak widać uczennice wykazały swoją dużą kreatywność . Wszystkie projekty zostały wysoko ocenione . Brawo !
ZADANIE DOMOWE NA 12/14/2024:
Język polski:
1. Uzupełnić ćwiczenia : ćw. 5,6 str. 64 oraz ćw. 8 str. 66
Bardzo proszę , aby uczennice nieobecne na ostatnich zajęciach przyniosły swoje projekty „ Poszukiwany – Poszukiwana „
Również te dziewczynki , które nie pisały krótkiego sprawdzianu z geografii( pasma ukształtowania powierzchni Polski)- będą pisały w sobotę.
Dziękujemy Pani Dorocie i pani Ani za czekoladowe prezenciki z okazji Św. Mikołaja
ZADANIE DOMOWE NA 12/07/2024:
Język polski:
1. Przeczytać czytankę „ Spotkanie z niewidomą koleżanką” str.57
2. Na podstawie czytanki napisz w zeszycie kilka zdań – Jaki powinien być opiekun osoby niepełnosprawnej według ciebie.
Dla uczennic nieobecnych – na lekcji uzupełniałyśmy ćwiczenia : ćw.3,4 str.41 , ćw.2 str.47 , ćw. 2,3 str.51 ,ćw.1,2 str.55 ( proszę o uzupełnienie).
Geografia:
Wykonać zadanie domowe na str.38
Nieobecne uczennice muszą zaliczyć krótki sprawdzian , który był zapowiedziany wcześniej ( 6 pasów – ukształtowanie powierzchni Polski).
Przypominam o oddaniu PROJEKTU z historii – 7 grudnia . Również w tym dniu zawita do nas Św. Mikołaj . Będziemy robić z nim zdjęcia w związku z tym dziewczynki mogą przyjść ubrane „ mikołajkowo”.
Życzę wszystkim udanego Święta Dziękczynienia w gronie najbliższych Wam osób
ZADANIE DOMOWE NA 11/23/2024:
Język polski:
1. Uzupełnić ćwiczenia : ćw. 1,2,3 str. 45 , ćw. 5 str. 46 oraz ćw. 6 str. 46
W dalszym ciągu czekam na propozycje pytań dotyczących zagadnień językowych do profesora Miodka ( będzie z nim spotkanie na platformie Zoom). Proszę wspólnie z dziewczynkami zastanowić się i podać mi w najbliższą sobotę.
Geografia:
Zapamiętać notatkę z ostatniej lekcji ( ukształtowanie powierzchni Polski; 6 pasów) do krótkiego sprawdzianu
ZADANIE DOMOWE NA 11/16/2024:
Historia:
1.Uzupełnić ćw.4str.45 i wpisać do zeszytu lekcyjnego
W najbliższych tygodniach uczennice czeka samodzielne wykonanie w domu PROJEKTU -„ POSZUKIWANY – POSZUKIWANA” .Projekt należy oddać najpóźniej do 7 GRUDNIA i wykonać go na dużej sztywnej kartce – brystolu.
Na lekcji historii omawialiśmy temat „ Emigracja popowstaniowa” , gdzie uczennice zapoznały się krótko z sylwetkami wybitnych Polaków . Z podanych osób uczennice mają wybrać jedną
1.Adam Mickiewicz
2. Juliusz Słowacki
5. Fryderyk Chopin
Na podstawie różnych źródeł przedstawić krótko kim byli , kiedy i gdzie wyemigrowali , czym się zasławili , ich dorobek na emigracji .Do projektu dołączyć RYSUNEK- PORTRET wybranej osoby . Na koniec można dodać do projektu krótką wzmiankę – oczywiście w formie abstrakcyjnej – dlaczego szukasz tej osoby . Uczennice mają na to miesiąc czasu .
Bardzo proszę o przyniesienie w najbliższą sobotę propozycje pytań do profesora Miodka (wspominałam o tym w wiadomościach w ubiegłym tygodniu).
W ostatnią sobotę wspólnie uczciliśmy Dzień Niepodległości, wyraziliśmy swój szacunek tym , którym zawdzięczamy wolność . Dziękuję moim uczennicom za zaangażowanie w tym apelu.
ZADANIE DOMOWE NA 11/09/2024
Język polski:
W dalszym ciągu ćwiczymy „Rote” oraz czytanie rozdanych wierszy
Historia:
Na podstawie modlitwy Adama Mickiewicza pt. „ Litania pielgrzymska ”na stronie 42 uzupełnić ćw.3 str.45 i przepisać do zeszytu
W najbliższą sobotę czeka nas apel z okazji Dnia Niepodległości ( 10:30 am) . Bardzo proszę , aby uczennice w tym dniu przyszły odświętnie ubrane . Jeśli ktoś będzie nieobecny w sobotę , proszę o wcześniejsze zgłoszenie nieobecności . Dziękuję
Na ostatnich zajęciach klasa 7 brała udział w POLONIJNYM DNIU DWUJĘZYCZNOŚCI . Pani Ewa zaprosiła nas do biblioteki szkolnej , gdzie kl.7 wraz z kl.5 miała możliwość posłuchać słynnego Profesora Jana Miodka , odgadywać wcześniej przygotowane przez panią Ewę zagadki językowe oraz „ walczyć z łamańcami językowymi”.
Ciąg dalszy upowszechniania i poznawania języka polskiego wciąż trwa…. Szkoła nasza otrzymała zaproszenie na spotkanie z Panem Profesorem Miodkiem na platformie „ Słownik polsko – polski”w dniu 14 grudnia. Podczas spotkania na Zoomie uczniowie będą mieli możliwość zadania pytań językowych do Pana Profesora. Bardzo proszę , aby uczennice zgłosiły mi do 16 listopada ( na kartce ) swoje propozycje ciekawych pytań o języku polskim ( np. pytania dotyczące pochodzenia słów , gramatyki , zasad pisowni itd) . Ze względu na dużą ilość uczniów i ograniczony czas spotkania na Zoomie tylko jedna osoba z każdej klasy będzie wytypowana do zadania pytania . Czekam na propozycje!
ZADANIE DOMOWE NA 11/02/2024:
Język polski:
1.Na podstawie czytanki „ Dziennik Kingi” str.28 przygotować USTNIE odpowiedzi na pytania na str. 30
2. Uzupełnić ćwiczenie 6 str. 30
W dalszym ciągu ćwiczymy „ Rote” oraz krótkie wierszyki do PRZECZYTANIA!!! Uczennice dokleiły wiersze do tekstu „Roty”- łatwiej będzie im wykorzystać to na apelu. Przypominam ! Apel odbędzie się 9 listopada o 10:30 w kafeterii. Proszę , aby uczennice w tym dniu przyszły ubrane odświętnie ( białe bluzeczki + czarne lub granatowe spódniczki)
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku dla całej klasy z okazji nadchodzącego Halloween – życzę wszystkim w ostatnim dniu października halloweenowej atmosfery przy pięknej jesiennej pogodzie . Natomiast dzień 1 listopada niech będzie dniem zadumy i wspomnień osób nam bliskich , którzy odeszli , a o których pamiętamy
ZADANIE DOMOWE NA 10/26/2024:
Język polski:
1.Nauczyć się na pamięć krótkich wierszy , które rozdałam uczennicom na ostatnich zajęciach.
2. Ćwiczyć śpiew ROTY( 3 zwrotki) – równolegle z linkiem , który wysłałam na SMS grupowy . Tekst „ Roty” również rozdałam na kartce – podaje dla osób nieobecnych
„ ROTA”
1. Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród , polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy , by nas gnębił wróg !
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg !
2. Do krwi ostatniej kropli żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Krzyżacka zawierucha .
Twierdzą nam będzie każdy próg !
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
3. Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz
Ni dzieci nam germanił,
Orężny wstanie hufiec nasz,
Duch będzie nam hetmanił.
Pójdziem,gdy zabrzmi złoty róg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Wiersze i pieśń patriotyczną wykorzystamy na apelu z okazji Dnia Niepodległości , który odbędzie się za trzy tygodnie – 9 listopada . Natomiast za tydzień mamy próbę z klasą licealną , w związku z czym proszę , aby uczennice pomału oswajały się z tekstem.
Historia:
1 . Uzupełnić ćwiczenie 7 str. 37 i wpisać je do zeszytu lekcyjnego.
2. Przeczytać ponownie tekst str. 27-29 ( powstanie listopadowe) oraz tekst str. 33( powstanie styczniowe). Jeszcze raz wrócimy do tego tematu w ramach utrwalenia wiadomości.
ZADANIE DOMOWE NA 10/19/2024:
Geografia
1. Zapamiętać i utrwalić notatkę z zeszytu do krótkiego sprawdzianu z geografii
2. Uzupełnić ćw. 1,2 str. 17 , ćw. 1 str. 18 ,ćw. 3 str. 18
Historia
1. Zapamiętać notatkę z ostatniej lekcji
Serdecznie dziękuję moim uczniom za piękne życzenia , kwiaty , słodkości i upominki z okazji Dnia Nauczyciela . Jest mi ogromnie miło
ZADANIE DOMOWE NA 10/12/2024:
Język Polski:
1.Uzupełnić ćwiczenia: ćw. 2,3,4 str.24 oraz ćw. 4 str.25
2. Na rozdanych ozdobnych kartkach napisać „ fikcyjne” zaproszenie oraz podziękowanie wg omawianych na lekcji kryteriów. Uczennice nieobecne mogą napisać zadanie na normalnych kartkach.
Geografia :
1.Zrobić rozeznanie i napisać do zeszytu na temat – Z jakiego województwa pochodzi twoja rodzina ?Gdzie leży na terenie Polski ( północ , południe , wschód , zachód) , jego stolice , rzeki , krainy geograficzne , z jakimi województwami sąsiaduje oraz inne ciekawostki dotyczące tego miejsca.
ZADANIE DOMOWE NA 10/05/2024:
Język Polski:
1.Przeczytać czytankę „ Wybory najmilszej” str.16
2.Na podstawie czytanki podkreślić prawidłowe odpowiedzi w ćw. 1 str.17
3. Uzupełnić ćw. 2 str.19
Historia:
1. Zapamiętać krótką notatkę z zeszytu
2.Na podstawie mapki w zeszycie lub w książce ( str.11) uzupełnić ćw.2 str..17
3. Dla chętnych : ćw.3 str.17
ZADANIE DOMOWE NA 9/28/2024
Język polski:
1. W książce uzupełnić ćwiczenia: ćw. 1,2,3 str. 12 oraz ćw. 4,5 str. 13
2. Na kartce napisać kilka zdań na temat „Co dla Ciebie znaczy przyjaciel?”
Geografia:
1. Proszę o przyniesienie kolorowych mazaków potrzebnych do naszych „projektów” .